Lizbon'da ne yapmalı

Lizbon’da Ne Yapılır? & Lizbon’da Yapılacak Şeyler Listesi

Lizbon’da ne yapılır? Portekiz‘in Atlas Okyanusu kıyılarındaki masal kentlerinden Lizbon maalesef ülkemizde yeteri kadar popüler değil. Ancak Roma İmparatorluğu’ndan Arap Mağribiler’e uzanan tarihçesi, modern yüzü, geniş kumsalları ve su sporlarıyla kent tüm beklentilerin çok üstünde bir zenginliğe sahip.

Aslında küçük bir şehir olmasından ve bir Paris, Roma, Londra gibi ünü olmamasından dolayı Lizbon‘da yapılacak şeyler, görülecek yerler azdır diye düşünmeyin.

Özellikle tarihi yapıları, sarayları ve kiliseleri, güneşli plajlarında keyifle zaman geçirme, sokaklarında kaybolmaktan bile zevk duyacağınız  tarihi bölgeleri ve son derece fotojenik görüntüsüyle şehir sizi utandırabilir.

Yakınlarda kente bir geziniz olacaksa Lizbon’da Ne Yapılır yazısında bu kentin tadını çıkarmanız için bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Size bütçe ve zaman planlaması kalsın. Lizbon’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Baixa-Chiado, Alfama ve Bairro Alto Lizbon’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Lizbon’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Rossio Garden Hotel, 4★ Lisboa Pessoa Hotel ve 5★ Eurostars Das Letras şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Lizbon’da Ne Yapılır?

Lizbon'da ne yapılır listesi, Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Alfama’da eski Lizbon sokaklarını dolaşın.
 2. Belém sokaklarını keşfedin.
 3. Miradouroslar’dan şehri seyredin.
 4. 28 No’lu tramvaya binin.
 5. Lizbon’un yaratıcı graffitilerini görün.
 6. Lizbon pazarlarını gezin.
 7. Geleneksel Fado müziği dinleyin.
 8. Cascais’de denize girin.
 9. Costa da Caparica’da sörf yapın.
 10. Yerel lezzetleri tadın.
 11. Portekiz şaraplarını tadın.
 12. Ginjinha için.
 13. Bairro Alto’da gece hayatını deneyimleyin.
 14. Sintra’ya gidin.
 15. Günübirlik Fatima’ya gidin.

1. Alfama’da eski Lizbon sokaklarını dolaşın.

alfama Lizbon'da yapılacak şeyler

Kentin en eski yerleşim yerlerinden Alfama Lizbon’da ne yapılır diye düşünenlerin de listesinde olması gereken ilk yer.

Kentin tarihi sokaklarında kaybolmak, eski yapıları görmek ve arada küçük meydanlarda dinlenmek hakiki bir Lizbon atmosferi solumak için yapmanız gerekenlerden.

Bu tarihi bölgede dolaşırken 12. YY’dan kalma, şehrin en eski ve en önemli kilisesi Lizbon Katedrali‘ni, kentin en turistik yapısı olan ve buradan nefis Portekiz manzaraları da izleyebileceğiniz 11 kuleli San George Kalesi‘ni (Castelo de Sao Jorge) gezmeyi de unutmayın. Lizbon Katedrali’ni ziyaret için giriş ücreti alınmıyor ancak San George Kalesi giriş ücreti 8,50 Euro.

Bu geziyi rehberli turlarla yapmak ve yürürken bilgi de edinmek isterseniz size önerebileceğim turlar:

Tarihçesi, Hikayeleri ve Hayat Tarzıyla Lizbon Yürüyüş Turu: Aslında bu tur sadece Alfama Bölgesi’ni değil, Lizbon’de Ne Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim Bairro Alto ve Baixa Bölgeleri’ni de kapsıyor.

Kişi başı 18 Euro ücreti olan tur kapsamında hem rehber eşliğinde yürüyerek bu bölgeleri, tarihi sokaklarını, tarihi yapılarını, kilise ve katedralleri görüyor, hem hikayelerini dinliyorsunuz.

3000’e yakın kullanıcının 5 üzerinden 4,8 puan verdiği tur kapsamına birazdan bahsedeceğim 28 no’lu tramvayla yolculuk, kahve ve tatlı ikramı da dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Belém sokaklarını keşfedin.

belem Lizbon yapılacak şeyler

Aslında hala Lizbon içerisinde ama şehir merkezinin dışında kalan Belém kentin en orijinal bölgelerinden de biri. Üstelik önemli bazı tarihi yapılara da sahip. Haliyle Lizbon’da Ne Yapılır listesinde yer alması gerekiyor.

15 no’lu tramvayla yarım saatte ulaşabileceğiniz Belém sokaklarında biraz dolaşın ve sonrasında UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Jeronimos Manastırı ve bir zamanlar şehrin savunması amacıyla inşa edilmiş ancak şimdilerde Lizbon’un simge yapılarından biri olmuş Belém Kulesi‘ni görün. Jeronimos Manastırı giriş ücreti 10 Euro, Belém Kulesi ise 6 Euro.

3. Miradouroslar’dan şehri seyredin.

Miradouresler Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’da ne yapılır diye araştırma yapanların listesine mutlaka alması gereken bir aktivite de şehirdeki seyir noktalarından (Miradouros) Lizbon’un siluetini seyretmek olmalı. Üstelik bu ücretsiz bir aktivite.

Miradouro Sao Pedro de Alcantara bunların en kalabalık olanlarından biri, Miradouro do Monte Agudo ise az bilinen, çok daha sakin bir yer, Miradouro de Graça ise bence en güzel manzarayı sunan seyir yeri. Artık siz hem beklentilerinize, hem de lokasyonunuza en uygun olanını seçin.

4. 28 No’lu tramvaya binin.

tram 28 Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’da Ne Yapılır yazısının ilk maddesinde Alfama Bölgesi‘ni gezin demiştim. İşte, bu bölgeye ulaşımınızı da 28 No‘lu tramvayla yaparsanız tadından yenmez.

Aslında yaygın bir tramvay ağı olan şehirde bu hatlardan en ünlüsü ve görsel olarak en güzel manzaraları sunanı 28 No’lu tramvay. Tramvaya Graça‘dan binin ve Alfama‘ya kadar çıkın, pişman olmayacaksınız.

5. Lizbon’un yaratıcı graffitilerini görün.

Lizbon'da ne yapılır graffiti

Lizbon’u Lizbon yapan özelliklerinden biri de son derece yaratıcı, renkli ve cıvıl cıvıl graffitileri. Haliyle bu graffitilere dikkatli bakmadan, önlerinde fotoğraf çektirmeden dönmemelisiniz.

Graffiti özelinde kenti gezmek isterseniz, veya gezdiğiniz yerlerde dikkat edecek olursanız bu sanatın en güzel örnekleri Bairro Alto Bölgesi‘nde yer alıyor, ki Lizbon’da Ne Yapılır yazısında bu bölgenin gece hayatından ayrıca bahsedeceğim. Bunun dışında Alfama ve Graça Bölgeleri’nin sokakları da gizli kalmış, benzersiz graffitileri keşfetmeniz için ideal.

Eğer bu sanata ilgi duyuyorsanız veya biraz merak ettiyseniz şehrin graffitilerini bir rehber eşliğinde keşfetmenizi tavsiye ederim.

6. Lizbon pazarlarını gezin.

yerel pazar Lizbon'da yapılacak şeyler

Alışveriş yapma niyetim olmasa da gittiğim her yeni şehirde yerel pazarları mutlaka gezmeye çalışırım. Bu pazarların biraz turistik olanları bile şehrin gerçek yerel havasını solumak için birebir. Üstelik canınız biraz para harcamak isterse hem en organik yiyecekleri ve meyveleri, hem de en sıra dışı el sanatları ürünlerini bu pazarlarda bulabilirsiniz.

Lizbon’da da durum farklı değil. Kentin en ünlü pazarları yerel yiyecekler bulabileceğiniz Mercado de Ribeira ve yine organik, yerel yiyeceklerin satıldığı Mercado de Alvalade Norte.

Pazar gezmesini sadece yiyecek özelinde yapmak istemiyorsanız, güzel el sanatları ürünleri ve antikalar da bulabileceğiniz Feira da Ladra Pazarı‘nı öneririm.

7. Geleneksel Fado müziği dinleyin.

fado Lizbon'da ne yapılır

Lizbon’da Ne Yapılır yazısında sadece gözlere hitap eden aktivitelerden bahsetmeyeceğim. Sıradaki aktivite kulaklarınızın pasını almak için.

Ülkenin yerel müziği, yavaş ve melankolik ezgileriyle Fado. Dolayısıyla Lizbon’dan Fado dinlemeden dönmemelisiniz. Hatta isterseniz bu eğlenceyi bir akşam yemeğiyle de birleştirip, keyifli bir gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer Lizbon’da karşınıza çıkan herhangi bir yere gitmekten çekiniyor, bu dinletiyi önceden organize etmek istiyorsanız size önerim:

“Fado in Chiado” Gösterisi: Kişi başı 19,50 Euro ücreti olan bu 1 saatlik gösteri ile Lizbon’un geleneksel müziği Fado’yu yetenekli sanatçıların yorumuyla dinleyebilirsiniz. Ki 1200 kullanıcı bu deneyimi yaşamış ve 4,4 puan vermişler.

Aslında Lizbon’da gezerken de karşınıza böyle seçenekler çıkabilir ancak bir kısmı “tourist trap” denilen, yani turistlerin o işin değeri hakkında bilgi sahibi olmamasından faydalanarak çok yüksek fiyata satılan veya içeriği yetersiz olan seçenekler olduğu için, denenmiş ve memnun kalınmış paketleri almakta her zaman fayda var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

8. Cascais’de denize girin.

Lizbon yapılacak şeyler cascais deniz

Lizbon’a kadar gitmişken Atlas Okyanusu’nun serin sularında yüzmek isterseniz şehre yarım saat mesafedeki Cascais Sahil Kasabası‘na gidebilirsiniz.

Bu Cascais gezisinde Praia da Ribeira Plajı’nda denize girip isterseniz paddle board yapabilir, renkli sokaklarını dolaşabilir ve marinadan 20 dakikalık yürüyüşle Şeytan’ın Ağzı (Boca do Inferno) isimli mağaraları görebilir, eski bir balıkçı kasabası olmasından dolayı lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

9. Costa da Caparica’da sörf yapın.

surf Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’da Ne Yapılır yazısının bu maddesi biraz spesifik, belki herkesin ilgisini çekmez ancak su sporları ve sörf sevenler için Lizbon seyahatinde yapabilecekleri harika bir aktivite.

Atlas Okyanusu’nun dalgalarıyla dans etmek isteyen spor severler kentin güneyindeki Costa da Caparica isimli sahil kasabasında sörf yapabilir. Üstelik yanınızda sörf yapmak istemeyen veya yapamayan arkadaşlarınız varsa onlar da plajda güneşlenip denizin tadını çıkarabilirler.

Bu geziyi kendiniz organize etmek istemezseniz veya yanınızda Türkiye’den sörf ekipmanı taşımak istemiyorsanız sörf turları ideal bir çözüm. İşte bir öneri:

Lizbon’da Sörf: Tam gün süren bu tura Lizbon’dan Costa da Caparica’ya ulaşım, rehberlik hizmeti, sörf ekipmanları, sertifikalı sörf eğitmenleri, sigorta ve sörf dersleri yer alıyor. Kişi başı 40 Euro ücreti olan turu daha önceden almış olan 100’ün üzerinde kullanıcı 5 üzerinden 4,9 puan vermişler.

Üstelik bu paket daha önce hiç sörf yapmamış ancak merak eden, bir denemek isteyenler için gayet uygun fiyatlı bir seçenek. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Portekiz’in yerel lezzetlerini tadın.

Lizbon'da ne yapılır yeme içme

Lizbon’da ne yapılır yazısında göze ve kulağa hitap ettikten sonra, damaklarınıza hitap edecek bir aktivite de yerel lezzetleri tatmak.

Caldo Verde, Cataplana de marisco, Francesinha, Bacalhau, Feijoada ve Açorda gibi ülkenin geleneksel yemeklerini tatmak bir Lizbon seyahatinin olmazsa olmazlarından.

Bu yemekleri aslında hemen her yerde yiyebilirsiniz ancak yazının devamında bahsedeceğim Bairro Alto Bölgesi hem yerel lezzetleri tatmak, hem de eğlenceli bir gece geçirmek için benzersiz bir tek adres.

11. Portekiz şaraplarını tadın.

portekiz şarap Lizbon'da ne yapılır

Porto şarapları da bir Fransız, bir İtalyan şarapları kadar lezzetli ve ünlü. Eğer bu konuya ilginiz varsa, veya en azından ara sıra alkol alıyorsanız ülkenin yerel lezzetlerinden Porto şaraplarını da tatmalısınız.

Bu tadımı Portekiz’in kuzeyinde yer alan Dorua Bölgesi Bağları’nda yapabileceğiniz gibi Lizbon’a çok daha yakın olan Evora, Alentejo ve Sebutal Bölgeleri bağlarına da gidebilirsiniz. Ya da Lizbon’daki şarap tadımlarına katılırsınız. Artık bu kısım bütçenize ve Lizbon’a ayırdığınız süreye bağlı.

12. Ginjinha için.

Ginjinha Lizbon'da yapılacak şeyler

Ginjinha da bir başka popüler yerel içki. Lizbon’a kadar gitmişken tatmadan dönmek olmaz. Kiraz likörü de diyebileceğim bu yerel içkiyi şehrin hemen her yerindeki cafelerde ve barlarda bulabilirsiniz.

13. Bairro Alto’da gece hayatını deneyimleyin.

Lizbon'da ne yapılır gece hayatı

Lizbon’un gece hayatının aktığı Bairro Alto gündüzleri terk edilmiş bir mahalle görünümündeyken akşam saatlerinde canlanmaya başlıyor. Aslında biraz da turistik bir bölge.

Ancak hem yerel Portekiz lezzetlerini, hem de dünya mutfaklarının çeşitli örneklerini bulabileceğiniz, barlarında birkaç kadeh içebileceğiniz veya clublarında geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz Bairro Alto mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

14. Günübirlik Sintra’ya gidin.

Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’un yarım saatlik mesafede, kuzeyinde yer alan Sintra Kasabası masallardan fırlamış gibi bir görünüme sahip.

Bu renkli, cıvıl cıvıl ve Instagram’a yaraşır fotojeniklikteki kasabada isterseniz boş boş dolaşabileceğiniz, cafelerinde dinlenebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz gibi isterseniz de  UNESCO Kültür Mirasları’ndan ve sanki küçük bir çocuğun yapıp sonra da boyadığı kumdan kale gibi görünen Pena Sarayı (Palacio Nacional de Pena), Sintra Sarayı (Palacio Nacional de Sintra) ve Mağribi Kalesi‘ni (Castelodos Mouros) gezebilirsiniz.

Pena Sarayı giriş ücreti 14 Euro, Mağribi Kalesi giriş ücreti 8 Euro ve Sintra Sarayı giriş ücreti ise 10 Euro.

Sintra gezisini kendiniz organize etmektense paket turlardan birine katılmak isteyebilirsiniz. Size önerim:

Lizbon’dan Sintra, Pena Sarayı, Cabo da Roca ve Cascais Turu: Kişi başı 75 Euro ücreti olan ve tüm gün süren tur kapsamına Lizbon’dan ulaşım, rehberlik hizmeti, Pena Sarayı giriş ücreti ve seyahat sigortaları dahil. Tur boyunca Sintra, Cope Roca ve Cascais kasabaları ziyaret ediliyor. Paketi almış olan 800 kullanıcı ise 5 üzerinden 4,8 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

15. Günübirlik Fatima’ya gidin.

fatima turu Lizbon'da ne yapılır

Aslında Katolikler için son derece önemli bir ibadet yeri, hatta gayri resmi bir hac noktası olan Fatima, tarihindeki Fatima’nın Eli Efsanesi’nden dolayı her dinden, her mezhepten turistin görmek isteyebileceği bir destinasyon.

Lizbon’a 1,5 mesafedeki bölge küçücük köyleri, farklı mimarisi ve efsaneleriyle zamanı olanların mutlaka görmesi gereken bir yer. Bunu bir turla yapmak isterseniz size önerim ise:

Lizbon’dan Fatima, Nazaré, Obidos ve Sao Martinho do Porto Turu: Kişi başı 60 Euro ücreti olan bu günü birlik turda başta Fatima olmak üzere Lizbon’a yakın dini ve tarihi önemi olan kasabaları geziyor, rehberinizden detaylı bilgi ediniyorsunuz.

Daha önceden almış olanların 5 üzerinden 4,8 puan verdiği tur kapsamında Lizbon’daki otelinizden alınıp bırakılma, profesyonel rehberlik hizmeti, özel ve konforlu minibüslerle ulaşım yer alıyor. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Lizbon’da Ne Yapılır?

Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon küçük ama görülecek yerler ve yapılacak aktiviteler açısından devasa bir şehir. O yüzden “2 gün yeter aslında” mantığıyla yola çıkmamanızı tavsiye ederim, yoksa aklınız kalır orada.

Ama yine de kısıtlı zamanı olanlar için mutlaka yapılması gerekenler önerisi verecek olursam bu;

Alfama, Belém ve Bairro Alto Bölgeleri’ni karış karış gezme, hatta Bairro Alto’da bir akşam geçirme, San George Kalesi ve Jeronimos Manastırı‘nı detaylı görme (Belém Kulesi’ni dışarıdan görmekle yetinseniz de olur), bir Miradouros‘den şehri seyretme olurdu. Yarım gün daha yaratabilirseniz kendinize Sintra Kasabası‘na da mutlaka gidin.

Lizbon’da Ne Yapılır yazısında sizlere şehirdeki aktivitelerle ilgili bilgi vermeye çalıştım ancak seyahatinizde faydalı olabilecek diğer yazılarımızı da aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top