koh lanta gezi rehberi

Koh Lanta Gezi Rehberi & Koh Lanta Gezi Notları

Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Tayland, tarihinin, kültürünün ve yemeklerinin yanı sıra turkuaz renkli plajlara sahip adalarıyla da herkesin gitmek istediği ülkeler arasında her zaman ilk sıralarda yer almıştır…

Ve Koh Lanta: Milyonlarca Gözü Olan Ada (Island of Million Eyes) da denilen, daha önce adını bile duymamış olma ihtimaliniz olan Andaman Denizi’nde bulunan Koh Lanta kendisini Phi-Phi ve Phuket adalarının popüleritesi yüzünden gösterememiş olsa da, kesinlikle verilen değer ve gösterilen ilgiden çok daha fazlasını hak ediyor.

Koh Lanta Gezi Rehberi ile Tayland’daki adalardan birine gitmek isteyip kararsız olan herkese faydası dokunacak bilgiler vermeyi amaçladım.

Koh Lanta Gezi Rehberi

Koh lanta haritası

Bu güzel adaya gelmek isteyen gezginlere, seyahat severlere ve okuduktan sonra gelmeye karar vereceğine inandığım Koh Lanta Gezi Rehberi yazımda detaylı bilgiler vermeden önce ada ile ilgili temel bilgiler vererek başlamak istiyorum.

Tarihi: Önceki ismi Pulau Sa-Tuk olan ve 1917’de Tayland Kralı tarafından resmi olarak ismi değiştirilen adanın ilk sakinleri, 500 yıl önce adaya yerleşen, kökenleri Endonezya’nın Banda Aceh bölgesindeki Urak Lawoi kabilesine uzanan, orijinalinde Chao-Le (Deniz İnsanları), İngilizce’de ise sea-gypsy olarak bilinen, deniz çingeneleridir.

Aradan geçen 200 yıl sonra, adaya yalnızca balıkçılık için Malezya, Endonezya ve Tayland’dan gelen Müslümanlar yerleşmeye başlamış. En son olarak ise Çin’den gelen pek çok yerlinin daimi vatanları haline gelmiş. Ada’yı turistik amaçlı keşfedenler ise İskandinavya ülkelerinden gelen Avrupa’lılar olmuş.

Din: Ada halkını Budistler, Tai-Çinli yerliler ve çoğunlukta olan Müslümanlar oluştur.

Resmi Dil: Yerel dil Tayca. İngilizce de konuşuluyor; ancak otel veya hostel dışında market, eczane, restoran gibi yerlerde çalışanlar İngilizce konusunda biraz yetersiz.

Para birimi: Ülkenin tamamında olduğu gibi yerel para birimi Baht (฿). Hiçbir ödemede dolar veya Euro kabul edilmiyor. ATM’lerin hemen hemen hepsi adanın batısında bulunuyor.

Kuzeyinde ise yalnızca Ban Saladan (Old Town) mahallesinde var. Döviz büroları Türk Lirası kabul etmiyor. Bu nedenle yanınızda yeteri kadar dolar ya da Euro bulundurmalısınız.

Vize: Tayland diplomatik, resmi ve hususi pasaport sahiplerine 90 gün, umuma mahsus pasaport sahiplerine ise 30 güne kadar vize muafiyeti tanımakta. Sahip olduğunuz vize süresi adada geçirecek olduğunuz zaman diliminde doluyor ise, adaya gelmeden önce geçiş yapacağınız şehir olan Krabi’deki Göçmen Bürosundan vize sürenizi uzatmanız gerekecektir.

Vizesiz geçirdiğiniz her gün için para cezası hatta bazı durumlarda hapis cezası bile uygulanabiliyor. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. İhtiyaç duymanız halinde bu linkten Tayland’daki Göçmen Bürolarının yerlerini harita üzerinden görebilirsiniz.

Ekonomi: Halkın büyük bir çoğunluğu geçimini balıkçılık ve turizm ile sağlıyor.

İklim: Tropikal bir bölgede yer alan, hava sıcaklığının yıl boyu 25ºC – 32ºC, deniz sıcaklığının ise 30°C olduğu Koh Lanta iki tür Muson ikliminin etkisi altında. Tatil için en uygun olan Kasım-Nisan arası yağışsız, sıcak ve kuru geçiyor.

Green Season” (Yeşil Sezon) olarak geçen, yıl boyu açık olan otellerin pek çoğunun konaklama ücretlerinde indirimler yaptığı Mayıs-Ekim aylarında ise gün içinde yoğun ve kısa süren yağışlara maruz kalıyor.

Yüz Ölçümü: Tayland’ın güney-batısında Bangkok’a 900km, en yakınında bulunan anakaradaki Krabi şehrine ise 70km mesafede bulunan Koh Lanta adası Lanta Yai (Büyük Lanta) ve Lanta Noi (Küçük Lanta) ismine sahip iki bölümden oluşuyor. Birbirine ise araç trafiğine açık olan 2016 yılında inşa edilmiş bir köprü ile bağlı.

6km genişliğe ve 30km uzunluğa sahip olan Koh Lanta Yoi, kısa adıyla Koh Lanta konaklama, yeme-içme, eğlence, alışveriş, sağlık ve eğitim hizmetlerinin ve tüm plajların bulunduğu ana adada.

Coğrafya: Ada’da, tamamı batı sahilinde olmak üzere birbirinden muhteşem plajlar ve ada çevresinde, harika su altı güzelliklerine sahip olduğu için dalış ve şnorkel yapılan farklı büyüklükte 70’den fazla ada bulunuyor. Ada’nın en yüksek noktası ise 500m.

Nüfus: Koh Lanta’nın toplam nüfusu 31.000’e yakın.

Saat Farkı: Türkiye ile Koh Lanta arasında +4 saat zaman farkı bulunuyor.

Gezi Süresi: Tavsiyem, Tayland’ın diğer popüler ve kalabalık adalarına gitmektense, adanın tadını gerçek anlamda çıkarabilmek için Koh Lanta’da en az 1 hafta geçirmeniz.

Elektrik: Çoğu yerdeki prizler ülkemizdekilerle uyumlu olsa da yanınızda bir adet dönüştürücü götürmekte fayda var.

İnternet: Kalacağınız otellerin tamamında ve pek çok restoranda ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz wi-fi hizmeti mevcut.

Su Kullanımı: Musluk suları hastalık riskinden dolayı içmeye uygun değil. Bu nedenle marketlerden şişe su almalısınız.

Çamaşırhaneler: Otellerin bulunduğu bölgelerde çoğunluktalar ve 40฿-50฿ karşılığında çamaşırlarınızı sizin için yıkayıp bir kaç saate teslim ediyorlar.

Plastik Kullanımı: Koh Lanta’nın ada olmasından dolayı ada insanları, her türlü plastik kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışıyor. Bu nedenle siz de yanınızda geri dünüştürülebilir eşyalar bulundurmalı ya da plastik tüketiminizi olabildiğince az tutmalısınız.

Sağlık Hizmetleri: Turistler sıkça ufak çaplı motorsiklet kazaları yaşadıkları için adanın pek çok yerinde sağlık klinikleri var. Eski şehir merkezinde ise bir adet hastane bulunmakta. Çok ciddi yaralanmalar ve kazalarda hastalar Krabi’ye veya diğer şehirlere transfer ediliyor. Adada ayrıca bir adet diş kliniği de var.

Tsunami Tehlikesi: 2004’te yaşanan tsunamiden sonra adada erken uyarı sistemi kurulmuş. Herhangi acil bir olayda otellere ve yerlilere mesaj gönderiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yönlendirmelere uymalı, eğer adanın herhangi bir noktasındaysanız olabildiğince yüksek rakımlı bir yere gitmelisiniz.

Ayakkabı Kuralı: Bazı eczane, dükkan ve otel resepsiyonlarında ve tüm polikliniklerde ayakkabılarınızı kapıda çıkarmanız isteniyor.

Koh Lanta’ya Ulaşım

tayland koh lanta gezi rehberi ulaşım

Adaya ulaşım konusu Koh Lanta Gezi Rehberi yazımın en detaylı bölümlerinden biri olacak. Nedeni ise, adada havaalanını bulunmaması ve her bütçeye göre farklı ulaşım alternatiflerinin olması.

Adaya ulaşabilmek için ilk olarak adaya en yakın şehir olan Krabi’ye gelmeniz gerekiyor. Bangkok’tan günde en az 3 sefer düzenleyen Air Asia’yı fiyatlarının diğerlerine göre daha makul olmasından dolayı tavsiye ederim.

Uçuş süresi 1,5 saat ve feribot transferi de bilet fiyatına dahil uçuşlarında kişi başı gidiş-geliş ücreti 350 TL civarında. Bangkok’ta 2 adet havaalanı var. Air Asia yalnızca Don Mueang Havaalanından uçuş düzenliyor. (Aşağıdaki ulaşım süreleri Krabi Havaalanı-Koh Lanta arası içindir.)

tayland koh lanta seyahati

1. Ekspres Transfer: Havalimanı+Özel minibüs+hızlı bot

Krabi Havaalanı’nda karşılandıktan sonra klimalı ve konforlu bir minibüs ile 45 dk içinde Hua Hin hızlı bot iskelesinde oluyorsunuz. Hızlı bot ile 15 dk sürecek bir yolculuk yaparak Koh Lanta iskelesine geliyorsunuz. Buradan ise bir otomobil ile otelinize ulaştırılıyorsunuz.

 • Fiyat: 2100฿ / 210TL (kişi başı, ortalama), 2 yaş altı ücretsiz
 • Süre: 2 saat
ko lanta gezi rehberi boat ulaşım

2. Özel Minibüs: Aileler veya gruplar için ideal

Havaalanı geliş departmanında karşılandıktan sonra iskeleden araç feribotuna götürülüyorsunuz. 6 kişi kapasiteli, klimalı ve konforlu bu minibüslerle (minivan) rahat bir yolculuk yaparak otelinize kadar bırakılıyorsunuz.

 • Fiyat: 3000฿ / 300TL (tüm minibüs ücreti)
 • Süre: 4 saat

3. Feribot: Keyifli

Uçak biletine sadece feribot fiyatı dahil olduğu için havaalanından bineceğiniz taksi ile 15 dk içinde iskelede oluyorsunuz. Ardından yolcu feribotu keyifli bir yolculuğun ardından adaya geçiyorsunuz.

İskelede sizi otele götürmek isteyen onlarca tuk-tuk şoförü olacak. Sıcak havada sırt çantası veya bavullarla yürümek oldukça zor olacağı için, oteliniz beş yüz metreden fazla mesafedeyse kesinlikle tuktuk’a binmenizi tavsiye ederim. Tuk-tuk pazarlığı yapmayı unutmayın 🙂

 • Fiyat: 350฿ / 35TL (Taksi fiyatı)
 • Süre: 3 Saat

4. Halk Minibüsü: Yalnız gezen gezginler için ideal

Rezervasyona gerek olmadan yolcu geliş peronunda bulabileceğiniz 10 kişilik bu dolmuşlar yalnız gezginler için ideal. Yolculuk çok konforlu değil;  3 saate yakın sürüyor ve araçlar klimasız. Koh Lanta’ya vardığınızda ise isteğinize bağlı olarak tuk-tuk’lardan faydalanabilirsiniz.

 • Fiyat: 300฿ / 30TL
 • Süre: 3 saat

5. Otomobil

Havaalanından kiralayabileceğiniz bir araba ile adaya ulaşmak mümkün. Uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor.

Trafiğin soldan aktığını hesaba katmalı ve kendinize güveniyorsanız bu seçeneği düşünmelisiniz. Çok avantajlı olduğunu söyleyemem. Çünkü Koh Lanta’da motorsiklet kiralayarak adayı keşfetmek çok daha keyifli olacaktır.

 • Fiyat:1000฿ / 100TL (günlük)
 • Süre: 3 saat

6. Tren: Vaktiniz olanlar için

Bangkok-Trang arası günde 2 kez kalkan trenle 15 saat süren bir tren yolculuğunun ardından Krabi’ye ulaşıyorsunuz. Ardından feribotla adaya gidiyorsunuz. Tren yolcuğunu seviyorsanız ve uzun süren bir Tayland seyahatindeyseniz olabilir. Daha konforlu bir yolculuk için 1. sınıf veya 2. sınıf kompartımanda seyahat etmeli, bilet bulabilmek için ise biletleri yolculuk gününden önce almalısınız.

 • Fiyat: 700฿-1700฿/ 70TL-170TL
 • Süre: 15 saat

Şehir İçi Ulaşım

Adada yaşayan insanların neredeyse tamamı motorsiklet (scooter) veya tuk-tuk kullanıyor. Otomobil ile ulaşım oranı oldukça düşük. Bu büyük adayı günlüğü 200฿ / 20 TL ödeyerek kiralayacağınız motorsikletlerle keşfetmek en keyiflisi.

Litresine 40฿ ödeyerek ise benzin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Trafiğin soldan aktığını unutmayın ve kasksız bir şekilde trafiğe çıkmayın; ceza kesilebiliyor.

Koh Lanta’da Yeme-İçme

koh lanta'da yeme içme

Tay mutfağının yanı sıra, Akdeniz, İtalyan ve Amerikan mutfağından yemekler yapan restoranların bulunduğu ada, her bütçeye, damak zevkine ve kültüre hitap ediyor. Bu nedenle kesinlikle aç kalmayacağınızı garanti edebilirim.

Restoranların pek çoğu Ban Saladan, Klong Dao Plajı, Kawkvang Plajı, Long Plajı bölgesinde yoğunlaşmış olsa da Klong Khong Plajı, Klong Nin Plajı, Kantiang Plajı, Nui Plajı, Bamboo Plajı bölgesinde ve Old Town’da da yemek yiyebileceğiniz restoranlar hizmet vermekte.

Koh Lanta Gezilecek Yerler

koh lanta gezilecek yerler

Old Town: Adanın güney-doğusunda bulunan eski şehir merkezi balıkçılıkla geçinen yerli halkın evlerinden, bir kaç marketten, bir kaç sahil restoranından oluşuyor.

Yılların eskittiği ama yaşanmışlıkları üzerinde barındıran az katlı evleri görmek için mutlaka gelmelisiniz. Burada ayrıca bir adet Çin tapınağı da bulunmakta. Otelinizden temin edebileceğiniz ücretsiz harita yardımıyla

ko lanta seyahati tayland

Sea Gypsy Village: Kendilerine has bozulmamış yaşam tarzlarıyla, su altında başarılı avcılık yetenekleriyle tanınan ve turistler tarafından en ilgi çekici Koh Lanta Yerlileri olarak tanınsalar da, turistlerden oldukça rahatsız olan Deniz İnsanları, yaşadıkları alanı merak ediyor ve ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle fotoğraf çekmeden ve evlerine çok yaklaşmadan sessiz bir ziyaret gerçekleştirmelisiniz.

Adanın güneyinde olan bölge eski şehir merkezine çok yakın. Otelinizden temin edebileceğiniz ücretsiz haritayı kullanarak motorsikletinizle ulaşmak mümkün.

Deniz Feneri ve Ulusal Park: Adanın en güneyindeki en uç noktada yer alan, çok güzel bir manzaraya sahip bu doğal yaşam alanı Bamboo Plajı’nı geçince yolun sizi karşılayacak olduğu son durak. 200฿ / 20 TL giriş ücreti ve scooter ile geldiyseniz 20฿ / 2TL park etme ücreti ödemeniz gerekiyor.

Civarda restoran olmadığı için yemek ve su ihtiyacınızı yanınızda getirebileceğiniz atıştırmalıklarla sağlayabilirsiniz.

koh lanta gezi rehberi deniz feneri

Tiger Cave / Kaplan Mağarası: Klong Nin ve Kantiang plajının arasındaki yoldan girince ulaşılabilen mağara klostrofobi sorunu olmayan maceracı ruhlar için eğlenceli olabilir. Giderken kaymaz tabanlı ayakkabılar giymekte fayda var.

Koh Lanta Noi: Adanın köprüden motorsikletle ulaşılabilen diğer bölümü olan Lanta Noi canlı ada hayatının dışına çıkıp doğayla içi içe olmak isteyenler için.

Uzun kuyruklu teknelerle denize açılan kanallarda gezintiye çıkabilir veya doğa ile iç içe olan bu sakin bölgede keşif gezisi yapabilirsiniz.

Koh Lanta’da Alışveriş

koh lanta alışveriş

Şişe su, ambalajlı yiyecek, kişisel bakım ürün ihtiyaçlarınızı Minimart (Mini Market) veya 7/11 isimli adanın pek çok yerinde bulunan marketlerden karşılayabilirsiniz.

Ada’ya özgü bir simge olmadığı için alabileceğiniz en özel hediyelik eşyanın buzdolabı magnetleri ve anahtarlıklar olduğunu söylemeliyim. Bu tarz ufak hediyelikler satın almak isterseniz gitmeniz gereken yer Ban Saladan ve Old Town (Eski Şehir Merkezi).

Old Town’da Hammock House’ tan el yapımı hamaklar veya ev eşyaları satın alabilirsiniz. Diğer bütün dükkanlarda fiyatlar hemen hemen aynı; pazarlık yapmayı unutmayın 🙂

Ada’da ayrıca yeterli sayıda eczane de bulunmakta. Özel bir belge veya izne gerek olmadığı için ihtiyacınız olan ilaçları satın alabilirsiniz.

Koh Lanta’da Nerede Kalınır?

koh lanta'da nerede kalınır

Konaklama, seyahat ederken konforlu bir konaklama isteyen herkes için önemlidir. Bu nedenle üzerinde detaylı ve bir o kadar da önemli bilgiler verecek olduğum Koh Lanta Gezi Rehberi yazımızın bu bölümünde işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri paylaşacağım.

Adada konaklayabileceğiniz otel ve hostellerin neredeyse tamamı adanın batı sahillerinde yoğunlukta. Koh Lanta’da konaklamak için rezervasyon yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu adanın hangi bölümünde veya hangi sahiline yakın olmak istediğiniz.

Ban Saladan

İskele bölgesi olması nedeniyle adanın en kalabalık bölgesi. Bir kaç adımda plajda olmak istiyorsanız burası size değil. Sınırlı olanakları olan konuk evleri ve hosteller bulmak yine de mümkün. Ranzalı odaları ve çok ucuz fiyatlarıyla Hula Hula House bir şeçenek olabilir.

Klong Dao Plajı

Ban Saladan’ın 2 km güneyinde bulunan plaj, adanın en kalabalık koyu. Çocuklu aileler için ideal. Konforlu konaklama isteyenler için Lanta Mermaid Boutique House, hem uygun fiyatlı konaklama arayan çiftler için hem arkadaş grupları için hem de yalnız gezenler için ise Hugs Guesthouse and Hostel güzel bir seçenek.

ko lanta turu
Hugs Guesthouse and Hostel

Long Plajı

Klong Dao’nun bir kaç km güneyinde yer alan adanın en uzun sahiline sahip 4 km uzunluğundaki beyaz kumlara sahip Long Plajı, Klong Dao’ya nazaran daha sakin ve yüzmeye oldukça elverişli.

Deniz birkaç adımdan sonra derinleşiyor. Bu nedenle çocuklu aileler için uygun olmayabilir. Kalabalıktan hoşlanmayanlar ve kafa dinlemek isteyenlerin buraya bayılacağına eminim.

Long Plajı yalnızca 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Lanta Pearl Beach Resort’tun harika bungalowlarında 1 hafta konaklama şansım oldu.

Sabahları dinlendirici bir müzik eşliğinde sade bir açık büfe eşliğinde güne başlamak, ardından hemen denize kendinizi atmak, ve lezzetli yemeklerini tatmak isterseniz burayı hiç şüphe etmeden tavsiye ederim.

koh lanta seyahati
Lanta Pearl Beach Resort

Klong Khong Plajı

Adanın bir diğer güzel sahillerinden biri olan Klong Khong diğer sahillerdeki resortların aksine, ailece işletilen küçük ölçekli konaklama olanaklarıyla, birbirinden özgün tasarıma sahip restoran ve gece partiler yapılan barlarıyla ünlü. Kayalıklı sahiliyle yüzmeye elverişlilik bakımından ise kısıtlı.

Bu nedenle konaklama ücretleri diğer sahillere nazaran daha düşük. Bu nedenle sırt çantalı gezginlerin ve düşük bütçeyle seyahat eden herkesin tercih ettiği bölgelerden. Sea Culture plaja yakınlığıyla seçenekleriniz arasında olabilir.

koh lanta gezisi
Sea Culture

Klong Nin Plajı

Küçük bir kasaba bölgesinde bulunan bu sahilde deniz manzaralı pek çok konaklama seçeneği bulmak mümkün. Sahilinde küçük, kayalıklı bir alan olsa da yüzmeye Klong Khong’dan çok daha elverişli olduğunu söyleyebilirim.

Ayaklarınızı kumdan bir an olsun kesmeyen Sunset Bungalows tatilini denizden ayrılmadan yapmak isteyenler için listeye eklenmesi gereken otellerden biri.

tayland ko lanta adası bilgi
Sunset Bungalows

Kantiang Koyu

Güneye doğru devam ettiğinizde eşsiz manzarasıyla Kantiang Bay / Koyu karşılıyor sizi. Ormanların içinde işletmeciliğini ailelerin yaptığı otellerin bulunduğu bu bölge adanın en sahil koylarında biri.

Çift olarak gidip gözlerden uzak özel bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir manzarası olan ve hemen sahil kenarından bulunan SriLanta Resort harika bir seçenek.

ko lanta turu
Sri Lanta Resort

Bamboo Koyu

Adanın son koyu olan ve Nui’den sonra gelen Bambu Koyu da konaklama tesisleri bakımından oldukça yetersiz. Bu koya en yakın tesis 700mt mesafedeki Phuchawee Lanta.

Tayland’ın keyifle vakit geçirebileceğiniz güzel adalardan biri olan Koh Lanta hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri paylaştığım Koh Lanta Gezi Rehberi yazısı ile seyahatinizi planlarken ihtiyacınız olan tüm bilgileri verdiğime inanıyor ve keyifli bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top