Clementinum Prague

Klementium, 17. yüzyılda Prag‘da manastırdan Cizvit kolejine dönüştürülen yapıdır. Cizvitler 16. yüzyılda I. Ferdinand tarafından Prag’a çağrılmıştır. Aziz Klemens Kilisesi bu dönemde merkez noktaları olarak seçilmiştir. Günümüzde Ulusal ve Devlet Teknik Kütüphanesi burada bulunmaktadır.

Klementium, 18. yüzyılın başında doğuya doğru genişletilmiştir. 1773 yılında Cizvitler tarikatının dağıtılmasıyla eğitim laikleştirildi ve kütüphane kısmı oluşturuldu. Alman astronom Johannes Kepler’in yaptığı çalışmalar sonucunda gezegenlerin devinimi burada keşfedilmiştir. Kütüphaneyi ve Aynalar Şapeli’ni aynı tur ile gezebilirsiniz. Yapının üst katında Astronomi Kulesi görülmeye değerdir. Kuleden Prag manzarasını izlemek mümkündür. Ayrıca saati uygun olursa Aynalar Şapeli’nde verilen klasik müzik konserlerini de dinleyebilirsiniz.

kementinum
Klementinum Kütüphanesi, Prag,

Klementinum Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Mariánské náměstí 5, 110 00 Praha 1
  • Ulaşım: Staromestska metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cuma 09:00 – 22:00, Cumartesi 09:00 – 19:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş bedeli 220 Çek Kronu’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın