La Rambla Caddesi gezilecek yerler

Barselona’nın en önemli caddesi, şehrin sosyal hayatının aktığı, festivallerde ve kutlamalarda milyonların buluştuğu, protestolarda başrolü oynayan, turistlerin ve yerlilerin aynı oranda sevdiği ve işgal ettiği, mağazalar, cafe, bar ve restoranlarla dolu La Rambla (başka bir deyişle Las Ramblas) şehri ziyaret eden her turistin mutlaka ama mutlaka uğradığı bir yer. Bizdeki İstiklal Caddesi‘nin fonksiyonel olarak bir benzeri ve aslında çok daha keyifli olanı da diyebilirim.

Kuzeyde Katalonya Meydanı ile güneyde Kristof Kolomb heykeli arasında uzanan, batısındaki El Raval ile doğusundaki Barri Gotic Bölgeleri’ni ayıran 1,2 kilometre uzunluğundaki yaya caddesi La Rambla zamanınız yoksa birkaç saatte turlayabileceğiniz, varsa enine boyuna dolaşmak için 1 gün ayırmanızı önerdiğim bir yer. Bu eğlenceli caddenin bugünlere nasıl geldiği ve çevresinde neler görebilecekleriniz ise…

La Rambla Hakkında Bilgiler

Barselona Las Ramblas resimleri

La Rambla yazısının başında öneminden, üzerinde bulunan cafe, bar, restoran ve mağazalardan bahsettim ancak cadde bundan çok daha fazlasına sahip.

Cadde hemen her dilde konuşan turistler, sokak satıcıları ve ressamlar, çiçekçiler, rengarenk boyanmış canlı heykeller ve pandomimcilerle dolup taşıyor.

Eşsiz bir mimari örneği tarihi yapılar, kültür ve sanat merkezleri, tiyatrolar gibi sosyal hayatın önemli mekanlarına da ev sahipliği yapan La Rambla belki de bu yüzden sadece turistik değil, hem yerel halkın hem de turistlerin ortak gözdesi.

La Rambla Tarihi

La Rambla Caddesi geçmişi

Şehrin Arap kökenlerinden kaynaklı, Arapça’da “kurumuş nehir yatağı” anlamına gelen Ramla kelimesi caddeye adını veriyor. 13. YY’da burada yer alan Barcino Şehri‘nin surları nehir yatağını takip ediyormuş. Devam eden yıllarda nehrin karşı kıyısına (bugünkü El Raval Bölgesi’ne) üniversite ve manastırlar inşa edilmiş ancak zamanla nehir de kuruyarak nehir yatağı dolmaya başlamış.

Ve zamanında birbirini takip eden 5 kısa sokak (Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins ve Rambla de Santa Monica) birleşerek La Rambla Caddesi’ni oluşturmuş.

Ki aslında orijinal adı Las Ramblas “Ramblalar anlamında” çoğul bir kelime. Üstelik bugün de bu eski 5 sokak işaretlerle belirlenmiş durumda, yani La Rambla’da dolaşırken hangi bölgesinde olduğunuzu bulabiliyorsunuz.

La Rambla Gezilecek Yerler

La Rambla Caddesi gezilecek görülecek yerler

La Rambla Caddesi’nin başta mağazalar, cafe, bar ve restoranlar yanında kültür ve sanat merkezleri, tiyatrolar, kiliseler ve tarihi yapılarla dolu olduğunu söylemiştim. Dolayısıyla burada gezerken her adımınızda dikkatinizi başka bir şey çeker. Bunlardan en önemlilerinden -Kuzeyden Güneye doğru- ben bahsedeyim, gerisini de siz keyifle keşfedin.

Caneletes Çeşmesi (Font de Canaletes)

La Rambla Caddesi’nin Katalonya Meydanı girişinde yer alan 4 musluklu 19. YY çeşmesi tarihi değerinin yanı sıra ilginç bir inanışa da konu. Rivayete göre bu çeşmeden su içenler Barselona’ya mutlaka tekrar gelirmiş.

Betlem Kilisesi (Eglesia de Betlem)

La Rambla Caddesi Esglesia de Betlem hakkında bilgiler

17. YY’dan kalma Betlem Kilisesi Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu zamanların ihtişamını yansıtan nitelikte bir tarihi yapı.

Kraliyet Bilim ve Sanat Akademisi (Reial Academia de Ciencies i Arts)

Başta Kraliyet Akademisi olan tarihi yapı bugün bir tiyatro. Ancak binanın görkemine şahit olmak için mutlaka uğramalısınız.

Palau Moja

18. YY’dan kalma klasik mimarinin güzel bir örneği olan yapı bugün sergi salonu olarak kullanılıyor. Ziyaret ettiğiniz dönemde bir sergi olmasa bile yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Palau de la Virreina

18. YY’da Peru Valisi tarafından yaptırılan bina adını valinin eşi Virreina’dan almış. Neo-klasik stildeki yapıda bugün geçici sergiler düzenleniyor.

La Boqueria Pazarı (Mercant de Sant Josep)

Las Ramblas Mercat de La Boqueria kapalı pazar

Barselona’da çeşitli sokak pazarları var ancak La Boqueria en önemlisi. Şehrin en sevilen, en kalabalık, en hareketli meyve ve sebze pazarının son derece turistik olduğunu da söylemeliyim. La Boqueria Pazarı’nı görmeden La Rambla Caddesi’nden ayrılmamalısınız.

Bruno Quadras Binası

19. YY’dan kalma tarihi bina eskiden bir şemsiye fabrikasıymış. Şimdi ise şemsiye figürleriyle süslü zarif bir tarihi yapı.

Boqueria Meydanı ve Miro Mozaiği

La Rambla Caddesi’nin tam ortasından geçen yaya yolunun bir kısmı Katalan Ressam Joan Miro tarafından rengarenk mozaiklerle süslenmiş. Bruno Quadras Binası’nın önündeki Boqueria Meydanı da denilen bu küçük meydandan geçerken dikkatli olun ve yerdeki 1976 tarihli mozaikleri gözden kaçırmayın.

Liceu Tiyatrosu (Gran Teatre del Liceu)

Gran Teatre del Liceu Las Ramblas Barselona

1847 tarihinde opera binası olarak yapılan bina 1861 ve 1994 yılında iki büyük yangın geçirmiş ve restore edilmiş. Mümkünse burada bir temsil izleyin, değilse en azından tarihi yapıyı yakından görün.

Reial Meydanı (Plaça Reial)

La Rambla Caddesi Placa Reial

1850’lerden bugüne gelen şehrin en hareketli meydanlarından Reial Meydanı La Rambla Caddesi’nde yürürken göremezsiniz. Ancak küçük bir pasajdan geçerek ulaşabileceğiniz bu meydan ünlü mimar Gaudi’nin neo-klasik stili lambalarıyla süslenmiş ve mutlaka bir uğramanız gereken yerlerden.

Palau Güell

Palau Guell La Rambla Caddesi gezilmesi gereken yerler

Kentin zenginlerinden Eusebi Güell tarafından henüz tanınmamış bir mimar olan Gaudi’ye sınırsız bir harcama bütçesiyle yaptırılan bina bulunduğu dar sokakla tezat içerisinde bir görkemle yükseliyor. Gaudi’nin ustalık dönemindeki eserlerinde bulunan canlılık ve neşe Palau Güell’de mevcut değil ancak binanın bacaları son derece dikkat çekici.

Cera Müzesi (Museu de Cera)

19. YY’dan kalma bir binada hizmet veren müze koleksiyonundaki 300’ün üzerinde balmumu heykel ile ziyaretçi ağırlıyor.

Santa Monica Sanat Merkezi (Centre d’Art Santa Monica)

17. YY’da manastır olarak yapılan bina 1900’lerin sonlarında müzeye dönüştürülmüş. Resim, heykel, fotoğraf sanatlarına dair geçici sergilerin düzenlendiği sanat merkezi La Rambla Caddesi’nin güney ucunda yer alıyor.

Kristof Kolomb Heykeli

Kristof Kolomb Heykeli La Rambla Caddesi Barselona

La Rambla Caddesi’nin bitişini de simgeleyen ünlü kaşifin heykeli 1888 yapımı. Kaşifin Amerika’yı keşiften dönüşünü simgeleyen heykel ziyarete de açık ve asansörle en üst kata çıkıldığında nefes kesici bir şehir manzarası görebilirsiniz.

La Rambla Nerede ve Nasıl Gidilir?

La Rambla Caddesi konumu

Araç trafiğine kapalı olduğu için eğer toplu ulaşım tercih edecekseniz La Rambla Caddesi’ne en kolay ulaşım metro diyebilirim.

Caddenin kuzey tarafındaki başında Catalunya (1, 3 ve 5 numaralı metro hatları), güney tarafındaki başında Drassanes (3 numaralı metro hattı) ve ortasında Liceu (3 numaralı metro hattı) Metro İstasyonları mevcut.

La Rambla Civarında Konaklama Alternatifleri

Tamam, La Rambla Caddesi’ne metroyla veya herhangi bir toplu taşımayla gitmek istemiyor, bizzat yanında yöresinde kalmak istiyorsunuz.

Aynı zamanda şehrin diğer turistik noktalarına da kolay ulaşmayı tercih ediyorsunuz. Bunun için önerebileceğim iki konaklama seçeneği mevcut.

La Rambla Caddesi otelleri
La Rambla Caddesi çevresinde bir yerde konaklamak isteseniz Hotel 1898 oteline göz atabilirsiniz. İncelemek için tıklayın.

4★ Hotel 1898: Tarihi bir binada yer alan Hotel 1898 tam olarak La Rambla Caddesi üzerinde. Klasik bir şekilde dekore edilmiş konforlu odalara sahip olan otelde lezzetli yemeklerin sunulduğu bir Akdeniz restoranı, teras barı, yüzme havuzu ve fitness salonu gibi olanaklar da mevcut.

Liceu Metro İstasyonu’na da yürüyerek birkaç dakikalık mesafede yer alan otel Booking.com’da 1000’in üzerinde konuk tarafından 9,2 puanla değerlendirilmiş. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

La Rambla Caddesi Flor Parks
Flor Parks, La Rambla Caddesi’nde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Flor Parks: Liceu Metro İstasyonu’nun hemen yanında yer alan Flor Parks sade ancak konforlu döşenmiş odaları ve benzerlerine göre uygun fiyatlarıyla tercih sebebi.

Otelde bir de restoran mevcut ancak La Rambla Caddesi üzerinde olması sebebiyle ihtiyaç duyulabilecek her şey de birkaç adım mesafede zaten. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona’da gezip görülebilecek tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Barselona gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama konusunda genel bilgi ve otel tavsiyelerimizi Barselona’da nerede kalınır?, şehir hakkında ihiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri ise Barselona gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

2 Yorum

  1. listede “la sagrada familia” yı göremedim. çok ilginç. francesco totti’nin roma tarihinde adının geçmemesi gibi bir şey :))))))

    • Fatih Bey merhabalar,

      Yazıda adı geçen yerler “La Rambla” caddesi ve bölgesinde gezip görülmesi gereken yerler. Sagrada Familia şehrin farklı bir noktasında yer alıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın