10 Soruda Likya Yolu Yürüyüşü

Doğa ve doğa yürüyüşü sevenler için ülkemiz son derece zengin seçenekler sunan bir cennet. En popüler destinasyon olan Likya Yolu dışında Karya Yolu, St.Paul Yolu, St.Nicholas Yolu, Evliya Çelebi Yolu gibi farklı rotalar da işaretlenerek yürüyüşçülerin kullanımına sunuldu.

Tarih, dağ ve deniz üçlüsünün tamamını yaşayıp nefes kesici manzaralar eşliğinde yürüyebileceğiniz Likya Yolu ise amatör ve profesyonel tüm yürüyüşçülere benzersiz bir deneyim sunuyor.  Bu yazıda da Likya Yolu yürüyüşü yapmak isteyen ancak tereddütleri olan ya da bilgiye ihtiyacı olan herkese bir rehber hazırlamak istedim. Sizlere sadece çantaları hazırlayıp yola çıkmak kalıyor.

1. Likya Yolu nedir?

likya yolu rotası

“Işık Ülkesi” anlamına gelen Likya’nın geçmişi M.Ö 13.YY’a kadar dayanıyor. Antalya’nın batısındaki Teke Yarımadası üzerinde kurulmuş Olimpos, Xantos, Patara, Antiphellos, Faselis, Aperlae, Andriake, Myra ve Apollonia dahil 77 antik kentin oluşturduğu Likya Federasyonu özgürlük ve bağımsızlıklarına son derece düşkün bir halk olarak tanınıyordu.

Bugün Likya Yolu olarak bilinen yürüyüş rotası ise Fethiye’den Antalya’ya kadar 540 kilometrelik, zaman zaman kıyı şeridinden zaman zaman da dağlardan geçerek devam eden işaretlenmiş bir yürüyüş yoludur. Aslında birbirinden bağımsız yollardan oluşan parkur ilk defa Romalılar döneminde birleştirilerek uzun ve geniş bir ağ şeklinde bir Likya Yolu oluşturulmuş.

2000’li yıllara gelmeden önce Likya Yolu fikrini ortaya atarak turizme kazandırılmasına çok büyük emekleri geçen Kate Clow’un başkanlığını yaptığı Kültür Rotaları Derneği tarafından belirli aralıklarla kırmızı-beyaz çizgilerle işaretlenmiş bir parkur olan Likya Yolu’nun aynı zamanda sürdürülebilir bir proje olması amaçlanmıştır.

Bu hedefle yerel halkın da yürüyüşçülerle iletişim halinde olup hem yürüyüşçülere bilgi ve yönlendirme anlamında yardımcı olmaları hem de yürüyüşçülerin kendilerinden yöresel ürün satın almaları ve evlerinde konaklama imkanı yaratmaları, böylece patikaların korunması, bakımı ve Likya Yolu’nun sürdürülmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2. Likya Yolu yürüyüşü için bir acenta veya rehbere ihtiyacım olur mu?

likya yolu fethiye

Bazı acentalar tarafında organize edilmiş yürüyüşler yapılabileceği gibi, tek kişi veya grup halinde rehbersiz yürüyüş de yapılabilir. Yürüyüşe ait GPS koordinatları, cep telefonu harita uygulamaları yaygın olduğu gibi, yol üzerindeki işaretler de tek başına yeterlidir.

Ben yürüyüşüm sırasında Kültür Rotaları Derneği’nin aplikasyonu olan Likya Yolu uygulamasını kullandım ve tavsiye ederim.

likya yolu harita

Bunun dışında Kate Clow tarafından yazılan Likya Yolu isimli kitap da hem yol tarifi, hem rota üzerinde görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler, hem bitki örtüsü ve biyoçeşitlilik hem de konaklamayla ilgili bilgiler açısından son derece zengin.

Acentalar tarafından organize edilen yürüyüşlerde genellikle;

 • Belirli bir veya birkaç otelde konaklama yapılabilir.
 • Eşyalarınız otelde kalır veya araçlar tarafından bir sonraki destinasyona taşınır.

Öte yandan bu tarz bir yürüyüşün maliyeti biraz yüksek olabilir. Hem daha düşük maliyetli, hem de daha çok maceralı bir yürüyüş isterseniz rehbersiz, yol üzerinde her gün başka bir yerde konaklayabileceğiniz veya kamp yapabileceğiniz seçeneği tavsiye ederim. Yalnız bu durumda çantalarınızı ve malzemelerinizi kendiniz taşımanız gerekecektir.

3. Likya Yolu yürüyüşünde ne görmeyi beklemeliyim?

likya yolu gezisi

Öncelikle nefes kesen deniz manzaralarından bahsetmek isterim. Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Cennet Koyu, Gökkaya Koyu, Patara, Kekova, Gelidonya Feneri, Adrasan ve Olimpos gibi hem dağlardan görebileceğiniz eşsiz manzaralar, hem de inip yüzebileceğiniz yerlerden geçiyor rota.

likya yolu resimleri

Tarih sevenler içinse özellikle Demre Bölgesi sahip olduğu Myra, Andriake, Soura, Hoyran, Trysa antik kentleri ile çok fazla alternatife sahip.Bunun dışında Olimpos, Aperlae, Xantos gibi belli başlı kentler de tarihi kalıntılar açısından son derece zengin. Ancak kalıntılar bunlarla sınırlı değil. Yürüyüş yolu üzerinde pek çok başka yerde de tarihin izlerine rastlamanız kaçınılmaz.

likya yolu yürüyüş rotası tavsiye

Rotanın bazı kısımları ise dağlardan geçerek mis kokulu çam ve sedir ağaçlarının arasında yürümenizi sağlıyor. Babadağ, Musa Dağı, Hisarçandır bunlardan en önemlileri.

4. Likya Yolu yürüyüşü güvenli midir? Yol üzerindeki olası tehlikeler ve alınabilecek önlemler nelerdir?

likya yolu nerede

Son derece güvenlidir. Doğada, gayet doğal olarak, karşılaşabileceğiniz akrep, yılan, domuz gibi hayvanlar dışında ciddi bir tehlike yoktur. Aslında bu hayvanların varlığına da tehlike demek zor çünkü bunlar da olmasa doğada yürüyüş yapmanın bir anlamı olmayacak.

Bu gibi hayvanlar insanlara saldırmazlar, dolayısıyla tehlikeli değildir. Ancak yine de yanınıza ağrı kesici, yara bandı, bepanthen veya bepanthol gibi belirli ilaçlardan oluşan bir ilk yardım çantası almanızda da fayda var.

Parkur üzerinde yaşayan halk ve dağlardaki yörükler ise herhangi bir tehlike yaratmaktan öte, tersine yürüyüşçülere son derece yardımcı olan bir tutum içerisindedir.

5. Likya Yolu yürüyüşü ne kadar sürer, günde kaç saat yürünür?

likya yolu kamp

540 kilometrelik tüm yolu yürümek yaklaşık 40-45 gün sürer. Ancak pek çok yürüyüşçünün yaptığı gibi parkurun belirli bir bölümünü, veya her yıl bir kısmını yürüyebilirsiniz.

Günde kaç saat yürüneceği de sizin kondüsyonunuza bağlı. Disiplinle yürüyüş yapmanın bir spor olduğu, asıl amacın gün sonunda belirlenen konaklama yerine varmak olduğu göz önüne alınacak olursa ideal süre 7-8 saattir. Öte yandan “Likya Yolu’nda yürüyorum, doğal ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarıp zaman zaman da deniz gireceğim” diyorsanız süreyi biraz kısaltabilirsiniz.

Ancak yürüyüşünüz bir acenta tarafından organize edilmiyorsa ve eğer istediğiniz yerde durup kamp atmak için yanınızda çadır da taşımıyorsanız,  çok nadiren bazı etaplarda bir sonraki konaklama birimine ulaşabilmek için 8-10 saat yürümeniz gereken günler olacaktır.

6. Likya Yolu etapları zorluk derecesi nedir?

likya yolu gezi planı

Likya Yolu genel sınıflandırmada “orta derecede zorluk” seviyesindedir… Hiç spor veya yürüyüş yapmamış birinin bile en azından 3-4 gün yürüyebileceği kolaylıktadır.

Dağ iniş ve çıkışlarının zorlu olduğu düşünülse de, özellikle sıcak bir mevsimde yürüyorsanız, bana göre en zoru deniz kenarında kayalıklarda geçen etaplardır. Yalnız kayalık dediğim için herhangi bir kaya tırmanışı aklınıza gelmesin.

7. Likya Yolu yürüyüşü için en uygun sezon hangisidir?

likya yolu resim

Yazın çok sıcak, kışın da soğuk olmasından ötürü ideal zamanlama Ekim, Kasım ayları ile Mart, Nisan aylarıdır. Hatta Mart ve Nisan aylarında kar sularının eriyip çayları doldurmasından dolayı Likya ve Roma kuyularında temiz su olur, dolayısıyla bu aylar en ideal zamanlardır.

Yürüyüş sırasında denize de girmek isterseniz bu süreleri Eylül ortalarına veya Mayıs sonlarına kadar esnetebilirsiniz.

8. Yürüyüş yolu üzerinde konaklama ve yeme içme seçenekleri nelerdir?

likya yolu kamp

Acenta tarafından organize edilmemiş bir yürüyüş yaptığınızı farz ederek, iki seçeneğiniz olduğunu söyleyebilirim.

Yanınızda çadır taşıyabilirsiniz. Bu durumda yemekler için de ufak tefek kamp malzemelerine ihtiyacınız olacak. 5-6 kilo arasında değişen bir fazlalık olarak görülse de sizlere nereyi beğenirseniz orada konaklama yapabilme imkanı sunması bu seçeneğin en önemli avantajı.

Duş, tuvalet, internet gibi hizmetler sunan kamp alanlarının son derece uygun fiyatlı olması sayesinde de hem ucuz hem de ihtiyaç duyacağınız her şeyin olduğu bir konaklama alternatifi. Bu konuda Demre’deki Andriake Camping’i de tavsiye ederim.

Bazı bölgelerde bir kamp alanı olmadan, seçeceğiniz bir düzlüğe kamp da kurabilirsiniz, ücretsiz olması önemli bir avantaj ancak o durumda da duş, tuvalet gibi hizmetleri alamayacaksınız.

Çadır ve diğer kamp ekipmanlarını taşımak istemiyorsanız yol üzerindeki pansiyonlarda veya köy evlerinde konaklayabilirsiniz. Söylediğim gibi birkaç parkur dışında aralarında çok uzun mesafeler yoktur.

9. Likya Yolu yürüyüşü maliyeti ne kadardır?

Konaklama ve yeme içme tercihlerinize göre değişkendir. Ancak bir fikir vermesi açısından; Çadırda konaklama ve kamp yapma seçeneğinde yeme içme dahil günlük ortalama 50-100 TL arası,

Pansiyonlarda konaklama seçeneğinde ise, kalacağınız pansiyona ve tercih ettiğiniz menülere bağlı olarak 100-120 TL’den başlayarak artan bir bütçe ayırabilirsiniz.

10. Likya Yolu yürüyüşü için hangi ekipmanlara sahip olmalıyım?

likya yolu deneyimi

Bu sorunun cevabını da çadırlı ve çadırsız olarak ikiye ayıralım.

Çadırsız yürüyüş seçeneğinde; 1 çift sağlam ve hafif yürüyüş botu, şart olmamakla birlikte 1 veya 2 adet baston, 1 çift terlik, 2-3 çift çorap, 2-3 adet kısa kollu t-shirt, serin akşamlar için 1 adet uzun kollu tshirt veya sweatshirt, 1 pantolon, 1 veya 2 şort, yüzmek istiyorsanız mayo, 3-4 iç çamaşırı, 1 kolay kuruyan havlu, 1 yağmurluk, güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi, sinek kovucu, yara bandı, bepanthen veya bepanthol, ağrı kesici, bir hastalığınız varsa ona dair ilaçlarınız, öğle yemekleri için yiyecek, atıştırmalık gofret, bisküvi veya fındık, fıstık tarzı enerji veren yiyecekler.

Çadırlı yürüyüş seçeneğinde; yukarıdakilere ek olarak çadır, uyku tulumu (10-15 derecelere uygun bir tulum yeterlidir), mat, kamp ocağı ve yemek pişirmek için basit bir kamp seti.

“10 Soruda Likya Yolu Yürüyüşü” üzerine bir yorum

 1. Likya yuruyusu yapacak olan arkaslara olimpos antik sehirde kamp Hayalet yuruyus parkuruna cok yakin tavsiye ederim

  Cevapla
 2. günlük 50 100 tl nedir ya ne yiyip içeceğiz ki okadar yazdınız anlamadım makarna pilav gibi besleyici gıdalar yeterli bence

  Cevapla
 3. likya yürüyüşü yapmak istiyorum ama grupla. bir site olmalı gezmek isteyen insanları zaman saat konusunda birleştiren.belli bir etabı beraber yürüsek ne güzel olur.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Bu yıl Likya Yolu yürüyüşü planlamadım ama gelecekte inşallah.
   Facebook’da 15 bin kişilik bir Likya yolu grubu var. Orada insanlar hem deneyimlerini paylaşıyorlar, hem deneyimli kişilere sorular sorabiliyorlar, hem de yürüyüş partneri buluyorlar. Tavsiye ederim.

   Cevapla

Yorum yapın