Ljubljana yapılacak şeyler

Ljubljana, ismini telaffuz etmek her ne kadar başlarda çok zor ola da gittiğinizde zamanla alışacağınız, şirin mi şirin, Slovenya’nın başkenti..

Buraya ne yazık ki tur şirketleri pek fazla tur düzenlemiyor, o yüzden kendiniz bir rota ve program oluşturabilirsiniz. Slovenya zaten küçük bir ülke olduğu için 300 bin nüfuslu başkenti de bir o kadar küçük. Fakat gezinize özellikle sonbaharda muhteşem manzaralar sunan Bled Gölü’nü de dahil etmenizi şiddetle öneririz. Böylece aslında 3 günlük bir Ljubljana-Bled Turu sizin için en ideali olacaktır.

Hem ülkemize yakınlığı ve az zamanda hızlıca ulaşabilme kolaylığı, hem de küçük ve sakin yapısıyla hafta sonu kaçamağı için ideal şehir Ljubljana’da yapılacak 14 şey için alt satırlara göz atabilirsiniz.

1. Ljubljana Kalesi’nden şehri seyredin

Ljubljana manzarası

Ljubljana Kalesi, şehrin tam kalbinde ve tepede yer alıyor. Buraya isterseniz yürüyerek (yaklaşık 20 kadar patika yoldan tırmanmanız gerekiyor), isterseniz füniküler ile (1,5 Euro), isterseniz ise belediyenin turistler için ücretsiz olarak uyguladığı mini city tour araçlarıyla çıkabilirsiniz.

Yemyeşil bir tepede bulunan ve oldukça hoş bir mimariye sahip olan bu kale çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Kaleye giriş ücreti 7,5 Euro‘dur ve giriş saatleri 09.00-20.00 arasındadır. Kaleyi gezecek olursanız, eskiden hapishane olarak kullanıldığını ve hücreleri olduğunu görecekseniz. Kalenin dışına çıkıp etrafında tur attığınızda ise muhteşem bir Ljubljana manzarası ayaklarınızın altında sizi bekliyor olacak.

2. Tromostovje Köprüsü’nü (3’lü Köprü) görün

Tromostovj Ljubljana

Ljubljana, pek çok Avrupa başkenti gibi ortasından geçen nehirle ikiye ayrılmış vaziyettedir. Nehrin üzerinde bulunan pek çok köprüden en popüleri ise 3’lü Köprü diye de bilinen ve Preseren Meydanı’na açılan Tromostovje Köprüsü’dür.

Köprünün tarihine bakacak olursak, ünlü mimar Joze Plecnik’in var olan köprüye bir yaya yolu daha eklemesiyle 1931‘de son halini almış olduğunu görürüz. Kale gezisinden sonra bu köprüden geçerek Preseren Meydanı’na bağlanabilir ve Ljubljana nehrinin manzarasıyla hoş bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ljubljana gezisiBurası, pek çok kişi tarafından şehrin en güzel yeri olarak adlandırılır. 3’lü olması ve değişik mimari yapısı da nehir manzarasına çok farklı bir estetik kazandırmaktadır. Güzel havalarda burada müzik yapan sokak sanatçıları ortamı çok daha romantik yapmaktadır. Ayrıca Ljubljana’lılar için de buluşma noktasıdır.

3. Butchers Köprüsü’ndeki aşk kilitlerini görün

Ljubljana kopru

Avrupa’da özellikle Paris’te pek çok örneğini gördüğümüz “Aşk Kilitli” köprülerden bir tanesi Butchers Köprüsü.. Yapı, 1930’lü yıllarda aslında açık hava Pazar yerinin bir parçası olarak planlanmış. Fakat 2. Dünya Savaşı nedeniyle tamamlanamamış. Tamamlanması 2009 yılını bulan köprüde günümüzde teller üzerinde kenetlenmiş ve pek çok kişinin sonsuz aşkını simgeleyen kilitler köprüye apayrı bir hava katmaktadır.

4. Ljubljana’nın sembolunu görün

Ljubljana Ejderha Köprüsü

Ljubljana tam bir “köprüler şehri” diyebiliriz. Ejderha Köprüsü, Ljubljana’da trafiğin aktığı tek köprü olmasıyla dikkat çekiyor. Nehir kıyısında yürüyüş yaptığınızda hemen dikkatinizi çekecek olan köprüde 4 adet ejderha heykeli bulunuyor. Bir rivayete göre, bakire kızlar bu köprüden geçerken köprüdeki ejderhalar kuyruklarını sallarlarmış.

Aslında ejderhalar için Ljubljana şehrinin sembolü denilir. Bu ejderhalar güç ve cesareti temsil etmektedir.

5. Kongresni Meydanı’nında gezenleri seyredin

Ljubljana kongresni meydanı

Kongresni, Ljubljana’nın en büyük meydanlarından biridir. Özellikle güzel havalarda burada pek çok açık hava etkinlikleri gerçekleşmektedir. Kaykay ve paten yapan gençleri burada izleyebilirsiniz.

6. Trubarjeva Caddesi’ndeki kafelerde oturun

Ljubljana trubarjeva caddesi

Ljubljana’da gençliğin en çok takıldığı cadde burası. Duvarları graffitiler ile dolu ve sağlı sollu kitapçıların ve cafelerin bulunduğu bu caddeye uğramadan dönmeyin. Ljubljana halkı ile beraber, sakin bir cafe keyfini mutlaka Ljubljana gezinizde yaşamalısınız.

7. Ljubljana’nın en eski köprüsünü görün

Ljubljana cobblers bridge

Ljubljana’nın bir diğer önemli ve en eski köprüsü.. Kunduracılar Köprüsü, ismini o dönemlerde yaşamış ayakkabıcıların ayakkabılarını sergilemelerinden alıyor. İlk zamanlarda ahşap olan bu köprü daha sonra yangından etkilendiği için dökme demirden tekrar yapılmıştır.

8. Belediye Binası’nın ihtişamına şahit olun

Ljubljana belediye binası

Ljubljana’nın en güzel ve görkemli binalarından Town Hall’u yani Belediye Binası‘nı görmeden dönmeyin! Barok-Gotik tarzı mimari ile arz-ı endam eden bu bina, Ljubljana nehri kıyısında tüm heybetiyle yer almaktadır. Bulunduğu alanda Robba Çeşmesi yer almaktadır.

Belediye binasının olduğu bölgede sokaklar giderek güzelleşmektedir ve çok güzel yürüyüş rotaları oluşturmaktadır, Ljubljana’nın kendine özgü sokaklarında kaybolmanın keyfini çıkarın

9. Preseren Meydanı’nını görün

Ljubljana preseren meydanı

Şehrin ana meydanıdır. Üçlü köprüye bağlanır. Şehrin buluşma noktalarından ve aktivite meydanlarından biridir. Etrafında ünlü mağazalara rastlayacaksınız. Fakat unutmayın, burada da Pazar günleri pek çok mağaza ne yazık ki kapalı. En gösterili yapısı Fransız Kilisesi’dir.

10. Tvoli Park’ta yeşilin keyfine varın

Ljubljana tivoli parkı

Ljubljana’da eğer 1 günden daha fazla vaktiniz varsa; yemyeşil Tivoli Parkı’nı gezebilir ve güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Köpeklerini gezdiren Ljubljana halkına karışıp burada piknik yapabilir, kitap okuyabilir ve doğa ile bütünleşen huzurun tadına varabilirsiniz. Şehrin merkezinde sayılabilecek Tivoli bahçesine otobüslerle de ulaşım mümkündür.

11. Metelkova Özerk Bölgesi’ni gezin

Ljubljana'da yapılacak şeylerBurası Avrupa’da görebileceğiniz en orijinal bölgelerden biri, tam bir hippi mekanı diyebiliriz.. Kopenhag’daki Christiana’yı anımsatan bölge 12500 metrekarelik alana yayılmış ve her yer graffiti dolu. Bölgede bir de hapishaneden dönüştürülen bir hostel var ki bu da zaten oradaki tek ruhsatlı bina. Metelkova’ya ilk girdiğinizde biraz korkabilirsiniz (kurukafa heykelleri..) fakat son derece güvenli bir bölge. Yine de gündüz gitmenizi tavsiye ederiz.

12. Pazarda alışveriş yapın

Ljubljana sokak pazarı

Pogacarjev Meydanı’nda her gün kurulan pazara mutlaka uğrayın. Burada hem Ljubljana’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalara hem de yöreye özgü yiyeceklere rastlayabilirsiniz. Fiyatlar pek çok ülkede olduğundan daha uygun. Aslında genel olarak Ljubljana, diğer Avrupa başkentlerine göre hem yeme-içme hem de turistik açıdan oldukça uygun fiyatlı imkanlar sunuyor ziyaretçilerine.

13. Tekne turu yapın

Ljubljana tekne turu

Ljubljana’ya gittiğinizde hava güzelse yapabileceğiniz bir diğer aktivite de nehir boyunca yol alan teknelerde mini bir şehir turu olabilir. Fakat nehir yüksekliği şehrin zemininin baya altında kaldığı için tekneden manzara tam anlamıyla tatmin etmeyebilir, yine de deneyebilir ve şehri bir de nehirden görebilirsiniz.

14. Bled Gölü’nü görün

bled gölü gezisi

Son olarak, Ljubljana’ya gitmişken, 1 gününüz daha varsa mutlaka Bled Gölü gezisi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bled Gölü’ne Ljubljana’dan tek otobüs ile ve yaklaşık 1 saatte çok kolay ulaşabilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında gidecekseniz size sarı ve turuncu yapraklı ağaçları ile tek kelimeyle mükemmel bir manzara sunacaktır Bled.. Gölün tam ortasında yer alan adaya küçük tekneler ile ulaşabilir, veya kaleye tırmanıp manzaraya tepeden bakabilirsiniz. Bled Gölü kenarındaki restoranlarda göl manzara güzel bir yemek yiyebilir, sonrasında da buraya özgü tatlısı Kremnarezinayı deneyebilirsiniz.

Ljubljana’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Ljubljana gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın