Kuala Lumpur alışveriş

Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur alışveriş konusunda sahip olduğu imkanlar Asya‘nın önemli şehirlerinden biri. Şehir genelinde dünyanın en önde gelen markalarının mağazalarını bulabileceğiniz gibi Malay, Hint ve Çin kültürlerine ait birbirinden güzel ve orijinal ürünleri de bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur Alışveriş Rehberi yazısı boyunca size şehirde alışveriş hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri kısa ve öz olarak vermeye çalışacağım. Kuala Lumpur alışveriş merkezleri, alışveriş yapılacak bölgeler ve sokak pazarları hakkında bilgileri yazı devamın okuyabilirsiniz.

Kuala Lumpur Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

Para Birimi: Kuala Lumpur alışveriş rehberimize ülkenin para birimi olan Ringgit hakkında vererek başlayalım. Malezya Ringgit’inin simgesi “MYR” ya da”RM” olarak da gösteriliyor.

1 Ringgit 100 Sen ediyor. Mart 2020 itibari ile 1 RM yaklaşık 1,47 TL ediyor. Yani TL, RM karşısında daha değerli. Bu da Kuala Lumpur alışverişlerinizde size avantaj sağlıyor.

Döviz Bozdurma: Kuala Lumpur genelinde bir çok döviz bürosu bulabilirsiniz. Dilerseniz ATM lerden ya da güvenilir otellerden de para bozdurma işlemi yapabilirsiniz.

Benim tavsiyem, havaalanına inince ilk gün sizi idare edecek kadar döviz bozdurun, daha sonra da şehir içinde güven veren bürolardan tekrar döviz bozdurabilirsiniz.

Kuala Lumpur’da Alışveriş Yapabileceğiniz Bölgeler

Kuala Lumpur büyük bir şehir olsa da merkezde alışveriş yapabileceğiniz 1 büyük bölge var, adı: Bukit Bintang. Bu bölge “Golden Triangle” yani Türkçesi ile “Altın Üçgen” denilen şehrin merkezinde yer alıyor.

Bukit Bintang çevresinde bir çok otel, alışveriş merkezi ve restoran yer alıyor. Pavilion Kuala Lumpur, Starhill Gallery, Sungei Wang Plaza, Fahrenheit 88, Bukit Bintang Plaza, Lot 10, Berjaya Times Square, Imbi Plaza ve Low Yat Plaza bu bölgede yer alan en ünlü alışveriş merkezlerinden bazıları. Kısıtlı vaktim var, kaliteli bir yer tavsiye et derseniz en ünlü avm Pavilion.

Kuala Lumpur Bukit Bintang
Bukit Bintang, Kuala Lumpur

Eğer alışveriş merkezi dışında biraz daha otantik eşyalar satın almak ya da ekonomik hediyelik eşyalara göz atmak isterseniz Chinatown size göre.

Central Market, Petaling Street ve Kasturi Walk sokak pazarları alışveriş için çok ideal yerler. Özellikle Central Market (Pasar Seni) Kuala Lumpur alışveriş noktalarının en ünlü olanı. Pazarın geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dayansa da şimdiki bina 1980’lerde günümüz şekline çevrilmiş. Bu kapalı pazarda yer alan onlarca dükkanda Malay, Hint ve Çin yöresel ürünlerinden ekonomik hediyelik eşya çeşitlerine kadar bir çok ürün bulabilirsiniz.

Özellikle yöresel eşya alışverişi için çok ideal bir yer. Şehirde kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabileceğiniz en çok hediye çeşidi burada satılıyor desem yanlış olmaz herhalde.

Chinatown, Kuala Lumpur shopping
Chinatown, Kuala Lumpur

Kuala Lumpur Sokak Pazarları

Eğer Kuala Lumpur’da alışverişinizi lüks alışveriş merkezlerinde değil de sokak pazarlarında yapmak isterseniz Petaling Street, Kasturi Walk, Chow Kit Market, Kampung Baru Sunday Market ve Taman Connaught Night Market adlı pazarlara göz atabilirsiniz.

Malezya kültürünü en güzel gözlemleyebileceğiniz yerlerden olan soka pazarlarında hediyelik eşyalar, çakma saat ve çantalar, elektronik eşyalar ve taze sebze meyveler bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur’un havası sıcak ve zaman zaman boğucu. Bu yüzden pazarlarda uzun zaman geçirmeyi düşünüyorsanız biraz rahat kıyafetler giymeyi düşünebilirsiniz.

Petaling Street Pazarı: Kuala Lumpur’un en ünlü sokak pazarı burası. Chinatown‘da kurulan pazarda yüzlerce tezgah yer alıyor. Çakma saat ve çantaları, elektronik eşyaları, yöresel yiyecekleri pazar genelinde bulabilirsiniz.

Uzak Doğu’nun klasik sokak pazarlarında olduğu gibi burada da pazarlık olmazsa olmazlardan. Satıcılar fiyatları duruma göre %25-35 pahalı söyleyebiliyor. Hatta kıyafetinize göre, yani paranız olup olmadığınız imajına bağlı olarak fiyatların birkaç katını da söyleyebiliyorlar. Alışveriş yaparken bir ürün gördüğünüzde çok hevesli gözükmeyin.

Pazarda ufak bir pazar araştırması yapın. Beğendiğiniz ürünlerin ortalama fiyatlarını öğrenin ve kafanızda ürün için bir fiyat belirleyin. Satıcı size fiyat söylediğinde direkt olumsuz tepki verin ve ürünle ilginizi kesin. Satıcı sizden bir rakam isteyecektir, duruma göre 3’te 1 ya da yarı fiyatı teklif edin. Eğer pazarlık beceriniz yüksekse ürünü ilk fiyatın çok daha altına satın alabilirsiniz.

Eğer ısrar ettiğiniz fiyat satıcı tarafından kesin bir şekilde kabul görmüyorsa diğer tezgahlarda da aynı ürünleri göreceğiniz ise duruma göre yeni bir fiyat belirleyebilirsiniz. Pazara “Pasar Seni” ve “Masjid Jamek” LRT duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Pazarı ziyaret etmek için en ideal saatler 18.00-01.00 arası.

Petaling Street Market, Kuala Lumpur
Petaling Street Market, Kuala Lumpur

Kasturi Walk: Central Market’in hemen yanında ufak bir sokakta kurulan bu pazarda çanta, kıyafet ve sebze meyveler bulabilirsiniz. Bu pazarda pazarlık biraz daha rahat gibi.

Meyve sebze satan tezgahlardan kilo ya da tane hesabı tropikal meyvelerden almayı unutmayın. Rambutan, mangosteen ve durian gibi meyvelerin tadına burada bakabilirsiniz.

Kasturi Walk, Kuala Lumpur
Kasturi Walk, Kuala Lumpur

Chow Kit Market: Şehrin en kültürel pazarlarından olan bu yede yöresel yemekler, yiyecek ve baharatlar satılıyor. Pazarı 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Adres: Jalan Abdul Rahman, Chow Kit. Bölgeye adını taşıdığı monoray durağı ile de ulaşabilirsiniz.

Chow Kit Market, Kuala Lumpur sokak pazaro
Chow Kit Market, Kuala Lumpur

Kampung Baru Sunday Market: Cumartesi günleri 18.00-21.00 saatleri arasında Jalan Raja Muda caddesinde kurulan pazarda Malay lezzetleri satılıyor. Pazarın adında “sunday” yani “pazar günü” kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, pazar cumartesi akşamları kuruluyor. 1899’da kurulan bu pazar satılan yiyecekleri ile ünlü.

Taman Connaught Night Market: Çarşamba günleri 17.30-24.00 saatleri arasında Jalan Cerdus, Taman Connaught Caddeleri arasında kurulan pazar toplam 2 km uzunluğa sahip. 700 tezgahın bulunduğu pazarda ucuz çanta, ayakkabı, ev gereçleri ve yöresel lezzetleri bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur Alışveriş Merkezleri

Eğer Kuala Lumpur alışverişinizi sokak pazarlarından değil de Kuala Lumpur alışveriş merkezlerinden yapmak isterseniz şehir genelinde yer alan onlarca alışveriş merkezinden dileklerini gezebilirsiniz. En ünlü Kuala Lumpur alışveriş merkezleri ise şunlar:

Suria KLCC: Petronas İkiz Kuleleri’nin alt kısmında yer alan bu avm 1999 yılında açılmış. 6 katlı avm içerisinde birçok ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. Eğer Kuala Lumpur seyahatinizde kısıtlı vaktiniz varsa ya da en güzel alışveriş merkezlerinden yalnızca 1-2 tanesini gezmek isterseniz ilk olarak buraya uğrayabilirsiniz.

Eğer Iphone, Ipad, Macbook gibi ürünlerden satın almak isterseniz Machines adındaki mağazaya, kamera ve fotoğraf makinesi alışverişleriniz içinse Foto Flash ve Sony mağazalarını dolaşabilirsiniz.

Bu arada avm nin hemen orta alanlarında yer alan tezgahlarda çok güzel ve orijinal ürünler satılıyor. Kuala Lumpur ve Singapur civarında bolca satılan orkide kalıpları, Petronas İkiz Kuleli ürünleri bu gibi ufak tezgahlardan satın alabilirsiniz.

Suria KLCC, Kuala Lumpur alışveriş merkezi
Suria KLCC, Kuala Lumpur

Pavilion Kuala Lumpur: Bir diğer ünlü Kuala Lumpur alışveriş merkezi olan Pavilion, Bukit Bintang bölgesinde yer alıyor. Orta-üst segment olarak adlandırılan alışveriş merkezinde 450 mağaza yer alıyor. Gucci, Hugo Boss, Prada, Versace gibi ünlü markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz.

Mid Valley Megamall: Burası Güneydoğu Asya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden.

The Gardens Mall: İçerisinde Burberry, Louis Vuitton, Versace gibi ünlü markaların mağazaları yer alıyor.

Starhill Gallery Kuala Lumpur: Bukit Bintang bölgesinde yer alan 7 katlı lüks bir alışveriş merkezi. Muhtemelen en ünlü Kuala Lumpur alışveriş merkezlerinden biri. İçerisinde Louis Vuitton, Gucci ve Fendi markalarının mağazaları da var.

Berjaya Times Square: Bukit Bintang bölgesinde yer alan bu 10 katlı alışveriş merkezinde yüzlerce dükkan var. Kuala Lumpur seyahatim öncesinde birçok kaynakta burası için çok olumlu yorumlar okusam da işin aslı ben hiç beğenmedim, eski bir avm görünümünde geldi. Üstelik çok ünlü markaların mağazalarını da göremedim.

Sunway Pyramid: Petaling Jaya’da en yer alan ülkenin büyük alışveriş merkezlerinden. İçerisinde Lacoste, Zara, Mango, Marks & Spencer gibi markaların mağazaları yer alıyor.

Low Yat Plaza: Özellikle elektronik ürün alışverişlerinde tercih edilen ünlü bir avm. Çakma ürünlere dikkat etmek gerekiyor.

Fahrenheit 88: En son 2010 yılında yenilenmiş, 5 katlı bir avm.

Lot 10: Bukit Bintang bölgesinde yer alan ve artık biraz eskiyen alışveriş merkezlerinden biri.

Kuala Lumpur’dan Ne Alınır?

Kuala Lumpur’da alışveriş yapabileceğiniz en ünlü yer alan kısaca bu şekilde. Gelelim şehirden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz eşyalara. Batik kumaşlar ve bu kumaşlardan üretilen kıyafetler en ünlü yöresel hediyelerden bir tanesi.

Kurşun ve kalay karışımı malzemeden yapılan çeşitli ürünler, telefon, kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi elektronik ürünler, bitkisel ürünler ve çaylar Kuala Lumpur’dan satın alabileceğiniz en ünlü şeyler.

Şehirde satılan tüm bu ürünler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Kuala Lumpur’dan ne alınır? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Kuala Lumpur alışveriş batik
Batik

Kuala Lumpur Alışveriş Rehberi yazım boyunca kısaca Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da alışveriş kültürü hakkında genel bilgilerden, sokak pazarlarından, alışveriş yapabileceğiniz bölgelerden, Kuala Lumpur alışveriş merkezlerinden ve şehirde satılan yöresel eşyalardan bahsetmeye çalıştım.

Umarım bu yazı seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olur. Kuala Lumpur’la ilgili diğer tüm bilgileri Kuala Lumpur Gezilecek Yerler ve Kuala Lumpur’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın