London Pass avantajları

London Pass & Oyster Card Nedir? Fiyatları, Avantajları…

Seyahat etmek, yeni yerler görmek her ne kadar keyifli olsa da biraz masraflı bir hobi. Üstelik destinasyon bir Avrupa veya Amerika şehri ise maalesef ayırmanız gereken bütçe de biraz yüksek oluyor. Ki Londra’nın herhangi bir Avrupa şehrinden daha pahalı olduğunu da söyleyebilirim. Durum böyle olunca “evde mi oturalım, hiç seyahat etmeyelim mi” gibi bir ikilem söz konusu oluyor ki tavsiye etmem.

Seyahat etmeyi de ucuza getirmenin yolları var. Pek çok Avrupa kentinde uygulanan şehir kartları da bunlardan biri. London Pass ise Londra’nın bu anlamda tek resmi şehir kartı diyebilirim.

London Pass Nedir? yazısında sizlere Londra’da bir turist olarak gezerken ihtiyaç duyabileceğiniz, masrafları azaltmada yardımı olabilecek bir kart olan London Pass ile ilgili bilgiler verip nasıl en verimli, en karlı şekilde değerlendirebileceğinizden bahsetmek istiyorum. Ama yazıya isterseniz London Pass kartını diğer şehir kartlarıyla kıyaslayarak başlayayım.

Söylediğim gibi Avrupa’da pek çok turistik kentte bu şehir kartları kullanılıyor. Ancak çok az bir kısmı kullanıcıya maliyet avantajı sağlıyor.

Ya da şöyle söyleyeyim; bu kartların maliyet avantajından faydalanabilmek için başta karta ödediğiniz paradan daha yüksek bir tutarda turistik yer gezmeniz lazım ki kart ücretlerinin yüksekliğinden dolayı nefes almadan, koştura koştura gezmeniz anlamına geliyor bu çoğu şehirde.

Ancak Londra bu açıdan daha farklı. Yazının devamında örnekleriyle anlatacağım ancak şimdiden söyleyebilirim ki diğer şehir kartları ile kıyaslandığında London Pass öyle çok koşturarak gezmenize de gerek kalmadan bir fiyat avantajı sağlayabiliyor.

London Pass Nedir? Ne İşe Yarar?

Londra indirim kartı London Pass

Kullanan kişiye Londra şehrindeki 80 kadar turistik yere ücretsiz giriş sağlayan, çok popüler olan yerlerde sıra beklemeden içeri girebileceğiniz, ayrıca bir de ücretsiz hop on hop off otobüs turu da yapabileceğiniz şehir kartı London Pass gerçekten avantajlı bir kart.

Ancak elbette bu avantajın büyüklüğü şehirde kalma sürenizle de alakalı. 1, 2, 3, 6 ve 10 günlük farklı versiyonları bulunan kartlardan maliyet olarak en faydalısı 10 günlük London Pass, en az faydalısı da 1 günlük olanı diyebilirim.

Normalde London Pass kartına toplu ulaşımı ücretsiz kullanma dahil değil. Ancak London Pass kartı aldığınızda ek bir fiyat daha ödeyerek Oyster Seyahat Kartı avantajlarını da tanımlarsanız Londra içerisindeki tüm metro, tren ve otobüs seferlerini limitsiz olarak ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Üstelik London Pass kartınızın süresi kaç günlükse Oyster Card da o süre boyunca geçerli oluyor. Yeri gelmişken Oyster Card ile ilgili biraz daha bilgi vereyim.

Oyster Card Nedir?

Oyster Card avantajları

Londra toplu taşıma araçlarını şehir içinde seyahat etmek amacıyla gün boyunca defalarca (sınırsız) bir şekilde kullanabileceğiniz Oyster Card otobüs, tren ve metrolarda geçerli. Kart ayrıca;

 • Heathrow Havaalanı / Londra Şehir Merkezi arasında
 • City Havaalanı / Londra Şehir Merkezi arasında

da geçerli. Dolayısıyla Oyster Card ile bu iki havaalanına ulaşım da ücretsiz. Ancak Gatwick, Stanstead ve Luton Havaalanları Oyster Card kapsamında değil, onu belirtmem lazım.

Normalde Londra’nın merkezi sayılan 1. ve 2. Bölgeler arası metro ücreti £2,40 tutarında. Otobüs ise £1,50. Ve şehirdeki turistik yapılar her ne kadar birbirine yakın olsa da çoğunlukla yürüme mesafesinde değil. Daha doğrusu yürüme mesafesinde olan da var olmayan da.

Büyük bir şehir olmasından dolayı da Londra’da metroyu sık sık kullanacaksınız, aksi pek mümkün değil. Az kullanabilirsiniz belki ama kullanacaksınız.

Günde ortalama 3 defa metroyu kullanmanız halinde ise günlük seyahat masrafınız £7 civarında olacak, ki daha sık toplu taşıma kullanma ihtimaliniz de var. Haliyle Oyster Card satın alma konusunu değerlendirmelisiniz.

Ancak eğer şehri biraz biliyorsanız ve hem konaklayacağınız otel, hem de ziyaret edeceğiniz yerleri sıkı bir şekilde planlayarak belki daha az toplu taşıma kullanıp Oyster Card’a da ihtiyaç duymayabilirsiniz.

London Pass ile Nelere Sahip Olacaksınız?

London Pass hakkında bilgiler

London Pass ile sahip olacaklarınızı daha kolay anlaşılması açısından madde madde açıklayayım:

 • 80 kadar turistik yere ücretsiz giriş (ki bunlar arasında Tower of London, London Bridge, Westminister Abbey, Kensington Sarayı, St Paul’s Katedrali, Windsor Kalesi, Royal Albert Hall, Wembley Stadyumu gibi en önemli turistik yerler var).
 • Ücretsiz Hop on Hop off otobüs turu ile Thames Nehri’nde tekne turu.
 • En popüler ve kalabalık turistik yerlerde sırada beklemeden içeri girme ayrıcalığı (ancak bunun çok da önemli olmadığını söylemeliyim, çünkü Londra’daki turistik yerlerde çok uzun kuyruklar olmuyor, belki London Eye bir istisna o kadar. Kuyruk olan yerlerde de sıra oldukça hızlı ilerliyor zaten).
 • Detaylı Londra Rehber Kitabı.
 • Londra’daki 100’den fazla restoranda geçerli %10-50 arasında değişen indirimler (London Pass kartına indirim veren restoranların listesi kartla birlikte verilen Londra Rehber Kitabı içinde yer alıyor).
 • Eğer London Pass kartı internet üzerinden satın alırsanız, herhangi bir sebeple seyahatiniz iptal olursa London Pass kartınızı 30 gün içerisinde ücretsiz iade avantajı

şeklinde sıralayabilirim. Burada bahsettiğim ücretsiz giriş yapabileceğiniz turistik yerlerin tam listesini ise londonpass.com/london-attractions/ linkinde bulabilirsiniz.

London Pass Fiyatları

London Pass ne kadar

Satın aldığınızda Londra’daki pek çok hatta en önemli turistik yerlere ücretsiz giriş hakkı veren London Pass fiyatları geçerli olduğu gün sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Güncel fiyatlarını şu şekilde söyleyebilirim:

1 günlük London Pass;

 • Yetişkinler için £69, 5-15 yaş arası çocuklar için £49.
 • Eğer buna 1 günlük Oyster Card da eklemek isterseniz yetişkinler için toplam London Pass fiyatı £84, 5-15 yaş arası çocuklar için £55.

2 günlük London Pass ise;

 • Yetişkinler için £94, 5-15 yaş arası çocuklar için £69.
 • Eğer buna 1 günlük Oyster Card da eklemek isterseniz yetişkinler için toplam London Pass fiyatı £114, 5-15 yaş arası çocuklar için £82.

3 günlük London Pass;

 • Yetişkinler için £114, 5-15 yaş arası çocuklar için £84.
 • Eğer buna 1 günlük Oyster Card da eklemek isterseniz yetişkinler için toplam London Pass fiyatı £144, 5-15 yaş arası çocuklar için £103.

6 günlük London Pass,

 • Yetişkinler için £154, 5-15 yaş arası çocuklar için £114.
 • Eğer buna 1 günlük Oyster Card da eklemek isterseniz yetişkinler için toplam London Pass fiyatı £199, 5-15 yaş arası çocuklar için £145.

10 günlük London Pass,

 • Yetişkinler için £184, 5-15 yaş arası çocuklar için £139.
 • Eğer buna 1 günlük Oyster Card da eklemek isterseniz yetişkinler için toplam London Pass fiyatı £239, 5-15 yaş arası çocuklar için £194.

Nerelerden London Pass Satın Alabilirsiniz?

London Pass nedir ne işe yarar

London Pass satın almanın en güvenli yolu kendi resmi internet siteleri. londonpass.com linkinde istediğiniz bilet türünü seçtikten sonra satınalma işlemine geçebilirsiniz.

Aldığınız biletlerin size ulaşmasının ise 3 yolu var:

 • İsterseniz satınalma işleminin makbuzunun çıktısını alarak London Pass kartınızı Londra’da teslim alabilirsiniz. Bu işlemi seçerseniz ayrıca bir teslimat ücreti ödemenize gerek yok. Teslim adresi:

The London Pass Redemption Desk

11a Charing Cross Road, London, WC2H 0EP (Leicester Square Metro İstasyonu, 1 no’lu çıkıştan çıkmalısınız).

 • İsterseniz internet üzerinden aldığınız kartın Türkiye’deki adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz. Yalnız bunu seyahatinize 1 ay veya daha fazla zaman varsa seçmenizi öneririm. Postada bir gecikme olması halinde parasını ödediğiniz kart daha elinize ulaşmadan Londra’ya varabilirsiniz. Kartı adresinize istemeniz durumunda £7,95 (15 günde teslim) veya £20 (4-5 günde teslim) kargo ücreti de ödemeniz gerekecek.
 • İsterseniz de London Pass kartınızı Android veya IOS telefonunuza mobil olarak yükleyebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir teslimat ücreti ödemenize gerek olmadığı gibi, yanınızda kart taşımanız da gerekmeyecek. Bunun için satınalma sırasında “Mobile Ticketing” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Ardından kart telefon numaranıza gönderilir.

Yalnız bu seçenek sadece London Pass kart alırsanız geçerli, toplu taşımada kullanılan Oyster Card mobil cihazlara yüklenemiyor.

London Pass Satın Almaya Değer mi?

London Pass almak lazım mı

Ve uzun bir yazı sonrası en önemli konuya geldik; London Pass almanın ödediğiniz paraya değip değmeyeceği. Elbette bu soruya herkes için geçerli olacak bir “evet” veya “hayır” cevabı vermek mümkün değil. Bu durum Londra’da kaç gün geçireceğinize, bu sürede neler yapmak isteyeceğinize bağlı olarak değişiyor.

Genel bir kural olarak söyleyebilirim ki; günde 3 turistik yer gezip bu arada Hop on Hop off otobüs turları gibi ekstra turlar da almanız halinde karta ödediğiniz ücreti çıkarıp biraz kâra da geçmiş olursunuz. Ancak ne kadar kâra geçeceğiniz de önemli tabii.

Yani “2 gün geçerli olan London Pass kartına £94 ödeyeceğime 2 günde £100 tutarında turistik yer gezerim, aradaki £6 çok önemli değil” diyor da olabilirsiniz.

Öte yandan ben bu yazıda sizler için 3 günlük bir London Pass kartı üzerinden, verimli ve kârlı bir seyahat programı vermek isterim. Elbette sonrası sizin tercihlerinize ve zevklerinize kalmış.

London Pass ne sağlıyor

Aslında tabloda verdiğim program ne çok yoğun ne çok çok boş. Ortalama bir turistin günde 3 turistik yer gezebileceğini göz önünde bulundurarak planladım.

Ve bu durumda 3 günde toplam £30 fiyat avantajı elde edebiliyorsunuz ki programa aldığım yerlerden biri de (London Eye) zaten London Pass kart avantajlarına dahil olmayan yerlerden. Elbette sizin ilgi alanlarınız bambaşka olabilir ancak benzer bir karşılaştırmayı da kendi tercihlerinize göre yapabilirsiniz.

Eğlenceli bir Londra gezisi için ihtiyacınız için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Scroll to Top