British Museum

British Museum, Londra‘nın ve dünyanın en ünlü ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Londra’nın oldukça merkezi bir noktasında bulunan müzede birçok bölüm ve binlerce eser bulunur.

Müze girişinde edinebileceğiniz broşür ile gezinizi planlayabilirsiniz. Binlerce eser ve onlarca bölümün bulunduğu müzeyi gezmek için 1 saat, 3 saat, sadece çocuklar gibi bölümler bulunan bu doküman oldukça işe yarar.

Bir müze sever değilseniz ya da vaktiniz kısıtlıysa ama yine de buradaki en temel eserleri görmek için müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız işte kaçırmamanız gereken 10 eser:

1. Rosetta Taşı

British Museum Rosetta Stone

Müzenin 4 numaralı odasında yer alan Rosetta, 1802 yılından beri burada sergilenmektedir. Antik Mısır’a ait olan eser, MÖ 2. yüzyıldan kalmadır ve Mısır hiyerogliflerinin anahtarıdır.

Yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki eserin bir köşesi maalesef kırıktır. Üzerindeki sembol ve şekillerden dini içerikli bir metin olduğu anlaşılmaktadır.  Müzede Rosetta’nın hem orijinali hem de oldukça başarılı bir kopyası bulunmaktadır.

2. Lion Hunt Rölyefleri

British Museum Lion Hunt Reliefs

Lion Hunt Rölyefleri 10. odada bulunuyor. MÖ 7. yüzyıldan kalma olan eserde yer alan “aslan avı” figürü kralların bunu spor olarak yaptığını ve bununla halkı koruduğunu sembolize eder. Bu eserde yer alan tasvir, sanatın en başarılı örneklerinden biridir.

3. Parthenon Heykelleri

British Museum Parthenon Heykelleri

Parthenon Atina’da yer alan bir dünyaca ünlü bir yapı kompleksi. British Museum’da sergilenen heykeller ise bu tapınaktan kalmadır. 1817 yılından beri bu müzede sergilenen heykellerin bir kısmı da Louvre, Vatikan Müzeleri, Kopenhag Milli Müzesi gibi farklı yerlerde yer almaktadır.

Dünyanın birçok ünlü müzesinde görebileceğiniz Parthenon Heykelleri’nin İngiltere ayağını görmeden British Museum’dan ayrılmamalısınız.

4. Lewis Satranç Figürleri

British Museum Lewis Chess Figures

Lewis satranç figürleri Avrupa uygarlığının önemli bir sembolüdür. Bu satranç figürleri British Museum’da yer alan ikonik nesnelerin özgün bir bölümüdür.

MS 1150 – 1200 yılları arasında Norveç’te yapıldığı düşünülen satranç figürlerinin bulunup müzeye getirilmeden önce koruma amaçlı gömülü olduğu bilinmektedir. Figürler, Orta Çağ’da krallıklar, adalar ve İskandinavya arasında kültürel ve siyasi bağları sembolize etmektedir. Eğer satranç seven biri iseniz Lewis satranç figürleri ilginizi çekebilir.

5. Oxus Hazinesi

British Museum Oxus Treasure

Oxus Hazinesi, MÖ 4 – 5. yüzyıldan kalan altından bir atlı araba figürüdür. 75,5 gram ağırlığında ve 19.5 cm yüksekliğindei eser in tamamen altındadır.

Kimileri tarafından görünüş olarak küçük olması nedeniyle değer bakımından eleştirilse de Oxus, British Museum’un vazgeçilmez parçalarındandır.

6. Ur Oyunu

British Museum Royal Game of Ur

Ur, bir oyun tahtası. MÖ 2400 – 2600 arasında İran’da yapıldığı bilinen eserde 20 eşit kısım bulunmaktadır. Taşların üzerinde farklı semboller bulunmaktadır.

7. Katebet Mumyası

British Museum Mummy of Katebet

Katebet Mumyası, British Museum’un sembollerinden biridir. MÖ 1250 – 1330 yıllarından kalma olan mumyanın Afrika ve Mısır kökenli olduğu düşünülmektedir.

Katebet adındaki yaşlı bir kadına ait olan mumyanın üzerinde renkli bir mask ve çeşitli takılar vardır. Mumya, 165 cm. boyundadır.

8. Samuray Kıyafeti

British Museum Samurai Armor

British Museum’da Japonya kısmında sergilenen samuray kıyafeti oldukça korunmuş halde günümüze kadar gelmiştir.

9. Kral Ife

British Museum King Ife

14–15. yüzyıldan kalan eserin Afrika’da yapıldığı düşünülmektedir. 35 cm. yüksekliğinde bir büsttür. Eser doğal bir tarz ile yapılsa da bir insan başından küçük ölçülerde yapılmıştır.

10. Sphix of Tahargo

British Museum Sphinx of Tahargo

Granitten yapılan bu heykel MÖ 680 yılından kalmadır. 73 cm. uzunluğu, 40.6 cm yüksekliğindeki eser müzenin en çok ziyaret edilenlerdendir. Antik Mısır ve Sudan bölümünde görülebilir.

British Museum Ziyaret Bilgileri

  • Ziyaret Saatleri: Müze her gün 10:00 – 17:30 (Cuma günleri 20:30) arasında açıktır.
  • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
  • Web Sitesibritishmuseum.org
  • Nasıl Gidilir: Buraya metro ile Tottenham Court Road, Holborn, Russell Square veya Goodge Street metro istasyonlarından birinde inerek ulaşabilirsiniz.

Eğlenceli bir Londra gezisi için ihtiyacınız için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

  1. Sema Hanım bence bu müzede görülmesi gerekenlerden biri de Nereidler anıtıdır. Parça parça ülkemizden taşınıp yabancı diyarlarda sergilenen bu görkemli anıt 11. olmayı hak ediyor bence.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın