Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı, İstanbul‘da Üsküdar Beykoz Sahili’nde bulunan bir saraydır. Bu yapının tarihi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Küçüksu ve Göksu dereleri arasındaki bu alan her zaman padişahlar tarafından dinlenme amaçlı tercih edilen bir yer olmuştur. Küçüksu Kasrı Bağçe – i Göksu diye bilinen bir alana yapılmıştır.

Çeşitli doğal güzellikler ile sarayın mimarisi birleştirilince hoş bir görüntü ortaya çıkmıştır. Lale Devri’nin bitmesi ile süs, görkem ve zenginlikten uzak yapıların arayışına girilmiştir. Hatta bu dönemde süs ve görkem ile bağdaştırılan birçok yapı zarar görmüştür. Küçüksu Kasrı da bu arayış sonucunda inşa edilmiştir.

Mühendis Yusuf Efendi tarafından inşa edilen yapı 1751 yılında açılmıştır ve birkaç kez yıkılmış fakat baştan inşa edilmiştir. Kasr, inşa edilirken dönemin en güncel teknolojik ve mimari koşulları kullanılmıştır. 400 metrakelik alan üzerine kurulan Küçüksu Kasrı, üç katlıdır.

Yapının her odası iç içe geçmiş iki odadan oluşur. Klasik Osmanlı mimarisi ile yapılan bu yapı, padişahların dinlenmek için favori mekânlarındandı. Küçüksu Kasrı’nın bu kadar güzel kılan detaylar arasında parmaklıklar, şadırvanlı havuz, iç dekorasyon, süslemeler ve kabartma tekniği ile yapılan kısımlar bulunmaktadır.

İstanbul gezilecek yerler listemizin önemli yapılarından olan Küçüksu Kasrı’nın yanında yer alan Anadolu Hisarı’nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Göksu Mah., 34815 İstanbul
  • Ulaşım: Buraya Üsküdar – Beykoz arası çalışan araçlar, Beykoz yönünde ilerleyen otobüs seçenekleri ile, Kadıköy – Rasathane arasında çalışan 14R, 15E numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe günleri hariç her gün 09:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 5, indirimli bilet 2.5 Lira’dır.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın