lizbon gezi rehberi

Portekiz’in başkenti Lizbon, büyük şehirlerimizle karşılaştırıldığında hem yüzölçümü hem de nüfus açısından oldukça küçük bir şehir. Ancak bu küçük şehir gelişmiş denizcilik faaliyetleri sonucu tarihi boyunca pek çok kültürle etkileşime geçmiş ve edindiği zengin birikimi günümüze kadar korumuş. Bu yüzden eğlence ve kültür amaçlı seyahatlerden hoşlanan milyonlarca gezginin akın ettiği kent hakkında detaylı bilgiyi Lizbon gezi rehberi sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

Lizbon Gezi Rehberi

Kent ile ilgili önemli başlıklara girmeden önce Lizbon gezi rehberi yazımıza Lizbon’u tanıtan genel bilgilerle başlamak istiyorum.

 • Nüfus: Portekiz’in en büyük ve kalabalık şehrinde nüfus 530 bin.
 • Din: Nüfusun büyük çoğunluğu Katolik.
 • Resmi Dil: Kentte resmi dil Portekizce. Ancak İngilizce konuşarak da yerel halkın büyük çoğunluğuyla anlaşabilirsiniz.
 • İklim: Gulf Stream’in etkisiyle Avrupa’nın en yumuşak iklime sahip kentlerinden birisi haline gelen Lizbon’da kışlar ılık geçiyor. Elverişli hava şartları sayesinde kente 4 mevsim seyahat etmek mümkün.
 • Yüz Ölçümü: Lizbon, 84 km² gibi oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahip.
 • Coğrafya: Şehir, Tejo Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü koy üzerine kurulmuş. Engebeli araziye sahip kent, Avrupa Kıtası’nın en batı noktasında yer alıyor.
 • Ekonomi: Hizmet sektörüne yoğunlaşmış Lizbon, yüzyıllardır önemli bir liman kenti. Tek başına ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yarısını üreten kentte kişi başına düşen gelir Avrupa Birliği ortalamasının oldukça üzerinde.
 • Para Birimi: Avrupa’daki popüler tatil destinasyonları arasında pahalılığın yaşanmadığı ender kentlerden birisi olan Lizbon’da Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro kullanılıyor.
 • Saat Farkı: Lizbon, ülkemizden 2 saat geride.
 • Vize: Sadece normal (bordo) pasaport sahiplerinden vize isteniyor.
 • Gezi Süresi: Yüz ölçümü küçük, gezilecek yerleri fazla olan kente minimum 3 gün ayırmanızı öneriyorum.
 • Tarih: İlk olarak Neolitik dönemde İberler’in yerleştiği kent uzun süre Roma İmparatorluğu’nun ve Endülüsler’in egemenliği altında kalmış. Merkezi konumu nedeniyle 1255 yılında Portekiz Krallığı’nın başkenti olan Lizbon, Orta Çağ’da önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. 19. yüzyılda Fransızlar tarafından işgal edilen başkent, 1910 yılında Portekiz Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan darbeye sahne olmuş.

Lizbon’da Ulaşım

lizbon gezi rehberi ulaşım

Lizbon’un toplu taşıma sistemi, dört dörtlük olmasa da gitmek istediğiniz yere rahatça ulaşmanızı sağlayacak yeterlilikte. Kentin bir bölümünü nostaljik tramvaylar veya fünikülerle gezebileceğiniz gibi metro hatları ve otobüs seferleriyle dilediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüs ve metro seferlerini kullanacaksanız daha ekonomik olan günlük veya haftalık biletleri satın almanızı öneriyorum. Günlük biletlerin dışında haftalık ve aylık limitsiz bilet seçenekleri de bulunuyor.

Lizbon’da suyoluyla ulaşımı tercih ederseniz Tejo Nehri’nden kalkan ve Barreiro Bölgesi’ne ulaşım sağlayan feribotları kullanabilirsiniz. Lizbon’da Almada’ya giden feribotların fiyatları 1,15 Euro, Barreiro’ya ulaşım sağlayanlarınsa 2,25 Euro civarında.

Lizbon, bisiklet veya motorsiklet kullanmayı tercih edenler için güvenli bir şehir. Üstelik bisikletinizle metroda yolculuk yapabilirsiniz. Böylece uzak noktalara metro ile kısa sürede ulaşıp, keyifli bir bisiklet gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Lizbon Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Güney Avrupa’nın en büyüklerinden sayılan Lizbon Portela Havaalanı’ndan, 7 kilometre güneydeki kent merkezine gitmek için Aerobus, otobüs veya metroyu kullanabilirsiniz.

07.40-20.45 saatleri arasında çalışan Aerobus havaalanı çıkışından hareket ediyor ve 20 dakikada şehir merkezine ulaşılmasını sağlıyor. Üstelik satın aldığınız Aerobus biletini gün içerisindeki tüm seferler için tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Metro seçeneğini düşünürseniz, 10 dakikalık yürüme mesafesindeki Gare do Oriente İstasyonu’na gitmeniz gerekiyor. Otobüs kullanarak şehir merkezine gitmek içinse havaalanının önündeki duraklara ulaşmanız yeterli.

Ayrıca havaalanından kent merkezine konforlu bir şekilde gitmek için fiyatları gayet uygun olan taksi veya araç kiralama seçeneklerinden birini de kullanabilirsiniz.

Lizbon’da Yeme İçme

lizbon gezi rehberi yeme içme

Detaylı ulaşım konusundan sonra Lizbon gezi rehberi içerisinde sıra, Lizbon’un yeme içme kültürünü anlatmaya geldi. Çok eski zamanlardan beri bir liman kenti olan Lizbon’un mutfak kültürünün temelini deniz ürünleri ve kırmızı et oluşturuyor.

Bağlarda özel olarak yetiştirilmiş üzümlerden üretilen şaraplarıyla ünlü Lizbon’da yerel restoranlara en sık rastlayacağınız bölgeler Chiado ve Bairro Alto. Hizmet kalitesinin yüksek, fiyatların ise uygun olduğu bölge restoranlarında porsiyonlar genelde büyük. Bu restoranlarda denemenizi tavsiye edeceğimi yemekler balık keki pasteis de bacalhau, mangalda pişmiş sardalye sardinhas assadas, biftekten yapılan cozido a portuguesa, siyah fasulyeli ve etli feijoada. Domuz eti de kullanılabildiği için et yemeklerini sipariş etmeden önce, eğer tüketmiyorsanız, içeriğini sormayı unutmayın.

Bir şeyler yemenin dışında Lizbon’da soluklanmak için oturup, ısmarladığınız içeceğinizi keyifle yudumlayabileceğiniz şirin ve özgün çok sayıda kafe bulunuyor. Üstelik bu kafeleri, kentin turistik bölgesindeki neredeyse her caddede görmek mümkün.

Lizbon Gezilecek Yerler

lizbon gezi rehberi gezilecek yerler
Pedro IV Rossio Meydanı

Liman kenti olmasının getirdiği kültürel ve mimari zenginliği günümüze kadar korumayı başaran Lizbon’da alışveriş olanaklarıyla Baixa, tarihi görünümüyle Alfama ve eğlence hayatı dendiğinde Bairro Alto gezilecek bölgeler olarak öne çıkıyor. Şehrin turistik değerlerini neredeyse hiç değişikliğe uğramadan koruyabilmesinde halkın çabalarının yanında zemin özellikleri de etkili olmuş.

Kente gittiğinizde mutlaka görmenizi önereceğim yapılar Vasco de Gama anısına yaptırılan Belem Kulesi, panoramik manzaralı São Jorge Kalesi ve mimari yönden kusursuz sayılabilecek Jerónimos Manastırı.

Kentin sıcakkanlı insanlarının günlük yaşamlarını Lizbon’un en eski mahallesi olan Alfama’da, etkinliklere ev sahipliği yapan Pedro IV (Rossio) Meydanı’nda veya Rua Augusta Caddesi’nde gözlemleyebilirsiniz.

Sanat tutkunları için Gulbenkian Müzesi ve Berardo Müzesi; mimari meraklılarına Santa Justa Asansörü, yerel mutfağı keşfetmek isteyenlere Belem Pastanesi ideal mekânlar.

Yukarıda saydığım yerler ve Lizbon’un diğer görülmeye değer mekânları hakkında detaylı bilgi için “Lizbon Gezilecek Yerler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Lizbon’da Alışveriş

lizbon gezi rehberi alışveriş
Augusta Caddesi

Güçlü ekonomik yapısı sayesinde modern ve alım gücü yüksek bir kent olan Lizbon zengin bir alışveriş kültürüne sahip. Şehirde alışveriş merkezlerinin yanı sıra özgün ürünler bulabileceğiniz çok sayıda yerel mağaza ve özel butik faaliyet gösteriyor.

Seyahatinizden uzun süre sonra bile Lizbon gezi anılarınızı canlı tutmak için Portekiz’deki el sanatlarının eşsizliğini kanıtlayan kilimleri, renkli maskeleri veya takıları anı eşyası olarak satın alabilirsiniz. Farklı bir ürün peşindeyseniz şehrin meşhur şaraplarını tadıp, damak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Lizbon gezi rehberi dâhilinde size önerebileceğim ilk alışveriş bölgesi turizm açısından kentin en popüler yeri olan ve irili ufaklı pek çok mağazanın bulunduğu Baixa. Chaido Semti, moda ağırlıklı mağazaları ile tatilcilerin ilgisini çekiyor. Tavsiye edebileceğim son bölge olan Bairro Alto’da tarihi yapıların ve gece yaşamına yön veren mekânların yanında alışveriş yapabileceğiniz kaliteli mağazalar bulunuyor.

Kentin alışveriş merkezleri içerisinde en iyi içeriğe sahip olanı Vasco de Gama. Buradaki dükkânlar çok sayıda ünlü markaya ev sahipliği yapıyor.

Lizbon’da Nerede Kalınır?

HF Fenix Garden Lizbon otel rezervasyonu
3 yıldızlı HF Fenix Garden, Lizbon’da konaklama için güzel bir seçenek.

Diğer tüm başlıklardaki yeterlilik durumu konaklama söz konusu olduğunda da geçerli. Kentte 5 yıldızlı lüks otellerden, uygun fiyatlı hostel ve pansiyonlara kadar pek çok seçenek bulunuyor. Üstelik bu tesisler bir bölgeye yoğunlaşmak yerine Lizbon’un tüm turistik bölgelerine yayılmış durumda. Bu durum, kentin iyi seviyedeki toplu taşıma sistemiyle birleştiğinde, nerede kalınır telaşına düşülmesine engel oluyor.

Yine de kentin renkli sosyal yaşamına yakın olmak isterseniz Bairro Alto otellerini, özellikle Ticaret Meydanı civarındakileri, sizlere önerebilirim. Kentin bu bölümündeki oteller gezilecek yerlere yakın. Ayrıca yeme-içme olanakları açısından çevreleri zengin olduğu için tatilcileri sadece otele bağlı kalmak zorunda bırakmıyor.

Bairro Alto dışında konaklama için benzer özelliklere sahip Baxia ve Alfama bölgelerindeki tesislere de göz atabilirsiniz.

Lizbon otelleri arasından sizlere tavsiye edeceklerim ibis Lisboa, HF Fenix Garden ve Eurostars Das Letras. Tesislerin ortak özellikleri toplu ulaşıma ve gezilecek noktalara yakın, konforlu tatil fırsatı veren özelliklere sahip olmaları.

Lizbon’daki konaklama seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgiyi “Lizbon’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Lizbon Gezi Rehberi yazısı boyunca Güney Avrupa’nın gözde tatil lokasyonları arasında sayılan kenti sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım bu yazı tatil planlaması konusunda sizlere faydalı olmuştur.

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın