koza han bursa hakkında bilgiler

bursa koza han alışverişOsmanlı Devleti‘nin doğduğu ve yükselişinin başladığı Bursa sınırlarında yer alan Koza Han bugün bir alışveriş merkezi gibi hizmet vermekle birlikte tarihi ve mimari değerinden hiçbir şey kaybetmeyen yapılardan.

Yapıldığı dönemde hemen yakınındaki Pirinç Hanı ile birlikte kentin en önemli iki hanından biri olan Koza Han zaman içerisinde Yeni Han, Beylik Han, Yeni Kervansaray, Simkeş Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Amire gibi isimlerle de anılmış. Ancak en sonunda, bu handa yoğunlukla ipek tüccarlarının ticaret yapmasından dolayı Koza Han olarak varlığına devam etmiş.

Bursa’nın en ünlü yerlerinden biri olan Koza Han sadece bir alışveriş merkezi olarak değerlendirilmemeli, pek çok yerli ve yabancı diplomat, iş adamı hatta İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de ziyaret ettiği bu yapı mimari ve tarihi değerinden dolayı da Bursa seyahatinizde uğramanız gereken duraklardan biri olmalı.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Bursa Koza Han Hakkında Bilgiler

bursa koza han alışveriş

1491 yılında Sultan II. Bayezid tarafından Mimar Abdül ula bin Pulat’a, İstanbul’da yine kendi adına yaptırmış olduğu cami ve külliyeye gelir sağlaması için yaptırılan Koza Han’ın yerinde daha önceden ipek böceği kozalarının satışı yapılıyormuş. Ki bu ipek böceği ve ipek kumaş ticareti Bursa’nın bugün bile tekstil sektöründe koruduğu önemi yaratan kilometre taşlarından.

Ortadaki avlusunda bir mescit ve şadırvan bulunan, iki katlı ve toplam 95 odalı Koza Han yapıldığı dönemden beri de ipek tüccarlarının meskeni olmuş. Hatta geçmişte bazı ipek tüccarlarının handa iki oda tutarak birinde satış yaparken diğerini de depo olarak kullandığı söylenir.

1672 ve 1685 yıllarında da tadilattan geçen yapı en son büyük tadilatını 1950 yılında geçirmiş ve bugün mağazalarla dolu olan son halini almış.

Bursa Koza Han İçerisinde Görebilecekleriniz

bursa koza han ne zaman yapıldı

Aslında Bursa Koza Han iki yapıdan oluşuyor. İlki ortasında bir avlu bulunan, dikdörtgen biçimli, iki katlı han binası. Diğeri ise hanın hemen dışında yer alan, zamanında tüccarların atlarını bağladığı, bugün Dış Koza Han adıyla bilinen ahırlar.

Ana binada alt katta 45, üst katta da 50 oda yer alıyor. Ki bunlar artık birer mağaza. Odaların önünü ise revaklar çevreliyor. Aslında üst kattaki revaklar başta ahşap iken sonraki tadilatlar sırasında kagire çevrilmiş ve üzerleri kubbe ile örtülmüş.

Hanın girişi ise (dönemin 5 yıldızlı otellerinden sayıldığını düşünürseniz) kesme taşlarla son derece gösterişli olarak yapılmış ve girişin iki yanında yer alan eyvanlardan üst katlara çıkış sağlanıyor. Ki bu giriş kemerinin içinde renkli taşlarla süslenmiş kaplamalar da tarihi açıdan son derece değerli.

Avlunun ortasında bulunan mescid günümüze kadar ulaşamamış ve şimdi bu kısım ziyaret sırasında yorulan, etraftaki hareketi, tüccarları, alıcıları ve turistleri seyrederek dinlenmek isteyenlere içecek servisinin de yapıldığı cafeler yer alıyor.

Eskiden ahır olup günümüzde Dış Koza Han olarak bilinen kısım ise yine yeme içme alternatifleri ile dolu.

Bursa Koza Han Nerede ve Nasıl Gidilir?

koza han nerede ve nasıl gidilir

Hanlar Bölgesi, Osmangazi Bursa adresinde yer alan Koza Han ulaşımı açısından da kolay bir yerde. Ulu Camii ve Orhan Camii arasındaki Koza Han’a Orhangazi Parkı’ndan da giriş mevcut.

Bunun dışında Heykel – Atatürk Caddesi otobüslerini kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bursa Koza Han Giriş Ücretleri

Koza Han bir çeşit alışveriş merkezi olduğundan giriş ücreti ödemenize gerek yok.

Bursa Koza Han Ziyaret Saatleri

Koza Han Pazar hariç haftanın her günü açık. Ziyaret saatleri ise 08:00 – 20:00

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın