krakow'da gezilecek yerler

Kraków, bazı tarihçilere göre, bugünkü Polonya topraklarında hayatın ilk başladığı nokta. Polonya’nın eski başkenti olması nedeniyle oldukça önemli ve görkemli yapılara sahip bir şehri. Aynı zamanda  II. Dünya savaşı yıllarında Nazilerin karargahı olması sebebiyle de,  bombardımandan etkilenmediği için, Varşova’nın aksine, şehirdeki tüm tarihi yapılar orijinal. Tüm köklü şehirlerde olduğu gibi, eskiden hayatın merkezi olan eski şehir (Stare Miasto) ve zamanla dışa doğru genişlemesi ile oluşan yeni şehir olarak iki bölgeye ayrılmakta.

Krakow‘da Görülmesi Gereken 10 Yer

Krakow’da gezip görmeniz gereken yerleri Krakow gezilecek yerler başlıklı yazımızda anlatmıştık. Bu listemizde şehirde görülmesi gereken en önemli 10 yeri anlıyoruz. İşte Krakow’un en popüler yerleri… (Krakow’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.)

1. Ana Meydan (Rynek Glowny)

Rynek Glowny krakow

Şehrin yapısını ve her şehirde kendine has olan, insanda bıraktığı hissi yakalayabilmek için bence buradan başlanmalı. 13. yüzyıla tarihlenen bu meydan 10 dönümlük genişliği ile ortaçağ şehirleri içerisinde de en büyüğü. Şehrin önemli tarihi yapılarından Rynek Belediye Kulesi, St.Mary Kilisesi, Sukiennice, St. Adalbert Kilisesi, Adam Mickiewicz Anıtı meydanda bulunan önemli yapılar arasında sayılabilir.

Diğer adı, Krakow Şehir Kulesi de olan, Rynek Belediye Kulesi’ne bakınca, insan ister istemez belediye binasını arıyor. Bulamazsanız şaşırmayın. Çünkü Belediye binası zaman içerisinde yıkılmış, geride, yine 13.yüzyıla tarihlenen bu taş kule kalmıştır. 100 kadar basamak tırmanmayı göze alabilirseniz, kulesine çıkarak buradan Rynek Glowny izlemek mümkün.

krakow'da gezilecek yerler Rynek Kulesi

St. Wojciech Kilisesi olarak da adlandırılmakta olan St. Adalbert Kilisesi, Ana Meyda’nın (Rynek Glowny) ile Grodzka Sokağı’nın kesiştiği noktada bulunmaktadır. 10. Yüzyılın başlarında ahşap olarak inşa edilmiştir. Bugün,1000 yaşını geçmiş olan, ve Romanesk Mimarinin erken ortaçağdaki güzel temsilcilerinden biri olan bu yapı, bilinen en eski taş kiliselerden  de biridir.

2. Kraków  Cloth Hall (Sukiennice)

Cloth Hall Town Hall Tower krakow
Cloth Hall Town Hall Tower

Kraków’un en karakteristik ve simge yapılarından biri olup, Rönesans Mimari üslubunda yapılmış ve 1978 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Rynek Glowny‘nin tam kalbinde bulunur. Dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş olan bu yapıda, Doğudan gelen baharat, ipek ve balmumu gibi egzotik ürünlerin ithalatı ile kumaş, deri ve tuz ihracatı yapılmaktaymış. Bizim Kapalıçarşı‘mız gibi diyebiliriz.  Bugün içerisinde pek çok hediyelik eşya dükkanı bulundurmakta.  Eğer vaktiniz varsa ve üşenmeyip üst katına da çıkarsanız, Ulusal Müze’nin, 19. Yüzyıl eserlerinin uzantısı olan Sukiennice Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Cloth Hall krakow

3. St. Mary Kilisesi

krakow'da görülecek yerler St Mary

Gotik tavanları ve masalsı iki ayrı kulesi ile Kraków’un hem en karakteristik hem de en ikonik yapılarından biridir. Birbirinden oldukça farklı iki kulesi bulunan bu kilise, 13. yüzyılda iki kardeş mimar tarafından inşa edilmiş, bu nedenle de iki kulesi birbirinden farklıdır. Yani her ikisi de kendi hayallerince bir kule inşa etmişler. Bu hikayenin sonu, kıskançlık nedeniyle, hüzünlü olduğundan oraya pek girmeyeceğim. Uzun olan kulesi 81, kısa olanı ise 69 metre uzunluğundaki bu gotik yapı, Polonya’nın da en ünlü kiliselerindendir.  Uzun olan kulesinin tepesi adeta bir taç şeklindedir ve bu kuleden saat başı bir borozancı çıkarak yarım bir melodi çalmaktadır. Kısa olanın ise tepe kısmı Rönesans mimarisinde olup, 5 tane çan bulundurmaktadır. Krakow’un belki de en güzel yapısı olan St. Mary Kilisesi perşembe,cuma ve cumartesileri sabah 9 dan itibaren ziyaret edilebilir, giriş ücreti 15 PLN.

4. Wawel Kalesi ve Katedrali

krakow'da gezilecek yerler Wawel Katedrali

Wawel Tepesi üzerine kondurulmuş olan ve hemen önünden Vistula Nehri akan bu kale, Kraków’un çok uzun yıllar hem başken hem de dini merkez olması sebebiyle büyük önem taşımakta. Oldukça büyük ve envai çeşit çiçekli bir bahçesi olan bu kalenin iç avlunun üç cephesi kemerli üç kat ile çevrili. Bu katlarda, yapının saray olduğu dönemde kullanılan bugün ise artık müze olarak hizmet veren, devlet ve kraliyet odaları, silah ve arma salonları, senatörler salonu bulunmakta. Her biri için ayrı ayrı bilet almak gerekiyor, unutmadan söyleyeyim. Yapıya dönem dönem yapılan ilaveler ve restorasyonlar sebebiyle , gotik, romanesk, rönesans ve barok çizgileri görmek mümkün. II. Dünya Savaşı yıllarında, Nazi İşgali sırasında karargah olarak da kullanılmıştır.

krakow'da gezilecek yerler Wawel Avlu

Yine bu kompleks içerisinde yer alan Wawel Katedrali‘nin yapımına 11. yüzyılda başlanan Katedral, 14. yüzyılda tamamlanmış olup, ilk Polonya Kralı bu katedralde taç giymiştir. Bu gelenek başkentin Varşova’ya taşınmasından sonra bile devam etmiş olup, esasen tüm Polonya Kralları, Wawel Katedrali’nde taç giymişlerdir. İçerisinde, Polonya için kıymetli olan azizlere adanmış pek çok şapel bulunmaktadır. Vasa Şapeli, Kutsal Haç Şapeli, Sigismud Şapeli bunlardan bazıları. Ayrıca bu Katedral bir kral ebedi istiratgahı olarak da adlandırılabilir, çünkü pek çok kral ve kraliçenin, mezarı da bu katedralde bulunmakta. I. Władysław, III. Casimir, II.Sİgismud ve III. John Sobieski hızlıca aklıma gelenler arasında. Bu katedralde sonsuza dek dinlenmek yalnızca kraliyet mensuplarına tanınmış bir hak olmamış, önemli şairler ve halk kahramanlarından bazıları da burada dinlenmekte.

krakow'un önemli yerleri Wawel Katedrali

Wawel Kalesi kompleksi içerisindeki yapı ve birimlerin her birinin giriş ücretleri ayrı. Ayrıca yaz ve kış sezonu bilet ücretleri de farklı. Yaz Sezonu 1 Nisan’da başlıyor ve 31 Ekim’de sona eriyor. 1 Kasım-31 Mart arası ise kış sezonu.

  • State Room: Yazın 18 PLN, Kışın 16 PLN
  • Royal Room: Yazın 25 PLN, Kışın 21 PLN (Rehberli turdur ve rehber ücreti bilete dahildir.)
  • Kraliyet Mücevherleri ve Silah Salonu: Yazın 18 PLN, Kışın 16 PLN

Yazın saat 17 kışın ise 16’ya kadar açık olan komplekste son bilet satışı, kapanış saatinden 1 saat 15 dk önce yapılıyor.

5. Ejderha Mağarası

Wawel Dragon Statue krakow

Wawel Tepesi‘nin hemen altında yer alan bu mağara ve hemen önünde yer alan ve ara ara ağzından ateş saçan ejderhanın elbette bir hikayesi var. Vakti zamanında burada yaşayan ve adı Smok olan bir ejderha varmış. Bu ejderha koyun ve genç kız yemekten hoşlanır, acıkınca şehre saldırırmış. Şehir halkı, ejderha ile anlaşma yapmak istemiş. Kendisine her aileden bir genç kız verecekler, o da şehre saldırmaktan vazgeçecekmiş. Bu anlaşma şehirde Smok’a verilecek tek genç kız, kralın biricik kızı olana kadar devam etmiş. Kralın kızını feda etmeye hiç niyeti olmadığından, ejderhayı öldürecek bir genç ile kızını evlendireceğini duyurmuş.

Zeki bir ayakkabıcı olan Krak’ın aklına bir fikir gelmiş. Bir koyun postunu sülfür ile doldurup bu mağaranın kapısına bırakmış. Koyunu afiyetle yiyen ejderha doğal olarak susamış ve Vistula Nehri’nden su içmiş. Suyla sülfürün tepkimesi sonucu patlamış ve derileri tüm şehre yayılmış. İşte o derilerden herkese ayakkabı yapan Krak, sonra kralın kızı ile evlenmiş.

Bu hikaye hakkında ne düşünürsünüz bilemem, hemen hemen her şehirde böyle masalsı ögeler taşıyan hikayeler ile şehirlerin popüleriteleri arttırılmaya çalışılıyor. Ama Vistula Nehri kıyısındaki bu mağara ve Bronislaw tarafından yapılmış olan ve ağazından ateşler püsküren ejderha heykeli görmeye değer.

Kale surlarının hemen yanından, mağaraya inilebiliyor. Buradaki gişeden de bilet alınıyor. Giriş ücreti 3 PLN

6. St. Florian Kapısı

Florians Gate krakow

Gotik mimari tarzında yapılmış olan bu kapı günümüzde Stare Miasto’nun yani eski şehrin bitip, modern şehrin başladığını  ya da tam tersine, inşa edildiği zaman için bakarsak, kraliyet yolunun başladığını söylese de, aslında şehri Osmanlı akınlarından koruyabilmek adına yapılmış 8 kule 39 kapılık bir yapı. Kraków Barbican ile de bağlantısı varmış zamanında.

7. Barbican

krakow'un önemli yerleri Barbican

Tüm barbikanlar gibi, düşmanı püskürtmek amacıyla düşünülmüş olan bu yapı yaklaşık olarak 3 m kalınlığında, kırmızı tuğlalardan örülmüş olup iki katlı. Anlatılırken hep bahsedilen Türk ve Moğol akınları. İçerisinde gözcülerin ve keskin nişancı okçuların bulunduğu söyleniyor. Vakti zamanında St. Florian Kapısı ile bağlantılılarmış.

8. Florianska Caddesi

krakow'da görülecek yerler Florianska

Florianska Caddesi ya da diğer adıyla St. Florian Caddesi. Stare Miasto’nun, yani eski şehrin en önemli caddelerinden biri, ayrıca kraliyet yolunun da başlangıcı olarak kabul ediliyor. 1257 yılında yapılmış olan bu cadde, St. Florian Kapısı’ndan başlayan, toplam 355 metrelik bir cadde üzerinde Kamienica tarzı binalar bulunmakta. Kesme taş ya da tuğladan yapılmış olan konutlar bulunmakta.  Dünya üzerinde pek çok şehirde benzeri bulunmakta. New York’taki  Rail Road Flats, Berlin’deki Mietskaserne ilk aklıma gelenler. Ayrıca pek çok şık restoran, bar ya da minik pastahane de bu cadde üzerinde bulunmakta.

9. Kazimierz

krakow'da ne yapılır Kazimierz

Vistül Irmağı‘nın kıvrım yaptığı kıymetli noktalardan birinde bulunan Kazimirez aslında oldukça eski bir yerleşim yeri. Aslında yerleşimin başladığı 14. yüzyılın sonlarında  bağımsız bir şehir, bu özelliğini 19. yüzyılın başına kadar da koruyor. Bu süreçte Polonyalıların ve Yahudilerin birlikte yaşadığı bir yer. Ancak 1941 Alman işgali sonrasında burada yaşayan Yahudiler zorla buradan alınarak gettoya yerleştiriliyorlar. Bugünkü Kraków’un renkli ve eğlenceli kültür sanat noktalarından biri.

10. Oscar Shindler’in Emaye Fabrikası

krakow'da görülecek yerler Oscar Schindler factory

Bugün müze olarak hizmet vermekte olan bu yapı, II. Dünya savaşı yıllarının en tüyler ürpertici hikayelerine tanık olmuş bir emaye fabrikası. Yahudi Gettosuna girdikten 400 m sonra, ilginç bir tünel yardımıyla ulaşılan bu yapı aktif  olduğu dönemde, Nazi İşgali sırasında, adı konsantrasyon kampı olan ama aslında ölüm kampı olarak çalışan yerlerde olanlara vakıf olan Oscar Schindler’in nüfuz ve rüşvetle, 1100 kadar Yahudiyi , fabrikada çalıştırmak bahanesiyle kamplardan kurtarmıştır.

  • Adres: 4 Lipowa Street, 30-702 Kraków
  • Bilet Ücreti: 21 PLN

Bonus: Czartoryski Müzesi

krakow Czartoryski Museum

Izabella Czartoryska tarafında başka bir Polonya şehri olan Puławy’de 1796 da kurulan ve 1871 yılında Kraków’a taşınan bu bu müzeyi ilginç kılan aslında, pek çok müzeye nasip olmamış olan bir resme sahip olması. Bir Da Vinci resmine. 1789 yılında Czartoryski tarafından satın alınarak Polonya’ya getirilen “Lady with an Ermine” tablosuna ev sahipliği yapıyor. Bazı sanat uzmanları tarafından Mona Lisa ile kıyaslanan ve hatta Louvre Müzesi’nde sergilenseydi herkes bu resmi diyebilecek boyutlara taşıyorlar konuyu. Da Vinci haricinde Rembrandt‘ın “Landscape with Good Samaritan” , Raphael’in “Portrait of Young Man” gibi ünlü resimlerde koleksiyonları arasında.

Bunların dışında, vaktiniz ve enerjiniz kalırsa, St. Florian Kilisesi, Dominikenler Kilisesi, Eczane Müzesi, Eski Sinagog, Majetko Meydanı ve Müzesi vaktiniz kalırsa görebileceğiniz yerler arasında.

Krakow’a Ulaşım

Şehirde görülmesi gereken yerlerin pek çoğu ana meydan Rynek Glowny‘e yürüme mesafesinde. Aldığınız şehir haritaları sizi korkutmasın. Sokakları düz olduğu ve sistemli yapılaşıldığı için her yere yürümek mümkün.

Yaygın tramvay ağı mevcut, Tramvay için bileti A vagonlardan bindiğinizde de almanız mümkün. Bu biletler otobüslerde de geçerli. Bilet ücretleri seyahat süresi bazlı. 20 dakikada 2.80 PLN dan başlıyor, süre uzadıkça fiyat düşüyor. 24 saatlik ya da 48 saatlik almanızda mümkün.

Şehirde hizmet veren pek çok taksi şirketi var, ancak biraz yolu uzatmaktan hoşlanıyorlar. Gündüz, kilometre başı alabilecekleri ücret 2,8 PLN, taksimetre açış ücreti 7 PLN yi geçemiyor.

Krakow seyahatinizde şu yazılar da işinize yarayabilir: Krakow gezilecek yerler, Krakow’da ne yapılır?, Krakow’dan ne alınır?, Krakow’da ne yenir?

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın