koh lanta'da yapılacak şeyler

Andaman Denizi’nde bulunan, Tayland’ın muhteşem adası Koh Lanta ile ilgili bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri paylaştığımız Koh Lanta Gezi Rehberi yazımızda görmeniz gereken yerlerden sonra Koh Lanta’da Yapılabilecek 15 Aktivite yazısıyla, adada keyifli vakit geçirmek için yapmadan dönmemeniz gerekenleri liste halinde hazırlamak istedik.

Koh Lanta’da Yapılacak Şeyler

1. Yüzmek

koh lanta yüzme

Koh Lanta, plajlarıyla ve uzun sahilleriyle pek çok insanın gönlünü ilk gidişte fethediyor. Adada görülmesi gereken plajlar Kaw Kwang, Klong Doa, Long Beach, Klong Khong, Klong Nin, Klong Hin Kantiang, Nui Beach, Bamboo Beach. Tamamını görmek için vaktiniz yoksa bile adadaki her gününüzde farklı bir plaja gitmeli, bol bol yüzmeli ve güneşin tadını doyasıya çıkarmalısınız. Benim tavsiyem adanın en güzel plajı olan Long Beach ve sakin bir koy olan Bamboo Koyu’nu en az bir kez görmeniz.

2. Kumsalda Yürüyüş 

tayland koh lanta hakkında bilgiler

Hangi plajda olduğunuz hiç fark etmez. Sabah erken saatlerde veya gün batımında, yüzdükten sonra dalgaların dinlendirici sesi eşliğinde incecik kumlarda yürümek Koh Lanta’da Yapılabilecek 15 Aktivite listesinde ruhunuza kesinlikle en iyi gelecek olanlardan biri.

3. Dört Ada Turu

koh lanta bot turları

Günlük turlardan olan 4 Ada Turu ile Koh Lanta çevresinde bulunun Koh Mook, Koh Chueak, Koh Waen ve Koh Ngai’yı görme şansı elde ediyorsunuz. Hava durumuna bağlı olarak, ismini zümrüt yeşili suyundan alan The Emerald Cave’e (Zümrüt Mağarası’na) götürülüyorsunuz. Gruptaki her bir kişi yılan şeklini oluşturacak şekilde birbirine bağlanıyor ve mağaraya bu şekilde giriliyor. Koh Lanta’da Ban Saladan bölgesinde tur düzenleyen pek çok şirket bulunuyor. Kişi başı fiyat ortalama 150 Baht ve fiyatlara öğle yemeği ve atıştırmalıklar da dahil.

4. Dalış ve Şnorkel

tayland ko lanta adası

Koh Lanta’da Yapılabilecek 15 Aktivite listesinin kesinlikle en eğlenceli ve deneyimlenmesi gerekeni diye düşünüyorum. Muhteşem su altı güzelliklerine sahip olan Andaman Denizi’ndeki resiflerde şnorkel veya dalış deneyimi yaşamak ve belki de hayatınızda ilk kez görebileceğiniz canlıları görmek inanılmaz bir deneyim. Sabah erken saatte başlayan turlar yaklaşık 9 saat sürüyor. Adada dalış için bulabileceğiniz pek çok seçenek var. Dalış kursu da alabileceğiniz Scubafish aralarında en iyisi. Şnorkel, ağır ekipmanlar kullanmak istemeyenler ve sadece dalış gözlüğü ile su altını keşfetmek isteyenler için iyi bir seçenek. Eğer iyi bir yüzücü değilseniz bile can yeleği kullanarak bu aktiviteye katılabilirsiniz. Adanın en iyi şnorkel bölgesi Koh Haa ve Koh Rok. Ayrıca Koh Phi Phi adasının çevresine de götüren tur şirketleri var. Yoğun dönem olarak geçen Kasım-Nisan arası gitmek isterseniz fiyatlar kaç adaya gidip kaç dalış bölgesinde olacağınıza bağlı olarak 3000 Baht civarında. Kon-Tiki şnorkel konusunda tavsiye edebileceğim bir diğer tur şirketi. Fakat adada pek çok alternatifi var.

5. Scooter ile Ada Keşfi

koh lanta scooter

Koh Lanta büyük bir ada olması nedeniyle görülmesi gereken yerlere gitmek için ve listedeki aktiviteleri yapabilmeniz için scooter kiralamak şart. Günlük 200 Baht / 20 TL ödeyerek adayı doyasıya gezebilirsiniz. Güneydeki Old Town’a, Ban Saladan’a, Deniz Feneri’ne gidebilirsiniz. Hatta sadece adada keşif gezisi bile yapabilirsiniz.

6. Trash Hero

koh lanta gezisi

Koh Lanta’da Yapılabilecek 15 Aktivite listemizin altıncı sırasında Trash Hero var. Tayland’ın diğer adalarında ve bazı şehirlerinde de bulunan, kendilerine Trash Hero (Çöp Kahramanları) diyen ve katılımcıları sürekli değişiklik gösteren bu grup sosyal sorumluluk projesi olarak her Pazar Long Beach Park’ta buluşup saat 16:00-18:00 arası plajları dolaşarak çöp topluyorlar. Hem doğaya faydalı bir iş yapmak hem de yeni insanlarla tanışmak için güzel bir fırsat.

7. Lanta Animal Welfare Ziyareti

koh lanta seyahati

Turistik bir ziyaret sırasında adaya gelen ve adada çok fazla hasta kedi köpek olduğunu gören Junie Kovaks tarafından kurulan Lanta Anima lWelfare şimdiye kadar binlerce sahipsiz yaralı hayvanı tedavi edip, kısırlaştırıp dünyanın pek çok yerine yeni yuvaları olması için sahiplendirmiş. Kasım-Nisan arası saat 10.00-16.00 arası her saat başı, Mayıs-Ekim arası 10.00-16.00 arası 2 saatte bir bakım merkezi bünyesinde tur düzenlenip merkez hakkında bilgi veriliyor, barınaktaki kedi ve köpeklere yapılan müdahaleler anlatılıyor.

Saat 9.00-11.00 ve 15.30-17.00 arası gönüllü olarak köpek gezdirebilirsiniz. Eğer mümkünse gönüllü taşıyıcılık bile yapabilirsiniz. Devlet tarafından desteklenmeyen bir kurum olduğu için bağışlarla ayakta kalan bir kurum bu nedenle bağış gerekiyor. Zorunlu olmasa da tur sonrası dilediğiniz miktarda bağış yapmak veya girişteki mamalardan satın alabilirsiniz.

8. Yoga veya Meditasyon 

tayland koh lanta yoga meditasyon

Adaya gelmeden önce yoga veya meditasyon ile ilgileniyorsanız, Koh Lanta sahip olduğu huzurlu sahilleriyle sabah erken saatlerde, her ikisi için de harika bir fırsat olabilir. Eğer daha önce yoga yapmadıysanız bile başlamak için bu ada güzel bir neden.

9. Festivaller

koh lanta festivalleri tayland

Kasım ayında dolunaya denk gelen gün Loy Katong (Süzülen Sal) festivalinde yerliler tütsüler ve çiçeklerle süsledikleri minik salları yeni ve şans dolu bir bir hayatın sembolü olarak denize bırakıyorlar.

Songkran, diğer adıyla Thai Yeni Yılı olarak geçen ve 13-15 Nisan arasında yapılan bu festivalde, yeni yılı kutlamak amacıyla insanlar birbirlerinin üzerlerine su atıyorlar.

Laanta Lanta Festivali, 7-9 Mart arasında adadaysanız görmeniz gereken festivallerden biri. Old Town’da gerçekleşen müzik ve sanatsal aktivitelerin bulunduğu festivale adadaki pek çok yerli insan katılıyor.

10. Gece Hayatı

koh lanta geceleri

Çılgın partileri olan bir gece hayatı beklemek Koh Lanta’ya saygısızlıkmiş gibi geliyor 🙂 Ancak yine de canlı müziklerin yapıldığı ve şarkıların söylendiği, harika atmosfere sahip barlara sahip plajlarıyla Koh Lanta’nın hakkını yememek gerekiyor. Her gece olmasa her plajın ve barın belli geceler keyifli vakit geçirebileceğiniz saatleri oluyor. Yoğun sezonda açık olan ve Klong Dao Plajı’nda bulunan Indian Bar ve Koala Bar, Long Plajında Otto’s Bar, Mong Bar seçenekleriniz arasında olabilir. Fakat Kantiang Plajı içlerinde en iyisi. Her gece ateş gösterisi yapan ve canlı müzik olan Why Not Bar kesinlikle görülmeli.

11. Tay Yemek Kursu 

koh lanta yemekleri

Adadaki yemek kurslarının sayısı sınırlı olsa da tavsiye edebileceklerim arasında adadaki ilk ve en iyisi hem restoran hem konaklama hizmeti veren Time For Lime. Yemek kursundan elde edilen gelirin büyük bir kısmı Lanta Anima lWelfare’e bağışlanıyor. Hem iyi bir amaca katkınız bulunuyor hem de bir Tay mutfağından şefe özel bir menü ve kokteyl yapmayı öğreniyorsunuz. Yaptığınız yemekler dışında atıştırmalıklar ve ikramlar da yapılıyor. Kurs öncesi ve sonrasında otelinize ulaşım hizmeti verdiklerini de belirtmek gerek 🙂 Kişi başı 2000 Baht olan kursun 2 kişilik ücret ise 3.400 Baht. Adaya yalnız geldiyseniz, kendinize bir arkadaş bulup daha düşük ücret ödeyebilirsiniz 🙂

12. Thai Masajı Yaptırmak

tayland koh lanta masaj

Tayland’a gelip masaj yaptırmamak olmaz sanırım. Eğer vücut masajı yaptırmak istemiyorsanız bile ayak masajı yaptırmadan dönmeyin. Adanın pek çok yerinde bulabilirsin. Uzun bir sahil yürüyüşü artından yaptıracağınız 1 saatlik masaj 300-400 Baht arasında değişiklik gösteriyor.

13. Sahilde “HappyHours” Keyfi

koh lanta happy houtr

Saat 16.00-19.00 arasında pek çok restoran ve bar “happy hours” ile bilinen zaman diliminde kokteyllerde 2 al 1 öde veya yüzde elli indirimli fiyatlar oluyor. Güneşlendiğiniz bir vakte denk gelirse bu kampanyaları kaçırmayın ve ferahlamak için bu fırsatı değerlendirin.

14. Mangrove Ormanları ve Kayak Turu

tayland koh lanta seyahati

Motorsikletle ulaşmanız gereken Lanta Noi’de hindistan sakız ağacı denen, İngilizcesi mangrove olan suda büyüyen bitkilerin arasında, kürek yardımıyla ilerleyen kayıklarla gezebilirsiniz.

15. Fillerle Gezi

koh lanta fil trekking

Fillerle Gezi aktivitesini Koh Lanta’da Yapılabilecek 15 Aktivite listesine bulundurmamın nedeni okuyucuları bu konuda bilinçlendirmek aslında. Adada Fil Sırtında Gezi düzenleyen tur şirketleri bulunmakta. Doğal ortamında oldukları ve iyi ortamlarda beslenilip bakıldığı iddia edilse de, eğlence aracı olarak görülen ve ömürleri boyunca ayaklarındaki zincirlere bağlı olarak burada yaşamak zorunda kalan bu güzel ve kutsal hayvanlarla gezmekten kaçınmalısınız. Para ödeyerek keyifli bir kaç saat geçirmenizi sağlayacak bu hayvanlara ne kadar çok ilgi gösterilirse hiç bir zaman sonu gelmeyecek bir talep sürekliliği oluşacaktır.

Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın