Kuala Lumpur'dan ne alınır

Uzak Doğu‘nun en turistik şehirlerinden olan Kuala Lumpur‘da alışveriş konusunda tüm gerekli bilgileri Kuala Lumpur Alışveriş Rehberi başlıklı yazımda anlatmıştım. Peki Kuala Lumpur’da satılan en güzel ve ekonomik ürünler neler, Kuala Lumpur’dan ne alınır?

Yurt dışı seyahatlerin en zevkli kısımlarından biri şüphesiz hediyelik eşya alışverişi. Bir şeyler satın almak için olmasa bile gezdiğimiz yerlerde satılan yöresel ürünleri görmek için bile sokak pazarlarını, alışveriş merkezlerini ve yöresel dükkanları gezmekten çoğumuz zevk alırız.

Bu gibi yerlerden kendimiz ve sevdiklerimiz için satın alacağımız ufacık ürünler yapmış olduğumuz bu seyahatlerin bir ömür boyu hatırlanmasında, anıların taze kalmasında büyük rol oynuyor.

Eğer siz de yakın bir gelecekte Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur‘a bir gezi planlıyorsanız seyahatiniz öncesinde en çok merak edeceğiniz konulardan biri şehirde alışveriş, hatta “Kuala Lumpur’dan ne alınır?” sorusunun cevapları olacaktır. Çok uzatmadan Asya’nın bu ünlü şehrin satın alabileceğiniz yöresel ürünlere geçelim.

Kuala Lumpur’dan Ne Alınır?

Kuala Lumpur'dan ne alınır cevaplar

Asya’nın en gözde turizm merkezlerinden Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

  • Batik Kumaşlar
  • Kurşun/Kalay Ürünler
  • Elektronik Eşyalar & Akıllı Telefonlar
  • Çay
  • Bitkisel Ürünler
  • Cath Kidston London Markalı Çakma Ürünler
  • Diğer Hediyelik Eşyalar

Batik Kumaşlar

Kuala Lumpur alışveriş batik kumaş

Aslen Endonezya orijinli olan batik kumaşlar, Malaylar tarafından da çok güzel yapılıyor. Burada üretilen kumaşlar Tayland ve Singapur’daki örneklerinin aksine çiçek, yaprak ve ağaç gibi çeşitli desenlerin en sıra dışı formları ile süslü.

Fabrikasyon ürünlerin yanı sıra özellikle yöresel artistler üretimde baskı tekniğini kullanmayı tercih ediyorlar. Yani boyalı suya batırılan çeşitli kalıplarla kumaşlarda çok güzel desenler oluşturuluyor.

Başta Kuala Lumpur’un en ünlü alışveriş noktalarından olan Central Market olmak üzere şehrin birçok noktasında batik kumaşlar ile bu kumaşlardan üretilen çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz.

Kurşun/Kalay Ürünler

Kuala Lumpur pewter

İngilizcesi “pewter” olan malzeme kurşun ve kalay alaşımından meydana geliyor. Dünyanın en büyük malzeme üreticilerinden olan Royal Selangor‘un burada yer alıyor olması bu malzemeden üretilen ürünlerin de tezgahlarda bolca yer almasında etken.

Çeşitli takı, figür, anahtarlık, kutu, heykel ve fotoğraf çerçevesi gibi ürünleri inceleyebilirsiniz.

Elektronik Eşyalar & Akıllı Telefonlar

Kuala Lumpur iphone

Malezya, elektronik eşya alışverişinde ülkemize ve Avrupa’ya nazaran çok daha uygun fiyatlar sunuyor. Eğer yakın zamanda akıllı telefon, fotoğraf makinesi, kamera, bilgisayar gibi pahalı ürünler satın almak isterseniz Kuala Lumpur’da çok uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. İlki ürünlerin orijinal olması. Ucuz diye kıyı köşe yerlerde yer alan ve çok daha güven vermeyen noktalardan alışveriş yapmayın. Satın aldığınız ürünlerin uluslar arası garantisi olmasına özen gösterin.

Eğer güvenilir bir yerden elektronik eşya alışverişi yapmak isterseniz Suria KLCC gibi ünlü alışveriş merkezlerinde yer alan elektronik marketleri tercih edebilirsiniz.

Alışverişte ikinci dikkat etmeniz daha doğrusu bilmeniz gereken konu ürünlerin priz çıkışları. Malezya’da İngiliz tipi 3 girişli priz kullanılıyor bu yüzden burada satılan ürünlerde bu tip priz çıkışları olabiliyor. Alacağınız adaptörlü ürünleri ülkemizde güvenle kullanabilirsiniz yalnız priz ucuna 3 girişi 2’ye çeviren adaptör takmanız gerekebilir.

Ben Suria KLCC içerisinde yer alan yetkili SONY mağazasından hediye, ufak bir dijital fotoğraf makinesi satın aldım. Ürünün uluslararası garantisi olmasına karşın geçerli ülkeler arasında Türkiye yoktu.

Ürün fiyatı Türkiye’ye göre çok uygun olduğu için risk alıp ürünü satın aldım. Satıcı personele priz durumunu sorduğumda bana ürünün direkt Türkiye tipi prize sahip versiyonunu getirdi. Bu yüzden bir ihtimal benzer durumlar sizde de olabilir, varsa priz alternatifini sorabilirsiniz.

Gelelim akıllı telefon ve tabletlere. Ben Kuala Lumpur & Singapur seyahatim öncesinde Türkiye’de satılan Iphone ve Ipad lerin fiyatlarını araştırdım. Fiyat ararken Teknosa, HepsiBurada ve Yetkili Apple Store lardaki fiyatları ciddiye aldım ve seyahate bu araştırma ile çıktım.

Benim araştırma yaptığım dönemde (2016 yılı) örnek olarak Iphone 6s telefonun 16 GB lik modeli ülkemizde 2829 TL ile 3429 TL arasında garantili olarak satılıyordu. Kuala Lumpur’daki satış fiyatları ise aynı model için yaklaşık 3199 RM yani 2300 TL civarındaydı.

Tabi bu rakam üzerinden alacağınız “tax free” yani “vergi iadesi” ile telefonlar çok daha ucuza gelebilir. Tax free ürün fiyatının yaklaşık %5 ine denk geliyor.

Apple ürünleri Suria KLCC alışveriş merkezi içerisindeki Machines, All it, Best Denki gibi mağazalarda inceleyebilirsiniz. Benzer şekilde Samsung ürünleri de buralarda görebilirsiniz.

Çay

Malezya çay alışveriş

Eğer hakiki Çin çayı almak isterseniz  Chinatown civarındaki yerleri gezebilirsiniz. Ürünler genellikle 50-100 gr lık özel ambalajlarla satılıyor. Tabi çok daha kaliteli fakat pahalı çaylar da bulabilirsiniz. Malezya’nın kuzeyinde yer alan Cameron Highlands‘da da ay yetiştiriliyor. Dilerseniz bu tip ürünleri de marketlerden vb satın alabilirsiniz.

Bitkisel Ürünler

Uzak Doğu’nun en sevdiğim ürünlerinden biri de bitkisel tıp ürünleridir. Kuala Lumpur’da Chinatown civarında bu tip ürünleri araştırabilirsiniz. Yerli birinden duyduğuma göre en çok çeşit “Pudu” metro istasyonu çevresindeymiş ama ben gitmedim.

Cath Kidston London Markalı Çakma Ürünler

Cath Kidston London çakma çanta

Nedendir bilmem başta Central Market ve Petaling Street Pazarı olmak üzere Kuala Lumpur’un her köşesinde Cath Kidston London marka ürünlerin çakmaları satılıyor.

Çantalar ve cüzdanlar özellikle bayan gezginlerin dikkatini çekebilir. Central Market’te satılan ürünlerde pazarlık şansı pek yokken Petaling Street pazarında ise pazarlık yapmadan sakın alışveriş yapmayın.

Diğer Hediyelik Eşyalar

Kuala Lumpur orkide

Bu saydığım ürünler dışında dilerseniz Kuala Lumpur’dan inci ürünler, lazer kesim heykeller, antikalar, geleneksel dokumalar ve çeşitli yöresel eşyalar satın alabilirsiniz.

Kuala Lumpur yazısı bulunan magnet, kar küresi, t-shirt, biblo ve çantaları başta Central Market olmak üzere Suria KLCC‘nin orta alanında yer alan tezgahlarında ya da Petaling Street pazarında yer alan tezgahlarda bolca bulabilirsiniz.

Okide” Malezya’nın komşu ülkesi Singapur‘un simgesi olsa da Kuala Lumpur’da orkide temalı birçok ürün satılıyor. Özellikle orkide kalıpları en orijinal ürünlerden.

Kurutulmuş orkidenin özel kimyasal kalıplar içinde sergilendiği kalıpları şehir genelinde bulabilirsiniz. Suria KLCC‘nin ortasındaki standlarda ya da Central Market’teki dükkanlarda bulabilirsiniz. Orta boy bir orkide kalıbının ücreti yaklaşık 50 TL civarında (2016 fiyatı). Y

anız aynı ürünler Singapur’da çok daha yüksek fiyatlarda satılıyor. Bu yüzden Kuala Lumpur’dan sonra Singapur’a geçmeyi düşünüyorsanız bu ürünleri bence Kuala Lumpur’dan satın alın. (Singapur’da satılan ürünlerle ilgili detaylı bilgileri Singapur’dan ne alınır? yazımda okuyabilirsiniz.)

Özetle Kuala Lumpur’da ne alınır? yazısı boyuna şehirden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en güzel hediye alternatifleri hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Bu yazı dışında Kuala Lumpur seyahatinizde gerekli olabilecek tüm bilgileri; Kuala Lumpur Gezilecek Yerler, Kuala Lumpur Alışveriş Rehberi ve Kuala Lumpur’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın