Londra'da nerede kalınır

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Londra’da nerede kalınır? sorusu, Londra seyahatini benim gibi bireysel olarak organize edenlerin akıllarına ilk gelen sorulardan. Avrupa’nın Paris’ten sonra en çok turist çeken şehri olan Londra’ya gitme kararını aldıktan sonra aklıma ilk gelen soru “Londra’da nerede kalınır?” sorusu olmuştu. Londra’nın konaklama konusundaki ününü önceden duymuş biri olarak daha araştırma yapmadan tedirgin olmuştum işin aslı. Hem Londra’ya önceden birçok kez giden yakın dostlarımın tavsiyeleri hem de detaylı araştırmalarım sayesinde aslında “Londra’da nerede kalınır?” sorusunun çok daha kafaya takılmaması gereken bir soru olduğunu anladım. Seyahatim öncesinde yaptığım tüm araştırmaları ve bireysel tecrübelerimi yazı boyunca okuyabilirsiniz.

Londra’da Nerede Kalınır?

Dünyanın en önemli şehirlerinden olan Londra‘da 3000‘e yakın otel yer alıyor. Otel fiyatları maalesef Avrupa’nın birçok önemli şehrine göre oldukça yüksek. Fiyatlara genellikle tüm KDV ve vergiler dahil. Kahvaltı fiyatı ise seçim yaptığınız konaklama tipine göre değişiklik gösteriyor. Otellerin oda büyüklükleri ise ufak sayılabilir. Kısacası Londra’da nerede kalınır diye düşünüyorsanız siz bütçeden haber verin, şehirde konaklama yapılacak basitten egzotiğe birçok otel seçeneği var 🙂

Londra toplam 6 bölgeye ayrılmış bir yer. Bu bölgeler ZONE olarak geçiyor ve merkezden dışarı doğru Zone sayıları artarak devam ediyor. Zone 1 şehrin merkezi. Genellikle en lüks ve güzel oteller bu bölgede. Burası şehrin merkezi olduğu için doğal olarak otel fiyatları şehir dışındaki tesislere nazaran daha yüksek. Her konaklama yazısında belirttiğim gibi benim kendi tercihim şehrin hep en merkezinde kalmaktan yana. Belki konaklamaya biraz fazla bütçe ayırmak zorunda kalıyorsunuz ama otelden dışarı adım attığınız anda şehrin hareketli yaşamına kavuşma şansınız var.

Eğer merkezde konaklama benim için lüks derseniz dikkat etmeniz gereken en önemli konu otelin metroya yakınlığı olmalı. İşin aslı merkezde de konaklarsanız otelinizin metro istasyonunun hemen yanında olması sizin için büyük avantaj. Londra, dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. Şehrin her köşesine metro ile rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer konaklama yapacağınız otel, herhangi bir metro durağına yakın olursa gezi boyunca ulaşım konusunda sıkıntı çekmezseniz. Hele size yakın olan durak kesişim duraklarından biri olursa mis gibi olur.

Zone 1‘den dışarı doğru gittikçe yani Zone 2, Zone 3 gibi ilerledikçe şehrin kıyılarına, varoşlarına doğru ilerliyorsunuz. Özet olarak Londra’da nerede kalınır derseniz merkezdeki Westminster, Chelsea, King’s Cross, Myfair, Hyde Park ve Oxford Caddesi çevresindeki otellere göz atabilirsiniz. Londra’daki en önemli gezi noktaları alttaki haritada güzel bir şekilde gösterilmiş. Bu yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları incelemek isterseniz Londra Gezilecek Yerler yazıma göz atabilirsiniz.

Londra Turist Haritası revize
Londra, Thames Nehri tarafından iki parçaya ayrılmış güzel bir şehir. Şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerler genel olarak birbirine yakın konumda yer alıyor. Görsele tıklayarak haritanın büyük halini inceleyebilirsiniz. Haritada şehrin alışveriş bölgesini, simge yapı Big Ben’i ve yazı devamında tavsiye ettiğim otelin konumlarını özellikle işaretledim.

Londra Otel Rezervasyonu

Londra dünyanın en çok turist çeken destinasyonlarından bir tanesi. Otel rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız beğendiğiniz otellerde boş oda bulma şansınız, hem de uygun fiyatlara bulma şansınız o kadar artar.

Londra otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. En iyi fiyat garantisi sunan sitede seçim yapacağınız otele bağlı olarak rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalana kadar iptal etme şansınız var. Yani vize başvurusunda tatsız bir durumla karşılaşır ya da otelinizi değiştirmek isterseniz bu durum booking.com ile çok kolay.

Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın.

Londra Otel Fiyatları

Üzülerek söylemek gerekirse Londra’da konaklama fiyatları diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça yüksek Benim baktığım dönemde Booking.com’da yer alan otellerin gecelik oda fiyat ortalaması 190 Euro‘ydu. 3 yıldızlı, merkezi konuma sahip ortalama bir otelin kahvaltı dahil gecelik fiyatı 150-250 Euro arasında olarak geçiyor. Otel fiyatlarına KDV ve tüm vergiler dahil. Yani Booking.com’da göreceğiniz fiyatlar üzerine ekstra herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz. Otellerde gecelik oda fiyatına kahvaltı dahil olmayabiliyor. Ekstra kahvaltı fiyatı kişi başı otelin kalitesine göre 9,5-38 Euro arasında.

Londra'da nerede kalınır London Eye
Fotoğrafta gözüken yer Londra’nın simge yapılarından olan London Eye adlı ünlü dönme dolap. Dönme dolabın hemen yanında akvaryum binası o binanın hemen arkasında ise altta tavsiye ettiğim Premier Inn London County Hall adlı otel yer alıyor.

Londra’da kişisel konaklama deneyimi: Premier Inn London Country Hall

Londra‘ya seyahat etmeye karar verince herkes gibi benim de ilk aklıma gelen soru “Londra’da nerede kalınır?” sorusu oldu. Bu noktada hemen Londra’ya daha önce birçok kez gitmiş yakın bir arkadaşıma danıştım ve tavsiye olarak kendisinden 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı oteli öğrendim. Bu otel Booking.com’da yaklaşık 5000 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi olağanüstü yüksek bir puana sahip. Otel Londra’nın en ünlü simge yapısı olan London Eye’in hemen arkasında. İngiltere‘nin simge yapısı olan Big Ben ise otele yürüyerek 5 dakikalık uzaklıkta. Otele yakın 2 adet metro istasyonu var. Benim otelde konakladığım dönemde otelin gecelik oda fiyatı 200 Euro‘ydu. Bu fiyata kahvaltı dahil. Otelde geleneksel İngiliz kahvaltısının yanı sıra açık büfe kahvaltılık servis ediliyor. Yeme içme konusunda sıkıntılı olan benim için bile kahvaltı gayet yeterliydi. Kısacası Londra’ya tekrar gitme şansım olsa önce yine bu otele göz atarım. Fiyat karşılaştırmak için alttaki otellere de göz atarım. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Londra otel tavsiyesi Premier Inn London County Hall
3 yıldızlı Premier Inn London County Hall bana göre Londra’da konaklama yapılabilecek güzel tesislerden biri. Eğer sizin de aklınızda “Londra’da nerede kalınır?” sorusu varsa bu otele bir göz atın derim.

Londra’da Konaklama Yapabileceğiniz Diğer Otel Tavsiyelerim

Yazı genelinde de sık sık belirttiğim gibi Londra’da nerede kalınır diye düşünenler için Londra oldukça zengin seçeneklere sahip bir şehir. Ben Londra seyahatimde 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde konaklama yapsam da otel seçiminde oldukça kararsız kalmıştım. Altta adı geçen otellerin birkaçında yedek rezervasyon yapıp son dakikaya kadar otel seçiminde kararsız kalmıştım. Ben sahip olduğu konumdan dolayı Premier Inn’de kaldım. Eğer siz Premier Inn London County Hall ‘de yer bulamazsanız ya da tesis genel olarak beklentilerinizi karşılamayacak bir yerse altta adı geçen otellere göz atabilirsiniz. Ben özellikle Premier Inn London County Hall ile DoubleTree by Hilton Hotel London – Tower of London arasında çok kararsız kalmıştım.  Doubletree by Hilton oteli ile Premier Inn’in oda fiyatları benim baktığım dönemde aynıydı. Eğer konum önemli derseniz Premier Inn’i, konfor önemli derseniz DoubleTree by Hilton’u seçin derim. Şehirde konaklama yapabileceğiniz diğer otel tavsiyelerim ise şunlar:

Özetle Londra’da nerede kalınır yazısı boyunca şehirde konaklama ile ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimden bahsettim. Şehirde gezip görebileceğiniz tüm önemli yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları ise Londra Gezilecek Yerler yazımda okuyabilirsiniz. Londra Gezi Rehberi, Londra Alışveriş Rehberi ve Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın