Kocatepe Camii

Kocatepe Camii, başkent Ankara’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır. Cami bir tarihi eser niteliği taşıyacak kadar eski değildir. Ancak daha yeni olmasına rağmen dikkat çeken bir yapıdır. Aynı zamanda gösterilen işçilik anlamında ve sanatsal açıdan bakıldığına tarihte yer etmiş mimarilerden hiçbir eksik yanı bulunmamaktadır.

Cami, Türk Diyanet Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Kocatepe Camii Ankara’da yapılacağı kararlaştırıldığı zaman, vakıf bir proje yarışması düzenlemiştir.  En orijinal ve en güzel projeyi tasarlayan kişi ise Mimar Vedat Dalokay seçilmiştir. Cami için uygun görülen bu projeyle temel atılmış ancak cami bu projeye göre yapılmamıştır. Çünkü proje alışılan mimari tarzının oldukça dışında kalmıştır. Bu durum halk tarafından hoş karşılanmamış ve bu projeyle inşaya devam edilmemiştir. Kocatepe Camii için tasarlanan ve birinciliği kazanan projenin bir benzeri ise bugün Pakistan’da kullanılmış durumdadır. Faysal Camii olarak bilenen yapılardan bugün tüm dünyadaki en modern İslam eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve Faysal Camii’nin tasarımını Vedat Dalokay yapmıştır.

Kocatepe Camii
Kocatepe Camii, Ankara

Kocatepe Camii içinse daha geleneksel bir tarz uygun görülmüştür. Caminin bugünkü tasarımın yapan Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin olmuştur. Ancak bu tasarım da ilk başlarda oldukça tepki toplamıştır. Bu projenin yaratıcılıktan yoksun olduğu, Mimar Sinan tarzının bir taklidi olduğu söylenmiştir. Kocatepe Camii yine de bu projeyle yapılmış ve yapımında en çok örnek alınan mimari de Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı Sultan Ahmet Camii olmuştur.

Kocatepe Camii 4500 m2 bir alana inşa edilmiş ve inşası tam yirmi yıl boyunca sürmüştür. 1987 yılında halkın hizmetine sunulan cami geleneksel yöntemleri bugüne uyarlamayı başarmış ve ortaya oldukça ihtişamlı bir mimari çıkmıştır. Caminin dört minaresi bulunmaktadır. Bu dört minarelerin hepsi de 88 m. uzunluğundadır ve buraya asansörle çıkmak da mümkündür. Kocatepe Camii alt kısmında kütüphane, ticarethane, idari bilimler, konferans salonu ve bir de otopark bulunmaktadır.

Caminin iç kısmı Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Ahizeler, mermerler, kapılar, çiniler… Hepsi el emeğiyle ve ustalıkla yapılmıştır. Caminin içinde ve konferans salonunda bulunan yazılar da ustalarca yazılmıştır. Kocatepe Camii yeni dönemin geleneksel temsilcisi olmakla kalmamış ince işçiliğiyle de çağın önemli mimarilerinden birisi olmuştur. Şehrin bu en ünlü camisini Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın