La Grande Arche de La Defense 2

La Grande Arche de La Defense, yakın tarihte yapılmış Paris’in en ünlü yapılarından biridir. Adını taşıdığı La Defense bölgesinde yer alan yapı 110 metre yükseklikte ve 106 metre genişliktedir.

İçi oyuk bir küp görünümüne sahip tak 1989 yılında, Fransız Devrimi’nin 200. Yılına yetiştirilmiştir. Danimarkalı Mimar Otto von Spreckelsen’in imzasını taşıyan yapı Paris’in 3 önemli takının sonuncusudur. Diğer önemli taklar arasında Şanzelize Caddesi’nin başlangıcında yer alan Zafer Takı ve Tuileries Bahçeleri’nin girişindeki Arc de Triomphe du Carrousel’dir. Aynı hizada yer alan bu taklar ile etrafındaki yapılara “Axe historique” adı verilmektedir.

Yapının giriş kısmı ofisler, üst kısmında ise konferans ve sergi salonları yer almaktadır. Takın bulunduğu bölge günümüz Paris’in en önemli iş ve devlet idare merkezlerinden biridir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: La Defense, Paris
  • Metro/RER: “La Defense” metro/RER durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.00-19.00 (Nisan-Eylül 20.00).
  • Web: www.grandearche.com
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın