Küba gezi rehberi

Küba gezi rehberi yazımda her köşesi başta garipsediğimiz sonrasında hemen uyum sağladığımız alışkanlıkları barındıran ambargolar ülkesi Küba ve Küba halkı hakkında pratik bilgiler vereceğim.

Küba Gezi Rehberi

Her seyahat öncesi seyahat edilecek bölgeye mutlaka araştırma yapılarak gidilmeli. Hele bir de tek başınıza, ana dilini bilmediğiniz ambargolar ülkesi Küba‘ya gidiyorsanız çok sıkı bir rehber bilgisine, çok iyi bir araştırma yapmaya ihtiyacınız var demektir.

Küba seyahatimden önce sıkı bir araştırma yaptım ve döndüğümde bu araştırmamı daha verimli hale getirerek sizinle Küba gezi rehberi yazısıyla paylaşmak istedim.

Küba Vizesi ve Küba Uçak Bileti

Küba vizesi

Küba’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi almaları gerekmektedir fakat yeşil, gri veya kırmızı pasaportlu vatandaşlar Küba vizesi işlemlerine gerek duymadan Küba’ya giriş yapabilirler.

Eğer yukarıda yazılan pasaportlara sahip değilseniz de hiç paniğe kapılmayın. Küba vizesi almak son derece kolay. 15 dk içinde vizenizi alabiliyorsunuz.

Eğer Ankara’dan başvuru yapacaksanız Küba Büyükelçiliği‘ne şahsen başvurabilirsiniz. İstanbul‘dan Küba vizesi için başvuruda bulunacak şahıslar ise Küba vize başvuru merkezlerine (internetten kolayca bulabileceğiniz bir çok merkez var) müracaat edebilirler.

İnternette bulacağınız Küba vize başvuru merkezleri farklı fiyatlar talep ediyorlar. Ben en ucuzunu (105 TL) tercih ettim ve 10 dk içinde vizemi aldım. Yanımda fotoğraf da götürmüştüm fakat sadece pasaportumu kullanarak vize kağıdını bana verdiler. Pasaport üzerinde her hangi bir işlem olmadı.

İki parçadan oluşan uçak bileti görünümlü bir kağıt olarak vizeyi size veriyorlar. Küba’ya girerken vizeme sadece baktılar fakat çıkarken vize mi aldılar. Cancun’a gitme gibi bir planım vardı sonrasında iptal ettim. Eğer ülkeden ayrılıp tekrar ülkeye girecek bir seyahat planı yapıyorsanız bu konuyu vize alırken danışın.

Diğer üzerinde durulması gereken konu turla seyahat etmeyecekler için seyahat sigortası. Pasaport kontrolündeki süper mini etekli file çoraplı bayan (Küba’daki resmi kıyafetlere inanmayacaksınız daha havaalanına iner inmez Küba’nın başka hiçbir ülkeye benzemediğini size hissettirir cinsten) seyahat sigortamı görmeden girişe izin vermeyeceğini söyledi yanınızda veya telefonunuzda bir kopyası mutlaka olsun.

Ben uçak biletini aktarmalı olarak 2200 TL’ye aldım. THY’nin Havana’ya direk uçuşu var ama 4000 TL civarlarındaydı :(. Seyahat rotanızı belirledikten sonra hava alanı tercihinizi yapmanız uygun olacak. Küba’da 7 adet havaalanı mevcut. Ben gidiş ve dönüşümü Havana’dan yaptığım için diğer hava alanlarını kullanmadım.

Küba’ya ne zaman gitmeli?

Küba turu, Küba seyahati

Küba’ya ne zaman gitmeli sorusunun en basit yanıtı muson yağmurlarının olmadığı zaman olur. Muson yağmurlarına yakalanmak istemiyorsanız gitmemeniz gereken mevsim Haziran ve Kasım ayları.

Aralık ve Nisan ayları da bölgenin mevsimsel olarak en güzel tarihleri olduğu için turist yoğunluğunun en fazla olduğu zaman.Tabii ki turist sezonu olduğu için konaklama ve ulaşım fiyatları bir miktar fazla.

Fakat bana göre dünyanın en gözde siyasi ülkesine gidilmesi gereken dönem 1 Mayıs veya 26 Temmuz’u içinde barındıran bir dönem olmalı. 1 Mayıs mevsimsel açıdan da uygun olduğu için bir çok turist tarafından da tercih ediliyor. Özellikle Türk turistler tarafından.

Küba’ya giderken yanınıza ne almalı?

Küba turları

Kesinlikle ince ve rahat kıyafetler tercih edin. Güneşten korunmak için güneş kreminizi (50 faktör olması en güzeli) şapkanızı (Küba’dan Küba stili şapkada alabilirsiniz tabii fiyatı 5 Dolar) ve güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Bagajınızın uçakta kaybolma ihtimaline karşın bu ürünler mutlaka kabin valizinizde de olmalı.

Bol bol yürüyeceğiniz için kesinlikle rahat ve mümkünse sandalet tarzı ayakkabı seçin. Bayanlar topuklu ayakkabılar için hiç zahmete girmeyin.

Karayiplere gelip denize girmemek olmaz Küba’da kıyafet son derece pahalı olduğu için bavulunuzda plaj kıyafetlerinize yer açın.

Küba baştan aşağı yeşilliklerin içinde ve köy hayatını ilke edinmek zorunda kalmış bir ülke. Bolca sivrisinek ve haşerat var. Bu sebeple sivrisinek koruyucularınızı unutmayın. Sivrisinek ve böcek sokmalarına karşın merhemler bulundurmanızda faydalı olacak.

Şehirler arası otobüslerde bulunan klimaları o kadar çok açıyorlar ki kendinizi bir anda Alaska’da buluveriyorsunuz. Bu sebeple hem Küba’da hemde 10 saatlik uçak yolculuğunuzda kullanmak üzere uzun kollu bir giysi bulundurun.

Yağmurlu bir dönemde gidiyorsanız uzun kollu giyisinizin yağmurluğunuz olması avantaj olacaktır. Ben Nisan sonu Mayıs başında gitmeme rağmen bir parça yağmura yakalandım.

Yanınızda bolca çubuk kraker ve kuru yemiş götürün. Özellikle havana sokaklarında kendinizi kaybetmiş gezerken bu yiyecekler benim çok işime yaradı. Atıştırmalık bisküvi v.s. almanız mümkün değil ama sokaklarda satılan bazı krakerleri deneyebilirsiniz.

Bar restoran ve kafelerde ki tuvaletlerde sabun ve tuvalet kağıdı bulunmayabiliyor. Yanınızda taşıyabileceğiniz kağıt havlular bulundurun.

Küba da şebeke sularını bazı Kübalılar kullanıyor siz şişelenmiş suyu tercih edin. 1,5 Litresi 2-3 Dolar. Şebeke suyundan içmeyin  fakat içeceklerine atılan buzlar genelde bu şebeke sularından yapıldığını unutmayın. Bu sebeple isale karşı bir ilaç bulundurmak isteyebilirsiniz veya suyu temizleyen özel portatif bir cihazınız varsa getirin.

Kübada ziyarette açık derslerin verildiği okullar mevcut. Özellikle Trinidad’da bu okulu bulmanız oldukça kolay. Hem girip fotoğraf çekebilir hemde ders işleyişlerini gözlemleyebilirsiniz. Karşılığında sizden kurşun kalem istiyorlar. Yanınızda kurşun kalemle giderseniz onları mutlu etmiş olacaksınız.

Elektrik prizleri ya Kanada versiyonunda yada bizimkiler gibi. Yanınızda Kanada adaptörü götürmeniz faydalı olabilir veya öncesinden konuşmalısınız. Genelde prizlerin üzerinde kaç voltluk bir elektrik tedarik edildiği yazıyor. (110V veya 220V)

Küba’da Güvenlik

Küba gezi rehberi güvenlik

Küba’da güvenlik sokakların geceleri aydınlatmanın da yetersiz olması, sebebi ile biraz ürkütücü gelebilir. Ama Küba hem konaklamak hemde günün istediğiniz saatinde gezmek için oldukça güvenli bir bölge. Gece hayatında her noktada polisler olası bir kargaşaya veya rahatsızlığa karşı önlem olarak beklemekte.

Şehirler küçük ve düzenli olduğu için kaybolmanızın imkanı yok ama kafanız karışırsa kaldığınız adresi kime sorsanız sizi konakladığınız bölgeye yönlendirecektir.Bu sebeple tüm endişelerini bırakıp şehrin sokaklarını keşfedebildiğiniz kadar keşfedin.

Çalınma ve gasp olayı hiç duymadım ama tabii ki siz yine temkinli davranıp cep telefonunuzu, kameranızı, cüzdanınızı yanınızdan ayırmayın. Sonuçta her ülkeden, her şekilde insanın bulunduğu bir ortamda bulunduğunuzu unutmayın.

Pasaportumu yanımdan pek ayırmayın çünkü internet kartı alımından döviz bozdurma işlemine kadar pasaportunuz sorgulanıyor. Küba devleti bir şekilde izliyor sizi 🙂 Küba’da da rahatsız olunacak durumlarda var elbet.

Ömrünüzde işitmediğiniz kadar güzel veya yakışıklı olduğunuzu işiteceksiniz. Özellikle bayanlara çok fazla sözlü taciz var ama kesinlikle tehlikeli bir boyutta değil.

Yediğiniz yemeklerden ve içtiğiniz içeceklerden rehbere de ısmarlamanız karşılığında size rehberlik yapmak isteyen Kübalılarla tanışabilirsiniz bu konuda çok ısrarcılar. Bir grup halindeyseniz bu makul olabilir Küba halkı hakkında çok fazla bilgi edinip daha az harcama yaparak tatilinizi geçirebilirsiniz.

Rahatsız eden diğer konu bizim ülkemizde de yabancı turistlere yapılan yürüyen banknot uygulaması. Bir şekilde sizin sürekli para bastığınızı düşünüyorlar. Eğlence mekanlarında çalışan veya komisyon alan kimseler size sürekli bir yerlerde parti veya festival olduğunu söyleyerek o mekana gitmeniz için sizi kandırıyor olacak.

Kuba’da Konaklama

Küba gezi rehberi konaklam

Kuba’da konaklama beklide en ucuz olan şey. Ülkede konaklama iki farklı yöntemle yapılıyor. Ya otelleri seçebiliyorsunuz ya da casa denilen Kübalı halk tarafından evlerinin bir bölümünü veya tamamını kiralayan evlerde kalıyorsunuz.

Bizim Airbnb mantığından tek farkı kiraladıkları turisttin pasaport bilgilerini devlete bildirmeleri. Bu tarz evlerin kapılarında mavi arka plan üzerine beyaz ters çapa şeklinde bir işaret oluyor.

Her iki durumda da (otel veya casa) bence Küba’da konaklama için şehrin turistlik merkezlerini tercih edin. Ben konaklama yerini bulmak için daha Türkiye’de iken Airbnb kullandım ve gayet memnun kaldım.

Bunun yanında tanıştığım birçok kişi casaparticular.com sitesini de kullanmış.Konaklayacağınız yerin konforu tamamen sizin bütçenize ve kaldığınız yerdeki beklentinize bağlı. Benim için temiz ve güvenli olması yeterliydi.

Eğer tercihinizi casadan yana yapacaksanız ki kesinlikle tavsiye ederim, casa tercihinizi yaparken bana göre dikkat edilmesi gereken durumları aşağıda sıraladım;

1. Küba ambargonun etkisinde bir ülke olduğu için insanlar kendi besinlerini kendileri üretiyorlar. Küba’daki her evi köy evleri olarak değerlendirebilirsiniz. Köy evlerinin olmazsa olmazlarının başında haşeratlar geliyor. Ben fare görmedim ama eve kurulmuş fare kapanı gördüm 🙂

Casa sahibi ile bunu açık açık konuşabilirsiniz. Bunun dışında kaldığım tüm casalar çok temizdi. Çarşaf havlu v.s. ihtiyacınız casa sahibi tarafından karşılanıyor. İsterseniz bu ihtiyaçlarınızı günlük değiştiren casalar bile mevcut.

2. Ev sahibiniz İngilizce bilirse sizin için büyük avantaj. Ben 5 farklı casada kaldım sadece bir tanesinde (Havana’da) ev sahibim İngilizce biliyordu. Diğerleriyle işaret diliyle anlaşmak zor olmadı 🙂 Küba halkı çok konuşkan ve yardımsever bir halk eğer İspanyolca öğrenmek veya İspanyolca’nızı geliştirmek istiyorsanız casalarda ikamet etmek sizin için mükemmel bir fırsat.

3. Bazı casalarda banyo malzemeleri (sabun, şampuan, tuvalet kağıdı) bulunuyor bazı casalar da mevcut değil. Bunu öncesinden konuşmalısınız.

4. Benim için banyonun oda içerisinde olması önemli ve konforluydu. Odaya girdiğimde bir daha çıkmak istemiyorum. Birçok odada banyo mevcut seçim yaparken göz önünde bulundurabilirisiniz.

5. Her odada perde var fakat perde arkasında pencere değil duvar var. Klostrofobiniz varsa bunu belirtin. Bu odalarda havalandırma klima veya havalandırma aletleriyle yapılıyor.

6. Klimasız uyumak mümkün değil. Odanızda mutlaka serinletmeye yarayan bir cihaz olmalı.

7. Sıcak su çoğu casada bir sorun. Ya sadece sıcak su var ki bu duşunuzu kısa kesmezseniz haşlanabilirsiniz demek ya da sıcak su hiç yok ki sular gerçekten soğuk.

Çift kumandalı musluk teknolojisi çoğu casaya henüz gelmemiş. Ben banyoyu tek kullandığım için haşlayan sıcak su gelmeden duştan çıkarak çözümü buldum fakat grup veya çift olarak seyahat edenler öncesinde bu konuyu sormalı.

8. Kahvaltıyı bence casalarda yapmayı tercih edin. Hem daha konforlu hemde casa sahibine ek gelir kazandırdığınız için sizinle daha ilgili oluyorlar. Kahvaltının fiyatı genelde 5 cuc =dolar.

9. Akşam yemeklerini Vinales’te kaldığım çiftlik evi haricinde dışarıda yemeyi tercih ettim. Casa’da yemeyi tercih ederseniz mutlaka tavuklarından tadın. Restoranlardaki tavuklarda Türkiye’dekilere kıyasla daha lezzetli ama evde yapılanların tadı bir başka.

10. Şehir içinde yapacağınız turları, at gezisi turunu, puro alışverişini casa ev sahipleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Taksinizi de casa sahipleriyle ayarlayabilirsiniz. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız taksi için özellikle toplu taksi kullanmak istediğiniz belirtin. Aksi durumda fazlaca pahalıya mal olacaktır.

Şehirlerarası Ulaşım ve Havaalanı Transferi

Küba gezi rehberi ulaşım

Küba’ya indiniz ve Küba’ya hoş geldiniz. Benim ilk anım pek hoş değildi. Air France sağ olsun bavulumu kaybetti. Eğer siz böyle bir durumla karşılaşırsanız kalacağınız adresi net bir şekilde ilgili görevliye bildirin.

Görevlilerin İngilizce bilgisi çok az. Anlaşmanız çok mümkün olmuyor. Ben adresimi net yazamadığım ve bir sonraki gün farklı bir şehre gideceğim için hava alanına gidip almam gerekti. Havaalanından kalacağınız yere sizi ev sahibinizin ayarlayacağı bir taksi veya havaalanındaki bir taksi götürebilir. Taksiyi ev sahibinizin ayarlamasını isterseniz öncesinde bunu bildirmeniz gerekiyor. Eski hava için taksi ücreti 25 Dolar.

Küba’da birkaç şehir gezecekseniz şehirler arası ulaşımda 3 farklı alternatifiniz var. Daha Türkiye’de iken şehirler arası transferi sağlayan viazul (Çin hükümeti tarafından Küba’ya gönderilmiş oldukça rahat otobüsler) şirketinden biletlerinizi internet üzerinden alabilirsiniz.

Konaklamanın aksine şehirler arası ulaşım pahalı ve biraz çetrefilli. Eğer viazul ile seyahat edecekseniz otobüs biletinizi mutlaka birkaç gün önceden ayırın, otobüs işletmesine de yakın bir casa tercihi ekonomik olabilir. Fakat eğer casanız uzaksa bir gün önceden taksi ayarlayabilirsiniz. Viazul terminaline 1 saat öncesinden gitmeniz ve check in yaptırmanız gerekiyor, benim Vinales yolculuğumda gelmesi gerekenden yarım saat önce gelen otobüs saatini beklemeden acenteden ayrıldı.

Otobüs kaçırma lüksünüz gerçekten yok. Şehirler arası transferin diğer yolu otel organizasyonları viazuldan bir iki dolar fazla ama mutlaka bir gün öncesinden biletinizi almanız gerekiyor. Eğer bir grup olarak gittiyseniz veya klasik arabalarda seyahat etmek istiyorsanız kolay bir şekilde taksi bulabilirsiniz. Taksiler kesinlikle konforlu değil ama 1-2 saat sürecek bir deneyim yaşamalısınız.

Benim Trinidad’tan Santa Clara’ya olan yolculuğum taksi ileydi. Taksiyi de bir gün önceden ayarlamanız gerekiyor. Genelde erken saatlerde yola çıkılıyor. Tek başınıza taksi ile seyahat etmek son derece masraflı bence bunu aklınızdan çıkarın benim gibi bir gruba dahil olabilirsiniz. Bu şekilde taksilere colectivo taksi deniyor.

Taksiler sizi casanızdan alıp diğer casaya bırakıyorlar. Bu sebeple valizlerinizle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Ve son olarak tabi ki araç kiralama ile tamamen bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Küba’da sanıldığının aksine fazla miktarda modern arabalar mevcut.

Benim gözlemlediğim kadarıyla Güney Kore arabaları ve Çin arabaları yaygın. Bu arabalar devletin işlettiği  Küba genelinde ki kiralama şirketi tarafından kiralanıyor.

Küba’da Para Birimi ve Harcama

Küba gezi rehberi para birimi

Küba’da dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri para birimleri. Küba para birimi ikiye ayrılıyor. Ülkede turistler için ayrı yerli halk için ayrı para birimi kullanılıyor. Sanırım devlet turistler ile yerli halk arasındaki gelir eşitsizliği bu şekilde dengeliyor. Bence turistler için bir işkence.

Turistlerin kullanması gereken para birisi CUC bu da 1 USD‘a eşit. Maalesef Türk lirasının 3 katı. Euro veya USD kullanan ülkeler için Küba ucuz bir tatil bölgesi olabilir ama Türkler için pek de işler öyle değil.

Sabah kahvaltısı 5 CUC öğle ve akşam yemekleri toplamda ortalama 20 CUC içeceğiniz 2 litre suya da 3 CUC verdiğinizi düşünürseniz en az 27 CUC yani yaklaşık 100 TL günlük zaruri yemek içme masrafınız oluyor.

Tabii her ne kadar turistler için CUP kulanı mı çok mümkün gözükmüyor gibi olsa da ev sahibinizin de yardımıyla kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Özellikle yerli halkın alış veriş yaptığı market, fırın ve pazarları keşfederseniz harcamalarınız neredeyse 3‘te bir fiyatına iniyor 🙂

Her şehirde kolaylıkla ATM bulabilirsiniz fakat ATM’lerden yüksek miktarda komisyon kesintisi oluyor. Ben tüm paramı yanımda taşıyarak (farklı çantalarda farklı şekillerde) seyahatimi tamamladım. Herhangi bir tehlikeyle de karşılaşmadım. Fakat bu riske girmek istemeyip yüklü komisyon karşılığında ATM kullanabilirsiniz.

USD dolarına yaklaşık %10 komisyon aldıkları için Euro’dan CUC’a geçiş yapmak daha avantajlı. Bankalardan veya para değişimi yapan bürolardan pasaportunuzu ve kaldığınız yerin adresini vererek para değişikliği yapabilirsiniz.

Gelelim parayı nasıl harcayacağınız konusuna. Küba’da bir doktorun maaşı 40 USD  civarlarında fakat sandığınız gibi açlık veya sefalet içinde değiller. Evet yurt dışına çıkmak için yeterli parayı bu maaş ile biriktirmeleri imkansız ama 40 USD yani 40 CUC yaklaşık 2000 CUP yapıyor ki buda Kübalıların geçimi için uygun bir para.

Pazarlık yaparken unutmanız gereken şey 1 CUP‘un yaklaşık olarak 20 CUP’a geliyor olması. Yani Kübalılar için oldukça değerli bir miktar. 1 adet mangoya 1 CUC verirken aslında ederinin 1 CUP olduğunu ve sizin 20 katı fazla para verdiğinizi unutmayın. Pazarlığı buna göre yapın.

Taksicilerden veya yerli esnaftan alış veriş yaparken CUC verip CUP almanız hesabını dikkatlice yaptığınızda gayet makul bir durum. Bazı yerel restoranlarda CUC geçmiyor bu sebeple CUP bulundurmanız yerel ve ucuz olan bu restoranlarda alış veriş yapmanıza olanak sağlayarak tatilinizi hesaplı hale getiriyor.

Küba gezi rehberi yazısında Küba hakkında genel bilgiler vermeye çalıştım. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

2 Yorum

  1. Paylaşımınız için çok teşekkürler..
    Biz de yakında Küba ‘Ya gitmeyi planliyoruz ..
    Vakit ayırıp deneyimlerinizi paylaşmanız saygı değer..
    Esen kalın yolda kalın

  2. detayli bilgileriniiz ichin cok tesekkurler elinize emeynize saglik 🙂 sizi tanimasam bile artik taniyormushhum gii okuyorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın