Kuleli Askeri Lisesi İstanbul
Kuleli Askeri Lisesi

İstanbul Boğazı’nın kıyısında yer alan Kuleli Askeri Lisesi, Türkiye’nin en güzel manzaralı okullarından biridir. Okul denize sıfır konumdadır. Tarihi boyunca farklı farklı binalar değişik amaçlarla da kullanılsa bu konumda her zaman önemli bir yapı bulunmaktaydı. 1826’da Yeniçeri Ocağı kaldırılınca ahşap bir kışla inşa ettirilmiştir. Bu kışla yangında yok olunca yerine yenisi yapılarak “Kuleli Kışla” olarak isimlendirilmiştir.

İngiliz ve Fransızların müttefik olduğu dönemde burayı kışla olarak kullanması yapının tarihi açısından dönüm noktalarındandır. Bu dönemi sona erdirmek için okul yönetimi ve TSK kasıtlı olarak binayı yakmış, yapı sonradan tekrar inşa edilmiştir.

Bir dönem Florence Nightingale askeri hastanesi olarak kullanılan yapı, 1923 yılından beri askeri okul olarak hizmet vermektedir. Kuleli Askeri Lisesi tarih, askeri ve kültür anlamında nadide bir yerdir. Hala aktif olarak okul olarak kullanılan lisenin Kültür Bakanlığı’na devredilip ziyarete açılması tartışılmaktadır.

Kuleli Askeri Lisesi ulaşım

Kuleli Askeri Lisesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kuleli Mah., Vaniköy Cad. Kandilli İstanbul
  • Ulaşım: Üsküdar, Kadıköy, Beykoz ve Kavacık yönünden geçen otobüslerden biriyle Kuleli durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.
Önceki makaleFransız Sokağı (Cezayir Sokağı)
Sonraki makaleHürrem Sultan Hamamı
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın