Lizbon Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Tarihinin ilk dönemlerinde başlayan liman ticareti faaliyetleri sayesinde zenginleşen ve elde ettiği ekonomik gücü mimarisine yansıtan Lizbon, gezginlere hem eğlenceli hem de kültürel anlamda dolu dolu bir tatil fırsatı sunuyor.

Tarihi yapıların sıralandığı eski yerleşimlerinde farklı kültürlere özgü detaylar yakalayabileceğiniz kent, gastronomi açısından öne çıkmasa da eğlence hayatıyla tatil günlerini renklendirmeyi biliyor. Hazırladığım Lizbon gezi rehberi ile alışveriş sözcüğünün “vintage” kelimesi ile eş anlamlı sayıldığı kentin tüm bu özellikleri hakkında enine boyuna fikir sahibi olabilirsiniz.

Lizbon Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

lizbon gezi rehberi tavsiyeler
Lizbon gezi rehberi blog

Lizbon Tarihi

Castelo Tepesi’ne, Lizbon’un M.Ö. 2. yüzyılda temellerinin atıldığı yer gözüyle bakılıyor. Hatta geçtiğimiz yüzyılda gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgede bu tarihten önceki dönemlerde de İberler’in Keltler ile iç içe yaşadıkları saptanmış.

Tarih sahnesine çıktığı ilk andan itibaren kent, Fenikeliler ile deniz ticaretini ön plana çıkaran bir ekonomi anlayış geliştirmiş. Bu durum, ilerleyen yüzyıllarda ülkeyi bir deniz aşırı imparatorluk düzeyine çıkartacak gücün ilk adımları olarak görülüyor.

Uzun yıllar Kartaca’nın egemenliğinde kalan kent, M.Ö. 202 yılında gerçekleşen Pön Savaşları esnasında Hispanya’nın geri kalanı ile birlikte Roma hâkimiyetine geçmiş.

İmparatorluğun boyunduruğu altında geçirdiği yıllarda mimari alanda gelişen ve ticari ilişkilerini güçlendiren Lizbon, 711’de Kuzey Afrika’dan gelen Müslüman orduları tarafından ele geçirilmiş. 12. yüzyılda Viking akıncılarının saldırılarına maruz kalan yerleşimdeki Arap hâkimiyetine son veren 1147’de I. Afonso olmuş.

1255’de ilk kez Portekiz’in başkenti haline gelen Lizbon’un gücüne güç katan Keşifler Çağı, 15. yüzyılın sonunda başlayıp, 17. yüzyılın ilk dönemlerinde sona ermiş. Kenti her açıdan zenginleştiren ve Avrupa’da önemli bir siyasi otoriteye dönüştüren bu çağın ardındansa önce İspanya’nın sonrasındaysa Fransa’nın baskı kurduğu yüzyıllar yaşanmış.

II. Dünya Savaşı esnasında benimsediği tarafsız tutum sayesinde zarar görmekten kurtulan kent, 1990’larda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sayesinde kültürel ve tarihi zenginliğini ön plana çıkaran bir görünüme kavuşmuş.

Nüfus, Dil & Toplum

Portekiz’in başkentinde 3 milyona yakın birey yaşıyor. Kent nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik. Ancak eski adı Olissipo olan kentin Alfama gibi azınlıkların yaşadıkları bölgelerine giderseniz, farklı inanç sistemlerini benimsemiş ve farklı diller konuşan toplulukları görebilirsiniz.

Anadilin Portekizce olduğu kentte yerel halkla İngilizce konuşarak da rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Ulaşım

İber Yarımadası’nda bulunan en uzun akarsu konumundaki Tagus Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktada yer alan kente, ülkemizden Türk Hava Yolları direkt uçak seferleri düzenliyor. Ayrıca Lizbon’a İspanya’nın çeşitli kentlerinden tren ve otobüs seferleri aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Demir yolu ulaşımını tercih ederseniz, Sud Express’in her gün gerçekleştirdiği seferlerle İspanyol hatta Fransız şehirlerinden Portekiz’in başkentine seyahat edebilirsiniz. Madrid’den kente gitmeyi planlayanlar için önerebileceğim alternatifse Lusitania.

Lizbon’a Ne Zaman Gidilir?

lizbon'a ne zaman gidilir

Portekiz’in Atlas Okyanusu kıyısındaki başkentinde yıl boyunca Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. Aşırı sayılabilecek meteorolojik olayların nadiren yaşandığı mevsiminden dolayı Lizbon gezi rehberi bünyesindeki ilerleyen bölümlerde sizlere önereceğim aktiviteleri gerçekleştirebilmek için seyahatinizi yılın herhangi bir döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Okyanus kıyısında olmasının getirdiği etkiyle Lizbon’da hava, yazın en sıcak dönemlerinde bile hızla değişebiliyor. Yağmur geçişlerine sebep olan bu durumdan dolayı valizinizde ince bir yağmurluk bulundurmayı sakın unutmayın.

Kentin 4 mevsim seyahat edilebilen bir tatil destinasyonu olduğundan bahsettim. Ancak kalabalıktan hoşlanmıyorsanız kış mevsiminde de Lizbon’a gidebilirsiniz. Tatiliniz Aralık ve Ocak ayına denk getirirseniz Gulbenkian Vakfı’nın ev sahipliğini yaptığı, tiyatro ve müzik ağırlıklı Lizbon Kış Festivali’ne katılma olanağına kavuşabilirsiniz.

İlkbaharda yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan kentte etkinliklerin yoğunlaştığı dönemse turizm sezonu olarak da anılan yaz ayları. Özellikle Haziran ayı boyunca kent yaşamına renk katan Lizbon Şenlikleri sayesinde gezginler yerel kültüre dair birçok ayrıntıyı öğrenme fırsatı yakalıyor.

Hem kent yaşamını zenginleştiren en büyük topluluk konumundaki Kuzey Afrikalılar’ın yaşayış biçimi konusunda bilgilenmek hem de göz alıcı tarihi yapıların arasında müziğe doymak için Caixa Alfama’nın düzenlendiği 15-16 Eylül tarihlerinde kentte olabilirsiniz.

Lizbon’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

lizbon gezi rehberi otel tavsiyeleri

Küçük yüz ölçümüne sahip ve tepeler üzerine kurulu olduğundan bir bakıma İstanbul’u andıran Lizbon’da konaklama seçimine fazla zaman harcamanız gerekmiyor. Çünkü kentte 5 yıldızlı lüks otellerden uygun fiyatlı pansiyonlara kadar her bütçeye ve kişisel beklentiye cevap verecek konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor.

Tesis çeşitliliği fazla olunca konum, odaklanılması gereken asıl kriter haline geliyor. Baixa Pombalina, bu özellik göz önünde bulundurulduğunda Lizbon’un öne çıkan bölgesi olarak anılıyor.

Ulaşım ağlarının kesişim noktasında yer alması ve gezilecek mekânlara olan yakınlığı, kent merkezinde konaklamanın gezginlere sağladığı en büyük avantajlar.

Dilerseniz bir tramvaya binip nostaljik bir yolculuk yaparak veya rahat bir ayakkabı giyip sokaklarda yürürken kentin renkli gündelik hayatını deneyimleyerek ziyaret etmek istediğiniz mekana rahatça ulaşabilirsiniz.

Bairro Alto ve Alfama ile birlikte Lizbon’un tarihi kısmını oluşturan bölgede ekonomik fiyatlı konaklama seçenekleri ararsanız, kentin panoramik manzarasını konuklarına sunan 2 yıldızlı Hotel ibis Lisboa Jose Malhoa veya modern tasarıma sahip 3 yıldızlı Hotel Gat Rossio arasında seçim yapabilirsiniz.

4 yıldızlı HF Fenix Urban da kenti ziyaret eden gezginlerin sıklıkla tercih ettikleri oteller arasında. Seyahat ettiğiniz şehirde üst düzey hizmet kalitesine sahip otellerde konaklamayı tercih ediyorsanız, seçeneklerinizin arasına 5 yıldızlı Eurostars Das Letras‘ı dâhil edebilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Lizbon otellerine göz atmak için tıklayın.

Lizbon gezi rehberi dâhilinde bahsettiğim konaklama olanakları ile ilgili detayları merak ediyorsanız, “Lizbon’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

lizbon gezisi gezi notları gezilecek görülecek yerl

Lizbon yüzyıllar öncesinde edindiği ekonomik gücü, günümüzde mimari birikim ile konuklarına hissettiriyor. Bu durumun bir yansıması olarak kentin tarihi merkezinin her noktasında; romanesk, gotik, manuelin, barok, modern ve post-modern tarzda inşa edilmiş yapıları yan yana görme olanağı yakalayabilirsiniz.

Kentte mimari zenginlikten söz edildiğinde akla ilk olarak Belém Bölgesi geliyor. Vasco de Gama anısına 16. yüzyılda inşa edilen Belém Kulesi ile Jeróminos Manastırı, bölgenin en ünlü yapıları konumundalar.

Gotik ve Rönesans stillerinin harmanlandığı iki tarihi yapıyı ziyaretten sonra enerjinizin düştüğünü hissederseniz, rotanızı 1837’den beri faaliyette olan Belém Pastanesi’ne çevirmenizi öneririm. Deniz kıyısındaki Keşifler Anıtı, Portekiz’in en önemli döneminin anısını yaşatıyor.

Okyanusun ve kentin oluşturduğu nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilecekleri en ideal mekânı arayanlar soluğu genelde São Jorge Kalesi’nde alıyor. Buradan ayrıldıktan sonraysa biraz aşağı inip Lizbon’un en eski mahallesi Alfama’yı ziyaret edebilirsiniz.

1755’deki deprem felaketinden sonra kentteki yeniden inşa çalışmalarının merkezinde yer alan Ticaret Meydanı’nı ise tarihi yerleşimden sonraki durağınız olarak belirleyebilirsiniz.

Günlük hayatı gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için meydanda zaman geçirdikten sonra dilerseniz, 25 Nisan Köprüsü’nden kentin diğer yakasına geçebilir veya San Justa Asansörü’nü görmek için Baixa’ya yönelebilirsiniz.

Lizbon’daki sanatsal birikim hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için Gulbenkian Müzesi, en ideal mekân konumunda. Zira kültürel tesisin zengin koleksiyonu antik ve modern sanat eserlerinden oluşuyor. Benzer nitelikte koleksiyonu incelemek için Berardo Müzesi’ne de zaman ayırabilirsiniz.

Lizbon Okyanus Akvaryumu ise bölgedeki deniz yaşamının zenginliğini farklı duyulara hitap eden gösterimleri aracılığıyla meraklı gezginlere aktarıyor.

Lizbon gezi rehberi bünyesinde sizlere anlattığım yerlere dair ayrıntılı bilgi ve fotoğrafları “Lizbon Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimde bulabilirsiniz.

Lizbon’da Ne Yapılır?

lizbon'da ne yapılır

Lizbon, aslında konuklarına liman şehirlerinin tipik yapısını yansıtıyor. Yani pek çok farklı kültürle etkileşim halinde olmaktan kaynağını alan hareketli günlük yaşam, renkli eğlence hayatı ve alışveriş tutkunlarını mest edecek sıra dışı objeler Portekiz’in başkentini Avrupa’nın en ilgi çekici cazibe merkezlerinden birisine dönüştürüyor.

Ben de bu noktadan yola çıkarak sizlere aşağıdaki yapılabilecek aktiviteler listesini hazırladım.

Geleneksel Portekiz müziğini dinlemek için Cine Theatro Gymnasium’daki 40 dakikalık gösterileri izleyebilirsiniz. Eğer kültürel aktivitelere yoğunlaşan bir tatil planı yapıyorsanız, gezi programınıza Centro Cultural de Belém ve Culturgest’in takvimindeki etkinlikleri de ekleyebilirsiniz.

Standart aktivitelerden sıkılıp, güzel havanın tadını çıkartmak isterseniz, Jardim Botanico’da piknik yapabilirsiniz. Avrupa’nın en saygın kültür enstitülerinden biri olan Calouste Gulbenkian Vakfı’nın bahçesi de oldukça huzur verici atmosfere sahip.

Rahatlığın ön planda olduğu bir restoranda akşam yemeği yemek için LX Factory’de yerinizi alabilirsiniz. Yakın zamana kadar terk edilmiş eski bir sanayi bölgesi olan bu yer, günümüzde Lizbon’un en popüler cazibe merkezlerinden birine dönüşmüş durumda.

Alışveriş tutkunuysanız, “vintage” ürünler bulmak için popüler caddeleri ve bitpazarlarını dolaşabilirsiniz. Kentteki alışveriş olanakları hakkında detaylı bilgiyi Lizbon gezi rehberi bünyesindeki ilerleyen bölümlerde anlatacağım.

Tarihi mekânlar ve cazibe merkezleri arasında gezerken enerjinizin azaldığını hissederseniz, tazelenmek için Belém Pastanesi’ne uğrayabilirsiniz. Köklü pastane, milföy ve krema içeren özel tatlısı Pastel de Nata ile gezginler arasında popüler hale gelmiş durumda.

Dans etmek için Lux \ Frágil’i, canlı caz performansı içinse Hot Clube de Portugal’ı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Daha farklı seçenekler içinse önceliği Bairro Alto’ya verebilirsiniz.

Detayları Lizbon’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

NOT: Son olarak, Lizbon’da Fado şovu izlemeden şehirden ayrılmayın derim, tıklayın: Lisbon – En İyi Fado Şovu: ‘Fado in Chiado’ Biletleri

Lizbon’da Ulaşım

lizbon gezi rehberi ulaşım bilgileri

Kent merkezine yakın noktada faaliyet gösteren Portela Havalimanı, özellikle toplu taşıma seçenekleri açısından gayet yeterli seviyede.

İsterseniz 2 farklı hatta hizmet veren Aerobus otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslere ek olarak belediyeye ait araçlar da yolcu taşıma görevini üstlenmiş durumda.

Dilerseniz havaalanından otelinize özel transfer ile de ulaşabilirsiniz, tıklayın: Lizbon Özel Transfer: Havaalanına Ulaşım

208 numaralı gece otobüsü de dâhil olmak üzere havalimanından kentin çeşitli noktalarına 6 farklı hat üzerinden ulaşım sağlanıyor. Dilerseniz metronun hız avantajından yararlanabilir ya da taksiye binebilirsiniz. Yalnız taksi şoförleri, kısa mesafeye gitmek istemeyebiliyor.

Lizbon gezi rehberi dâhilinde haklarında kısa bilgiler verdiğim bu transfer seçenekleri ile ilgili detaylar “Lizbon Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazımızda sizleri bekliyor.

Şehir içi toplu ulaşıma da tıpkı havalimanı transfer seçenekleri gibi çeşitli ve kapsamlı. Bu seçenekler arasında en keyiflisi, tramvay. 28 tramvay hattının tamamında nostaljik görünümlü araçlar vasıtasıyla seferler gerçekleştiriliyor.

Kentte kullanımı yaygın olan bir diğer araçsa füniküler. Lizbon’da tıpkı İstanbul gibi tepelere kurulmuş bir şehir ve açıkçası bu araçlar çoğu yerde hem yerel halkı hem de gezginleri yokuş çıkma eziyetinden kurtarıyor.

Neredeyse her Avrupa şehrinde ulaşımın bel kemiği olarak sizlere anlattığım metro, Lizbon’da kurulumu yeni sayılabilecek ağların başında geliyor. Kentin modern bölümünün tamamında etkili bir şekilde yolcu taşıyan metro ağı ne yazık ki Belém gibi tarihi bölgelere ulaşım sağlamıyor.

Otobüsler, kent içerisindeki diğer toplu taşıma ağılarının eksiklerini kapama konusunda oldukça başarılı. Gündüz faaliyette olan hatların numaraları “7” ile başlıyor. Gece seferlerinde ise hat numarasının önünde “2” oluyor. İki hatta, standart araçlardan çok daha konforlu olan NetBus’lar hizmet veriyor.

Ulaşım ihtiyacınıza daha uygun fiyatlarla çözümlemek isterseniz, Carristur’un hop on hop off turlarına katılabilirsiniz. Duraklamalı otobüs gezintileri dışında Lizbon’da tuk tuk, bisiklet, tekne turları düzenleyen firmalar da bulunuyor.

Şehir içi ulaşım ağında bilet yerine Viva Viagem adı verilen bakiyeli kartın kullanımı yaygın. 0,50 Euro karşılığı istasyonlardaki gişelerden satın alabileceğiniz kartın tek binişlik, günlük ve zapping isimli üç kullanım şekli bulunuyor.

Tek binişlik mod seçildiğinde bakiyeden her binişte 1,40 Euro düşüyor. Ayrıca kart sahiplerine 1 saatlik ücretsiz transfer hakkı tanınıyor. Günlük kullanım, 6,158 Euro’ya mal oluyor. Zapping modunda ise her yolculuk için fiyat 1,25 Euro’ya düşüyor; ancak ücretsiz transfer hakkı ortadan kalkıyor.

Lizbon Şehir İçi İndirim Kartı: Lisboa Card

lizbon indirim kartı lisboa card

Lizbon, boyutu göz önünde bulundurulduğunda insanı gayet şaşırtıyor. Çünkü bünyesinde kendisinden beklenmeyecek kadar çok aktiviteyi, mekânı ve fırsatı barındırıyor.

İdeal bir tatil için 4-5 gün harcanması gereken şehir, bu yönüyle özellikle ortalama bütçeye sahip gezginler için zorlayıcı olabiliyor. Ancak kent yönetimi tarafından sunulan Lisboa Card‘ı kullanarak, Lizbon gezi rehberi bünyesinde sizlere anlattığım aktivitelerin hemen hemen tamamını normalden çok daha cazip fiyatlara gerçekleştirme imkânı bulabilirsiniz.

Gezginlere özel şehir indirim kartı, pek çok yazımdan aşina olduğunuz standart geçerlilik süreleriyle, yani 24, 48 ve 72 saatlik seçenekler halinde, satışa sunuluyor. Gezginler, kartın kapsamındaki 29 müze, anıtsal yapı ve cazibe merkezini hiçbir giriş ücreti ödemeden ziyaret edebiliyor.

Ayrıca kent genelindeki çeşitli noktalarda verilen hizmetlerden %10 ile %50 arasında değişen indirimlerle yararlanabiliyorlar. İndirimler ve ücretsiz giriş hakkı dışında ayrıca kartın geçerliliği boyunca gezginler toplu ulaşım araçlarında ücretsiz yolculuk yapabiliyor.

Lisboa Card, yetişkinler için 19 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 4-15 yaş arası bireyler içinse kart bedeli 12 Euro’dan başlıyor.

Dilerseniz kartı Getyourguide üzerinden de satın alabilirsiniz, tıklayın.

Lizbon’da Yeme İçme

lizbon yemekleri, lizbon gezi notları

Lizbon gezi rehberi bünyesinde yer verdiğim konular içerisinde belki de en kısıtlısı yeme-içme. Ancak bu durum, kentte lezzetli yemekler bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Zira bir liman şehrine yakışır şekilde Lizbon’da taze deniz ürünlerinden yapılan tarifler ön plana çıkıyor. Portekiz’in klasik lezzetlerinde ise pirinç ve patates kullanımı daha yaygın.

Kentte güveç tarzı yemekler ya kırmızı et ya da balık içeriyor. Bacalhau, bu tarz yemeklerin en ünlüsü. Bir diğer popüler lezzet Brás à bacalhau ise kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurta ile yapılıyor. Erimiş peyniri ve şarküteri ürünlerini bir arada tüketmeyi seviyorsanız, Francesinha’nın hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

Yemekten sonraysa ağzınızın tatlanması için muhallebili turta Pastel de Nata’yı deneyebilirsiniz. Bir tür halka tatlısı olan Bola de Berlim’in içerisine ise yumurta sarısı koyulup, üzeri krema ve şekerle kaplanıyor.

Dilerseniz rehberli turlara katılarak da şehrin lezzetlerini keşfedebilirsiniz, tıklayın: Lizbon: Gurme Turu ve Tadım Walking

Lizbon’da Alışveriş

lizbon gezisi alışveriş

Alışveriş, Lizbon gezi rehberi dâhilinde benim için anlatması en zevkli konulardan bir tanesiydi. Tatiliniz sırasında sizin de en keyifli anlarınızı yaşayacağınız aktivitelerin başında geleceğinden eminim. Özellikle de “vintage” ürünlere meraklıysanız…

Kentte gezginlere 61,35 Euro’luk meblağı geçmeleri kaydıyla vergi iadesinden yararlanma hakkı sunuluyor. Bu haktan yararlanıp, alışverişe ayırdığınız bütçeyi aşmadan Portekiz’in simgeleri ile bezeli hediyelik eşyaların, seramiklerin, lezzetli şarapların ve tekstil ürünlerinin rahatlıkla sahibi olabilirsiniz.

Baixa, Chiado ve Avenida da Liberdale kentin en prestijli alışveriş bölgeleri olarak tanınıyor. Lizbon’da ayrıca farklı kategorilerden ürünleri tek bir çatı altında bulmanıza imkân veren alışveriş merkezleri de bulunuyor.

İki ünlü kâşifin adını almış olan Vasco de Gama ve Colombo, kentte en çok rağbet gören AVM konumundalar. Bu iki mekâna ek olarak fırsatları değerlendirmek için El Corte Ingles, Campo Pequeno, Embaixada veya Armazens do Chiado’ya da gidebilirsiniz.

Lizbon’da pazarlık yapma avantajına sahip olacağınız yerlerse sokak pazarları. Riberia, Campo de Ourique, Jardim ve LX Factory Market ürün çeşitlilikleri ve renkli atmosferleri ile sıra dışı bir deneyim yaşamanıza imkân tanıyor.

Lizbon Alışveriş Rehberi” adlı kapsamlı içeriğimizde kentin alışveriş olanakları hakkında daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Lizbon’da Gece Hayatı

lizbon gezi rehberi gece eğlence

Lizbon gezi rehberi dâhilinde sizlere biraz da kentin zengin gece hayatından bahsetmek istiyorum. Zira Akdeniz Havzası’na egemen olan anlayış burada da kolayca kabul görmüş ve yabancı toplulukların etkisiyle kent eğlence olanakları açısından zengin bir yapıya bürünmüş.

Akşama hem keyifli hem de uygun fiyatlı bir yemekle başlamayı düşünürseniz, Mercado de Ribeira’ya gidebilirsiniz. Pazarın yemek alanında 35 farklı restoran bir arada bulunuyor.

Daha iyi bir atmosfer içinse deniz ürünleri ile öne çıkan Ramiro’yu ya da Alma’yı tercih edebilirsiniz. Tavernalar ilginizi çekiyorsa Bairro Alto’da birkaç seçenek bulabilirsiniz.

Yemeği yedikten sonra müziğin ritmine kendinizi kaptırıp dans etmek amacındaysanız; Music Box, Majong da Lisbon ve Lux gibi mekânlar sizleri bekliyor.

Tabii Lizbon’a gelmişken Fado dinlemeden dönmek olmaz düşüncesindeyim. Siz de benim gibi düşünüyorsanız; Mesa de Frades, Adega Machado, Bela, Clobe de Fado başta olmak üzere birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Lizbon gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Lizbon gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşım.

Yorum yapın