Köln'de ne yapılır rehberi, Köln'de yapılacak şeyler

Köln’de Ne Yapılır? Köln’de Yapılacak Şeyler Listesi

1 milyon nüfuslu ve Almanya‘nın dördüncü büyük kenti Köln 2000 yıllık tarihiyle gezginleri benzersiz bir yolculuğa çıkaran bir kent. Köln’de Ne Yapılır yazısı ise bu zengin şehrin gezginlere sunduğu güzellikleri ve keyifli aktiviteleri tam olarak anlatmaya yetecek mi emin değilim.

Rhine Nehri kıyısında kurulmuş olan Köln Almanya’nın kültürel anlamda başkent sayılabilecek önemli şehirlerinden ve bir üniversite kenti. Ki bu özelliğini şehrin tarihi merkezi Old Town’da dolaşırken, Köln Katedrali başta olmak üzere 12 Romanesk Kilisesi’ni gördüğünüzde ya da kısacası attığınız her adımda hissedeceksiniz.

Aslında Almanya’nın en eski kentlerinden biri olan ama II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen (%70’den fazlası deniliyor) yıkılan ve aslına uygun şekilde baştan inşa edilen Köln’de Yapılacak Şeyler yazısını da bu şehri gezmeye giden, buraya özgü aktivitelerin neler olduğunu merak edenlere yardımcı olmak için yazıyorum.

Tabii Köln’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler de verelim.

Konaklama: Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd) ve Deutz çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Köln’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Motel One Köln-Neumarkt, 4★ Courtyard by Marriott Cologne ve 5★ Hilton Cologne şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Köln’de Ne Yapılır?

Köln'de ne yapılır, Köln'de yapılacak şeyler listesi

Köln’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Tarihi Köln’ü keşfedin.
 2. Köln Katedrali’nden şehri seyredin.
 3. Müzelerden en az birini görün.
 4. Bohem Belgian Quarter sokaklarında dolaşın.
 5. Schildergasse Caddesi’nde vitrinlere bakın.
 6. Parfüm veya kolonya alın.
 7. Hohenzollern Köprüsü’nden geçin.
 8. Şehrin graffiti ve sokak sanatlarını görün.
 9. Noel Pazarları’nda dolaşın..
 10. Botanik Bahçesi’nde dinlenin.
 11. Tekne turu yapın.
 12. Yerel lezzetleri tadın.
 13. Alman biralarını tadın.
 14. Gece hayatını keşfedin.
 15. Bundesliga maçlarından birini seyredin.

1. Tarihi Köln’ü (Old Town) keşfedin.

tarihi köln Köln'de ne yapılır

Pek çok şehirde olduğu gibi Köln’de Ne Yapılır yazısında da sizlere önerim şehrin tadını çıkarmaya en önemli bölgelerinde güzel bir yürüyüş yapıp, tarihi ve turistik yapıları şöyle bir dışarıdan görmeniz.

Başta Köln Katedrali olmak üzere 12 Romanic Churches adıyla da bilinen kiliseleri, Rathaus (Belediye Binası), Romano-Germanic Müzesi gibi tarihi ve turistik yapıları görebileceğiniz, dar sokaklarında fotoğraf çekerken kendinizi kaybedeceğiniz, her köşede karşınıza çıkacak “Brauhaus”lardan birinde keyifle oturup zaman zaman da Rhine Nehri’ni keyifle seyredebileceğiniz Old Town (tarihi şehir merkezi) sizi Köln’ün 2000 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkaracak.

Old Town Köln'de ne yapılır

Size de 2-3 saat boyunca bu yolculuğun tadını çıkarmak, Köln gezinizin sonraki duraklarını planlamak kalacak.

2. Köln Katedrali’nden şehri seyredin.

köln katedrali Köln'de ne yapılır

1248 yılında yapımına başlanan ve 1880 yılında tamamlanan Köln Katedrali Gotik mimarinin en başarılı örneklerinden biri.

Almanya’nın en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılarından biri olan katedral sadece dışarıdan görmek ve içini gezmekle yetinmemeniz, bir de şehrin siluetini oluşturan ikiz kulelerine çıkarak benzersiz bir manzara seyri yaşamanız gereken bir yer.

O yüzden Köln’de ne yapılır listenize 509 basamakcık çıkarak katedralden şehir manzarası seyretmeyi almalısınız.

Katedralin içini ziyaret için ücret alınmıyor ancak kulelere çıkış 3 Euro. Şehrin ikinci en yüksek yapısı olan kulelerin yüksekliği ise 150 ve 157 metre.

3. Köln Müzeleri’nden en az birini görün.

müze gezileri Köln'de yapılacak şeyler

Sanat, arkeoloji, tarih, bilim, kültürel değerler… İlgi alanınız ne olursa olsun Köln’de ne yapılır diye düşünüyorsanız Almanya’nın bu en eski şehrinin müzelerini ya da en azından birini gezmelisiniz.

 • Picasso da dahil olmak üzere resim ve heykel sanatlarına ilgi duyuyorsanız Ludwig Müzesi,
 • Rönesans sanatı ve sonrasındaki 20. YY empresyonist akımları ilginizi çekiyorsa Wallraf-Richartz Müzesi,
 • Eğer tarihle ilgileniyorsanız Romano-Germanic Müzesi ve Kolumba Müzesi,
 • Dekoratif sanatlar için Angewandte Kunst Köln Müzesi,
 • Çikolata yapımına dair her şeyi görebileceğiniz, alanında dünyanın en iyilerinden olan Imhoff-Schokoladenmuseum,
 • Köln’de kolonyanın icadı ve üretimini görmek için eski bir kolonya fabrikasında yer alan Fragrance (Koku) Müzesi
 • Ve son olarak tarih, din ve Ortaçağ mimarisi için Schnütgen Müzesi keyifle gezeceğiniz müzelerin başında yer alıyor.

4. Bohem Belgian Quarter sokaklarında dolaşın.

Belgian Quarter Köln'de yapılacak şeyler

Köln’de Ne Yapılır yazısında sizleri Belçika’ya gönderme zamanı geldi.

Şehrin en trendy, özellikle gençler arasında çok popüler bölgelerinden olan Belgian Quarter Aachener Caddesi ile Friesenplatz Meydanı arasında yer alıyor.

Her bir sokağına Liege, Ghent, Antwerp gibi Belçika şehirlerinin isimleri verilmiş olan bölge eğlenceli ve sıra dışı dükkanlar, cafeler, barlar, canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar ve sanat galerileri ile dolu.

El yapımı veya vintage, başka kimsede olmayan giysiler veya aksesuarlar almak isterseniz de gitmeniz gereken adres burası zaten.

Özetle; şöyle bir iki saatinizi ayırın ve Belgian Quarter sokaklarında dolaşmaya başlayın. İlginizi çeken dükkana, sokağa veya cafeye tereddüt etmeden dalın.

5. Schildergasse Caddesi’nde vitrinlere bakın.

Schildergasse Köln'de yapılacak şeyler

Eğer seyahatlerinizde alışveriş yapmayı da seviyorsanız Köln’de ne yapılır planlarınız arasına Schildergasse Caddesi’ni de almalısınız.

Kentin ikinci en eski caddesi olan Schildergasse aslında kurulduğundan beri alışveriş odaklı bir yermiş. Roma Dönemi’nden beri tüccarların ürünlerini getirip sattığı, hatta bir dönem soylu ailelerin armalarını çizen ressamların da sanatlarını icra ettiği Schildergasse bugün araç trafiğine kapalı, orta, orta üstü ve üst segmente hitap eden zincir ve yerel mağazalarla dolu bir yer.

Başka bir deyişle; alışveriş için Schildergasse Caddesi’ne gidin diyorum ama kesenin ağzını da biraz açmanız lazım.

6. Parfümün memleketinden parfüm veya kolonya alın.

köln parfüm Köln'de ne yapılır

Tarihteki ilk parfüm sayılan kolonyanın icat edildiği şehir Köln’de ne yapılır diye düşünürken sevdiklerinize hediye olarak veya kendinize hatıra olarak kolonya almayı ihmal etmeyin bence. Hikayeyi de kısaca özetleyeyim:

Parfümün öncüsü olan tarihin ilk kolonyası Köln’de Glockengasse Caddesi’nde üretiliyormuş. Napolyon burayı fethettiğinde sokaklardaki tüm binalara numara verilmesini istemiş ve kolonya atölyesinin kapı numarası da 4711 olmuş. Ve bahsettiğim kolonya da Eau de Cologne 4711 olarak adını tarihe yazdırmış ki bu kolonya hala üretilip satılmakta.

Bugün hala saat başı Fransa Milli Marşı’nın çalındığı 4711 House of Fragrances’a giderek içerisindeki mağazadan kolonya veya çeşitli kokular alabilir ve burada yer alan sergide koku üretiminin tarihçesine göz atabilirsiniz.

Elbette Köln’de kolonya alabileceğiniz tek adres burası değil. Şehirdeki herhangi bir koku mağazasından da yerel kolonyalardan almanız mümkün.

7. Hohenzollern Köprüsü’nden geçin, sonsuz aşka ulaşın.

Hohenzollern Bridge Köln'de yapılacak şeyler

Köln Katedrali’nin hemen yanında yer alan ve Rhine Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Hohenzollern Köprüsü şehrin simge yapılarından bir diğeri.

20. YY başlarında yapılan köprü II. Dünya Savaşı sırasındaki yıkımdan dolayı tarihi bir öneme sahip. Ancak Köln’de Ne Yapılır yazısında buradan geçmenizi önermemin tek sebebi bu değil.

Köprüden geçerken seyredeceğiniz Rhine Nehri, Köln Katedrali ve St Martin Kilisesi manzarası bu yürüyüşü önemli ve gerekli kılan ikinci sebep. Üçüncü ve en önemlisi ise toplam ağırlığı 2 tona ulaşan, farklı boyutlarda ve şekillerde, rengarenk boyanmış veya üzerlerine yazılar yazılmış asma kilitler.

Hohenzollern Bridge Köln'de yapılacak şeyler

Hem şehrin yerlileri hem de turistler arasında yaygın geleneğe göre birbirini seven çiftler köprünün korkuluklarına sevgilerini ifade eden bu asma kilitlerden takıp anahtarını da aşklarının sonsuz olmasını dileyerek nehre atıyor.

Aslında bu gelenek İtalya’dan ithal edilmiş ama zamanla Köln’ün en önemli simgelerinden biri olmuş. Dolayısıyla buraya kadar gitmişken, yanınızda sevgiliniz, eşiniz varsa bir asma kilit de siz takın. İnanmasanız bile, ne kaybedersiniz?

8. Şehrin graffiti ve sokak sanatlarını görün.

köln graffiti Köln'de ne yapılır

Renkli graffitilerden grafik ve yazılara kadar Köln bol bol sokak sanatlarına sahip. Üstelik bunları görmek için bir ücret ödemeye de gerek yok, sokaklarda dolaşmak yeter.

Şehir merkezinin batısında kalan Ehrenfeld Bölgesi’nde yer alan galeri ve atölyelerin duvarları zaten rengarenk graffitilerle süslü, Belgian Quarter da bu yarışta geri kalmıyor.

Ve bu sanata özellikle ilgi duyuyorsanız veya graffitilerin fotoğraflarını çekmeyi, önünde fotoğraf çektirmeyi seviyorsanız daha fazlasını şehrin kuzeyindeki Nippes’de ve Mülheim’de görebilirsiniz.

Bisikletle Sokak Sanatları Turu: Kişi başı 32,90 Euro ödeyerek küçük bir grupla, rehber eşliğinde Köln sokaklarında bisiklet sürebilir, şehrin en renki graffitilerini görüp fotoğraf çekebilir, bu sırada rehberden graffitilerin hikayesini de dinleyebilirsiniz. Turu yapmış olanların puanı ise 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Noel Pazarları’nda dolaşın, alışveriş yapın, müzik dinleyin.

noel pazarları Köln'de ne yapılır

Eğer seyahatiniz Kasım sonundan Ocak ayına kadar süren döneme denk geliyorsa çok şanslısınız. Köln’de ne yapılır programınıza Noel Pazarları’nı mutlaka ekleyin. Ki aslında, özellikle aramasanız da her yerde karşınıza çıkacak zaten.

Sokaklar ve meydanlar boyunca dizilen sayısız tezgahlar, rengarenk süslemeler ve ışıklandırmalar, cıvıl cıvıl bir kalabalık ve her köşe başından fışkıran müzik… Atmosfer ve yaydığı huzur dini inancı aynı olmayan insanları bile etkisi altına alabiliyor.

christmas market Köln'de yapılacak şeyler

Bu pazarların en güzellerinden biri içerisinde canlı müzik sahnesi de bulunmasından dolayı Köln Katedrali etrafında kurulanı. Bunun dışında Heumark, Markt der Engel, Neumarkt, Rudolfplatz Meydanı’ndaki St Nicholas da keyifle gezebileceğiniz pazarlardan.

10. Botanik Bahçesi’nde dinlenin.

botanik bahçesi Köln'de yapılacak şeyler

Köln’de Ne Yapılır yazısında bir öneri de doğal güzelliklere ve sakin yerlerde keyifle dinlenmeyi sevenlere gelsin.

Şehrin en eski parkı olan Botanik Bahçesi Rhine Nehri’nin batısında yer alıyor. 10 binden fazla bitki, ağaç ve çiçek türüne ev sahipliği yapan bahçe çeşitli türler için uygun iklimi sağlamak amacıyla yapılan cam seralara da sahip.

Aslında yeşil alan, dinlenme gibi sözler ettim ama… Botanik Bahçesi içerisindeki Flora adıyla bilinen cam sarayda çeşitli konserler ve etkinlikler de düzenleniyor. Kısacası, tadını çıkarmanızda fayda olan yerlerden.

11. Rhine Nehri’nde tekne turu yapın.

tekne turu Köln'de yapılacak şeyler

Köln’ü bambaşka bir açıdan seyretmek için yapmanız gereken şehrin önemli bir parçası olan Rhine Nehri üzerinde bir teknede arkanıza yaslanıp, kendinizi seyre bırakmak. Ki böyle bir turu gündüz yaparsanız ayrı, gece yaparsanız ayrı keyif alacaksınız.

Genellikle Hohenzollern Köprüsü altından kalkan tekneler tarihi Köln şehri (Old Town) ve güneyde Rodenkirchen veya Porz’a, ya da ters istikamette Mülheim’e doğru seyrediyor. Her iki rotada da manzara son derece keyifli.

12. Yerel lezzetleri tadın.

köln yerel lezzetler Köln'de ne yapılır

Köln’de Ne Yapılır yazısında sıra geldi damak tadına önem veren, gittiği her yerde o yöreye özgü lezzetleri merak edenlere.

Almanya’nın en eski tarihine sahip olan Köln’de yemek kültürü hem genel Almanya kültüründen besleniyor hem de kendine özgü farklılıkları var.

Şehre özgü yiyeceklerin başında ise hemen her pubda (ya da yöresel söyleyişle: Brauhaus’da) bulabileceğiniz etsiz sandviç olan Halve Hahn geliyor. İçinde et olmayan sandviç tereyağı, gouda peyniri ve çiğ soğan içeriyor.

Rievkooche ise sade veya elma soslu servis edilen bir çeşit patatesli pancake. Ki daha çok Noel arefesinde yapılıp satılıyor.

Köln’de Ne Yapılır yazısını çok uzatmamak için her damak tadına uyabilecek iki yiyecekten bahsettim ancak eğer yemekte sakınca görmüyorsanız domuz eti içeren Himmel un Aad ve Hammche ile başka yerel lezzetleri de burada tadabilirsiniz.

13. Alman biralarını tadın.

Köln'de ne yapılır kolsch beer

Almanya genel olarak en lezzetli biraları tadabileceğiniz birkaç ülkeden biri. Dolayısıyla Köln de.

Şehrin yerel bira markası ise Pilsener tarafından, yerel kaynaklar kullanılarak üretilen Kölsch. Ki bu markayı gittiğiniz hemen her pubda göreceksiniz zaten. Eğer alkol tüketiyorsanız yoğun bir günün ardından bir veya iki kadeh Kölsch ile yorgunluk atabilirsiniz.

Alman Bira İmalathaneleri Turu: Şehrin yerel birası Kölsch’e dair daha fazla bilgi edinmek, hem bira imalathanelerini görmek hem de bu lezzetli biralardan tatmak isterseniz kişi başı 27 Euro ücreti olan 2 saatlik tur tam size göre. Ki bira ikramlarını ve bunun yanında rehberlik hizmetini birlikte düşündüğünüzde fiyatı çok çok uygun diyebilirim.

Tura 4 bira imalathanesi ziyareti, her birinde Kölsch bira tadımı ve rehberlik hizmeti dahil ve turu yapmış olan 500’den fazla kullanıcının puanı da 4,6. Tura kaydolmak için tıklayın.

14. Köln gece hayatını keşfedin.

gece hayatı Köln'de ne yapılır

Eğer keyifli bir akşam yemeği ve beraberinde bir iki kadeh içecek size yetmiyorsa, geç saatlere kadar müzik dinleyip dans etmek istiyorsanız Köln’de bunun için 100’e yakın gece kulübü ve bar mevcut.

Bunların yoğunlaştığı bölge ise Zülpicher Caddesi ve Luxemburger Caddesi çevresi. Hatta buraya “parti bölgesi” gibi bir anlama gelen “Kwartier Latang” da deniliyor.

Ayrıca Friesenplatz Meydanı ile Barbarossaplatz Meydanı da Cumartesi akşamları birer parti mekanına dönüşüyor.

Bunun dışında Belgian Quarter, Alteburger Caddesi çevresi ve Chlodwigplatz Meydanı da gece hayatının tadını çıkarmak için sahip olduğunuz alternatiflerden.

Köln’de Ne Yapılır yazısını okuyan herkese böyle bir eğlence önermiyorum, zira zevkler ve tercihler kişiden kişiye değişiyor. Ancak bu tarz eğlenceleri seviyorsanız da gitmeniz gereken yerler bunlar. Tadını çıkarın.

15. Bundesliga (Alman Ligi) maçlarından birini seyredin.

Bundesliga maçları Köln'de ne yapılır

Alman Ligi Bundesliga ülkemizde de yakından takip edilen, heyecan verici liglerden biri. Öyleyse neden Köln’de bir Bundesliga maçı seyretmeyesiniz? Özellikle de futbola ilgi duyuyorsanız?

Bu durumda lig fikstürüne bir bakmanızı ve seyahat tarihinizde bir maç varsa FC Köln Takımı’nın 45 bin kişilik stadyumu Rhein Energie Stadion’de oynanacak maça bilet almanızı tavsiye ederim.

Bundesliga’nın bu en etkileyici stadyumlarından birinde seyredeceğiniz maç, oranın atmosferi ve maçın heyecanı Köln seyahatinizden alacağınız keyfi ikiye katlayacak.

Özetle Köln’de Ne Yapılır?

Köln'de ne yapılır listesi,

Köln’de Ne Yapılır yazısında her yaştan gezginlere, her türlü zevke hitap eden öneriler vermeye çalıştım. Hepsinin ortak özelliği ise Köln’e özgü olması. Ancak bir “olmazsa olmaz” özeti yapmam gerekirse;

 • Old Town sokaklarında dolaşmak ve tarihi yapıları görmek,
 • Köln Katedrali’nin içini gezdikten sonra kulelerden şehri seyretmek,
 • Belgian Quarter Bölgesi’ni keşfetmek,
 • Hohenzollern Köprüsü’nden geçmek, sevgilinizle/eşinizle birlikteyseniz buraya bir asma kilit takıp anahtarını nehre atmak,
 • Hatıra veya hediyelik olarak kolonya almak,
 • Alkol tüketiyorsanız şehrin yerel içkisi Kölsch tatmak ve yanında atıştırmalık olarak Halve Hahn yemek,
 • Bir de seyahatiniz Aralık ayında olacaksa Noel pazarlarını gezmek şeklinde sıralayabilirim. Gerisi zamanınıza, bütçenize ve kişisel tercihlerinize kalmış.

Köln’de Ne Yapılır yazısında gezilecek birkaç yer ve daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde buraya gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top