polonya krakow'dan ne alınır

Krakow’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Yurt dışı gezilerinin en güzel anlarından biri de alışveriş. Özellikle hediyelik eşya alışverişi birçok gezgini vazgeçilmesi. Polonya‘nın en güzel ve tarihi şehirlerinden Krakow’dan ne alınır? Krakow‘dan satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar neler? 

Krakow’dan Ne Alınır?

Krakow hediyelik eşya

Orta Avrupa’nın en önemli şehirlerinden Polonya’nın en eski şehri Krakow’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

 • Kehribar
 • Gingerbread
 • Porselen
 • Seramik
 • Şal
 • Yelek
 • Ahşap Objeler
 • Wedel Çikolata
 • Kredens Çikolata
 • Zubrowka
 • Krenden Votka-Likör
 • Chopin
 • Tuz

Kehribar

krakow'dan ne alınır kehribar

Diğer adıyla Amber. Pek çok yerde bir taş olarak geçse de aslında fosilleşmiş çam reçinesi olan kehribar, Baltık Denizi’nden çıkartılıyor.

Polonya, dünyanın en büyük kehribar  ihracatçılarından biri. Bu kehribar işlenerek, kolye, küpe, yüzük, iğne gibi takılar, minik süs objeleri, hatta tesbih bile yapılabiliyor.

Fosilleşme sırasında içerisinde kalan böcek ya da yapraklar, tabiri caizse mumyalanarak sonsuza kadar güzel kalmış oluyor. Tabi ki böyle durumlarda fiyat artıyor. Ayrıca neredeyse şeffaf olanından gittikçe opaklaşanına ya da en kıymetlisi olan kırmızı kehribara kadar pek çok çeşit mevcut.

En çok seçeneği, Krakow Cloth Hall’da ya da Florinska Caddesi üzerindeki mağazalardan bulmak mümkün. Unutmadan, sudan ucuz diyebileceğim bir durum yok ortada.

Kehribar’ın anavatanı ama yine de en önemli geçim kaynağı olduğu için, bütçeniz kısıtlı ise daha küçük obje ve takılara bakmanızı tavsiye ederim.

Gingerbread

krakow'dan ne alınır Gingerbread

Esasen Torun kentine özgü olmakla birlikte, Polonya’nın pek çok şehrinde satılan bir yiyecek. Orijinali hafif tatlı, bol zencefilli olmakla birlikte, zaman içerisinde portakalı, vişneli, kayısılı, erikli ve hatta çikolata kaplısı bile mevcut.

İnternet görsellerine bakarak kurabiye beklemeyin sakın, adındaki “bread” in hakkını veriyor. Yumuşacık.. Benim tavsiyem, ilk yediğinizde yadırgayabileceğiniz, dilinizde acılık bırakabilecek bir tat olduğu için önce az alıp tadına bakın, severseniz alın. Yükte ve fiyatta hafif oldukları için hediyelik olarak iyi bir seçenek.

Porselen

porselen krakow

Polonya, kehribarıyla ünlü olduğu kadar porseleniyle de ünlü. En ünlü markalardan bir CMELOW. Üzerinde yerel desenlerin bulunduğu porselen fincanlar, küçük süs objeleri, yüksük ve çan almak mümkün. Fiyatları oldukça makul.

Yalnız dikkat etmeniz gereken tek şey, seyahatiniz boyunca güvende olmalarını sağlamak. Bunun için yanınızda, tabi eğer fazla ya da büyük objeler almaya kararlıysanız, baloncuklu poşetlerden götürebilir, ya da benim yaptığım gibi son gün, kullanılmış havlu ya da t-shirtlerinize sararak emniyete alabilirsiniz.

Seramik

krakow'dan ne alınır seramik

Aslında Polonya’nın güneyinde kalan Boleslawiec şehri seramikleriyle ünlü. Hatta o kadar ki Almanya’dan hatta Kuzey Avrupa ülkelerinden alışverişe gelenler bile oluyor. Ancak seramik ürünleri tüm Polonya’da olduğu gibi Krakow’da da bulmak mümkün.

Fiyatlarda oldukça makul, eğer cesaretiniz varsa oldukça fazla parçayı uygun fiyata alabileceğiniz gibi, minik hediyelik objeler, kupalarda alabilirsiniz.

Şal

Özellikle gül desenlerinin kullanıldığı ve birbiri ile zıt renklerin kullanıldığı kare şeklindeki şallardan Krakow’un her yerinde bulabilirsiniz. Yalnızca mağazalarda da değil üstelik, ben sokak satıcısından aldım.

Yelek

polonya'dan ne alınır yelek

Belki şimdi ne alakası var diyeceksiniz ama yerel kıyafetlerinde mutlaka kullandıkları yeleklerden alabilir ve günlük hayatınızda da pek çok yere giyebilirsiniz. Üstelik düz renklerde olduğu gibi, nakışlı ve parlak renklerde olanları da var.

Ahşap Objeler

krakow ahşap alışveriş

Krakow’un en meşhur hediyelik eşyalarından biri de ahşap objeler, özellikle de kutular. Ahşap işçiliğinin gelişmiş olduğu bu kentte, ahşaptan oyulmuş boy boy kaşıklar, tabaklar, ağaç dalı görünümlü renk renk kalemler, hatta Noel döneminde ahşaptan oyulmuş süsler bile bulmak mümkün.

İsteyene cilalanmış, isteyene naturel halinde. Yine her boyda her ebatta yaptıkları, kimisi yalın kimisi renkli etnik desenlerle boyanmış kutulardan her yerde bulabilirsiniz.

Wedel Çikolata

krakow wedel çikolata

Wedel, Polonya’nın en ünlü çikolata markası. Yalnızca Krakow’da değil pek çok şehir de şubesi bulunmakta. Krakow’daki şubesinden özel üretim, el yapımı butik çikolatalarından alabileceğiniz gibi, bütçemi fazla zorlamayayım derseniz marketlerden de standart üretim olanlarından alabilirsiniz. Sütlü ve bitter haricinde, portakallı ve greyfurtlusu oldukça meşhur. Greyfurtlu benim favorim.

Kredens Çikolata

polonya krakow çikolata Kredens

Wedel‘e alternatif olabilecek bir ürün. Ben süpermarket alışverişi sırasında tesadüfen almıştım ama inanın fiyat kalite oranı çok daha başarılı diyebilirim.

Özellikle bitter çikolatada kakao miktarı açısından çeşitli ürünleri mevcut. Benim gibi marketlerden alabileceğiniz gibi Grodzka Sokağı, 7 numarada bulunan dükkanlarından da alabilirsiniz.

Zubrowka

Zubrowka krakow

Votka, Polonya’nın en başta gelen içeceklerinden biri. En meşhur votkaları, hatta bazılarına göre milli içecekleri ise, şişesinde bir dal bizon otu bulunan Zubrovka markası. Dünyanın dört bir yanına nam salmış olan bu votka, sek ve %40 oranında alkol içermekte.

Bu markanın da çeşitli boylarda şişeleri mevcut. Meraklı arkadaşlarınıza 100 ml küçük şişelerinden getirebilirsiniz, yalnız küçük şişelerin içerisinde bizon otu bulunmuyor.

Krenden Votka-Likör

Kredens Tornikova krakow

Bu içecek de Zubrowka için bir alternatif. Yine market alışverişi sırasında keşfettiğim, Krakow’un yerel markası. Vodka haricinde likör çeşitleri de mevcut. Aldıklarım içerisinden en çok BlackThorn olanını beğendim.

Her ürününün 100 ml şişeleri de mevcut. Alıp deneyerek beğendiğiniz çeşidinden satın alabilirsiniz. Unutmadan, en hafiflerinin içerisindeki alkol oranları %30 civarından başlar, ve devam eder. Benden uyarması. Bu arada benim favorim Tornikova.

Chopin

polonya chopin

Her ne kadar kalbi Varşova’da, bedeni Paris’te olsa da, Krakow’da da Chopin’i anımsatan pek çok obje bulabilirsiniz. Kalemler, CD’ler, defterler, tshirtler.

Tuz

tuz krakow

Bu da sizi şaşırtmasın. Çünkü şehir merkezine çok yakın bir noktada bulunan Wieliczka Tuz Madeni‘nden elde edilen tuz hem tüketilmek için satılmakta, hemde kaya formundaki tuzlardan süs eşyaları, takılar,abajurlar yapılmakta. Fiyatları da oldukça makul.

Ben kendime aşağıda fotoğrafını gördüğünüz, minik tuz kayacı parçasını almıştım, radyasyonu emdiği de söyleniyor.

Krakow seyahatinizde şu yazılar da işinize yarayabilir: Krakow gezilecek yerler, Krakow’da ne yenir?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top