Barselona La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi, Barselona’nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Barselona’nın Eski Şehir bölgesinden geçerek Plaça de Catalunya Meydanı’nı limana bağlayan bu yol; sıra sıra kafeleri, restoranları, hediyelik eşya dükkanları, çiçekleri ve kitapçıları ile şehrin tam kalbindedir.

Bu yazıyı da okuyun: Barselona'da nerede kalınır?

Las Ramblas olarak da bilinen bu uzun bulvarın adı, Arapça “kurumuş nehir yatağı”  anlamındaki “ramla” sözcüğünden gelir. 13. yüzyılda inşa edilen şehrin surları Collserola tepelerinden denize doğru akan böyle bir nehrin sol kıyısını takip ediyordu; manastırlar ve üniversite ise 19. yüzyılda karşı kıyıya inşa edilmişti. Zamanla nehir yatağı dolunca bu binalar da yıkılmış ama adları Port Vell (Eski Liman) ile Plaça de Catalunya arasında yer alan uzun bulvarı oluşturan beş caddeyle yaşatılmıştır.

La Rambla Caddesi Çevresinde Görülecek Yerler

Barselona’nın bu ünlü caddesinde birçok önemli gezi noktası yer alıyor.


Eğer Barselona'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Barselona'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Barselona seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Hotel Balmoral başta olmak üzere 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Font de Canaletes: Plaça de Catalunya tarafında yer alan 19. yüzyıl çeşmesidir. Dört musluklu, içme suyu akan çeşmeden su içebilirsiniz. Efsaneye göre bu çeşmeden su içenler Barselona’ya âşık olup bir gün mutlaka geri dönerlermiş.

Mercat de La Boqueria: La Rambla Caddesi’nin ortasında yer alan bu ünlü sebze-meyve pazarını gezmeden bölgeden kesinlikle ayrılmayın.

Mercat de La Boqueria
Mercat de La Boqueria, Barselona

Gran Teatre del Liceu: Bölgedeki en önemli yapılardan olan 1847 tarihli büyük opera binasıdır.

Gran Teatre del Liceu Barselona
Gran Teatre del Liceu, Barselona

Kristof Kolomb Heykeli: Caddenin sonunda, deniz kenarında yer alan heykel, kâşifin Amerika’yı keşfinden sonra İspanya’ya dönüşünün anısını yaşatır.

Kristof Kolomb Heykeli Barselona
Kristof Kolomb Heykeli, Barselona

Plaça Reial: 1850’lerde yapılmış şehrin en önemli meydanlarından biridir.

Plaça Reial
Plaça Reial, Barselona

Palau Güell: 1889 yılında tamamlanan bu Neo-Klasik yapı Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Palau Güell (Güell Sarayı) Barselona
Palau Güell (Güell Sarayı), Barselona

Esglesia de Betlem: Bölgenin en önemli kiliselerinden biridir.

Esglesia de Betlem Barselona
Esglesia de Betlem, Barselona

Bunlar dışında La Rambla Caddesi etrafında daha birçok önemli yapıyı bulabilirsiniz.

Gece gündüz hem yerlilerin hem de turistlerin en çok tercih ettiği bu caddede birçok sokak sanatçısı vardır. Birbirinden orijinal kostümleri ile turistlerle fotoğraf çektiren sanatçılar, top cambazları, dansçılar ve daha birçok sokak eğlencesini La Rambla Caddesi üzerinde bulabilirsiniz. Eğer sokak sanatçılarının gösterilerini izlemek ya da fotoğraf çektirmek isterseniz ufak bir bahşişin beklendiğini unutmayın.

La Rambla Caddesi Sokak Sanatçıları
La Rambla Caddesi’nde sokak sanatçıları.

Cadde üzerinde birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Buradan sevdiklerinize ve kendinize güzel hatıra eşyalar alabilirsiniz. Cadde bu kadar hareketli olmasına rağmen Pazar günleri neredeyse çoğu dükkan kapalı oluyor. Sadece turistik eşya satanlar ve ana cadde üzerindeki hediyelikçiler açık kalıyor. Onun dışında ara sokaktaki çoğu mağazayı Pazar günleri açık bulamıyorsunuz, dikkat.

Şehrin bu ünlü ve turistik caddesini mutlaka Barselona gezilecek yerler listenizde üst sıralara ekleyin.

La Rambla Caddesi’ne Ulaşım

Ulaşım: “Catalunya”, “Liceu” ya da “Drassanes” metro duraklarında inerek La Rambla Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın