Küçük Ayasofya Camii İstanbul
Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii, 527 yılında kilise olarak inşa edilmiş, İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan biridir. Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi olarak da bilinen Küçük Ayasofya Camii, 1453’te İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür.

İmparator İustiniaanos ve İmparatoriçe Theodora döneminde yapılan bu bina, şehirde mimari açıdan en etkileyici yapılardandır. Caminin iç kısmı sekizgen sütunlar ve 16 kemerden oluşmaktadır.

Caminin bahçesinde Hüseyin Ağa Medresesi bulunmaktadır. Yesevi Vakfı tarafından yenilenen medresede el sanatları sergisi görülebilir. Kilise olarak inşa edilen yapı sonradan camiye dönüştürülse de yeşil ve kırmızı mermer sütunlar, sütunlardaki oymalar kilise döneminden kalmadır.

Küçük Ayasofya Camii’nde bulunan bir kabartmada kilisenin kurucuları Aziz Sergios ve Aziz Bakkhos’tan bahsedilmektedir. Bir inanışa göre bu iki aziz, İmparator I. İustiniaanos’un rüyasına girip onu bir entrikadan kurtarmıştır. Bazı uluslar arası kurumlar, bu camiyi müzeye dönüştürme isteğindedir.

Küçük Ayasofya Camii içi
Küçük Ayasofya Camii İç Görünümüi, İstanbul

Küçük Ayasofya Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Küçük Ayasofya Mah., 34122 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Camii, Eminönü’nde Kadırga ve Cankurtaran arasındadır. Eminönü’nden kalkan birçok otobüsle buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın