krakow gezilecek yerler

Tarihi ve kent yaşamıyla görülmesi gereken bir kent haline gelen Kraków savaşın acı yüzünü defalarca görmüş. Her yıkımın ardından toplumsal ve şehircilik bakımından kendisini toparlamış olan kentte sosyal yaşamın yükünü taşıyan meydanlar, önemli olayların yaşandığı tarihi yapılar sizleri bekliyor. Büyük çoğunluğu Tatar istilası sonrasındaki yenileme planlarına bağlı kalınarak inşa edilen bu yapıların en popülerleri hakkında detaylı bilgiyi Krakow gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz.

Krakow gezilecek yerler yazısında neler var?

Krakow Gezilecek Yerler Listesi

Kültür turizminin yanı sıra renkli gece hayatı sayesinde eğlence amaçlı gezilerin de önemli bir durağı olan Krakow’da gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu Eski Kent Bölgesi sınırları içerisinde. Yürüyerek bu yerlere ulaşabileceğiniz gibi otobüs veya tramvay seferlerini de kullanabilirsiniz.

Bu arada Krakow’da konaklama yapılacak tüm bölgelerle ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Krakow’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Rynek Glowny

krakow Rynek Glowny

Krakow gezilecek yerler listesine, sadece kentin değil tüm Avrupa’nın da en eski meydanlarından biri sayılan Rynek Glowny ile başlamanın doğru olacağını düşünüyorum.

Eski Kent bölgesindeki bu tarihi alan, Krakow’un ruhunu hissedebileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz en ideal nokta. Geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan meydanda görmenizi tavsiye ettiğim mekânlar Belediye Kulesi, St. Mary Kilisesi ve Sukiennice Müzesi.

2. Meryem Ana Kilisesi

krakow St. Mary's Basilica

Oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip ahşap sunağı ve vitrayları ile ünlü Meryem Ana Kilisesi (St. Mary’s Basilica), ilk olarak eski kilisenin yerine tuğla kullanılarak 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Kilisenin en ilginç ayrıntısını iki farklı uzunluğa ve mimari yoruma sahip kuleleri oluşturuyor. 16. yüzyıldan beri en uzun kulesinden her saat başı bir melodinin yükseldiği kilisenin, bu ritüeli yerel dilde Hejnał Mariacki olarak anılıyor.

Ritüel sırasında duyacağınız yarım kalmış melodi, ilk olarak Tatar Türkleri’nin kente düzenlediği baskın sırasında okla vurulan bir borazancı tarafından çalınmış.

3. Wawel Kalesi

krakow Wawel Kalesi

Kazimierz’in hanedanlığı döneminde inşa edilen Wawel Kalesi (Wawel Castle), kentte ilk yerleşimin kurulduğu aynı adlı tepede bulunuyor.

Yüzyıllar boyunca Polonya Kralları’nın ikametgâh olarak kullandığı kale, Varşova başkent olunca önemini yitirmiş ve bir dönem ordu karargâhı olarak kullanılmış.

Vistül Nehri’nin ve kentin eşsiz manzarasını gözler önüne seren askeri yapı günümüzde kraliyet hazinesinin, hanedan üyeleri tarafından kullanılan odaların ve dönemin savaş malzemelerinin sergilendiği bir müze olarak işlev görüyor.

4. Oskar Schindler’in Fabrikası

krakow Oskar Schindler'in Fabrikası

Çok büyük bir anlam ifade eden “Kim ki bir insanın hayatını kurtaran, dünyayı kurtarır” sözünün kapısında yazdığı Oskar Schindler’in Fabrikası (Oskar Schindler’s Enamel Factory), parasızken Naziler’e üretim yaparak zengin olabileceğini düşünen Oskar Schindler tarafından 1939-1943 yıllarında inşa ettirilmiş.

İş ilişkileri geliştikçe Nazi Almanyası’nın kötü yüzünü anlayan Oskar Schindler, insanlara yardım etmenin para kazanmaktan daha değerli olduğuna karar vermiş ve tüm varlığını bu amaç için kullanmış.

Aslına uygun olarak korunan fabrika binası günümüzde Krakow Şehir Müzesi’nin bir şubesine ve Çağdaş Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

5. Wawel Katedrali

krakow gezilecek yerler Wawel Katedrali

Krakow gezilecek yerler listesinde sırada Wawel Tepesi’nde görmenizi tavsiye ettiğim bir başka tarihi yapı olan Wawel Katedrali (Wawel Cathedral) bulunuyor.

1020 yılında inşa edilen katedral 17. yüzyıla kadar 37 taç giyme törenine ev sahipliği yapmış. Kraliçe Jadviga da dâhil olmak üzere çok sayıda kraliyet mensubunun mezarlarının bulunduğu dini yapının görülmeye değer yerlerinin başında çan kulesi ve müze içerisinde yer alan Senatör Salonu ile birlikte yağlı boya tablolar, Flaman duvar halıları geliyor.

6. Aziz Florian Kapısı

krakow gezilecek yerler Aziz Florian Kapısı

Tatar Türkleri’nin akınlarına karşı şehri korumak için inşa edilmiş tahkimatlardan birisi olan Aziz Florian Kapısı (St. Florian’s Gate), Eski Kent’in odak noktalarının başında geliyor.

1241 yılında şehrin neredeyse tamamının yok edildiği saldırının ardından 1307 yılında inşa edilen askeri yapı, gotik tarza sahip. Uzun süre kentin ana kapısı olarak kullanılan yapıya görsel zenginliğini Barok tarzdaki metal kubbesi veriyor. Tarihi kapıyı ziyaret ettikten sonra amatör sanatçıların çalışmalarını sergiledikleri stantlara göz atabilirsiniz.

7. Krakow Şehir Kulesi

krakow gezilecek yerler Krakow Şehir Kulesi

Kentin ana meydanı konumundaki Rynek Glowny üzerindeki 70 metre yüksekliğe sahip Krakow Şehir Kulesi (Town Hall Tower), 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.

1703’teki büyük fırtınada 55 santimetre eğilen kule, yenilenen şehir planları dâhilinde 1820 yılında gerçekleştirilen yıkım sonrasında eski belediye binasından geriye kalan tek yapı olma özelliğini taşıyor.

Günümüzde Tarih Müzesi’nin bir parçası olarak kullanılan saat kulesinin tepesindeki gözlem yerine Krakow’un eşsiz manzarasını izlemek için çıkabilirsiniz.

8. Florianska Caddesi

krakow gezilecek yerler Florianska Caddesi

Aziz Florian Kapısı’ndan Rynek Glowny’e kadar uzanan Florianska Caddesi kafeler, restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalarla dolu bir cazibe noktası.

Ülkenin en prestijli caddeleri arasında sayılan Florianska’da yeme-içme ve alışveriş mekânlarının dışında Polonyalı ünlü ressam Jan Matejko’nun Evi gibi ziyaret edebileceğiniz yerler de bulunuyor. Cadde, 1257’deki genişleme planı sonucunda inşa edilmiş.

9. Collegium Maius

krakow Collegium Maius

1364’te kurulan ve ülkenin ilk üniversitesi unvanını taşıyan Jagiellonian Üniversitesi’nin en eski binası olan Collegium Maius, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Geç-Gotik mimari özelliklerini taşıyan binada faaliyet gösteren müzede derslikler, topluluk salonları, profesörlerin kaldığı alanlar, kütüphane ve hazine bölümü gezilebiliyor. Rektörlerin taşıdıkları tören topuzları ve Jagiellonian Küresi ise müzenin öne çıkan parçalarını oluşturuyor.

10. Auschwitz-Birkenau

krakow Auschwitz-Birkenau

İnsanlık tarihinin belki de en korkunç suçlarının işlendiği Auschwitz-Birkenau, 2. Dünya Savaşı döneminde Naziler tarafından şehir merkezinden 60 kilometre uzaklıkta kurulmuş bir toplama kampı.

Tarihe meraklı gezginlerin Krakow gezilecek yerler listelerine ekleyebileceği kampta savaş döneminde Yahudi ve Romenler’in ağırlıkta olduğu 1,3 milyon insan yerleştirilmiş.

Yanındaki Yahudi mezarlığı ile birlikte Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma Mekanı olarak ücretsiz ziyaret edilebilen alanlarda tutsakların barındıkları, işkenceye maruz kaldıkları ve öldürüldükleri alanları görebilirsiniz.

11. Wieliczka Tuz Madeni

krakow'da gezilecek yerler Wieliczka Tuz Madeni

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Wieliczka Tuz Madeni (Wieliczka Salt Mine), ilk olarak 13. yüzyılda kullanılmaya başlanmış ve 1996’da meydana gelen çöküntü nedeniyle kapatılmış. Yerin 327 metre altında bulunan ve toplam uzunluğu 300 kilometreyi bulan tuz madeninin 3,5 kilometrelik kısmı günümüzde rehberli turlar aracılığıyla gezilebiliyor.

Lehistan’ın bazı krallarının evlilik törenlerinin yapıldığı maden ocağında tuzdan yapılmış heykelleri ve oyularak oluşturulmuş çeşitli büyüklükteki dini amaçlı galerileri ziyaret etmek mümkün. Tamamı birkaç günde gezilebilen madenin en alt katında ise suyunun cilde iyi geldiğine inanılan bir yer altı gölü bulunuyor.

12. Kazimierz (Yahudi Mahallesi)

krakow görülecek yerler Kazimierz

Kurulduğu 14. yüzyıldan, 19. yüzyıla kadar bağımsız bir şehir olan Kazimierz, 2. Dünya Savaşı öncesinde on binlerce Yahudi’nin yaşadığı bir mahalleymiş.

Savaş döneminde acının ve umutsuzluğun eksik olmadığı mahalle günümüzde Yahudi kültürünü tanımak için ideal bir bölge. 1339 yılında Kral Kazimierz tarafından kurulan yerleşim alanında savaştan yara almadan kurtulan, müze statüsündeki 2 sinagogu ziyaret edebilir veya kafe ve barlarında renkli gece hayatının tadını çıkartabilirsiniz.

13. Krakow Cloth Hall

krakow gezilecek yerler Krakow Cloth Hall

Görkemli bir mimariye sahip Krakow Cloth Hall, uzun yıllar tekstil, deri ve tuz başta olmak üzere pek çok ürünün uluslar arası pazarlara sevk edildiği bir ticaret merkezi olarak kullanılmış.

Işıklandırması sayesinde akşam saatlerinde fotoğraf çekmekten hoşlanan gezginlere oldukça hoş görüntüler sunan yapı, günümüzde ise Sukiennice Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müzenin 4 galerisinde Polonyalı ressam ve heykeltıraşlar tarafından yaratılmış 19. yüzyıl eserleri sergileniyor.

14. St. Franscis Bazilikası

krakow St. Francis' Basilica

Tarihçilerin büyük kısmı tarafından Tatar İstilası’ndan sonra inşa edildiğine inanılan St. Franscis Bazilikası’nı kentte ziyaret edilmesi gereken yapılar arasına sokan en belirgin özelliği Art Nouveau tarzı iç mimarisi.

Kentte tuğla kullanılarak inşa edilen ilk yapı unvanını taşıyan bazilikanın göze hoş gelen çiçek desenli vitrayları 19. yüzyılda Stanislav Wyspianski tarafından çizilmiş.

15. Krakow Barbican

Krakow Barbican

Geçmişte şehri çevreleyen surlardan geriye kalan birkaç yapıdan birisi olan gözetleme kulesi Krakow Barbican, 1498 yılında Gotik stille inşa edilmiş.

Günümüzde kentin en çok ilgi gören noktaları arasında sayılan Krakow Barbican, yıl içerisinde çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ askeri mimarisinin başarılı örneklerinden birisi olan kulenin konserlerden ve tiyatro oyunlarından oluşan etkinlik takvimi özellikle yaz aylarında yoğunlaşıyor.

Krakow’da Gezilecek Diğer Yerler

Bunlar dışında eğer Krakow’da yeterli vaktiniz varsa;

 • Ejderha Mağarası
 • Wawel Tepesi
 • Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi
 • Kosciuszko Mound
 • Planty Park
 • Arkeoloji Müzesi
 • Church of St. Adalbert
 • Czartoryski Müzesi
 • Eski Sinagog
 • Matejki Meydanı
 • Museum of Pharmacy
 • Rynek Yeraltı Müzesi
 • Wielopolski Palace adlı yerleri de Krakow gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Krakow’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

krakow gezilecek yerler otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Francuski, Krakow’da konaklama için güzel bir seçenek.

Krakow gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Krakow’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Hotel Francuski adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Krakow’da konaklama konusunda genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Krakow’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Krakow seyahatinizde şu yazılar da işinize yarayabilir:

Polonya’nın en turistik ve güzel şehirlerinden Krakow’da eğlenceli zaman geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın