kopenhag yapılacak şeyler

Kopenhag, Danimarka’nın başkentidir. İlk olarak akla Avrupa Birliği’ne üye adayı ülkelerin değerlendirilmesinde kullanılan Kopenhag Kriterleri ile de gelmektedir.

Kış aylarında dondurucu soğuğasahip olduğundan Kopenhag gezisi için en ideal aylar bahar ve yaz aylarıdır. Ancak her tarafı kar örtüsünün kaplı olduğu alanlarda gezmenin de tadı soğuğa dayanıklıysanız ayrı güzeldir. Sıcak kahvenizi de alıp içinizi ısıtıp sonrasında Kopenhag sokaklarında turlayabilirsiniz.

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ve sadelikler ülkesi olarak da bilinen Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak şeyler için alttaki maddelere göz atabilirsiniz.

1. Bisiklet kiralayıp, şehri turlayın

bisiklet Kopenhag'da ne yapılır

Diğer Avrupa ülkelerine oranla bisikletin en yaygın kullanıldığı yer Kopenhag’dır. Araç ve yaya trafiğinden çok bisiklet trafiği olmaktadır hatta bisiklet sayısının araba sayısını geçtiği de güncel haberler arasındadır.  Şehrin fazlasıyla düz olmasından kaynaklı bisiklet kullanımı çok rahattır ve bisikleti kiraladıktan sonra keyifli bir Kopenhag turu sizi bekliyor olacaktır.

Bisiklet kiralamak için de Pedalatleten, Velorbis, Baisikeli gibi şehir merkezindeki dükkanları tercih edebilirsiniz ya da güvenli bir şekilde online olarak da günlük yaklaşık 90 DKK’ya bisiklet kiralayabilirsiniz.

2. Denizkızı heykelini ziyaret edin

Kopenhag denizkızı hakkında bilgiler

Kopenhag’ın simgesi haline gelen ve turistlerin en çok ziyaret etmek istedikleri bu heykel şehrin biraz dışında yer alan Langelinie’dedir. Yazar Hans Christian Andersen anısına Carlsberg ailesi tarafından Edvard Eriksen’e yaptırılmıştır. 1964 yılında ise kafası kesili bulunur ancak orijinal kafası hiçbir zaman bulunamamıştır, 1984 yılında ise kolu kesilip sonra suçlular tarafından teslim edilmiştir ve birkaç kez de üzerine boya dökülmüştür.

Beklentileri yüksek olan ziyaretçiler tarafından hayal kırıklığı yaşatabilir çünkü düşünülenin aksine gayet minyatür bir heykeldir. Yaz aylarında da çok fazla turistin ilgi odağı olduğu için yanına yaklaşabilmek de zaman alabilir. Ancak Kopenhag’da yapılacak şeyler listesinin olmazsa olmazlarındandır.

Deniz kızı heykeli hikayesinden bahsedecek olursak da rivayetlere göre deniz kızı bir prense aşık olur ve onla evlenebilmek için de büyücü tarafından insana dönüştürülür ancak prensle evlenemezse deniz köpüğüne dönüşecektir. Deniz kızı, prensle evlenemez ve deniz köpüğüne dönüşüp kaybolur.

3. Nyhavn Bölgesi’ne gidin

Nyhavn kopenhag hakkında bilgiler

Rengarenk binalarıyla meşhur olan Nyhavn Kanalı Danimarka-İsveç savaşında ele geçirilen kölelere yaptırılmıştır. Kanalın etrafında oturup bölgenin tadını çıkarabileceğiniz çeşitli cafe, bar ve restoranlar yer almaktadır. Turistler tarafından fazla uğrak bir yer olduğundan fiyatlar diğer yerlere oranla biraz fazladır.

Gün içinde belirli zaman aralıklarıyla kanal turları düzenlenmektedir, bunu da tercih edebilirsiniz ya da kanalı yürüyerek sonlandırıp meşhur ve modern mimari yapıya sahip olan Kopenhag Opera Binası’nı görebilirsiniz.

4. Kiliseleri keşfedin

kopenhag kiliseleri tarihi

Lutheryan mezhebinin hâkim olduğu Kopenhag’da bulunan kiliselere de mutlaka uğrayın. İnançları gereği sadelik öne çıksa da Frederik’s, Grundtvigs ve Kurtarıcı kiliselerini ziyaret etmeden Kopenhag’dan ayrılmayın.

5. Botanik Bahçe’de dinlenin

Uzun ve yorucu gezinin ardından uzanıp dinlenebileceğiniz ve şehrin kalabalığından kaçabileceğiniz bir yerdir Botanik Bahçe. Giriş ücretsizdir ve Kopenhag’da nerdeyse adım başı karşılaştığınız heykeller burada da fazlasıyla yer almaktadır. 13.000’den fazla bitki türünün yer aldığı bu bahçede keyifli bir yürüyüş yaparak nefes alabilirsiniz.

6. Rosenborg Kalesi ve Bahçeleri’ni turlayın

Rosenborg Kalesi kopenhag gezisi

Popüler turistik noktalarından biri olan Rosenborg Kalesi Kopenhag’ın kalbinde yer almaktadır ve çeşitli anıtları ve heykelleri de içerir. Rönesans mimarisinin esintileriyle beraber Kral IV. Christian tarafından yaptırılmıştır. Kış aylarında beyaza bürünen bahçe yaz aylarındaysa cıvıl cıvıldır ve çeşitli konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

7. Christianborg Sarayı’na girin

Christianborg Sarayı Kopenhag gezisi

Danimarka kraliyet ailesinin 1700’lü yıllarda konaklamış olduğu bu sarayda parlamento binası da bulunmaktadır ve sarayın sahip olduğu Christianborg Kulesi Kopenhag’ın en yüksek kulesi olarak bilinmektedir. Giriş ücreti yetişkin için 120 DKK, öğrenci içinse 100 DKK’dır. http://www.kongeligeslotte.dk/en sitesinden detaylı bilgileri de edinebilirsiniz.

8. Carlsberg Fabrikası’nı ziyaret edin

Carlsberg Fabrikası Kopenhag gezilecek yerler

Jacob Christian Jacobsen tarafından kurulan Carlsberg Fabrika’sı şehrin merkezinde ve Carlsberg bölgesinde yer almaktadır. Kopenhag’da yapılacak şeyler için bence ilk sıralarda yer almaktadır. Biranın yapılış aşamasını görmek ve içerde yer alan bardan biranızı yudumlamak için gidilmesi gereken yerlerdendir.

Carlsberg Fabrikası’nın en dikkat çekici yeri bira şişesi koleksiyonun yer aldığı koridordur. Burada çeşitli bira şişeleri yer almaktadır ve dünyanın en geniş bira şişesi koleksiyonuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

9. Tivoli Bahçeleri’nde eğlenin

Tivoli Bahçeleri kopenhag gezi notları

Tren garından çıktığınız gibi sizi karşılayan Tivoli Bahçeleri’nde tam anlamıyla eğlenceye doyabilirsiniz. Birçok gösterinin düzenlendiği bu alanda ekstra ücret ödeyerek oyuncaklara binebilir ve Tivoli Bahçeleri’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Giriş ücreti 110 DKK ancak 25-50 DKK fiyat aralığında değişen ücretleri de ödeyerek eğlence bahçeleri olarak da bilinen Tivoli Bahçeleri’nde yer alan oyuncaklarda heyecanın dozunu arttırabilirsiniz. Oyuncaklara binmeyi tercih etmezseniz bile görsel olarak doygunluğa erişeceksinizdir.

10. Christiania’da takılın

Christiania kopenhag'da ne yapılır

Kopenhag’da yer alan ütopik ve tam anlamıyla özgürlükler şehri diyebileceğimiz bir yerdir Christiania. Kendisine özgü kuralları vardır hatta kendi para birimleri de vardır. Anarşistlerin ve hippilerin yoğunlukla yaşadığı bu bölge Danimarka hükümeti tarafından kapatılmak istense de başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu bölgede yaşayan insanlar yaşadığı evleri istedikleri gibi yapıp değişik şekillerde boyamaktadır yani tam anlamıyla istedikleri gibi yaşamaktadır.

Girişte yer alan tabelanın arkasında ise çıkarken “Avrupa Birliği’ne giriyorsunuz.” İbaresini görünce de ufak bir tebessüm edebilirsiniz. 🙂 Kopenhag’a gelmişken burayı ziyaret etmeden kesinlikle gezinizi sonlandırmamalısınız.

11. Nørrebro’da gezinin

Norrebro kopenhag yapılacak şeyler

Kopenhag’ın en hareketli bölgelerinden biridir. Yemek yiyebileceğiniz çeşitli yerlerin olduğu ve rahatça gezinebileceğiniz bir yerdir. İçerisinde ayrıca Assistens Mezarlığı yer almaktadır ve Hans Christian Andersen gibi birçok ünlünün mezarı da burada bulunmaktadır .Assistens Mezarlığı’nı da gezerek sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

12. Amalienborg Sarayı’nı görün

Amalienborg Sarayı kopenhag seyahati

Danimarka kraliyet ailesinin yaşadığı Amalienborg Sarayı 4 ayrı yapıdan oluşmaktadır: Moltke Sarayı, Levetzau Sarayı, Brrockdorff Sarayı ve Schack Sarayı. Ayrıca kraliyet ailesi hakkında bilgilendirme için sarayın içinde müze de yer almaktadır.

13. Gözlem Kulesi’nden (Rundetaarn) şehri izleyin

Rundetaarn kopenhag gezi notları

Kopenhag gezilecek yerler arasında baş sıralarda yer alan Gözlem Kulesi’ne tırmanarak eşsiz bir Kopenhag manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. 25 DKK karşılığında spiral merdivenlerden tırmanarak bu manzaraya kavuşabilirsiniz ancak merdivenler biraz yorucu olabilir.

14. Strøget’te turlayın

kopenhag Stroget hakkında bilgiler

Kopenhag’ın merkezi sayılabilecek bu bölgede alışveriş yapabileceğiniz ve çeşitli hediyelikler alabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Alışverişin yanı sıra yemek yiyip kahve içebileceğiniz çeşitli yerler de vardır. Araç trafiğine kapalıdır ve rahatça yürüyüş yapıp gezebilirsiniz.

15. Malmö’ye geçin

malmo gezi notları

Eğer zamanınız varsa ve gezmekten yorulmamışsanız İsveç’te yer alan Malmö’ye de uğrayabilirsiniz. Kopenhag ile Malmö arasında sadece Öresund Köprüsü yer almaktadır ve tren aracılığıyla bu köprüden geçerek Malmö’ye ulaşabilirsiniz.  Yaklaşık 1 saat süren bu yolcuğun sonunda yeni bir yer de keşfetmiş olursunuz.

Kopenhag seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Kopenhag gezi rehberi, Kopenhag gezilecek yerler ve Kopenhag’da nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

1 Yorum

  1. bahar aylarında bir uğramayı düşünüyorum tavsiyelerinizi dikkate alacağım diğer yorumum gittikten sonra olacak 🙂

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın