Kolombiya gezi rehberi blog

Güney Amerika’nın kuzeybatısını kaplayan Kolombiya aslında son 10 yıla kadar saklı kalmış bir cennetmiş. Kolombiya Gezi Rehberi yazısının devamında okuyabileceğiniz gibi bugün tüm güzelliğini gezginlere cömertçe sergiliyor.

43 milyon nüfuslu ülke bir zamanlar uyuşturucu trafiğinin merkezi olarak tanınmış olsa da, ve bu ünü hala biraz daha geçerli olsa da, artık uçsuz bucaksız kahve tarlaları, yüz ölçümünün üçte ikisini kaplayan Amazon Ormanları, tarihi kalıntıları ve nefes kesici Karayip Denizi kıyıları ile Pasifik kıyıları sayesinde bir turizm cenneti.

Önümüzdeki günlerde buraya bir seyahatiniz olacaksa Kolombiya Gezi Rehberi yazısında konaklamadan gezilecek yerlere, yeme içmeden alışverişe, merak ettiğiniz hemen her şeyi bulacaksınız. O yüzden lafı uzatmadan başlayalım…

Kolombiya Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Kolombiya turu

Kolombiya Kısa Tarihi: Binlerce yıl boyunca üzerinde Tayrona, Sinu, San Agustin, Muisca ve İnka Krallıkları’nın hüküm sürdüğü Kolombiya 16. YY başlarında İspanyollar tarafından keşfedilip bir sömürge haline getirilmiş.

18. YY’a kadar İspanyol egemenliği altında var olan bölge bunun ardından girdiği bağımsızlık savaşlarından 19.YY’da çıkarak bağımsızlığını ilan etmiş. 1886 yılında ise varlığını bugüne kadar sürdüren Kolombiya Cumhuriyeti kurulmuş.

Nüfus ve Toplum Yapısı: Ülke nüfusunun %60’ını İspanyol ve yerli melezi, %20’sini İspanyollar, kalanı ise diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

Konuşulan Diller: Kolombiya’nın resmi dili İspanyolca’dır.

Para Birimi: Kolombiya para birimi COP kısaltması ile ifade edilen Kolombiya Peso’sudur ve Ocak 2020 itibariyle 1 COP 0,0003 USD etmektedir.

Saat Farkı: GMT-5 saat diliminde bulunan Kolombiya Türkiye’den yaz saatine göre 8 saat geridedir.

Kolombiya Turu İçin İdeal Mevsim

Kolombiya gezi rehberi gezi zamanaı

Kolombiya şehirleri arasındaki rakım farkından dolayı ülke içinde değişken bir iklim görülüyor. Örneğin yüksekte bulunan Bogota’da sıcaklık yıl boyunca 6-24 derece arasında değişirken, Cartagena gibi sahil şehirlerinde sıcaklık yaz kış 24-35 derece arasında seyreder.

Ancak güney yarım kürede yer alması sebebiyle,Kolombiya turu için ideal mevsim bize göre daha ılıman olan Aralık, Ocak, Şubat ayları diyebiliriz.

Kolombiya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kolombiya gezi rehberi yazısında ülkedeki tüm turistik şehirlerde birkaç konaklama önerisinde de bulunalım.

Sırt çantalı gezginler için gecelik ortalama 18 USD, orta seviyede konaklama alternatifleri (3-4 yıldızlı oteller, lüks değil ancak konforlu) için gecelik ortalama 35 USD, lüks konaklama seçenekleri için de gecelik 80 USD’den başlayan fiyatlarla Kolombiya’da nerede kalınır sorusunun cevabı ise şehir şehir yazının devamında.

Cartagena’da Nerede Kalınır?

Kolombiya gezi rehberi Cartagena'da nerede kalınır

Cartagena deniz kenarında veya şehrin daha içerisinde yüzlerce konaklama alternatifine sahip. Ve fiyat olarak da tahmin edebileceğiniz gibi denize yakın olanlar biraz daha pahalı. Farklı tercihlere uygun iki alternatif:

4★ Hotel Casa Mar Cartagena: Deniz kenarında yer alan Hotel Casa Mar Cartagena burayı daha önce tercih etmiş konuklarından 9 puan almış. Şehir merkezine birkaç kilometre mesafede yer alan otel ferah ve konforlu odalara sahip. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

The Clock Hostel & Suites: Burayı tercih etmiş 1.200 konuğun 9,3 puan verdiği hostelde karma yatakhaneler mevcut. Sosyalleşmek için ortak bir mutfak, restoran ve bahçenin yer aldığı tesis genelinde WiFi da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Medellin’de Nerede Kalınır?

Kolombiya gezi rehberi Medellin'de nerede kalınır

Kolombiya’nın ikinci büyük kenti Medellin, böyle bir şehirden beklendiği üzere binlerce konaklama seçeneğine sahip. Ben size iki farklı türde öneri sunayım, merak ederseniz diğerlerine de bir göz atın.

4★ Apartamentos Loma Verde: El Poblado Bölgesi’nde yer alan otel tüm turistik noktalara yürüme mesafesinde. Daha önce burayı tercih etmiş olan 600 konuğun 9,2 puan verdiği otelde açık yüzme havuzu, fitness salonu ve SPA da mevcut. Rezervasyon için tıklayın.

Hostel Macondo Guest House Medellin: Şehir merkezinde yer alan Hostel Macondo karma yatakhaneler ile 2 ve 4 kişilik odalar da sunuyor. Burada kalmış olan 300 konuğun 9,5 puan verdiği hostelda keyifli bir bahçe de mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bogota’da Nerede Kalınır?

Kolombiya gezi rehberi Bogota'da konaklama

Kolombiya Gezi Rehberi yazısının devamında daha detaylı bahsedeceğim Bogota da başkent olması sebebiyle konaklama alternatifleri açısından zengin.

Bir sırt çantalı gezginler için, bir de özel odada kalmak isteyen, ortalama bütçesi olan turistler için alternatif vermem gerekirse:

4★ Hotel Casa de la Vega: 1.100 konuğun 9 puan verdiği tesis sömürge döneminden kalma, şık bir binada hizmet veriyor. Candelaria Bölgesi’nde yer alan otel turistik noktalara da yürüme mesafesinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

The Cranky Croc Hostel: Candelaria’da yer alan hostelin en önemli avantajı konumu. Burada konaklamış olan 700 konuğun 9 puan verdiği hostelde karma yatakhaneler yanında tek başına kalmak isteyenler için özel oda seçenekleri de mevcut. Rezervasyon için tıklayın.

Santa Marta’da Nerede Kalınır?

Kolombiya gezi rehberi Santa Marta'da konaklama

Kolombiya’nın bir başka deniz ve plaj kenti Santa Marta’da nerede kalınır diye merak ediyorsanız birbirinden farklı iki seçenek:

4★ Mercure Santa Marta Emile: Konforlu ve şık bir dekorasyonu olan otelde bir açık havuz, fitness salonu, restoran ve bar da bulunuyor. Bello Plajı’nda yer alan otel şehir merkezine 7-8 kilometre mesafede ve burada konaklamış olan 864 konuğun puanı ise 9. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Cacao Hostel: Santa Marta şehir merkezinde yer alan Cacao Hostel 530 konuğundan 9,1 puan almış. Turistik noktalara yürüme mesafesinde yer alan hostelda karma yatakhaneler dışında tek başına veya arkadaşıyla, eşiyle, sevgilisiyle kalmak isteyenler için özel odalar da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kolombiya Amazonları’nda Nerede Kalınır?

Kolombiya gezi rehberi Amazon'larda konaklama

Kolombiya gezi rehberi yazısının devamında da bahsedeceğim gibi Kolombiya Amazonları için Leticia Bölgesi’ne gitmek gerekiyor. Bu bölgede yer alan lodge/konaklama seçeneklerinden bir örnek:

La Ceiba: Amazon Nehri’nin bir kolunda yer alan La Ceiba ormanın dokusuna uygun ahşap evlerde konaklama hizmeti sunuyor. Kahvaltının ücrete dahil olduğu lodge’un restoranında öğle ve akşam yemekleri de sunuluyor ki medeniyetten uzak böyle bir yerde şart zaten.

Medeniyetten uzak demişken, burada telefon ve internet de yok. Ancak Amazon Ormanları’nın olayı bu zaten. Hiçbir Amazon tesisinde telefon ve internet mevcut değil. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kolombiya Gezilecek Yerler

Kolombiya gezi rehberi gezip görülmesi gereken yerler

Kolombiya gezi rehberi yazısında ülkedeki gezilecek yerler hakkında da bilgi verelim. Aslında özet olarak ülkede görülmesi gereken en önemli 5 yer;

 1. Bogota şehri,
 2. Tierradento Ulusal Parkı,
 3. Corcora Vadisi,
 4. Medellin,
 5. Kayıp Şehir Ciudad Perdida.

Ancak Kolombiya’ya kadar gidiyorsanız, biraz zamanınız da varsa ülkeyi bölge bölge inceleyip, ilginizi çeken yerlerde daha uzun kalıp daha detaylı bir tur yapabilirsiniz.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena gezilecek yerler listesi

Karayip kıyılarında yer alan 1 milyon nüfuslu Cartagena ülkenin deniz, güneş, kum turizminin önemli bir kısmını üstleniyor. Kurulduğu 1533 yılından bu yana ülkenin en önemli liman kenti de olan Cartagena sömürge döneminden kalma yapıları, ılıman havası ve hareketli gece hayatı ile ünlü bir yer.

Zamanlama, deniz kenarında kaç gün kalmak istediğinize göre değişken ancak bu şehri doya doya gezmek için en az iki gününüzü ayırmalısınız.

Cartagena gezilecek yerler listesinde yer alan önemli nokta ve eğlenceli aktiviteler ise:

 • Kentin en önemli meydanı olan Plaza de la Paz.
 • Sömürge döneminden kalan Cartagena Katedrali ve Santa Domingo Kilisesi.
 • Korsan ve diğer istilalara karşı şehrin savunmasında kullanılmış olan Castillo de San Felipe de Barajas Kalesi.
 • Bugün içerisindeki turistik mağazalar ile bir alışveriş merkezine dönüştürülmüş olan Las Bovedas Zindanları.
 • Baluarte de Santa Domingo’dan gün batımı seyri.
 • Rosario Adası, Blanca Plajı, Tierra Bomba Plajı ve Baru Plajı.

Elbette şehirdeki kulüplerde bolca yer bulan Latin dansı geceleri de Cartagena gezilecek yerler listesinin bir parçası.

Medellin Gezilecek Yerler

Medellin gezilecek yerler listesi

Bir zamanların uyuşturucu kartellerinin merkezi, hatta kartel savaşlarının ev sahibi, ancak artık bu kötü ününü unutturup, sahip olduğu güzelliklerle tanınmaya çalışan şehri Medellin.

Zamanında ülkenin en tehlikeli yerlerinden sayılan Medellin son 15 yılda geçirdiği dönüşüm sayesinde artık ülkenin en güvenli ve en modern şehirlerinden.

Medellin gezilecek yerler listesi ise fazlasıyla uzun ve dolu dolu. En az iki gününüzü de buraya ayırmanızı öneririm.

 • Belçikalı bir mimar tarafından yapımına başlanan, sık sık işine karışıldığı için “eeehhh yeter ama” diyerek mimarın yarım bıraktığı ve Medellinliler’in tamamladığı tuhaf yapı Palacio de la Cultura (valilik binası).
 • San Antonio Parkı’ndaki 2 kuş heykeli.
 • Heykellerle süslü Plaza Botero Meydanı.
 • Medellin’e 80 kilometre mesafedeki, ülkenin en fotojenik kasabası Guatepe (günübirlik gezi destinasyonu olarak).
 • Bir zamanlar sokak çetelerinin sözünün geçtiği, dışarıdan kimsenin giremediği ancak şimdi yıkık dökük evlerin arasındaki rengarenk graffitileriyle tuhaf bir sentez olan Comuna 13 Bölgesi,
 • Ucuz alışveriş yapılabilecek El Hueco Bölgesi.
 • Calle 70 Caddesi’nde yer alan ve Latin dansı geceleri düzenlenen barlar Medellin gezilecek yerler listesini oluşturuyor.

Bogota Gezilecek Yerler

Bogota gezilecek yerler listesi

2625 metre yükselikte yer alan, Kolombiya’nın başkenti 7 milyon nüfuslu Bogota bu açıdan dünyanın en yüksek rakımlı 3. başkenti.

Aslında burası ülkedeki diğer şehirler kadar turistik değil ancak başkent ve ülkenin en büyük şehri olması dolayısıyla, özellikle THY uçuşları da bu şehre yapıldığı için, Kolombiya Gezi Rehberi içerisinde yer vermek istedim.

Bogota gezilecek yerler listesi ise:

 • Şehir merkezi ve tarihi yapıların büyük kısmının yer aldığı La Candelaria Bölgesi.
 • Cerro Monserratte Dağı ve buradan seyredebileceğiniz Bogota manzarası.
 • Latin Amerika’nın en çok ziyaret edilen müzesi ünvanına sahip, zengin -gerçek anlamında “zengin” bir koleksiyonu olan- Altın Müzesi (Museo del Oro).
 • Şehre 40 kilometre mesafede yer alan Zipaquira Tuz Madeni.

Santa Marta Gezilecek Yerler

Santa Marta gezilecek yerler listesi

İspanyolların kıtayı keşfinden sonra, 1525 yılında kurulan ilk Kolombiya şehri Santa Marta ülkenin Karayip Denizi kıyılarındaki bir başka sahil şehri.

Ülkedeki en eski şehir olması itibariyle son derece zengin bir tarihi eser koleksiyonuna da sahip olan Santa Marta turistlerin deniz tatili ve trekking için tercih ettiği şehirlerden.

Çevresindekilerle birlikte Santa Marta gezilecek yerler listesi:

 • İnkalar’dan da önce, MS 8. YY’dan kaldığı bilinen, 1970 yılındaki keşfine kadar tamamen terk edilmiş olan ve Arhuaco ve Kogui Kabileleri için kutsal şehir sayılan, 169 teras üzerine kurulu Ciudad Perdida (Kayıp Şehir). Ki buraya ya 4-6 gün arası süren bir yürüyüşle ulaşılabiliyor veya Santa Marta’dan helikopter gezisi yapılıyor (ancak helikopter seçeneğinde iniş yok, sadece havadan seyrediliyor).
 • Şehrin hareketli meydanı Plaza Parque Simon Bolivar.
 • Altın eserlerin sergilendiği Museo del Oro Tairona.
 • Masmavi denizi ve yemyeşil ormanı ile Tayrona Ulusal Parkı.
 • Denize girmek için Bahia Concha, Bahia Gairaca, Chengue, Plava, Cristal, La Piscina, Taganga ve Rodadero Plajları.

Barranquilla Gezilecek Yerler

Barranquilla gezilecek yerler listesi

Kolombiya Gezi Rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir diğer Karayip sahili şehri ise 2 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin 4. büyük kenti Barranquilla.

Aslında burada madde madde yazmamı gerektirecek turistik yerler yok. Teatro Amira de Rosa Konser ve Tiyatro Salonu, San Nicolas Meydanı, Gabriel Garcia Marquez’e adanmış bir bölümü de bulunan Museum of the Carribean Müzesi ve Artesanias de Colombia alışveriş caddesi Barranquilla gezilecek yerler alternatiflerinden.

Ancak bu şehri turistik yapan tek ve en önemli olayı; gece hayatı!

Herkesin ilgisini çekmeyebilir ancak gece hayatı sevenler ve özellikle Latin gecelerini merak edenler Kolombiya gezilerine Barranquilla şehrini de ekleyebilir.

Kolombiya Amazonları

Kolombiya gezi rehberi Kolombiya Amazonları

Yüz ölçümünün üçte biri Amazon Yağmur Ormanları ile kaplı olan Kolombiya yıllarca unutamayacağınız bir Amazon turu için de ideal bir destinasyon.

Bu konuda Kolombiya’yı Peru, Ekvator, Brezilya gibi diğer ülkelerden ayıran özelliği ise Amazon turlarının Kolombiya’da daha geç başlaması, dolayısıyla daha az tanınır olması diyebilirim.

Bu hem bir avantaj hem de dezavantaj aslında. Çünkü bu şekilde çok daha bakir bölgeler görebiliyorsunuz ancak konaklama seçenekleri, lodge’lar diğer ülkelere göre daha kısıtlı aynı zamanda.

Kolombiya’da Amazon turu için gitmeniz gereken bölge ise Leticia. Aslında Guaviare, Putumayo, Caqueta gibi bölgelerde de Amazon gezisi yapma imkanı var ancak Leticia ülkedeki en popüler Amazon gezisi bölgesi.

Amazon turlarının içeriği ise; rezervasyon yaparak bir lodge’da (orman içerisindeki butik oteller) bir veya birkaç gün kalıyorsunuz.

Bu sürede hem ormanın kalbinde (ama güvenli otellerde) yaşamanın tadını çıkarıp hem de nehirde tekne turu veya orman içinde yürüyüş turu yaparak başka yerde göremeyeceğiniz vahşi hayatı yerinde seyrediyorsunuz.

Kolombiya Ulaşım

Kolombiya gezi rehberi ulaşım konusunda bilgiler

Kolombiya gezi rehberi yazısında ulaşım konusunda da biraz bilgi verelim. Ki kapsamı geniş olduğu için ülkeye, şehirler arasında ve ülkedeki şehirlerin içinde ulaşım olarak tek tek hepsine bakalım.

Kolombiya’ya Türkiye’den Ulaşım

Kolombiya gezi rehberi THY kolombiya uçuş

Türkiye’den Kolombiya’ya direkt ulaşım sadece Türk Hava Yolları ile Bogota şehrine sağlanıyor. Mevsime ve yoğunluğa göre fiyatı 800 USD ile 2.500 USD arasında değişen uçuşun Türkiye’den gidişi direkt. Ancak dönüşte Bogota’dan bindiğiniz THY uçağı Panama’da duruyor, yolcu indirip bindiriyor ve Türkiye’ye devam ediyor. Dolayısıyla sadece gidiş direkt, dönüş her türlü aktarmalı.

Bunun dışında farklı havayollarının aktarmalı uçuşları ile Kolombiya’ya ulaşım da mümkün. Fiyatları yine mevsime ve yoğunluğa göre değişmekle birlikte titiz bir araştırma ile daha uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz.

Kolombiya gezi rehberi içerisindeki maliyeti en yüksek konu olduğu için, ucuz uçak bileti araştırmasında sizlere yardımcı olmak adına ülkedeki havaalanlarının listesini de verelim. Hangisine en ucuz bileti bulacağınız belli olmaz, bir göz atın:

Bogota El Dorado, Jose Maria Cordova, Alfonso Bonilla Aragon International, Alfredo Vaswuez Cobo International, Gustavo Rojas Pinilla International, Matecane International, Simon Bolivar International, Camilo Daza International, El Eden Daza International, Ernesto Cortissoz International, Palonegro International ve Almirante Padilla International Havaalanları.

Kolombiya’da Şehirlerarası Ulaşım

Kolombiya'ya ulaşım, diğer şehirlerden otobüs ve trenle ulaşım

Kolombiya’da şehirlerarası ulaşım konusunda en hızlı ve konforlu yöntem uçak.

Otobüs yolculuğu da diğer bir seçenek ancak ülkede geçirecek bol zamanınız varsa tercih etmenizi öneririm. Bunun iki sebebi var:

 • Şehirler arasındaki mesafeler çok fazla,
 • Yollar kötü olduğu için kilometre olarak kısa görünen mesafeleri almak tahmin ettiğinizden daha uzun sürüyor.

Kolombiya’da şehirler arası ulaşım için tren de bir seçenek demek isterim ama 3.500 kilometrelik ray sistemi olan ülkede ya sefer olmadığı veya bazı rotalarda seyahat artık düzenlenmediği için bu sistem pek kullanılmıyor.

Ben tren yolculuklarını sevdiğim için özellikle araştırdım ancak Bogota ile Zipaquira arasında çalışan trenden başka bir yol bulamadım.

Kolombiya’da Şehir İçi Ulaşım

Kolombiya gezi rehberi şehir içi ulaşım

Kolombiya’da şehir içi ulaşım konusunda söyleyebileceğim en genel ifade; şehirden şehre çok değişken olduğu. Ama önce ortak noktalardan bahsedeyim.

Taksiler hemen her şehirde kullanabileceğiniz tek seçenek. Cartagena gibi küçük şehirlerde taksimetre yok, binmeden önce pazarlık etmeniz gerekiyor. Bogota gibi büyük şehirlerde ise taksimetre var ancak yine de turist olduğunuz için kazıklanma ihtimali söz konusu. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Uber, Kolombiya gezi rehberi içerisinde bahsettiğim şehirlerden Bogota, Cartagena, Medellin ve Barranquilla şehirlerinde var, sadece Santa Marta’da yok. Dolayısıyla güvenli bir seçenek olarak Uber’i tercih edebilirsiniz. Aslında sadece fiyat açısından değil, bindiğiniz taksinin lisanslı olduğundan emin olmak, herhangi bir hırsızlık olayına kurban gitmemek için de Uber tercih etmelisiniz.

Tüm şehirlerde ortak olan diğer toplu taşıma seçeneği ise şehir içi otobüsler. Bunun dışında;

Medellin’de A ve B olmak üzere 2 hatlı metro sistemi var ve metro şehir merkezindeki turistik yerlerden geçiyor.

Bogota’da bizdeki metrobüs gibi bir otobüs sistemi var (normal şehir içi otobüslerden farklı olarak). 12 farklı hatta servis veren Trans Milenio metrobüs hattı normal trafiğe karışmadığı için kullanışlı.

Cartagena şehri ise küçük bir yer olduğu için özel bir durum olmadıkça toplu taşımaya veya herhangi bir araca ihtiyaç duymazsınız.

Kolombiya’da Yeme İçme

Kolombiya yemekleri

Zengin bir mutfak kültürü olan Kolombiya’da et ve deniz ürünleri içeren yemekler ağırlıkta olmakla birlikte, özellikle turistik bölgelerde vejetaryen seçenekler de fazlasıyla yaygın. Ülkenin en popüler yemekleri ise:

Çeşitli ızgara etlerden oluşan Fritanga, peynirli bir atıştırmalık olan ve hemen her yerde bulabileceğiniz Bunuelos, kırmızı et, tavuk veya peynirle doldurulmuş bir hamur işi olan Empanadas ve mısır unundan elde edilmiş hamura et veya  sebze doldurularak yapılan ve muz yaprakları içinde servis edilen Tamales şeklinde sırayalabilirim.

Ülkede bir öğünün fiyatı en az 9-10 USD civarında. Ki bu fiyata satılanlar genellikle atıştırmalık yiyecekler. Lüks olmayan, orta kalitede bir restoranda yiyebileceğiniz bir yemek ise ortalama 25-30 USD seviyesinde.

Kolombiya’dan Ne Alınır?

kolombiya'dan satın alabileceğiniz hediyelikler kahve

Kolombiya gezi rehberi yazısında en son bu ülkeden neler alınabileceğinden de bahsedelim.

Her şeyden önce “kahve“. Kendinize, sevdiklerinize, irili ufaklı paketlerde onlarca çeşit Kolombiya kahvesi arasından seçim yaparak alabileceğiniz en ideal hediyelik bu diyebilirim.

Yün pançolar da özellikle Kolombiya’nın yüksek rakımlı bölgelerinde popüler olduğundan turistler tarafından da tercih ediliyor.

Rom Medellin marka rom da sevdiklerinize güzel ve özgün bir hediyelik olabilir.

Kolombiya gezi rehberi boyunca Güney Amerika’nın popüler ülkesi hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de eklemelisiniz dediğiniz noktalar varsa lütfen yorum yazıp bizimle paylaşın!

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın