krakow'da ne yapılır

Polonya‘nın en güzel şehirlerinden olan Krakow her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden. Peki Krakow’da neler yapılır?, Krakow’da yapılacak şeyler neler hiç merak ettiniz mi? İşte Krakow’da yapabileceğiniz en güzel şeyler… (Krakow’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.)

Krakow’da Yapılacak Şeyler

1. Rynek Belediye Kulesi’nden Stare Miasto’yu izlemek

krakow'da yapılacak şeyler Rynek Belediye Kulesi
Rynek Belediye Kulesi

İsmi olan ancak bakımsızlık nedeniyle kendisi bugün olmayan belediye binasından kalan kule, 70 metre yüksekliğinde. Tipik ortaçağ özellikleri taşıyan kare tabanlı bu kule, rivayet odur ki 1703’te çıkan fırtına sonrası 55 cm kadar eğilmiştir. Tepesine çıkıp buradan Rynek Glowny‘e ve meydandaki ikonik yapıları izleyebilirsiniz. Krakow’un inci gibi dizilmiş, renk renk tarihi apartmanlara bakabilir, panaromik fotoğraf çekebilirsiniz. Kuleye çıkışın bedeli 7 PLN ve 100 basamaklık kas gücü 🙂

100 basamağı çıkıp bir de indikten sonra biraz soluklanmak isterseniz, eskiden zindan olarak kullanılan odaları bugün kafe olarak hizmet vermekte, aklınızda bulunsun.

2. Faytona binmek

krakow fayton

Rynek Glowny‘e girer girmez göreceğiniz, masallardan çıkıp gelmiş gibi görünen beyaz arabalar ve onları çeken süslü güzel atlar. Bu faytonlar, sizi Krakow‘da olsanız bile sanki bir masaldaymışsınız gibi hissettirecek. Arabacıları tek tip giyinmiş, şapkalı ve kırbaçlılar, hatta bayan sürücüler bile var. Atlar ise, kırmızı püsküllerle, zımbalı koşum takımlarıyla ve kafalarına taktıkları kırmızı tüylerle oldukça etkileyiciler. Yazın açık, kışın ise kapalı olan bu arabalarla, ana meydanda turlayabilirsiniz. Fiyatı 100 PLN, yalnız bazı arabacılar fiyatı Euro olarak söylüyorlar, ya da Euro dediklerini söyleyebiliyorlar. Binmeden baştan netleştirmekte fayda var.

3. Yarım Melodi’ye kulak vermek

krakow'da ne yapılır Saint Marys Cathedral
Saint Marys Cathedral

Krakow’un, belki de en akılda kalan binası olan St. Mary Kilisesi‘nin “Krakow’da Görmeniz Gereken 10 Yer” de kulelerinin hikayesini anlatmıştım. 80 metre yüksekliğinde olan, uzun kuleden her saat başı bir trompetçi çıkarak, tek başına, yarım kalan, kesilen demek daha doğru olur, bir melodi çalar. Hejnał Mariacki  ya da Krakow İlahisi de denilmekte. Üstelik bunu, 4 ana yöne dönerek 4 kez yapar. Arkasındaki hikaye 13. yüzyıla kadar gidiyor. Esasen şehrin 4 kapısının kapanmasını sembolize eden ve bugün bestecisi bilinmeyen bu melodiyle ilgili 20. yüzyılda ortaya çıkan bir diğer hikaye ise 1241 yılında gerçekleşen Tatar akınları sırasında, şehir kapılarının kapatılması için çalındığı sırada, Tatar okçusu tarafından trompetçi vuruluyor, tabi trompetçinin oracıkta ölmesiyle de yarım kalıyor.  Bu nedenle de , o anıyı yaşatmak adına , bugün bu seremoni her saat başında 4 kez tekrarlanıyor.

4. Saints Peter and Paul Kilisesi’nin Heykelleri

St Peter and Paul krakow
St Peter and Paul

Grodzka Caddesi üzerinde 52A’da yer alan, barok tarzda yapılmış olan, Roman Katolik  kilisenin diğerlerinden farkı nedir diyebilirsiniz. Birincisi Krakow’un oturma kapasitesi en yüksek kilisesi. İkincisi ve daha önemlisi, hemen önünde bulunan Hz. İsa’nın 12 havarisine ait heykelleri. Bu heykeller maalesef 18. yüzyıl barok heykellerin replikaları. Ancak yine de birbirlerinden farklı özellikleri simgelemeleri ve ince işçilikleriyle görülmeye değer. Gezdiğim ülkelerde böylesine hiç rastlamamıştım. Pazartesiden cumartesiye 10-17, pazarları ise 13-17 arası içerisini de görebilirsiniz.

5. “Gelincikli Kadın” a merhaba deyin 🙂

krakow

İsmi sanat literatüründe “Lady with an Ermine” olan tablo aslında Da Vinci‘nin yaptığı 3 kadın portresinden biri. Diğerleri hemen aklınıza gelebileceği gibi Mona Lisa ve La Bella  Ferronniere. Bu tablo Adam Czartoryski tarafından satın alınarak Krakow’a getirilmiş. Bir süre sonra tadilat sırasında arka fonu siyaha boyanmış, üzerine La bella fronieri yazılmış ve üst sol köşesine D’awinci diye bir imza atılmış. Lehçe telaffuzunu karşıladığı şekilde. Aslına bakarsanız bayağı tahribata uğramış. Rus ordusunun işgalinden kurtarılıp Dresden‘e gönderilen, Paris‘te bir süre sergilenip Krakow’a dönen bu tablo. 1939 yılındaki Nazi işgali sırasında da Berlin‘deki Kaiser Friedrich Müzesi’ne gönderildi. II. Dünya savaşının bitişinden sonra Polonya Genel sekreteri Frank’ın evinde bulunan resim, Krakow’a, yuvasına geri dönmüş. Yaptığı uzun yolculukları, geçirdiği restorasyonu ve kıyaslandığı diğer iki eseri de göz önüne alırsanız, fırsatınız da olursa görün derim. Wawel Şatosu‘nda ikinci katta sergileniyor ve ücretsiz.

6. Zczepanski Meydanı’nda soluklanın

krakow'da ne yapılır Szczepanski
Szczepanski

Krakow’un ana meydanından bir kaç dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz, daha küçük bir meydan. Dolayısıyla da daha sakin. Meydanda bulunan havuzun yanında biraz soluklanabilir, çevre kafelerde vakit geçirebilirsiniz. O havuzda geceleri ışıklı gösterilerde yapılmakta. Ayrıca bu meydanda, iki modern sanat müzesi de gezilebilir. Palac Sztuki ve Bunkier Sztuki.

7. Kazimierz’de Yahudi kültürü

krakow görülecek yerler Kazimierz

Burası zamanında Avrupa’nın en eski Yahudi Mahallesi iken, Nazi işgali sırasında burada yaşayan Yahudilerin gettolara sürülmesi, sonra da Auschwitz toplama kampına gönderilmesi ile boşalmış. Son yıllarda canlanan bu mahallenin ana meydanında Steven Spielberg’in Schindler’in Listesi filminin bir kısmı da çekilmiş. Bu özelliğin de eklenmesiyle çokça turist çeken bu bölgede, Yahudi kültürünün pek çok ögesini görebilir, Safarad ve Aşkenaz mutfaklarının tadına da bakabilirsiniz.

8. Sigmud’un Çanı’na dokunmak

krakow fotoğrafı

Wawel Katedrali‘nin çan kulesinde bulunan bu çan, 1520 yılında Krakow’da dökülmüştür. Üzerinde St Stanislav ve St Sigismund kabartmaları bulunan bu çan 1521 yılında kulenin tepesine yerleştirilmiştir.  2,5 metre çapında, 11 ton ağırlığında olan çanın kalbi de (dili ya da tokmağı da diyen var) 660 kilo ağırlığında. Noel ve Paskalya’da 10 kişi tarafından çalınan bu çana ait iki efsane bulunmakta. Birincisi, bu çan Wawel Katedrali’nin kulesinde olduğu müddetçe Krakow’un kaderi kötü olmayacaktır. İkincisi ise, çana dokunan kişinin dileği gerçek olacaktır. Efsaneler size göre değilse, çan kulesinden Krakow’u izlemek için bile çıkmaya değer.

9. Adam Mickiewicz

krakow Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz

Şair Adam Mickiewicz, aynı zamanda Polonya’nın özgürlük savaşının önemli isimlerinden biri de olan bir halk kahramanıdır. Aynı zamanda kendisi İstanbul aşığıdır. İstanbul‘da koleradan ölmüş, iç organları İstanbuldaki evinin bodrumuna gömülmüş, bedeni ise tahnit edilmiştir. Yıllarca Paris‘te gömülü kaldıktan sonra 1890 yılında kemikleri Krakow’a getirilmiştir. Bugün Wawel Katedrali’ndedir. Bir de Krakow’un ana meydanı Rynek Glowny‘de bir heykeli bulunmakta olan, İstanbul aşığı Adam Mickiewicz’e bir selam vermeden geçmeyin 🙂

10. Vitüla Nehri’nde Tekne Turu

İçinden nehir geçen pek çok şehirde olduğu gibi burada da tekne turu ile şehrin güzelliklerini görebilirsiniz. 30 dakika kadar süren bu gezi 30 PLN.

11. Wieliczka Tuz Madeni

krakow'da ne yapılır Wieliczka Tuz Madeni
Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka kasabası Krakow’un merkezinden 10 km uzakta. 1996 yılına kadar aktif olarak çalışan bu madenin artık büyük bir kısmı müze. Madenin devamı ve sıhhi sebeplerle halen tuz elde edilmekte. 1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış Wieliczka Tuz Madeni.

Mutlaka rehber eşliğinde geziliyor, hatta rehberlerinin bir kısmı eski madenciler. Onlardan birisine denk gelirseniz daha şanslısınız. Merdivenle ya da madencilerin kullandığı asansörlerle inilen maden içersinde toplam 135 m derine iniyorsunuz. İçeride gördüğünüz zemin ve duvarlar tuzdan. Ayrıca kalın kütüklerle de çökmeye karşı desteklenmekte. İçersinde, azivesine kadar tuzdan oyulmuş bir kilise mevcut. Hatta bazen nikah merasimleri bile yapılıyormuş içinde. Tuzdan yapılmış pek çok heykelin bulunduğu maden de ayrıca madenin tarihini ve efsanelerini de anlatan kısımlar mevcut.

krakow'da yapılacak şeyler Wieliczka Tuz Madeni
Wieliczka Tuz Madeni

Kapalı yer korkusu olanlar için birşey diyemem ama solunumla ilgili sorunları olanlar için maden herhangi bir sorun teşkil etmiyor, hatta içersinde akciğer hastalıkları ve uyku bozuklukları için bir sağlık merkezi var. Havalandırması tek yönlü olduğundan oldukça ferah, hatta yürürmenize rağmen yorgunluk hissetmiyorsunuz.

Madendeki turunuz bittiğinde çıktığınız noktada bir kafe ve bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut. Madenden çıkartılmış tuzlardan yapılmış minik objeler alabilirsiniz.

Wieliczka Tuz Madeni’ne Krakow’dan günübirlik turlar mevcut. Bu turlardan satın alarak bir seferde ulaşım ve giriş ücretlerini ödeyebilirsiniz ve kapıda kuyrukta yalnızca girişte beklersiniz. Bir diğer seçenek ise  kendi imkanlarınızla gitmek. İki seçeneğiniz var. Krakow merkez istasyondan (Dworzec Główny) trene binip Wieliczka Rynek Kopalnia’da inmek ya da Galeria Krakowska önünden 304 numaralı otobüse binerek.

Wieliczka Tuz Madeni yaz sezonunda 07:30-19:30, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında gezilebilir. Bilet ücreti 89 PLN, fotoğraf çekerseniz 10 PLN daha alıyorlar. Son bilet kapanış saatinden 1 saat önce satılıyor.

12. Auschwitz-Birkenau

krakow Auschwitz
Auschwitz

Krakow’un 60 kilometre batısındaki Birkenau kasabasında bulunmakta Auschwitz. 900 bin kişinin gaz odalarında, 200 bin kişinin ise eksik beslenme , hastalık gibi sebeplerle öldüğü, insanlığın bittiği bir nokta burası.

krakow Auschwitz Birkenau
Auschwitz Birkenau

Auschwitz I‘de kampa getirilen bir insanın hangi aşamalardan geçtiğini size adım adım gösteriyorlar. Ayrıca döneme ait giysileri, kampa getirilen insanların bavullarının, eşyalarının hatta protez ve ortezlerinin sergilendiği odalarla, dönemin fotoğraflarının ve ilüstrasyonlarının bulunduğu galeriler mevcut. Yatakhaneler, tuvaletler de tur sırasında gezilen yerler.

B ise birinci etap yetmeyince yapılmış. Avrupa’nın dört bir yanından gelen Yahudiler trenlerle buraya getirilir, çoğu da gaz odalarına gönderilir olmuş. Orada koşullar daha da ağır. Yine yatakhane (ne kadar yatakhaneyse artık), tuvaletler, ve gaz odaları gezdiriliyor size. Gezdiriliyor dediğime bakmayın, birebir hissediyorsunuz..

Auschwitz Birkenau krakow
Auschwitz Birkenau

Yabancılar rehber eşliğinde gezmek zorundalar. Rehberli turlar 4 saat kadar sürüyor ve Auschwitz I ve II nin tümünü kapsıyor. İnanın bana, eğer bu konuda çalışma yapmıyorsanız fazlasına zaten yüreğiniz dayanmayacaktır. Rehberle birlikte size bir kulaklık da veriliyor. Rehberli turların yoğunluğu ve saatleri mevsimlere göre değişiyor. Bu arada sırt çantası ile giriş yasak aklınızda bulunsun. Giriş Ücreti bireyler için 45 PLN. Krakow Glowny’den Auschwitz ‘e giden otobüslere ya da trene binerek ulaşmanız mümkün. Ayrıca, Krakow’da Auschwitz Kampına tur düzenleyen firmalar var, onlar aracılığı ile de gidebilirsiniz. O zaman fiyatı 135 PLN oluyor, ulaşımla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Krakow seyahatinizde şu yazılar da işinize yarayabilir: Krakow gezilecek yerler, Krakow’da görülmesi gereken 10 yer, Krakow’dan ne alınır?, Krakow’da ne yenir?

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın