Londra Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İngiltere‘nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra‘yı konaklama, alışveriş, ulaşım imkânları ile Avrupa’nın tamamından ayrı bir konumda değerlendirmek gerekiyor.

Zengin bir tarih ve kültür mirasına sahip kentte yemek kültürü ile eğlence hayatı da ada hayatına göre biçimlendiği için çoğu yerden farklı özellikler taşıyor.

Londra gezi rehberi ile kendi deneyimlerimi ön planda tutarak kentin tüm bu özelliklerini sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım vermiş olduğum bilgiler keyifli bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Londra Nerede?

Londra nerede haritası

İlk yerleşimin Bronz Çağı’nda başladığı Londra, Birleşik Krallık’ın güneydoğu kısmında bulunuyor. Kentin “Büyük Londra” denilen merkezi 1,572 kilometrekarelik, yükseltinin çok az olduğu alanı kaplıyor. İngiltere’nin başkentinin metropol alanının toplam yüz ölçümü ise 8,382 kilometrekare.

Günümüzde Londra, 32 ilçeye bölünmüş durumda. Bu ilçeler; merkez, iç ve dış adı verilen üç bölge içerisinde yer alıyor. Merkez Londra’nın turizm açısından popüler ilçelerinin başında British Museum ve University of London gibi çok sayıda tarihi yapıya, parka ev sahipliği yapan Bloomsbury geliyor.

Kentin Roma döneminde geliştiği yer olan The City’de modern gökdelenler ile Orta Çağ kiliselerini bir arada görebilirsiniz.

Soho kentin marjinal yanını ortaya koyarken Westminister Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda tarih ve kültürel mekana ev sahipliği yapıyor.

Tarih kadar alışverişe de meraklıysanız South Kensington – Chelsea’yi gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

East End, Greenwich gezginlerin İç Londra’da öncelikli olarak ilgi gösterdikleri yerleşimler. Kentin dış kesiminde ise Doğu ve Güney bölgeleri kültürel olanaklarıyla dikkat çekiyor.

Londra Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Londra gezi notları
Londra gezi rehberi blog

Londra Tarihi

Londra gezi rehberi yazımıza şehrin köklü tarihi hakkında bilgiler vererek başlayalım. Londra’nın erken dönemdeki hali hakkında ilk bulgulara, Vauxhall Köprüsü’nün kuzeyinde 1999 yılında gerçekleştirilen kazılar sonucunda ulaşılmış.

Burada gün ışığına çıkartılan köprü kalıntısından alınan parçalar üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda yapının M.Ö. 1500 dolaylarında inşa edildiği anlaşılmış.

2010’da keşfedilen ve büyük bir ahşap yapıya ait olduğu anlaşılan temel kalıntısı ise kentin bulunduğu bölgedeki ilk yerleşimin M.Ö. 4500’de kurulduğuna işaret etmiş.

Bu buluntulara rağmen günümüz Londrası’nın temellerini atan topluluğun Romalılar olduğu kabul ediliyor. Bölgeyi M.Ö. 43’te hâkimiyeti altına alan imparatorluğun ilk yerleşimi, Kraliçe Boudica önderliğindeki Britonlar tarafından M.S. 61’de yerle bir edilse de pes etmeyen Romalılar 100 yılında Londinium’u yeniden inşa etmeyi başarmış.

5. yüzyılın başlarında imparatorluğun yıkılması ile birlikte bölgeye Anglo-Sakson topluluklar hâkim olmaya başlamış. Bu dönemde Londinium yavaş yavaş önemini yitirmeye başlarken Lundenwic için yükseliş devri başlamış.

680 yılı civarında bölgenin en önemli limanlarından biri olarak anılan kentte 851, 886 ve 994 yıllarında Vikingler saldırmış. İlk iki saldırı amacına ulaşırken üçüncüsü geri püskürtülmüş.

Bu saldırılardan sonra Vikingler Londra’nın günümüzdeki toprakları da dâhil olmak üzere İngiltere’nin doğusunu ve kuzeyini kapsayan alana Danelaw’i kurmuş. Vikingler’in bu hareketi Londra’yı tekrar öne çıkarırken Lundenwic’in tarih sahnesinden silinmesine yol açmış.

11. yüzyılda İngiltere’nin en büyük yerleşimi haline gelen Londra, Normandiya Dükü William’ın tahta geçmesinin ardından nüfusunu arttırmış, ticari ve mimari alanlarda da kayda değer oranda gelişmiş.

14. yüzyılın ortalarında meydana gelen salgında nüfusunun üçte birini kaybeden şehir, sonraki yıllarda vergi adaletsizliği nedeniyle çıkan isyan hareketleri ile çalkalanmış.

Londra gezi notları blog
Londra’nın en önemli yapılarından Tower of London.

Tudor Hanedanı’nın tahta olduğu dönemdeyse birbiri ardına reformlar gerçekleştirilmiş. Kilisenin gücünün her yönden azaltılmaya çalışıldığı bu dönemdeki önemli gelişmelerin başında, birçok yapının özel mülkiyete geçmesi gösteriliyor.

15. ve 16. yüzyıllarda deniz ticaretinde atılım yapan kent, önce Avrupa sonrasında Yeni Dünya ile kârlı anlaşmalara imza atmış.

Sivil savaş döneminde parlamento safında yer alan şehir, 1600’lü yıllarda veba salgınları ve büyük yangınla ciddi zarar görmüş.

18. yüzyılda suçun ve çocuk ölümlerinin yaygın görüldüğü bir şehir haline gelen Londra, kahvehanelerin popüler olmasıyla liberalizmin, baskı makinelerinin artması ile İngiliz basınının merkezi konumuna yükselmiş.

Napolyon’un Amsterdam’ı işgali sonrasındaysa Hollanda’dan ayrılan finans kurumları faaliyetlerini İngiltere’nin başkentinde sürdürmeye başlamış.

20. yüzyılın başında, göçmenlerin akın etmesiyle, Londra’nın nüfusu inanılmaz rakamlara tırmanmış. Bu durum II. Dünya Savaşı’na kadar devam etmiş ve savaş sonrasında nüfus dramatik bir şekilde azalmış.

Savaş yıllarında Naziler’in hava saldırılarına maruz kalan kent, 60’ların ortasında gençlik hareketlerinin merkezi konumuna gelmiş.

2012 Yaz Olimpiyat Oyunları, 21. yüzyılın başlangıcını birbirinden prestijli yapıları inşa ederek kutlayan Londra’nın imajını olumlu yönde etkilemiş ve kente gelen turist sayısının artmasına yol açmış.

Nüfus & Toplum

9 milyona yakın kişinin yaşadığı Londra’da nüfusun üçte birini etnik gruplar oluşturuyor. Bu durum resmi dili İngilizce ve nüfusunun yarıya yakını Hristiyan olan kentte farklı inanç sistemleri ile lisanların varlıklarını korumasını sağlıyor.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Londra'ya uçakla nasıl gidilir, İstanbul Londra uçuş

Uçak İle Ulaşım

Kente konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat etmek isterseniz, hava yolu ile ulaşım seçeneklerini incelemeye öncelik verebilirsiniz. Londra’da sivil havacılık faaliyetleri için kullanılan 5 farklı havalimanı bulunuyor.

Bu havalimanları içerisinde en yoğun trafiğe sahip olanı Heathrow. Onun hemen arkasından pek çok uluslararası hava yolu şirketinin sefer düzenlediği Gatwick geliyor. Stansted, ağırlıklı olarak EasyJet ve Ryanair tarafından kullanılıyor.

Luton, düşük fiyatlı şirketlerinin yılda 10 milyondan fazla yolcu taşıdıkları bir başka havalimanı. Kentteki en küçük havaalanı konumundaki London City ise aralarında Malaga, Ibiza ve Mayorka’nın da bulunduğu Güney Avrupa’daki tatil destinasyonlarına düzenlenen uçak seferleri için kullanılıyor.

Ülkemizden kente direkt seferler Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından düzenliyor. Ortalama 4 saat 10 dakika süren yolculuk için ayrıca British Airways’i de tercih edebilirsiniz.

Bu firmalardan Türk Hava Yolları ve British Airways varış noktası olarak kent merkezine ulaşımın daha kolay bir şekilde yapılabildiği Heathrow’u kullanıyor. Pegasus seferleri ise Stansted Havalimanı’nda sonlanıyor.

Tren İle Ulaşım

Avrupa’daki bir başka tatil destinasyonundan Londra’ya gitmeye karar verirseniz yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanabilirsiniz. Kentin farklı bölgelerinde toplam 12 ana tren istasyonu faaliyet gösteriyor.

Bu istasyonlardan; St. Pancras; Paris, Lille, Brüksel gibi destinasyonlardan gelen trenleri ağırlıyor.

Thalys ve Eurostars Fransa ile Belçika’dan kente direkt demir yolu seferleri düzenliyor. Hollanda, Almanya, İtalya gibi yerlerdense aynı firmaların Brüksel aktarmalı ulaşım seçenekleri bulunuyor.

Londra’ya yüksek hızlı tren yolculuğu Paris’ten 2 saat 15 dakika, Brüksel’den 1 saat 50 dakika sürüyor. Her iki firmada bilet fiyatları konusunda hava yolu şirketlerine benzer tarife uyguluyor. Yani bilet yolculuk tarihinden ne kadar önce alınırsa, o kadar uygun fiyatlı oluyor.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Londra gezi rehberi, Londra'ya ne zaman gitmeli
Londra gezi rehberi, Hyde Park.

Tarihindeki önemli dönüm noktalarından, nüfus yapısından ve ulaşım olanaklarından sonra Londra gezi rehberi dâhilinde şimdi sizlere kente seyahat için en ideal dönemlerini anlatmak istiyorum.

Kapalı havası ve yağmuru ile ünlü Londra, ılıman okyanus iklimi sayesinde 4 mevsim ziyaret edilebilecek bir tatil destinasyonuna dönüşüyor. Bu özelliği, doğal olarak gezginlerin arzu ettikleri tatili planlamalarını istedikleri gibi gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırıyor.

Hangi dönemde kente giderseniz gidin tatilinizi renklendirecek bir kültürel etkinliğe rahatlıkla denk gelebilirsiniz.

Örneğin yeni yılı Londra’da karşılamaya karar verirseniz, London Eye ve çevresinde gerçekleştirilen görkemli havai fişek kutlamasını izleme olanağı yakalayabilirsiniz. Bu gösteriyi kaçırırsanız sakın üzülmeyin; çünkü Çin Mahallesi’ne giderek farklı bir kültüre ait yeni yıl kutlamalarını deneyimleme imkânınız da bulunuyor.

Ocak ayında ayrıca sanatseverlerin büyük ilgi gösterdikleri bir fuar düzenleniyor. Futbolu seviyorsanız, Şubat’taki Carling Cup Finali ilginizi çekebilir. Mart ayında ise St. Patrick Günü kutlamaları dâhilindeki şenliklerde eğlenme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kış ve ilkbahar ayları cazip fırsatlar sunsalar da çoğu gezgin, güneşli gün sayısının fazla olduğu yaz aylarında kente seyahat etmeyi tercih ediyor.

Böyle bir alışkanlığın ortaya çıkmasında Wimbledon Tenis Turnuvası’nın ve Londra Şehir Festivali’nin de payı bir hayli fazla. Eylül’ü Thames, Ekim’i Londra Film festivalleri ile geçiren kentte yılın son etkinliği Aralık’ta Londra Geçidi adıyla yapılıyor.

Londra’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

londra gezi rehberi otel tavsiyeleri

Kıta Avrupası’ndaki pek çok tatil destinasyonunun aksine Londra’da nerede kalınır sorusunu cevaplamak çok daha kolay. Çünkü kent merkezi olarak anılan Great London bölgesi içerisinde her bütçeye ve beğeniye hitap eden konaklama tesislerinin faaliyet gösterdiği çok sayıda yerleşim bulunuyor.

Ayrıca Londra gezi rehberi içerisinde ayrı bir başlık altında detaylı bilgilerini paylaşacağım şehir içi toplu taşıma olanaklarının gelişmiş olması, konaklama için bölge seçimi yaparken gezginleri bir hayli rahatlatıyor.

Eğer kısıtlı bütçeye sahip sırt çantalı bir gezginseniz, sizlere önereceğim bölgeler Bloomsbury ve Bayswater. YHA London St. Pancras ve Astor Queensway Hostel gibi uygun fiyatlı seçeneklerin bulunduğu bu iki bölgenin ortak özelliği, genç yaştaki bireylerin ilgisini çekebilecek sosyal olanaklara sahip olmaları.

Ortalama bütçesi olanlar içinse Londra biraz daha fazla seçenek barındırıyor. Bu seçeneklerin başında gelen Kensington’da Gloucester Road çevresinde fiyatları orta seviyede olan oteller bulunuyor.

Yalnız belirtmeliyim ki bu bölge, Pegasus ve Atlasglobal tarafından kullanılan Stansted Havalimanı’nın uzağında yer alıyor. Paddington ise Heathrow Havalimanı’na yakınlığı nedeniyle popüler bir konaklama bölgesi olarak anılıyor.

Kensington ile Paddington’a ek olarak Victoria ve Westminster’a da araştırmanız sırasında odaklanabilirsiniz. Hatta değerlendirme yaparken 3 yıldızlı London Court Hotel, 4 yıldızlı Park Plaza Victoria London gibi seçeneklere öncelik verebilirsiniz.

Bütçeniz genişse veya iş seyahatindeyseniz, lüksün öne çıktığı The City veya West End otelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu bölgelerdeki otel seçeneklerinin arasında 5 yıldızlı The Piccadilly London West End ve The Soho Hotel bulunuyor.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Londra otellerini incelemek için tıklayın.

Londra’daki konaklama bölgeleri ve oteller hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, şu içeriklerimizi okuyabilirsiniz:

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra'da gezilecek yerler bilgi ve fotğoraflar
Londra gezi notları: Buckingham Sarayı

Londra gezi rehberi yazımızın en önemli bölümlerinden biri doğal olarak şehirdeki gezilecek yerler. Orta Çağ’dan itibaren siyasi ve ekonomik anlamda dünyanın en önemli gücü haline gelmiş bir imparatorluğa başkentlik yapmış Londra, o günlerdeki ihtişamını önemli bir bölümü Thames Nehri çevresinde yer alan tarihi yapıları ile günümüzde konuklarına yansıtıyor.

Westminster Sarayı ve ona bitişik heybetli Big Ben ile Tower Bridge, bu tarz yapıların başında geliyor. İhtişamdan bahsetmişken St. Paul’s Katedrali, Londra Kalesi, Westminster Manastırı ve Buckingham Sarayı’nı da bu listeye eklemek gerekiyor.

Londra’nın tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerdenseniz önceliği British Museum ile Doğa Tarihi ve Bilim müzelerine verebilirsiniz.

Sanatsal birikimi konusunda Tate Modern, Shakespeare’s Globe ve Ulusal Galeri önemli fırsatlar sunuyor. Piccadily Circus ile Trafalgar Meydanı ise günlük yaşamı gözlemlemek için en ideal noktalar.

Hyde Park gibi huzur dolu mekânlara da ev sahipliği yapan Londra’da ziyaret edilebilecek yerler sadece tarihi yapılardan oluşmuyor.

Yeni bin yıla girerken düzenlenen kutlamaların bir parçası olan Millennium Dome, London Eye ve Millennium Bridge kent mimarisinin modern yüzünü oluşturuyor. London Eye aracılığıyla kentin eşsiz manzarasını izleyip birbirinden güzel fotoğraflar çekme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Londra gezi rehberi dâhilinde adlarını andığım mekânlar hakkında detayları ve fotoğrafları “Londra Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da yapılacak şeyler
Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, şehrin simgeleri arasına katılan ünlü dönme dolap, London Eye’a binmek.

Londra dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biri olmasını, ziyaretçilerine sunduğu onlarca aktiviteye borçlu. Seyahat amacınız ne olursa olsun kentte gerçekleştirilen şu aktivitelere katılarak ve ziyaretler gerçekleştirerek tatilinizi daha da renklendirebilirsiniz:

 • Manzara izlemek için London Eye’a binebilirsiniz.
 • Shakespeare Globe’da etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir performans izleyebilirsiniz.
 • Eğlenceli anlar yaşamak için Notting Hill’de düzenlenen karnavala katılabilirsiniz.
 • Wimbledon Tenis Turnuvası kapsamındaki karşılaşmaları izleyebilirsiniz.
 • British Museum’un zengin koleksiyonu aracılığıyla kültürel birikiminizi artırabilirsiniz.
 • Geleneksel İngiliz kahvaltısı ile Fish & Chips’in tadına bakabilirsiniz.
 • Thames Nehri’nde gerçekleştirilen tekne turlarına katılabilirsiniz.
 • Çikolataya düşkünseniz büyüsüne kapılmak için M&M World’e gidebilirsiniz.
 • Oxford Street’teki alışveriş olanaklarını değerlendirebilirsiniz.
 • Farklı atmosfer ile ilgi odağı olan Camden Town’u ziyaret edebilirsiniz.
 • Buckingham Sarayı’ndaki nöbet değişimini izleyebilirsiniz.

Londra gezi rehberi yazısının bu bölümde sizlere önerdiğim aktiviteler hakkında detayları merak ediyorsanız “Londra’da ne yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Londra çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Londra’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Londra’da Ulaşım

Londra'da ulaşım, havaalanı, şehir içi, tren, Londra gezi notları
Birleşik Krallık ve Londra’nın en ünlü simgelerinden, 2 katlı kırmızı otobüsler ve taksiler.

Londra gezi rehberi yazısı boyunca bahsettiğimiz konular içinde şehirde en az sıkıntı yaşayacağınız konuların başında belki de ulaşım konusu geliyor.

Kentte sivil hava taşımacılığı için 5 farklı havalimanı kullanılıyor. Bu havalimanlarının hangisinde olursanız olun kent merkezine ulaşım için pek çok farklı seçenekten yararlanabilirsiniz.

Örneğin; Türkiye menşei hava yolu şirketlerinin varış noktası konumunda olan Heathrow ve Stansted ile Gatwick’ten Londra’nın kalbine ekspres trenlerle trafik stresi yaşamadan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz özel transferler ile otelinize ya da havaalanına rahatça ulaşabilirsiniz, tıklayın: Londra Heathrow Havaalanından Londra Merkezine Özel Transfer (Başlangıç fiyatı 62 Euro)

Heathrow’da ayrıca London City’ye ulaşım sağlayan bir metro hattı bulunuyor. Gatwick ve Stansted’e ek olarak Luton’da konuklara otobüsle yolculuk opsiyonu da sunuluyor. London City’de ise en ekonomik fiyatlı transfer hizmetini DLR sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak her havalimanında Golden Tours ve Diamond Air şubeleri bulunuyor. Kişiye özel hizmet almak için otel pickup seçeneğinin yanı sıra bu firmaların tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.

Kent merkezinde ise kentin coğrafi yapısından dolayı istediğiniz noktaya yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Tabii zaman sizin için değerli olduğu için bu zahmete girmeyip dünyanın en büyük metro hattını kullanmaya öncelik verebilirsiniz.

Metrodan sonra kentteki en kapsamlı ağda otobüsler konuklarına konforlu yolculuk imkânı tanıyor. Ayrıca bu iki ulaşım seçeneğini destekleyen çok sayıda hafif raylı sistem ve tramvay hattı kentte faaliyetlerini sürdürüyor.

Toplu ulaşım ile uğraşmak istemeyenler içinse Golden Tours ve Big Bus, 3 farklı güzergâhta duraklamalı otobüs gezintileri düzenliyor. Londra hop on hop off turları sırasında güzergâh üzerindeki turistik alanlar hakkındaki bilgilendirme her iki firmada da 12 farklı dilde yapılıyor.

Yolculuk sırasında Golden Tours’a ait araçlar 60, Big Bus otobüsleri ise 50 durakta kısa molalar veriyor. Eğer London Pass indirim kartınız varsa bu turların 24 saatlik paketlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Hop on hop off otobüs biletlerinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Londra: Üstü Açık Otobüs ile İndi-Bindi Şehir Turu (Başlangıç fiyatı 37 Euro)

Londra gezi rehberi yazısında bahsetmiş olduğum tüm ulaşım seçenekleri hakkındaki detaylar aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde sizleri bekliyor.

Londra Şehir İçi İndirim Kartı: London Pass & Oyster Visitor Card

Londra gezi notları, Londra indirim kartı Oyster Card
Oyster Card

Londra’da yapılabilecek aktivitelerin fazla olması, tatil bütçesinin kontrolünün bir hayli zorlaştırıyor. Kısıtlı bütçeyle yola çıkanlar için son derece ciddi bir konu olan harcamaları, makul düzeylere çekmek isteyenlere London Pass ve Oyster Visitor Card isimli 2 ürün sunuluyor.

London Pass, temelde şehir indirim kartı olarak kullanılıyor. Bu kapsamda kart sayesinde 80 kadar turistik mekâna ücretsiz giriş yapılabiliyor. Hatta bazı noktalarda kart sahipleri sıra beklemeden mekânı ziyarete başlayabiliyor. Ayrıca kartı satın alan gezginler eğer isterlerse hop on hop off otobüs turlarına herhangi bir ücret ödemeden katılabiliyor.

London Pass indirim kartının geçerlilik süresi 1 ila 10 gün arasında değişiyor. Kartın fiyatı yetişkinler için 69 Sterlin’den başlıyor.

Oyster Visitor Card ise gezginlere Londra’nın toplu taşıma ağında avantajlı fiyatlarla yolculuk yapabilme ayrıcalığı tanıyor. Ayrıca bu kart sayesinde de bazı noktalara girişte indirim fırsatlarından yararlanılabiliyor.

Ziyaretçi kartı, kredi sistemi ile çalışıyor ve bakiyesi bittiğinde yeniden doldurulabiliyor. Bu uygulama dâhilinde 15 kredili Oyster Card 20 Sterlin’e satılıyor. Kartı ister tek başına isterseniz de London Pass ile birlikte satın alabilirsiniz.

London Pass Card’ı internetten satın almak için tıklayın: London Pass: 80’den Fazla Etkinliğe Erişim Sağlayan Kart (Başlangıç fiyatı € 78,60)

Londra’da Alışveriş

Londra'da alışveriş hakkında bilgi ve fotorğaflar

Londra gezi rehberi içeriğimizde özellikle bayan gezginlerin en merak ettiği konulardan biri doğal olarak alışveriş. Ortalamanın biraz üzerinde bir alışveriş bütçesiyle İngiltere’nin başkentine giderseniz, kaliteli pek çok ürüne sahip olabilirsiniz.

Gastronomi tutkunları için Londra’da alışveriş dendiğinde akla hemen çay, viski, bisküvi, marmelat ve çikolata çeşitleri geliyor.

Sinemadan futbola kadar çeşitli kategorilere ait fan ürünlerinin satışının yaygın olduğu kentte modaya düşkünseniz dünyaca ünlü markaların en son kreasyonlarını, kumaş çeşitlerini bulabilirsiniz. Edebiyata meraklı olan kitap kurtları içinse Londra adeta bir mabedi andırıyor.

Harrods, Selfridges ile Oxford ve Regent caddeleri Londra’da lüks alışverişin merkezinde yer alıyor. Carnaby Street ise onlar kadar popüler bir diğer alışveriş caddesi. Uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi ararsanız rotanızı Primark’a çevirebilirsiniz.

Londra’da alışveriş caddeleri ve AVM’ler belirli bir konsept üzerine kuruluyken sokak pazarları konuklarına daha özgün seçenekleri uygun fiyatla sunuyor. Kentin popüler semtlerinin başında gelen Camden Town, bu konuda da ilk sıralarda yer alıyor.

Portobello Road ve Covent Garden’da da cazip seçenekler bulma şansınız olabilir. Bu tarz yerlerde fiyatı düşürmek için pazarlık yapmayı sakın unutmayın.

Londra gezi rehberi yazısının en keyifli konulardan biri olan alışveriş hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını şu yazımızla bulabilirsiniz:

Londra’da Yeme İçme

Londra'da ne yenir, yöresel ingiliz yemekleri
Geleneksel İngiliz kahvaltısı

Açıkçası Londra yemek kültürü ile öne çıkan bir şehir değil. Yine de bu durum kentte özgün hiçbir lezzet bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Ayrıca kentteki yemek çeşitliliği azınlıklar sayesinde hiç de fena sayılmayacak bir seviyeye çıkıyor.

Kentte denenebilecek lezzetlerin başında geleneksel İngiliz kahvaltısı geliyor. Sahanda yumurta, sosis, pastırma, közlenmiş domates, mantar ve fasulye içeren kahvaltı, deneyenlere oldukça besleyici ancak bir o kadar da farklı bir deneyim yaşatıyor. Günün ilk öğününde bu kadar iddialı bir tabağı bitirmek sizin için fazla zorlayıcı olacaksa otellerde sunulan seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde ise ada mutfağının vazgeçilmez lezzeti Fish & Chips ile karnınızı doyurabilirsiniz. Fish & Chips, yanında verilen sosla birlikte bu öğün oldukça lezzetli hale geliyor.

Akşam ise Wellington, rosto gibi daha tanıdık tariflere yer veriliyor. Londra’da tatlı krizine girerseniz, bir markete girip abur cubur alacağınıza eton mess veya sticky toffee’yi denemenizi tavsiye ederim.

Türk azınlığın yeme içme sektörüne el atmasının en büyük faydasını, helal gıda tüketmeye özen gösteren bireyler görüyor. Mangal Ocakbaşı, İznik, Antepliler, Efes şehirde yer alan bazı Türk restoranlarından.

Aşağıda yer alan linkler üzerinden kentin yemek kültürüne dair pek çok ipucuna ve tavsiyeye ulaşabilirsiniz.

Londra Gece Hayatı

Londra gece hayatı

Londra gezi rehberi yazımızın son bölümünü eğlenmeyi seven gezginlere ayırdım. Kentte gece eğlencelerine odaklı mekân sayısının fazla oluşu gezginleri seçim yapma konusunda tatlı bir telaşa sürüklüyor.

Özellike Soho, Camden, Bloomsbury, Mayfair veya Holborn-Clerkenwell’e giderseniz birbiri ardına sıralanmış, farklı bütçelere ve zevklere hitap eden gece kulüplerine denk gelebilirsiniz.

China White, Vendome, Mahiki gibi sadece davetli listesinde olanların girebildikleri üst düzey eğlence mekânlarının bulunduğu kentte dünyaca ünlü şarkıcıları dinlemek ve Dj performansları eşliğinde dans etmek istiyorsanız Studio 338, KOKO, Egg, XOYO’nun beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum. Londra’da üniversite gençliğinin ilgi gösterdiği mekânların başındaysa Corsica Studios geliyor.

Eğer şarap menüsü zengin işletmelerde farklı aromalara sahip ürünlerin tadına bakmaktan hoşlanıyorsanız, Vinoteca ve Gordon’s Wine Bar’da aradığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. The Young’s ve The Founder’s Army kentin en eski birahaneleri olarak anılırken Boisdale Canary Wharf’ın envanterindeki viski çeşitliliği dikkat çekiyor.

Londra gezi rehberi yazısı boyunca Birleşik Krallık’ın en önemli şehri, İngiltere’nin başkenti Londra hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgiyi de mutlaka Londra gezi rehberi yazısına eklemelisin dediğiniz şey varsa mutlak yorum olarak ekleyin.

Yorum yapın