kyoto gezilecek yerler listesi

Kyoto’da nereler gezilir? Kyoto gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? 794 yılından 1868 yılına kadar Japonya’nın başkenti, bugün 1,5 milyon nüfusuyla ülkenin yedinci büyük şehri olan Kyoto aslında diğer Japon şehirlerinden biraz farklı.

Normalde Japonya’daki kentler modernle gelenekselin, doğu ile batının güzel bir karışımı iken şehir daha çok Kyoto gezilecek yerler yazısında detaylarıyla bahsedeceğim Budist tapınakları, kiraz bahçeleri, tarihi yapıları, sarayları ve geleneksel ahşap evleriyle bambaşka bir dokuya sahip.

Kyoto Gezilecek Yerler Listesi

Japonya’nın en önemli okulları ve üniversitelerine ev sahipliği yapmasından dolayı bir öğrenci kenti de diyebileceğimiz Kyoto turistik açıdan da son derece zengin.

Özetle diyebilirim ki; kenti ziyaret edecekseniz Zen Budizmi’ne dair tapınaklar ve binlerce öge, geyşalar, geleneksel Japon sahne sanatları, kiraz bahçeleri, müzeler, saraylar ve çay seramonilerine dair bir dünyaya adım atmaya hazır olmalısınız.

Kyoto’da gezilmesi gereken en önemli yerler;

 1. Nijo Sarayları
 2. Fushimi – Inari Taisha Tapınağı
 3. Kinkaku-ji Köşkü (Altın Köşk)
 4. Kiyomizu Dera Tapınağı
 5. Sanjūsangen-dō (Rengyoin) Tapınağı
 6. Kyoto İmparatorluk Sarayı
 7. Nishi Honganji Tapınağı
 8. Higashiyama Bölgesi
 9. Fushimi Sake Bölgesi
 10. Kyoto Ulusal Müzesi

1. Nijo Sarayları

kyoto gezilecek yerler Nijo Sarayları

1603 yılında Tokugawa Şogunluğu dönenimde yönetim sarayı olarak yapılan ve sonrasında şehirdeki yönetim binası olarak faaliyet gösteren Nijo Sarayı aslında birden fazla yapı, kuleler, hendekler ve bahçelerden oluşuyor.

Burada yer alan en önemli yapı ise birbirine koridorlarla bağlı, Kano Tanyu’nun resimleriyle zarif bir şekilde dekore edilmiş 5 ayrı yapıdan oluşan Ninomaru Sarayı.

Katsura Sarayı ise 1600’lü yılların sonunda eklenmiş. Yapıların tümünde son derece estetik ve Japon geleneksel sanatlarına ait eserleri de içeren bir dekorasyon mevcut.

Nakagyo Ward Bölgesi’nde yer alan Nijo Sarayı’na giriş ücreti yetişkinler için 600 Yen, öğrenciler için 350 Yen ve Salı hariç her gün ziyarete açık.

2. Fushimi – Inari Taisha Tapınağı

kyoto Fushimi Inari Taisha

Japonya’nın ve dolayısıyla Kyoto gezilecek yerler listesinin en ünlü tapınaklarından Fushimi–Inari 711 yılında pirinç üreticilerinin tanrıçası Ukanomitama-no-mikoto’ya adanarak yapılmış. Dolayısıyla yüzyıllar boyunca bolluk ve bereket için dua eden tüccarların akınına uğramış.

Öte yandan tapınaktaki ana binanın tarihi daha yeni. 1499 yılında yapılan ana bina uzunluğu 4 kilometreye ulaşan 32 bin kemerli bir koridor da içeriyor.

3. Kinkaku-ji Köşkü (Altın Köşk)

kyoto Kinkaku ji Kosku

14. YY’da Shogun Ashikaga Yoshimitsu’nun dinlenme evi olarak yapılan ancak sonrasında Zen Budist tapınağı olarak hizmet veren Kinkaku-ji Kyoto’daki en fotografik yerlerden.

Adını üç katlı binanın iki katını süsleyen altın kaplamalardan almış. Yapıldığı günden beri zaman zaman restore edilen köşk en son 1950 yılında elden geçirilmiş. Kita Ward’da yer alan Kinkaku-ji Köşkü’nü görmeden Kyoto’dan ayrılmamanızı tavsiye ederim.

4. Kiyomizu Dera Tapınağı

kyoto Kiyomizu Dera temple

UNESCO Kültür Mirasları arasında da yer alan Kiyomizu Dera Tapınağı şehrin doğusunda, Otowa Dağı’nda yer alıyor ve büyüleyici bir Kyoto manzarasına sahip.

790 yılında 11 başlı Budist merhamet tanrısı Kannon’a adanarak yapılan tapınak zaman içerisinde deforme olmuş ve bugün bizim gördüğümüz son hali 1633 yılında verilmiş.

Tapınağın en etkileyici yeri 30 metre yüksekliğindeki 139 sütun üzerine kurulmuş olan ana salonu ve nefes kesici bir Kyoto manzarası sunan terası.

Tapınağın çevresinde de pek çok kültürel ve dini ögeler yer almakla birlikte sonbaharda kızıl yapraklar, ilkbaharda kiraz çiçekleri sebebiyle Instagram’a yakışır güzellikle bir yer.Giriş ücretinin 300 Yen olduğu Kiyomizu Dera Tapınağı haftanın her günü ziyarete açık.

5. Sanjūsangen-dō (Rengyoin) Tapınağı

kyoto gezilecek yerler Sanjusangendo Rengin tapınağı

Rengyoin, ya da başka bir deyişle 33 Niş Tapınağı adını sıra dışı mimarisinden almış. Adandığı merhamet tanrıçası Kannon’un 33 farklı kişiliğini sembolize eden 33 nişten (sütun) oluşan dış cephesi burayı farklı yapan özelliği. Ki zamanında bu sütunlar Japon mimarisinde ölçü birimi olarak kullanılıyormuş.

1164 yılında yapılan bina geçirdiği bir yangın sonrasında 1266 yılında yeniden yapılarak bugünkü görünümünü almış.

120 metrelik uzunluğuyla, Japonya’daki en uzun ahşap salon olan ana salonu dışında Rengyoin Tapınağı’ndaki en önemli eserler ise tanrıça Kannon’un 3,5 metrelik heykeli ve 1000 adet 1000’er kollu heykelleri diyebilirim. Giriş ücreti 600 Yen olan tapınak haftanın her günü ziyarete açık.

6. Kyoto İmparatorluk Sarayı

kyoto gezilecek yerler Kyoto imparatorluk sarayı

Orjinal dilinde Kyoto-Gosho denilen İmparatorluk Sarayı 794 yılında yapılmış ancak geçirdiği yangın sonrasında birkaç defa restore edilmiş.

Bugünkü halini 1855 yılında almış olsa da hala çok etkileyici bir yapı. 1868 yılında başkentin Tokyo’ya alınmasına kadar da resmi İmparatorluk Sarayı olarak kullanılmış.

Shinshinden (resmi seramoniler salonu), Seiryo-den (imparatorun resmi ikametgahı), Ko-gosho (kabul salonu) ve kütüphanesinin yanında girişleri de ayrıca büyüleyici güzellikte ve zariflikte olan yapının bir kısmı genel ziyarete açık olsa (bahçeşler) bir kısmı ve asıl saray binası sadece rehber eşliğinde gezilebiliyor. Bu arada İmparatorluk Sarayı’nın hemen yanında yer alan Sento Sarayı da görülmeye değer noktalardan.

Şehir merkezinde yer alan İmparatorluk Sarayı’nı Pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Bireysel olarak saray bahçelerine giriş ve ayrıca rehberli (İngilizce, Japonca ve Çince) saray ziyareti ücretsiz ancak rehberli turlar için şu adresten öncelikle randevu almalısınız:

7. Nishi Honganji Tapınağı

Budizm’in Jodo Shinshu mezhebine ait ve Budist mimarisinin bir başka nefes kesici örneği de Nishi Honganji Tapınağı. 1591 yılında Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılan tapınak bazılarının tarihi 6. YY’a kadar uzanan heykeller ve sanat eserleri de içeriyor.

Aslında tapınağın kurucusu ünlü Budist Rahip Shinran’ın mezarının da burada yer aldığına inanılsa da bugün tapınakta böyle bir mezar bulunmuyor. Mezar 16. YY’da tapınaktan alınarak başka bir yere taşınmış.

Hazine Odası (Daishoin), Serçe Odası (Suzume-no-ma), Kaz Odası (Gan-no-ma) gibi benzersiz tavan süslemeleri, 17.–18. YY’dan kalma duvar resimleri içeren salonlar burada en dikkat çeken yerler arasında.

Tapınaktaki en etkileyici heykeller ise Shinran’a adanmış Goeido ile Jodo Shinsu mezhebinin önemli liderlerinden Amida’ya adanmış Amida heykelleri.

Azuchi – Momoyama Dönemi ve Edo Dönemi’ne ait sanat eserleri de UNESCO Kültür Mirasları arasında da yer alan Nishi Honganji Tapınağı’nda görebileceğiniz sıra dışı eserler arasında yer alıyor. Giriş ücreti alınmayan tapınağı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

8. Higashiyama Bölgesi

kyoto'da gezilecek yerler Higashiyama Bölgesi

Kyoto gezilecek yerler listesindeki en iyi korunmuş tarihi bölgelerden olan Higashiyama, geleneksel Kyoto şehrini tanımak için de ideal.

Dar sokaklar, ahşap binalar, küçük, geleneksel dükkanlar buranın dokusunu oluşturan yapıların başında geliyor. Kiyomizudera ve Yasaka Anıtları arasında 2 kilometrelik bir alanı kapsayan Higashiyama Bölgesi’nde Yasaka Anıtı, Chionin ve Shorenin Tapnakları, Filozoflar Yolu ve Ginkakuji Tapınağı da yer alıyor.

9. Fushimi Sake Bölgesi

Kyoto’nun güneyinde Horikawa Nehri kıyılarında yer alan Fushimi Bölgesi sake (pirinçten yapılan geleneksel Japon içkisi) üretim atölyeleriyle meşhur.

Bölgede yaklaşık 40 sake fabrikası bulunuyor ve burası aynı zamanda ülkenin de en önemli sake üretim merkezi. Hatta ülkenin en büyük sake markası Gekkeikan da 1637 yılında burada kurulmuş. Bölgede yer alan sake fabrikalarından bir kısmı turistlerin ziyaretine açık ve mağazalarından alış veriş yapmak da mümkün.

Fushimi Sake Bölgesi aslında son derece turistik ancak şehri ziyaret eden her turistik gittiği bir yer de değil. Ben farklı olanı görmek isteyen, standart tur rotasından çıkmayı tercih eden gezginlere bu bölgeyi mutlaka görmelerini tavsiye ederim.

10. Kyoto Ulusal Müzesi

Kyoto gezilecek yerler yazısında bahsettiğim pek çok tapınak ve tarihi yapı yanında şehirde son derece geniş koleksiyonlara sahip müzeler de yer alıyor, ki Kyoto Ulusal Müzesi başlıcalarından.

1897 yılında kurulan bu sanat galerisi geleneksel Asya sanatları üzerine yoğunlaşmış. Müzenin binası da ayrıca görülmesi gereken tarihi yapılardan.

1897 yılında mimar Katayama Tokuma tarafından Fransız Rönesansı stilinde tasarlanan yapı aslında batı mimarisini Japonya’ya tanıştıran ilk yapı da olmuş diyebilirim. Giriş ücreti 520 Yen olan Kyoto Ulusal Müzesi Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

11. Gyon Geyşa Bölgesi

kyoto'da görülecek yerler Gion Geyşa Bölgesi

Kamogawa Nehri’nin doğu kıyılarında yer alan eğlence bölgesi Gyon modern mimari ile gelenekselin sıra dışı bir birleşimi. Tarihi yüzyıllar öncesine uzanan Geyşa kültürü ve Geyşa’ları görebileceğiniz, çay evleri ve geleneksel restoranlarla dolu olan bölge aynı zamanda 15. YY’dan kalma Ginkakuji (Silver Köşkü) ve Chion-in Tapınağı gibi tarihi yerlere de ev sahipliği yapıyor.

12. Katsura İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri

kyoto Katsura imparatorluk sarayı ve bahçeleri

1624 yılında İmparator Goyozei’nin kardeşi Prens Hachijo Toshihito için yapılan Katsura Sarayı Kyoto gezilecek yerler listesindeki en ünlü tarihi bahçelerden de biri.

Prensin de katkılarıyla Kobori Enshu tarafından tasarlanan bahçeler içerisindeki her şeyi ön cepheden görecek şekilde planlanmış. Buradaki en etkileyici yer ise Ay’ı gözlemlemek için yapılan ve dolayısıyla nefes kesici bir manzarası olan Furu–Shoin terası.

Giriş ücreti alınmayan Katsura İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’ni sadece rehberli turlarla gezebilirsiniz. Turlar Japonca ancak farklı dillerde ses kayıtları da mevcut.

Kyoto’da Gezilecek Diğer Yerler

Kyoto gezilecek yerler yazısında sizlere kentteki en önemli turistik noktalardan bahsetmeye çalıştım ancak şehir öyle zengin ki. Devam etsem yazı ansiklopedi kıvamına ulaşacak.

 • Daitoku-ji Tapınağı
 • Boyodo-in Tapınağı
 • Nishiki Pazarı
 • Pontocho Bölgesi
 • Kyoto Demiryolları Müzesi
 • Kyoto Akvaryumu
 • Nanzenji Tapınağı
 • Tofukuji Tapınağ
 • Daigoji Tapınağı
 • Shugakuin İmparatorluk Sarayı
 • Kibune ve Kurama Köyleri
 • Ryoanji Tapınağı daha ismini saymaya bile fırsat bulamadığım pek çok başka seçenekten sadece birkaçı.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın