Les Invalides, Paris

Les Invalides, Paris’teki en önemli komplekslerden biridir. XIV. Louis tarafından savaş gazileri için yapılan bu kompleks içinde hastane, müze ve kilise gibi birçok önemli yapı bulunur. İçinde yer alan önemli bölümlerden biri Napolyon’un mezarının bulunduğu Dome Kilisesi’dir. 1671-1678 yılları arasında yapılan Les Invalides bir zamanlar 4000 gaziye hizmet vermiştir ve günümüzde de hala bir düzine askere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin önemli müzelerinden olan Rodin Müzesi de Les Invalides’in hemen yanında yer alır.

Les Invalides’de Yer Alan Önemli Müze ve Kiliseler

Dome Kilisesi: 17. yüzyıl Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kilise, kraliyet mezarlarının buraya defnedilmesi amacıyla yapılmıştır. Kilise, Napolyun’un mezarına da ev sahipliği yapar. Kilisenin Altın Kubbesi ve tavanı en önemli bölümlerdendir. Kilise etrafında büyük Fransız komutanlara ait mezarlar bulunur.

Église du Dôme
Dome Kilisesi, Les Invalides, Paris

Musée de l’Armée: Dünyanın en kapsamlı silah, zırh ve tarih koleksiyonuna sahip olan Ordu Müzesi’dir. Özellikle askeri konulara meraklı olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden biridir.

Musee de l'Armee Paris
Musée de l’Armée, Les Invalides, Paris

Hotel des Invalides: Klasik ön cepheye sahip olan yapı 4 katlı ve 196 metre boyundadır. 2 dünya savaşından sonra gazilerin hastanesi olarak kullanılmıştır.

St Louis des Invalides: Yapının orijinal kilisesidir. İçinde yer alan ve 17. yüzyıldan kalma org görülmeye değerdir.

Musee des Plans-Reliefs: Müzede; haritalar, Fransız mevzilerinin ve istihkâm yerlerinin rölfeylerini ve Perpignan’ın 1686 yılından kalma modeli gibi bazı maketler de sergilenir.

Musee de la l’Ordre de la Liberation: 2. Dünya Savaşı’nda gösterilen kahramanlıklar anısına kurulmuştur.

Les Invalides, Paris gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken en önemli yerlerden biri. İçindeki müze ve kiliselerin tümünü gezmeseniz bile yapıya biraz zaman ayırmak eğlenceli olabilir.

Les Invalides Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 129 rue de Generalle
  • Metro: “Latour Maubourg” veya “Varenne” metro durakları üzerinden bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Giriş Ücretleri: Tek bir bilet ile tüm yapılara giriş yapılabilir.
  • Ziyaret Bilgileri: Resmi tatillerde kapalıdır. Her gün 10.00-18.00
  • Web: www.invalides.org
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın