Leidseplein Amsterdam

Leidseplein, Amsterdam’ın en hareketli meydanlarından birisidir. Bir zamanlar Leiden’den gelen yolun sonu olan meydan epey zaman önce at arabaları trafiğine kapatılınca Hollandalıların at arabalarını bıraktıkları bir otopark halini almıştır. Günümüzde ise tramvaylar, bisikletler, arabalar ve yayaların oluşturduğu trafik bölgeye çılgın bir hareketlilik katar.

Özellikle geceleri çok hareketli olan Leidsplein kente gelen turistlerin de yoğun uğrak noktalarından biridir. Bölgede yer alan De Melkweg, Paradiso ve Holland Casino gibi gözde gece mekânlarının yanı sıra çeşitli bar, restoran ve kafelerden dolayı hareketli bir gece yaşantısı hâkimdir.

Bölgeye gündüz giderseniz, Max Euweplein’de açık havada dev satranç tahtasında satranç oynayabilir ya da Leidse Bos parkında saklı heykeli arayabilirsiniz.

Leidseplein Meydanı’na Ulaşım

1, 2, 5, 7, 10 numaralı tramvay hatları ile Leidsplain durağı üzerinden meydana ulaşabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın