Puro, kahve, Rom, Salsa kulüpleri, Varadero kumsalları, Fidel Castro ve Che Guevara… Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba, Dünya’nın her ülkesinden seyahat meraklılarının mutlaka gidilmesi gereken ülkeler listelerinin başında yer alıyor. Dünyanın hemen her ülkesinde seyahat acentalarının en fazla ilgi çeken turları arasında Küba turları da yer alıyor.

Küba’nın en önemli şehirlerinden Havana, Trinidad ve Varadero sizin de Küba’yı gidilecek yurt dışı gezisi listenize eklemenizi sağlayacak güzellikler içeriyor;

Havana

Küba’nın başkenti olan Havana, 2.2 milyon nüfusuyla Küba’nın ve Karayipler’in en büyük şehri olma özelliği taşıyor. 1982 yılında Unesco’nun Dünya kültür mirası seçilen en eski yerleşim yerlerinden La Habana Vieja günümüze dek restore edilmiş, Havana’nın önemli bölgelerindendir. La Cabana Hisarı ile İspanYol valisinin o zamanlardaki makamı olan Castillo de la Real Fuerza (kale), Şehir meydanı, Opera binası, kent pazarları şehirde görülmesi gereken yerler arasındadır. Montemar park ve Intian town ise görülmeye değer güzelliktedir. Hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak noktası olan, kentin batısında bulunan Santa Maria plajı denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, Callejon de Hammel adlı kent pazarında alışverişin keyfine varabilirsiniz. Havana’dan alınabilecek en güzel şey Puro ve Rom olacaktır.

Tütün üretimi ile ünlü Küba’nın tarım merkezi olan Pınar del Rio’yu ziyaret edebilir, orada yer alan Vinales Vadisine çıkarak vadinin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Los Jazmines’de bulunan Indian mağarasını ziyaret etmek de ayrı bir keyif olacaktır. Tarih öncesi çizimlerden oluşan mağarayı keşfe çıkıp, içinden geçen nehirde sandal gezisi yapabilirsiniz.

Eğlence düşkünüyseniz Karayiplerin meşhur kabaresi Tropicana’da felekten bir gece çalabilirsiniz.200 kişiden oluşan bir müzik ve dans gösterisiyle unutulmaz bir gece yaşayacaksınız.

Trinidad

Üçlü anlamına gelen Trinidad , Trinidad ve Tobago adaları arasında en büyük ve en fazla nüfusu olan adadır. Kristof Kolomb bu adaya “La Isla de la Trinidad” (Kutsal Üçlü Adası) demiştir. Adanın günümüzdeki adı da bu şekilde kabul görmüştür. Ada tepeleri, şelaleleri ve kumsallarıyla dikkat çeker.

Pek çok doğal güzelliğe sahip olan adada görülmesi gereken yerler arasında La Brea Pitch Lake, Caroni Bird Sanctuary, Pointe-A-Pierre Wild Fowl Trust, La Vega Garden Center gösterilebilir. Sahil boyunca uzanan kumsallar ise hem yerel halkın hem de turistlerin gözdesidir.

Tarih boyunca pek çok ülkenin egemenliği altına giren Trinidad, mutfağında İspanya, İngiltere, Fransa, Avrupa ve Hindistan kültürlerinden izler taşımaktadır.

Karayiplerin en büyük karnavalı olarak kabul edilen Trinidad Karnavalı (Trinidad Carnival) her yıl Şubat yada Mart aylarında tüm ülkede kutlanmaktadır. Hazırlıkları aylar öncesinden başlayan karnavalda ritmli müzikler, latin dansları, çılgın kostümler, sokak partileri ilgi çekicidir.

Varadero

Küba’nın kuzeyinde bulunan Matanzas’a bağlı tatil şehri olan Varadero, mavi plaj anlamına gelmektedir. Küba’nın en ünlü plajı olan Varadero, 30 km’lik bembeyaz kumsalıyla görenleri mest ediyor. Havana’ya iki saatlik mesafede bulunan plaj, masmavi suyu ve güzel kumuyla turistlerin en büyük uğrak noktasıdır.

Tekne turuyla Beyaz Ada’ya (White Island) giderek Küba müziği eşliğinde ıstakoz yemenin keyfine varabilir, Cayo Blanco’da sevimli eğitilmiş yunuslarla yüzebilirsiniz. Karayiplerin muhteşem denizini sizlerle buluşturan Cayo Blanco’da deniz altında mercanları seyredebilir, bembeyaz kumsallarda denize girmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Günü Varadero’nun güzel dans kulüplerinden birinde noktalayarak eğlencenin doruğuna çıkabilirsiniz. Şehrin merkezinde yer alan Josone park’ı gezerek oradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra siz de Küba tatili yapmaya karar verdiyseniz, Setur’un Küba turlarını inceleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın