koh lipe gezi rehberi

Asya’da, her birinin kendine has özelliği bulunan ve sıralamasını yaparken zorlanacağımız güzellikle onlarca tropikal ada bulunmakta. Chao Lay yerel dilinde “Paper Island” yani Kağıt Adası olarak bilinen, Adang Takım adalarının en küçüğü Koh Lipe de Andaman Denizi’nde bulunan Tayland’ın en güneyindeki o adalardan biri.

Koh Lipe Gezi Rehberi ile, Tayland’ın Maldivleri olarak tanımlanan bu ada hakkında detaylı bir gezi rehberi hazırladık ve bu cennetimsi ada aile ilgili bilmek isteyebileceğiniz tüm bilgiler burada…

Tayland koh lipe gezi rehberi

Koh Lipe Gezi Rehberi

Adada konaklama, yeme-içme, aktiviteler ve görülmesi gerekenlerden detaylı bir şekilde bahsetmeden önce Koh Lipe Gezi Rehberi yazıma Koh Lipe hakkında temel bilgiler vererek başlamak istiyorum.

Tarihi: Balıkçılık yaparak geçinen Chao Lay (Sea Gypsies) Deniz İnsanları’nın uygun avlama alanları ararken keşfettiği ada 1909 yılında V. Kral Rama tarafından onlara hediye edilmiş. Ancak ada, 1970’lerde bir mafya aracılığı ile Tay bir girişimciye satılmış.

Adada halen 600 civarında Deniz İnsanı adanın güney sahillerinde yaşamakta. İnanması zor ancak 15 yıl önce, adaya ulaşabilmek için yerel kayıklarla 5 gün süren yolculuk yapmak gerekiyormuş.

Din: Adada müslümanlar ve budistler yaşamakta.

Resmi Dil: Resmi dil Tayca ancak turistik bir ada olduğu için otel ve restoran çalışanları anlaşabileceğiniz seviyede İngilizce biliyor.

Para birimi: Baht (฿), 1TL = 10฿

Vize: Tayland diplomatik, resmi ve hususi pasaport sahiplerine 90 gün, umuma mahsus pasaport sahiplerine ise 30 güne kadar vizeden muaf tutuyor. Sahip olduğunuz vize süresi adada geçirecek olduğunuz zaman diliminde doluyor ise, adaya gelmeden önce geçiş yapacağınız şehirdeki en yakın Göçmen Bürosundan vize sürenizi uzatmanız gerekiyor. Vizesiz geçirdiğiniz her gün için para cezası uygulanıyor.

Ekonomi: Ada halkının neredeyse tamamı geçimini turizm ile sağlıyor.

İklim: Yıl boyu 26 derece sıcaklığa sahip olan adada en sıcak ay Nisan. Havanın en ideal olduğu Aralık-Ocak arası en kalabalık sezon. Ekim-kasım arası gelirseniz normal sayıda turist ile karşılaşırsınız. Az turist istiyor ve yağmur riskini göze alıyorsanız  Nisan-Eylül arası gelebilirsiniz.

Yüz Ölçümü: Küçük bir ada olan Koh Lipe 3.5km genişliğinde ve 2.5km uzunluğunda.

Coğrafya: Co Tarutao Ulusal Marina Park’ları arasında yer alıyor.

Nüfus: Ada nüfusunun neredeyse tamamını sayısı en fazla 600 olan Chao Lay yerlileri oluşturuyor.

Saat Farkı: Türkiye ile ada arasında +4 saat zaman farkı bulunuyor.

Kaç Gün Kalmalı: En az 1 haftanızı burada geçirmelisiniz.

Elektrik: Çoğu prizler ülkemizdekilerle uyumlu olsa da yanınızda bir adet dönüştürücü götürmekte fayda var.

İnternet: Düşük hızda olmasına rağmen hemen hemen her otel ve restoranda ücretsiz wifi hizmeti veriliyor.

Sağlık: Sunrise plajı’ında bir adet hastane ve İngilizce konuşan doktorlar bulunmakta. Walking Street’de de bir adet poliklinik bulunmakta.

Ek Bilgi: Adaya girişte 200baht ayak bastı ücreti alınıyor 🙂  7 gün geçerli olan biletinizi sakladığınız takdirde diğer adlara seyahat edip tekrar geri geldiğinizde tekrar ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Koh Lipe Ulaşım

Koh Lipe’ye giden hız teknelerinin kalktığı en yakın iskeleler 60 km uzaklıktaki Pakbara ve 40 km uzaklıktaki Langkawi. Seyahat süresi ekspres botlarla 1.5 saat fakat bazı tekneler diğer adalarda da duruyor. Böyle durumlarda seyahat süresi biraz uzayabiliyor. Yanınızda yeteri kadar su taşıdığınızdan emin olmalısınız.

Kasım-Nisan aylarında Koh Lanta, Krabi, Koh Phi Phi ve Phuket’den de hız tekneleriyle Lipe’ye ulaşmak mümkün. Mayıs-Ekim aylarında ise sadece Pakbara’dan kalkan teknelerle Koh Lipe’ye ulaşılabiliyor.

  • Fiyat: Phuket-Koh Lipe (tek yön, bir kişi 3400฿)
  • Phi Phi-Koh Lipe (tek yön, bir kişi 2500฿)
  • Koh Lanta-Koh Lipe (tek yön, bir kişi 1900฿)

Uçak + Feribot

Günde iki uçuş düzenleyen NokAir ile önce Bangkok’dan Trang’a, ardından minibüs yolculuğunun ücrete de dahil olduğu 2.5 saatlik feribot yolculuğu ile Koh Lipe’ye ulaşabilirsiniz.

Fiyat: 1200-1300baht (gidiş dönüş uçak bileti), 1600baht (gidiş dönüş feribot), toplam ortalama 3000baht

Bir diğer uçakla ulaşma seçeneğine AirAsia’yı da ekleyebiliriz. AirAsia uçuş + otobüs + feribot paketi hizmeti sunuyor. Fiyatlar biraz değişken olabilir. Web sitesinden rezervasyon yapabilirisiniz.

Hız Teknesi

Koh Lipe ulaşım

Kasım-Mayıs arası hizmet veren pek çok hız teknesi şirketi bulunmakta. En çok tercih edilenler Adang Sea Tours ve Bundhaya Speedboat. Düşük sezonda, Pakbara’dan Koh Lipe’ye günde yalnızca 1 sefer düzenleniyor.

Günde 3 kez ulaşım sağlayan bu tekneler 1 Kasım – 15 Mayıs tarihlerinde Pakbara’dan kalkıyor ve yolculuk 2 saat sürüyor. Boyun ve bel probleminiz varsa sürat tekneleri sizin için uygun olmayabilir; feribotları tercih edebilirsiniz.

Fiyat: Tek yön tek yön 650฿, gidiş-geliş 1200฿. Biletinizi doğrudan Pakbara iskelesinden alırsanız tek yön 500฿. Koh Lipe’ye geldiğinizde tekneler kıyıya çok yanaşamadığı için sizi biraz açıkta bırakıyorlar; 70฿ ödeyerek su taksilerini kullanmak durumundasınız kıyıya geçiş için.

Koh Lipe Ada İçi Ulaşım   

koh lipe transport

Kiralık motosiklet veya bisiklet hizmeti verilmiyor. Ada küçük olduğu için adanın tamamını yürüyerek gezebilirsiniz. Plajlar arası seyahat etmek isterseniz pazarlıksız 50฿ ödeyerek deniz taksilerinden faydalanabilirsiniz.

Koh Lipe’de Yeme – İçme

Pattaya Koh Lipe Tayland

Otellerin çoğunda restoran bulunduğu için konakladığınız yer ilk seçeneğiniz olabilir yemek yemek için. Fakat adada birbirinden lezzetli yemekler yapan restoran ve barları da göz ardı etmemek gerek.

Yeme-içme hizmeti veren mekanların tamamı Pattaya, Sunrise, Sunset plajlarında ve Walking Street’de. Hangi plajda olursanız olun zevkinize uygun bir restoran ve kafeye mutlaka rastlayacaksınız. Üstelik yeme-içme fiyatları adanın nispeten pahalı olmasına rağmen oldukça hesaplı.

En güzel yiyecek içecekleri bulabileceğiniz restoranlar, kafeler ve barlar hakkında detaylı yeme-içme rehberi için Koh Lipe’nin En İyi Restoran ve Barları yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Koh Lipe’de Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Yüzmek ve Güneşlenmek

Daha adaya ayağınızı basmadan gözlerinizi alamayacağınız güzellikte bir renge sahip sularıyla sizi kendisine aşık edecek deniziyle Koh Lipe’nin sahillerinde güneşlenmek ve yüzmek gün içinde yapacağınız aktivitelerin başında geliyor.

Tropikal meyvelerin de dahil olduğu kahvaltınızı yaptıktan sonra havlunuzu, gözlüğünüzü ve güneş kreminizi kapıp kendinizi plaja atın. Güneşin altında uzun süre kalmadığınızdan, bol bol su ve meşrubat içtiğinizden emin olmakta fayda var; güneş çarpabilir.

Plajda Masaj Yaptırmak

koh lipe tayland masah

Bulunduğunuz plajı keşfetmek için bir yürüyüşe çıkın böylece sahil boyunca hangi restoranlar ve barlar var gözünüz aşina olacaktır. Masaj yapan kadınların bulunduğu noktalar gözünüze çarpacaktır. Deniz manzarasından mahrum olmadan 1 saatlik Tai ayak masajına 300฿ vererek kendinizi plajda şımartabilirsiniz.

Eğer aromatik yağlarlarla masaj yaptırmak isterseniz fiyat 400฿. Masaj yaptırmadan önce güneş yanığınız olup olmadığından emin olun. Rahatlayayım derken canınız çok daha fazla yanmasın 🙂

Snorkel veya Dalış Yapmak

thailand koh lipe

Koh Lipe sakin, berrak sularıyla snorkel cennetlerinden biri. Bunun nedeni ise, Dünya’daki tropikal balık türlerinin ve mercan kayalıklarının adanın bulunduğu bölgede olması.

Oksijen maskesine ihtiyaç duymadan deniz gözlüğünüzü kapıp kendinizi denize atıp kendi başınıza su altını deneyimleyebileceğiniz gibi, adadaki snorkel şirketleri aracılığı ile de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Adadaki en güzel snorkel noktaları ise Sunrise plajındaki sahiller.

Kayıklarla Sahilleri Keşfetmek

Tayland Koh Lipe yapılacak şeyler

Adanın çevresini su üzerinden keşfetmek için konakladığınız otelden veya dalış merkezlerinden kayık kiralamak diğer güzel fikirlerden biri. Koh Lipe’ye 1 saatlik kürek mesafesinde bulunan Koh Adang adasına gidebilir, ve manzara noktasına tırmanıp Koh Lipe’ye başka bir adadan kuş bakışı seyir yapabilirsiniz.

1 saatlik kayık kiralama ücretleri saatlik ortalama 100฿, günlüğü ise 300฿. Koh Adang’a giderken yanınıza su, şapka ve güneş kremi aldığınızdan emin olun.

Medceziri Deneyimlemek

koh lipe tayland gezisi

Koh Lipe’nin insanı şaşırtan bir diğer özelliği sabah ve akşam tanık olacağınız gel-git doğa olayı. Sabah uyandığınızda güneşlendiğiniz noktadan 15 metre uzakta olan deniz seviyesi öğlen saatlerinde yavaş yavaş yükseliyor ve akşam 5e doğru tekrar alçalıyor.

Akşam 8’den sonra ise tekrar yükselmeye başlıyor. Eğer Walking Street’de iseniz ve oteliniz sahildeyse ve geçiş için başka yolunuz yoksa, dalgaların bacaklarınızı ıslatmasına karşı koyamayacaksınız 🙂

Manzara Noktasına Tırmanmak

Sabahın erken saatlerinde veya akşam güneş battıktan sonra adanın güneybatısında bulunan en yüksek noktaya yürüyüş gerçekleştirip manzaranın keyfini çıkarın.

Yol biraz kirli ve sizi zorlayabilir fakat manzaraya kesinlikle değer. Yanınızda sinek kovucu ve akşam saatinde geldiyseniz el feneri mutlaka bulundurun.

Güneşin Batışını Seyretmek

Tayland Koh Lipe

Sunset Plajı’nda konaklıyorsanız şanslısınız. Her akşam, elinizde içeceğiniz ve kitabınızla muhteşem gün batımını izleyebileceğiniz bir plajdasınız demektir. Eğer Pattaya ve Sunrise’daysanız üzülmeyin. manzara en az Sunset Plajı’nda ki kadar keyif verici.

Walking Street’te Kaybolmak

Walking Street Koh Lipe Tayland
Walking Street

Gündüz saatlerinde boş olan bu sokak akşam 8’den sonra dolmaya başlıyor. Deniz keyfinden ve belki de biraz masajdan sonra kendinizi Walking Street sokaklarına atın. İlk gördüğünüz restorana oturmadan önce sokakları sonuna kadar gezin ve sizi kendisine çeken bir restorana leziz yemeklerden tatmak için girin.

Trash Hero’lara Katılmak

Eğer seyahat gününüz denk geliyorsa ve tabi gönüllü olmak isterseniz Dünya’nın farklı ülkelerinde olduğu gibi Tayland’ın koruma altına alınmış Ulusal Marina Parkları’nda da faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen çevreci topluluk Trash Hero üyelerine katılabilirsiniz.

Haftanın belirli günleri toplanıp 2-3 saat süren adayı plastiklerden ve çöplerden arınma etkinliği düzenliyorlar. Amaçları plastik kullanımını azaltmak olan topluluğa maddi destekte bulunmak için belirli satış noktaları bulunan otel ve restoranlardan 200฿ ödeyerek çelik su termosu satın alabilirsiniz. Üstelik sınırsız içme suyu içme şansı da elde etmiş oluyorsunuz.

Hiçbir Şey Yapmamak

Evet, yanlış okumadınız. Koh Lipe, gününüzün bir kısmını gerçek anlamda hiçbir şey yapmadan, zamanınızı sadece çevrenizi seyrederek geçirebileceğiniz adalardan bir tanesi. Taze hindistan cevizi suyu içerek birkaç saat plajda tembellik yapmak listenin en keyifli aktivitelerinden bir tanesi 🙂

Koh Lipe’de Alışveriş

thailand koh lipe shopping

Satın almak isteyebileceğinin her şey Walking Street’de bulunuyor. Hediyelik eşya, çanta, eczane, market ve aklınıza gelebilecek temel tüm ihtiyaçlar için ilk ve tek durağınız burası.

Adada 3 adet ATM bulunmakta. Biri Walking Street’deki 7-Eleven market yanında. Diğeri, Walking street’in Sunrise plajında son bulan yolu üzerinde bulunan Pooh’s Restaurant’ın yanı.Diğeri ise Harmony Bed & Breakfast Hostel’in yanı.

Pek çok otel ve seyahat acentesi %5-8 komisyon karşılığı nakit para verebiliyorlar. Eğer dolar veya euro bozdurmak isterseniz en iyi oranı, Bundhaya Resort veriyor.

Koh Lipe Plajları ve Konaklama

Koh Lipe Gezi Rehberi yazımızın en çok ilgiye okunacağını düşündüğüm bölüm adadaki en güzel plajların hangileri olduğu ve karar vermesi zor olan konaklama konusu…

Adaya ulaşım biraz maliyetli olsa da konaklama konusunda alternatif oldukça fazla. Küçük bir ada olmasına rağmen Koh Lipe’de 100’den fazla otel ve hostel hizmet vermekte. Konaklayacağınız otele karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey elbette fiyat ve ikincil olarak ise hangi plajda olmak istediğiniz.

Hareketli bir sahil hayal ediyorsanız adresiniz kesinlikle Pattaya Plajı olmalı. Daha sakin bir plajda denize girmek, gözlerden biraz daha uzak olmak isterseniz Sunrise veya Sunset Plajındaki otellere bakmanızı tavsiye ederim.

Akşam yemeği için ve barlar için ortak adresiniz Walking Street ve her üç plajdan da yürüyerek ulaşabilirsiniz buraya. Şimdi biraz fiyatlarına göre sıralanmış otellere ve fiyatlara göz atalım…

Sunset Beach

Sunset Beach Koh Lipe Tayland
Sunset Beach

Hat Pramong olarak da bilinen ve adadaki en küçük plaj Sunset Plajı diğer iki plaj ile karşılaştırıldığında kendisini gizli tutmayı başarmış.

Her ne kadar kayalıkların ve kumların birleştiği tenha tenha bir yerde olsa da, küçük olan Koh Lipe adasında Sunset Plajı’na ulaşmak oldukça kolay. Güneşlenmek ve denizin tadını çıkarmak için sessiz bir nokta isteyen seyahat severler için uygun olan bu plajdan restoranların bulunduğu Walking Street’e ulaşmak için 10 dakika yürümeniz gerekiyor.

Sakin bir plaj olması nedeniyle sahildeki otellerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor ve odalar düşündüğünüzden hızlı tükendiği için rezervasyonunuzu olabildiğince erken yapmalısınız.

Sawan Resort – Koh Lipe, Lipe Sunset Beach Resort, Smile Sunset Resort, Bay View Sunset Resort ve Mountain Resort seçeneklerinizden biri olacak burada kalmaya karar verirseniz ve fiyatları diğer plajlara göre biraz daha yüksek.

Sunrise Beach

Sunrise Beach Koh Lipe Tayland
Sunrise Beach

Chao Lay yerlilerinin halen yaşamlarını sürdürdükleri bölgede bulunan ve Hat Chao Beach olarak bilinen adanın en uzun sahil boyuna sahip olan Sunrise Plajı ayrıca Koh Adang manzaralı.

Pattaya kadar popüler ve hareketli olmasa da snorkel yapılabilecek harika resif noktaları bu sahilde bulunuyor. Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere muhteşem gün doğumuna sahip olan bu plajda sabahın erken saatlerinde gün doğumunu seyredebilirsiniz. Bu plajda otel alternatifinin Sunset’e göre daha fazla.

Sırt çantalı gezginler veya kısıtlı bütçeye sahip seyahat severler için Adang Sea Divers & Eco Lodge, Lipe Hostel veya Captain Yut’s Bungalows ideal. Daha konforlu bir tatil geçirmek isterseniz Lipe Beach Resort, Castaway Beach Resort’u veya Idyllic Concept Resort’u düşünebilirsiniz.

koh lipe de nerede kalınır
Captain Yuts Hotel
koh lipe otel tavsiyesi
Idyllic Concept Hotel

Pattaya Beach

1.5 km uzunluğundaki Pattaya Plajı,“Ko Lipe’nin Postkartı” ismi ile anılıyor. Sahil boyunca pek çok restoran ve barın bulunduğu plaj Walking Street’in ana girişine en yakın olan plaj aynı zamanda. Frizbi ve voleybol oynayan pek çok insanla karşılaşabileceğiniz gibi hamakta uyuklayan insanlara rastlamanız oldukça mümkün.

Tayland Koh Lipe Pattaya Beach
Pattaya Beach

Adanın en popüler plajı olması nedeniyle, konaklama alternatifi de en çok bu plajda. Blue Tribes Garden Beach Resort sevimli bungalovlarıyla konaklamak isteyebileceğiniz otellerden.

Biz, adadaki gecelik ücreti diğer otellerle karşılaştırıldığında çok daha yüksek olan Mali Resort’un Pattaya Plajı’ndaki odalarında kaldık. Otel’in ayrıca Sunrise Plajın da da odaları bulunmakta. Fiyatlarının olması gerektiğinden çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum kalmış olsam da.

Koh Lipe konaklama tayland
Mali Resort Koh Lipe

Adaya Aralık ayında, yani yoğun sezonda seyahat etme şansım oldu. İncecik kumları ve deniz suyunu rengi başınızı döndürebilir. Aşırı olmasa da, hatırı sayılır miktarda turistle karşılaşacağınızı söylemeliyim Kasım-Nisan arası.

Pattaya Beach Koh Lipe Tayland
Pattaya Beach

Koh Lipe Gezi Rehberi yazısını hazırlarken bunu aralar da özellikle dile getirmeye çalıştım. Ancak bu yoğunluk Phi-Phi veya Phuket’deki kadar olmayacaktır. Bütçe konusuna gelirsek, cebinizi konaklama veya yeme-içme maliyetinden daha çok yakacak olan faktör adaya ulaşım.

En çok ücreti ulaşım için ödemeniz gerekli. Fakat inanın buna değer 🙂 Koh Lipe Gezi Rehberi yazımı okuyacak olan seyahat severlere şimdiden keyifli seyahatler ve snorkel yaparken Kayıp Balık Nemo’yu görme şansı yakalamanızı diliyorum 🙂

Koh Lipe’de konaklama konusunda genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Koh Lipe’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın