Lido Venice
Lido

Lido di Venezia, Venedik’te yer alan yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki bir kıyı şerididir. Venedik’te sayfiye yeri denilince akla gelen ilk yerlerden olan Lido bir tatil beldesidir. Bu tatil beldesinde kış aylarında otellerin birçoğu kapalıdır. En yoğun sezon Haziran – Eylül ayları arasındadır.

Lido’nun bir tatil beldesi olarak popüler olması 19. yüzyıl başlarına dayanmaktadır. Bu dönemde plaj ve tesislerin artması ile Lido gün be gün daha ünlü olmuştur. Günümüzde o eski görkemli ve kalabalık günlerinde olduğu kadar ziyaretçisi olmasa da hala ziyaret edilen ve sevilen yerlerdendir. Lido’da bulunan yapılar villa tarzındandır ve modern tasarımlara sahiptir.

Lido sahiline ulaştıktan sonra ada içerisinde ulaşımı otobüsle ya da bisikletle sağlayabilirsiniz. Burada en çok tercih edilen ulaşım aracı olan bisikleti kiralamak mümkündür. Lido çarşısından yürüme mesafesinde olan plajlar San Nicolo, Lungamare G. Marconi’dir. Turistik yerlerin kalabalığından uzakta Venedik’in tadını çıkarmak istiyorsanız Lido di Veneazi, Venedik gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken yerlerdendir.

Lido di Venezia
Lido di Venezia

Bu kıyı şeridinde görmenizin tavsiye edileceği yerlerden biri Malamocco’dur. Bu villa muhteşem bir manzara eşliğinde deniz mahsüllerinin sunulduğu bir mekandır. Bunun dışında 15. yüzyıldan kalma San Nicolo Kalesi, 11. yüzyıl eseri La Sensa Kilisesi, Cimitero Ebraico Yahudi Mezarlığı görülebilecek yerlerdendir.

Venedik Film Festivali, Ağustos sonu Eylül başında Lido’nun dolup taşmasını sağlayan etkinliktir. Altın Arslan ödülünün verildiği bu festivalde geleneksel ve sanatsal filmler gösterilir. Palazzo del Cinema’da düzenlenen film gösterimleri için biletinizi önceden almanız tavsiye edilir.

Lido di Venezia Ulaşım Bilgileri

1, 51, 52 ya da 82 numaralı deniz otobüslerinden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın