köln gezi rehberi

Kültürel açıdan zengin bir şehir olan Köln’ün geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Konumu sayesinde ekonomisini geliştiren kent, 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerine rağmen değerlerini kaybetmemiş. Buram buram tarih kokan bu güzel şehri, hazırlamış olduğum Köln gezi rehberi aracılığıyla tanımaya ne dersiniz?

Köln Gezi Rehberi

Kenti tüm detaylarıyla anlatmadan önce Köln gezi rehberi yazımıza Köln hakkında kısa bilgilere değinerek başlamak istiyorum.

Nüfus: Kentin nüfusu 1 milyonun biraz üzerinde.

Din: Hristiyanlık en yaygın inanç sistemi. Ayrıca şehirde azımsanmayacak kadar çok Musevi ve Müslüman yaşıyor.

Resmi Dil: Konuşulan resmi dil Almanca. Nüfusun %10’unu oluşturduğu için sokakta Türkçe konuşan birilerine rahatlıkla denk gelebilirsiniz.

İklim: Okyanus ikliminin etkisindeki Köln, Almanya’nın en sıcak şehirlerinden birisi.

Yüz Ölçümü: Kentin kapladığı alan 405 km².

Coğrafya: Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti sınırları içerisindeki kent, ülkenin batısında yer alıyor.

Ekonomi: Konumu sayesinde geniş bir pazar alanına sahip olan Köln’de sigortacılık, medya ve hava yolu şirketleri faaliyet gösteriyor. Bunlara ek olarak kent, motor sporları ile ilgilenen markaların merkezlerine de ev sahipliği yapıyor.

Para Birimi: Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılıyor.

Saat Farkı: Ülkemiz ile Köln arasında 2 saatlik zaman farkı bulunuyor.

Vize: Normal pasaport sahipleri Schengen Vizesi ile kenti ziyaret edebiliyor.

Gezi Süresi: Kentin tüm popüler mekânlarını dolaşmak için 3 gün yeterli.

Tarih: Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş olan Köln, 12. yüzyılda Hristiyan Âlemi’nde kutsal şehirlerden birisi olarak anılmaya başlanmış. Bu dönemden itibaren gelişen şehir, 2. Dünya Savaşı’nda büyük zarar görmüş.

Savaşın ardından İngiltere ve ABD kaynaklı yardımlar sayesinde yaralarını sararak, günümüzdeki haline gelmiş.

Köln’de Ulaşım

köln gezi rehberi ulaşım

Almanya’nın tüm büyük kentlerinde olduğu gibi Köln’de de toplu ulaşım sistemi tüm ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarlanmış. Her biri geniş ağa sahip otobüs, metro ve tramvay hatları sayesinde sorun yaşamadan kentin istediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk etmek için ihtiyacınız olan biletleri otomatlardan veya gişelerden kolayca satın alabileceğiniz gibi bindiğiniz otobüsün şoföründen de temin edebilirsiniz. Tek seferlik biletlerin yanı sıra kentte uzun süre kalacaksanız, ulaşımı ekonomik hale getiren 3 veya 7 günlük seçeneklerden birisini seçebilirsiniz.

Tüm bu gelişmiş sistemin üzerine Köln’de ulaşım için bir de uygun fiyatlı bisiklet kiralama hizmeti devreye alınmış. “Call a Bike” adlı bu sistemden yararlanarak, kentin dar sokaklarında dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Köln Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Köln/Bonn Uluslar Arası Havalimanı’ndan 15 kilometre uzaklıktaki şehir merkezine ulaşmak için en çok tercih edilen toplu taşıma aracı, banliyö trenleri.

S-13 numaralı trene bindiğiniz takdirde, 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Köln’de Yeme İçme

köln gezi rehberi yeme içme

Köln’ün yerel mutfağı, sosyal ve politik değişikliklerin etkisiyle yüzyıllar içerisinde çeşitlilik açısından Almanya’nın en zenginlerinden birisi haline gelmiş.

Domuz ve dana etlerinin mutfak kültüründe yaygın olarak kullanıldığı Köln’de patatesi tek başına bir yemek veya sunumları zenginleştirmesi için garnitür olarak tüketebilirsiniz.

Denemenizi tavsiye edeceğim bir numaralı yöresel lezzet, az pişmiş et yemeği Rheinischer Soorbrode. Köln’de faaliyet gösteren restoranlarda yaygın olarak sunulan bu lezzet dışında gözlemeye benzeyen ve patatesli-elmalı iç harçla pişirilen Rievkoche’nin tadına bakabilirsiniz.

Alman mutfağı dendiğinde ilk akla gelen lezzet olan sosis içinse tercihinizi dana etinden hazırlanan Frankfurter’den yana kullanıp, patatesli Currywurst içerisinde tüketebilirsiniz.

Pastacılık ve fırıncılık alanlarında Alman mutfağının zenginliğini Köln’de rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ekmek çeşitlerinin yanı sıra canınız tatlı istediğinde Black Forest Cake, Rote Grütze veya Schwarzwalder Kischorte yiyebilirsiniz.

Beyaz birası ile meşhur kent, Almanya’nın en gelişmiş pub kültürünü barındırıyor.

Köln’deki restoranlarda bahşiş geleneği yaygın olduğu için gelen hesabın %10’u ila %20‘si arasında bir meblağı çalışanlara bırakabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler

köln gezi rehberi gezilecek yerler

Köklü geçmişini her adımınızda hissedeceğiniz Köln, Ren Nehri’nin çevresinde yer alan turistik bölgelerinde çok sayıda mimari harikası binaya, müzeye ve sanat galerisine sahip. Üstelik tek başlarına bile belirli bir çekim gücüne sahip olan bu yerlere ilgi, düzenlenen etkinlikler sayesinde iyice artırılmış.

İhtişamlı yapıları sayesinde görenleri kendilerine hayran bırakan Köln Katedrali’ni ve Gross St. Martin’i, Eski Şehir Meydanı ile birlikte gezi listenizin ilk sıralarına yerleştirebilirsiniz. Benzer görkemi kendi kültürümüzden bir örnek üzerinde görmek isterseniz, Köln Merkez Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Manzara için Köln Teleferiği’nde veya Hohenzollern Köprüsü’nde zaman geçirdikten sonra Wallraf-Richartz, Peter Ludwig, Roma-Germen müzelerinde sergilenen koleksiyonları inceleyebilirsiniz.

Köln gezi rehberi içerisindeki gezilecek yerler başlığı altında gastronomi meraklılarına tavsiye edeceğim yer ise sevdiklerinize lezzetli hediyelikler satın alabileceğiniz Çikolata Müzesi.

Köln için gezi listesi hazırlarken daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, daha önce yayınlamış olduğum “Köln Gezilecek Yerler” başlıklı yazıyı okuyarak, kentin popüler mekânları hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Köln’de Alışveriş

köln gezi rehberi alışveriş

Zengin alışveriş olanakları sayesinde Köln hem yerel hem de uluslar arası markaların ürünlerini kolayca bulabileceğiniz bir kent haline dönüşmüş.

Şehir parfüm ve çikolata üretimi konusunda Avrupa’nın öncülerinden birisi olduğu için en çok satın alınan hediyelik eşyayı bu iki ürünün çeşitleri oluşturuyor.

Alışveriş için öncelik verebileceğiniz adresler Eski Kent sınırları içerisindeki Schildergasse ve Hohe caddeleri. Her iki cadde de araç trafiğine kapalı olduğu için faaliyet gösteren mağazaları rahatça dolaşabilirsiniz. Elektronik ve moda konusunda öne çıkan bu 2 popüler cadde dışında Belçika Mahallesi’ndeki küçük butiklere de zaman ayırabilirsiniz.

Eğer 24 Kasım veya Noel kadarki bir başka tarihte kente gelirseniz kurulan renkli pazarları ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln gezi rehberi başlığı altında sizlere anlatacağım son konu, diğerlerinde olduğu gibi gezginlere bol seçenek sunan, konaklama. Kentin sahip olduğu konaklama bölgeleri arasından seçim yapmak için önce nasıl bir tatil geçirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Tarihi yapılar başta olmak üzere kentin gezilecek yerlerine yakın olmak istiyorsanız, Köln Altstadt’ı tercih edebilirsiniz. Hotel Marsil, Cologne Marriott gibi konforlu bölge otelleri yürüme mesafesindeki konumlarıyla ziyaretçilerinin gezi listelerindeki yerlere zaman kaybetmeden ulaşabilmelerine olanak sağlıyor.

Kentin daha modern bölümünde zaman geçirecekseniz ya da gece hayatı ile ilgileniyorsanız, Steigenberger Hotel Köln ve NH Collection Köln Mediapark gibi Neustadt Bölgesi otellerini araştırabilirsiniz. Eğlence ve sergi alanlarına yakın konumdaki bu oteller bünyelerinde konuklarının rahatlayabilecekleri sağlıklı yaşam merkezlerini barındırıyorlar.

Köln sınırları içerisinde sizlere tavsiye edeceğim Deutz’un sizlere sağlayacağı avantajlar ise fuar alanlarına yakın olmak ve sakin bir çevrede konaklamak. Üstelik yılın belirli dönemlerinde müzik festivallerinin düzenlendiği bu bölge, muhteşem manzaraya sahip.

Bahsetmiş olduğum oteller ve bölgeler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Köln’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Köln gezi rehberi ile özellikle ilk defa Almanya’nın 4. büyük kentine gideceklerin akıllarına takılabileceğini düşündüğüm konular hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım hazırlamış olduğum bu rehber sorularınıza yanıt bulmanızı kolaylaştırmıştır.

4 Yorum

  1. Benim Berlin’de yaşamışlığım var ama hiç öyle buralardan gözüktüğü gibi değil, Türkiyemin güzelliği bir başka vallahi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın