İspanya Endülüs Cordoba Kurtuba Camii

La Mezquita, Mezquita Catedral, The Great Mosque of Cordoba, Cordoba Katedrali, Cami Katedral veya bizim en iyi bildiğimiz ismiyle Kurtuba Camii 1000 yılı bulan geçmişi ile en önemli İslam eserlerinden biri. Bu camiyi önemli yapan bir başka detay ise 24 bin metrekarelik yerleşimi ve 856 sütunu ile sadece dünyadaki en büyük cami olması değil aynı zamanda en büyük ibadethane olması. Endülüs’teki en önemli duraklardan biri olan Kurtuba Camii bugün dünyanın her yerinden ve her inançtan turisti bütün görkemiyle kendine çekiyor.

Cordoba şehrinin de simgesi olan bu camiyi anlatacağım yazının sizlere sade ancak aynı zamanda tüm önemli bilgileri içeren bir rehber olmasını umut ediyorum.

Kurtuba Camii Tarihi

Cordoba Kurtuba Camii ziyaret bilgileri
Minare – Çan Kulesi

Cordoba gezilecek yerler yazısında da bahsettiğim gibi yapı aslında ilk başta bir Roma tapınağı iken Vizigotlar tarafından St. Vincent Kilisesi’ne dönüştürülüyor. Kanıt olmasa da genel inanışa göre 700’lü yılların başında Vizigotlar ve Müslümanlar bu kiliseyi ortaklaşa kullanıyor, herkes kendi inancına göre ibadet ediyormuş. Büyük değişiklikler M.S 785 yılında Emir Abdülrahman ile başlamış ve yapı camiye çevrilmiş.

İspanya Kurtuba Camii ulaşım

O dönemde Cordoba da Avrupa’daki en önemli ve zengin şehirlerden biriymiş ve bunun etkileri hem gündelik hayata hem de caminin tarihine yansımış. Başlangıçta tüm Cordoba halkının birlikte ibadet etmesini sağlayabilecek büyüklükteyken, şehir büyüdükçe ve nüfus arttıkça Kurtuba Camii de büyütülmüş. Sonuçta her dönemde halkın tamamının ibadet edebileceği büyüklüğünü korumayı başarmış. Bu değişikliklerin ve büyütmenin çoğunluğu ise 10. Yüzyılda 2. Al-Hakim ve Al-Mansur isimli krallar tarafından gerçekleştirilmiş. Bu dönemde yapılan en önemli eklemeler ise;

 • 961 ile 966 yılları arasında yeni bir minare eklenmesi (Kral 3. Abdulrahman)
 • 987 yılında narenciye ağaçlarıyla dikkat çeken devasa bir bahçe eklenmesi (Kral Al-Mansur)

endülüs Kurtuba Camii

Bölgede Katolik Egemenliği başladığında ise cami kiliseye dönüştürülmüş. İçerisine bir koro alanı yapmak gibi en önemli değişikliklerin çoğunluğu da o dönemde yapılmış. İç mimarisi Gotik tarzın en güzel örneklerinden olan cami 16. yüzyılda yapılan bazı değişikliklerle Rönesans etkileri taşımaya başlamışken ardından Barok dönem etkileri görülmüş. Sonuçta ortaya bugün gördüğümüz her köşesi farklı tarzda ama -dönemin yetenekli mimarları sağ olsun- birbiriyle son derece uyumu bir eser ortaya çıkmış.

Kurtuba Camii Yerleşim Planı ve Gezilecek Yerler

İçerisinde kilise de bulunan Kurtuba Camii muazzam bir dikdörtgen yapısıyla dikkat çekiyor. Bahçesi ve iç bölümü olarak ikiye ayrılan caminin içinde İslam ve Hristiyanlık dönemlerine ait sayısız eser var. Bunlardan bazıları Damien De Castro’nun Saint Raphael heykeli, Pedro Duque Cornejo’nun koro bölmesindeki oyma işçiliği, Pablo de Cespedes’in Kutsal Yemek resmi, Pedro de Cordoba’nın The Incernacion resmi ve daha binlercesi. Sanat eserleri dışında yapının sadece kendisi bile görülmeye değer.

Kurtuba Camii haritası

 1. Perdono Kapısı
 2. Decani Kapısı
 3. Santo Stefano Kapısı
 4. San Michele Kapısı
 5. Santa Caterina Kapısı
 6. Palme Kapısı
 7. Aranci Bahçesi
 8. Manastır
 9. Kral 1.Abdulrahman tarafından yaptırılan bölüm
 10. Kral 2.Abdulrahman tarafından eklenen bölüm
 11. Kral 2.Hakam tarafından eklenen bölüm
 12. San Vicente Müzesi
 13. Mihrap
 14. Santa Teresa Şapeli
 15. Kral Al Mansur tarafından eklenen bölüm
 16. Maggiore Şapeli
 17. Seyir ve ibadet bölümü
 18. Koro için ayrılan bölüm
 19. San Paolo Şapeli
 20. Kraliyet Şapeli
 21. Villaviciosa Şapeli
 22. Sagrario Kilisesi

Kurtuba Camii girişinde gezginleri portakal ağaçları, çeşmeler ve yürüyüş yollarıyla dolu geniş bir bahçe karşılıyor. Batı duvarının ortasında yer alan geniş minare de burada görebilecekleriniz arasında. Ki aslında Katolik dönemde çan kulesine dönüştürülen minareye çıkmaya da izin veriliyor. Bu bölümden de sütunlu salona giriliyor.

Kurtuba Camii bilgileri

Aslında Kurtuba Camii içindeki her yerde sütunlar var. Başta da söylemiştim sayısı 800’den fazla. Sütunlar pek çok resimde görmüş olabileceğiniz gibi caminin simgesi aynı zamanda. Çoğunluğunun Vizigotlar zamanından kalma olduğu düşünülen sütunlara Araplar ve sonrasında Katolikler de eklemeler yapmış ve yapı bugünkü halini almış.

Kurtuba Camii Ziyaret Bilgileri

Adres: Calle Del Cardenal Herrero 1, 14003 Cordoba, Spain

Ulaşım: Tam olarak tarihi şehrin merkezinde olmasından dolayı eğer Cordoba’da kalıyorsanız birkaç dakikada yürüyebilirsiniz. Günübirlik ziyaretçiler ise tren istasyonunda yürüyerek 30 dakikada veya 3 numaralı otobüslere binip San Fernando Durağı’nda inerek ulaşabilirler.

Kurtuba Camii Ziyaret Gün ve Saatleri

 • Katedral için 10:00 – 19:00
 • Çan kulesi (minare için) 9:30’dan 14:30’a kadar her yarım saatte bir.

Kurtuba Camii Giriş Ücretleri

 • Katedral 11 Euro, Çan kulesi 2 Euro.
 • Web Sitesi: https://mezquita-catedraldecordoba.es/en/

Şu yazılar da işinize yarayabilir;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın