La Pieta Venedik

La Pieta, Riva üzerindeki en göz alıcı yer olan ünlü bir Venedik kilisesidir. 15. yüzyıldan yapılan bu kilise 18. yüzyılda yenilenmiş, ön cephesi ise 19. yüzyılda eklenmiştir. Yapının en çok dikkat çeken kısımları oval iç mekanı ve “İnancın Zaferi” isimli tavan freskidir. Yapıldığı dönemde yetimhane olarak kullanılan La Pieta sonrasında kiliseye dönüştürülse de yetimhaneden kalma izler taşımaktadır. Bu izlerden en çok dikkat çekeni çocuklarını sahipsiz bırakanları yeren duvar levhasıdır.

Pieta denildiğinde akla gelen başka bir unsur Vivaldi’nin 18. yüzyılda kilise korosu için birçok oratoryo düzenlemesi ve koroyu yönetmesidir. Kilise, günümüzde de Vivaldi konserlerinin düzenlendiği yerlerden biridir.

La Pieta Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Sestiere Castello, 3701, 30122 Venezia
  • Ulaşım: San Zaccaria durağından buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Perşembe – Pazar 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
Önceki makaleMadonna dell’Orto Kilisesi
Sonraki makaleRialto Pazarları
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın