Kotor ulaşım rehberi hakkında bilgiler

Kotor’a Nasıl Gidilir? Kotor Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Kotor, son yıllarda popülaritesi gittikçe artan destinasyonlardan birisidir. Gerek yaz tatillerini hem gezerek hem de deniz güneş plaj üçlüsüyle geçirmek isteyenlerin hem de sonbahar romantiklerinin kaçış noktalarından biri olan Kotor, Kotor Körfezi içinde yer alıyor. Bazı gezginler burayı Norveç fiyortlarına da benzetiyorlar. Bu kadar adı geçen Kotor’a nasıl gideceksiniz peki. Cevabı yazımızda..

Kotor’a nasıl gidilir?

Kotor’da bir havalimanı bulunmuyor maalesef. En yakınında bulunan havalimanı Tivat, bir sonraki yakın ise Podgorica. Daha sonrasında otobüsle devam edeceksiniz. Tabi bu doğrudan Karadağ‘a gelenler için. Peki ya Balkan turu yapanlar? Ya da en azından yola çıkmışken birkaç ülke göreyim diyenler ne yapacak? Bu nedenle sizlere, naçizane, izleyebileceğiniz birkaç yol yazacağım.

Eğer başlangıç noktanız Karadağ olacaksa :

İstanbul –  Tivat – Kotor

Kotor ulaşım rehberi Tivat'tan ulaşım

Şehir merkezine 2 km, Kotor’a ise 9 km uzaklıkta bulunan bu havalimanın yıldan 900.000 yolcuyu ağırlayabiliyor. Maalesef İstanbul’dan doğrudan uçuşun bulunmadığı Tivat Havalimanı‘na İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan hareketle TAROM ya da Montenegro Airlines ile aktarma ile ulaşmanız mümkün. Son yıllarda Kotor’un çok tercih edilen bir destinasyon olması sebebiyle pek çok ülkeden  uçuş düzenlenmekte.

Tivat Hava Limanı’na uçuşu bulunan firmalar şöyle:

  • KrasAir, S7 Airlines, Transaero Airlines ve Moskovia Airlines (Moscova)
  • Montenegro Airlines (Belgrad, Kopenhag, Londra, Moskova, St. Petersburg, Paris, Priştine, Roma, Üsküp )
  • Rossiya (St Petersburg)
  • Air Moldova
  • Air Serbia (Belgrad)

Tivat’a ulaştıktan sonra Kotor’a kara yolundan devam edeceksiniz. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya Tivat – Kotor otobüslerine bineceksiniz, bu seçeneklerden birincisi. İkincisi ise havalimanından taksiye binmek ya da araç kiralamak.

Tivat Havalimanı’ndan ne şehir merkezine ne de merkez otobüs terminaline otobüs ya da tramvay gibi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Dolayısıyla merkez otobüs terminaline gidebilmeniz için tek seçeneğiniz taksiye binmek. Yoğun dönemde yerel halk taksicilik yapıyor, bir de yasal bir şirket var. Sezonun yükünü ancak taşıyabiliyorlar. Binmeden önce pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Merkez otobüs terminalinden neredeyse her 10 dakikada bir kalkan otobüslerle kolayca Kotor’a ulaşabilirsiniz. Globtour, Ozlem, Bozur, Jadran Express, Blue Line gibi pek çok şirket, Kotor’a otobüs kaldırıyor. İzledikleri güzergah farkına göre varış süreleri de değişiyor elbette. Yani en fazla 20 dakika sonra Kotor’dasınız. Fiyatları da yine güzergaha göre (yani geçtiği kasabalara göre) 1-3€. Kotor Otobüs Terminali, Stari Grad’a (old town) yürüme mesafesinde.

Kotor'da ulaşım, otobüs terminali

Diyelim ki otobüse binmek istemediniz, ya da bilet bulamadınız. O zaman taksiye binebilirsiniz, mutlaka pazarlık yapın. Çünkü size biraz yukarıdan bir fiyat söyleyecekler. Son seçenek ise havalimanından araç kiralamak. Tivat Havalimanı’nda  Avis, Europcar, Sixt gibi firmaların ofisleri bulunuyor. Buradan bütçenize göre bir araç seçmek mümkün. Ancak belirtmeden edemeyeceğim, Kotor’da park yeri oldukça büyük bir problem, özellikle yaz sezonunda.

İstanbul – Podgorica – Kotor

Kotor ulaşım rehberi, Podgroica'dan Kotor'a ulaşım

İstanbul’dan doğrudan uçuşun bulunduğu Podgorica Havalimanı, şehir merkezine 8, Kotor’a 89 km uzaklıkta bulunuyor. Tam ismi, Podgorica Golubovci Uluslar Arası Havalimanı olan havalimanı yılda 800.000 yolcuyu karşılayıp uğurluyor. İstanbul’dan Atlas Global’in doğrudan uçuşu bulunmazken, Pegasus Hava Yolları’nın ise hiç uçuşu bulunmuyor. Türk Hava Yolları’nın ise İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan Podgorica’ya, haftanın 7 günü uçuş bulunuyor. Yoğun dönemde uçuşlar, Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri saat 19:30’da, Salı, Perşembe ve Pazar günleri sabah 08:20’de. (Saatler sezona göre değişiklik gösterebilir, güncel bilgileri lütfen kontrol edin.)

Doğrudan uçuşlar yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Montenegro Airlines’ın Türk Hava Yolları ile,  Saraybosna aktarmalı  ortak uçuşu da bulunuyor, yaklaşık 5 saat 15 dakika sürüyor.

Atlas Global’in  İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan kalkan uçuşu, Air Serbia ile ortak uçuş olup Belgrad aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Yine İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan bir diğer haya yolu şirketi ise Adria Airlines. Podgorica’ya Ljubljana  aktarmalı olarak uçuyor.

Eğer Kotor’a başka yerlerden gelecekseniz ya da Kotor’dan başka destinasyonlara devam edecekseniz, pek çok Balkan şehrinden ya da Avrupa ülkeleri üzerinden de uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Podgorica Havalimanı’na indikten sonra Kotor’a tek gidiş yolunuz kara yolu. Podgorica Havalimanı’ndan Podgorica şehir merkezine  ya da merkez otobüs terminaline ulaşımınız için maalesef otobüs ya da tramvay gibi bir opsiyon bulunmuyor. Tek seçeneğiniz taksiye binmek. Havalimanı içerisinde hizmet veren bir taksi standı mevcut. Tabi ki binmeden önce sağlam bir pazarlık yapmakta fayda var. Ya da mutlaka taksimetreyi açtırın.

Kotor ulaşım rehberi, otobüs ulaşımı

Otobüs terminalinden, gün içersinde, 5 ile 15 dakika aralıklarla, Kotor’a sefer düzenleniyor. Sefer düzenleyen firmalardan bazıları, Podgorica Ekspres, Kanis, Neobas Autoboka Saobraćaj, Royal Trave, Bozur, Dangrad prevoz, Keković Severtrans Senta, Vujovic firmaları, Adriyatik Travel, Euroline. Bilet  fiyatı ise 7,5 Euro civarı.

İstanbul – Dubrovnik – Kotor

Kotor'da ulaşım, Dubrovnik'ten ulaşım

Eğer geçerli bir Schengen ya da Hırvat vizeniz varsa, ve hatta Adriyatik Denizi’nin tadına varayım deyip biraz da Dubrovnik’te vakit geçirmeyi düşündüyseniz, üçüncü güzergah önerim sizlere geliyor. Dubrovnik Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus doğrudan ya da zaman zaman Zagreb aktarmalı olarak uçuş düzenliyor (Zagreb aktarması genellikle sakin dönemlerde yapılıyor).

Havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan 3 farklı otobüs firması bulunuyor. Autotrans, Atlas ya da Elite firmaları ile şehir merkezine ya da merkez otobüs terminaline kolayca ulaşabilirsiniz. Gün içinde toplam 9 sefer düzenleniyor. Bilet ücretleri 40 Kuna.

Otobüs terminaline ulaştıysanız artık Kotor’a iyice yaklaştınız demektir. Merkez terminalden hareket eden ya da uğrayan Croatia bus, Globtour, Salinea ve Jadren Ekspres firmaları ile Kotor’a ulaşabilirsiniz. Herceg Novi üzerinden gidiyorlar, yolculuk en az 2 saat sürüyor. Tabi sınır ve ara terminallerde oluşabilecek beklemeleri de akılda bulundurmakta fayda var.

Kotor'da ulaşım, otobüs terminali

Saydığım 3 güzergah, en kısa, en kolay rotalar. Ama isterseniz, mesela promosyonlu biletiniz varsa, ya da yola çıkmışken ufak ya da geniş bir balkan turu yapacaksanız şöyle rotalar da izleyebilirsiniz:

  • İstanbul – Belgrad (uçak) + Belgrad – Budva (tren) + Budva – Kotor (otobüs)
  • İstanbul – Saraybosna (uçak) + Saraybosna – Kotor (otobüs)
  • İstanbul – Saraybosna (uçak) + Saraybosna – Mostar (otobüs) + Mostar – Kotor (otobüs)
  • İstanbul – Zagreb (uçak) + Zagreb – Dubrovnik (uçak ya da otobüs ya da tren) + Dubrovnik – Kotor (otobüs)

Kotor’da Şehir İçi Ulaşım

Kotor ulaşım rehberi, şehir içi ulaşım

Kotor’un gezeceğiniz pek çok yeri Stari Grad yani Eski Şehir içinde kalıyor. Bu nedenle otelinizi (elbette bütçenizi de göz önüne alarak) Stari Grad da ya da yakınında seçerseniz çok rahat edersiniz. Stari Grad‘ın yapısı herhangi bir toplu taşımaya uygun değil. Adeta karada küçük bir Venedik denebilecek şehirde tabana kuvvet gezeceksiniz.

Eski Şehrin dışında da bildiğiniz manada otobüs, tramvay gibi bir toplu taşıma sistemi bulunmuyor. Bu sebeple yakın çevreye ya da plajlara gidip gelmek için taksi kullanmanız gerekiyor. Pazarlık şart, zira yaz sezonu kalabalık olduğu için taksicilik yapan çok insan var, bu araçlar baştan size bir fiyat söylüyor. O fiyat aslında gerçek ederinin üzerinde. Aklınızda bulunsun..

Yakında bulunan Budva’yı da görmek isterseniz, Lazaro, Neobas, Autoprevoz ve Prevoz Golub firmaları ile 3€ karşılığında gidebilirsiniz. Yolculuk 25 dakika ya da yarım saat kadar sürüyor. Elbette pazarlık yaparak taksiye de binebilirsiniz. O mesafenin gerçek karşılığı 15-20€ arası fazla değil. Bir diğeri ise günü birlik tur düzenleyen gezi tekneleri ile koyları gezerek de Budva‘ya kadar gidebilirsiniz. Fiyatı 20€.

Kotor’da gezip görülecek yerler hakkındaki bilgi ve fotoğrafları Kotor gezilecek yerler, konaklama hakkında genel bilgiler ile otel tavsiyelerimizi ise Kotor’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top