Londra Havaalanı Rehberi

Londra havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahip bir şehir. Eğer siz de çoğu gezgin gibi Londra seyahatinizi kendiniz planlıyorsanız Londra havaalanları konusunda biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi  yazısı boyunca Londra’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda bilgileri bulabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşımda kullanılan araçların bilet fiyatlarında ufak tefek değişiklikler olsa da ulaşım seçenekleri az çok size seyahat planınızı yapmanızda fikir verecektir. Bu arada ben Londra seyahatimde Heathrow Havaalanı’nı üzerinden şehre ulaştım. Londra Havaalanı ile Londra şehir merkezi arası ulaşımı ben metro kullanarak çözdüm. Normalde birçok ulaşım seçeneğiniz var ama benim için en uygun yol metro kullanmak oldu. Hem çok fazla aktarma yapmayacak olmam hem de şehre taksiden daha hızlı ulaşacak olmam benim metroyu tercih etmemde etken oldu. Konu ile ilgili ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Londra Havaalanları ve İstanbul-Londra Uçuşları

Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip şehirlerin başında gelen Londra’da toplam 6 adet havaalanı var. Heathrow (LHR) ve Gatwick (LGW) ana havalanları olarak biliniyor. Özellikle Heathrow (LHR) dünyanın sayılı büyük ve yoğun havaalanlarından. Bu iki havaalanı dışında Luton, Stansted, London City ve Southend adında 4 havaalanı daha bulunuyor. Adı geçen tüm bu havaalanlarının merkeze tren ve otobüs bağlantısı bulunuyor.  Bu arada havaalanları birbirine uzak mesafede yer alıyor, bağlantılı uçuş yapacaksanız bu konuya dikkat edin.

İstanbul’dan Londra’ya THY, Pegasus, Atlas Jet ve British Airways’in direkt seferleri var. Bu yazıyı hazırladığım tarihte (Mart 2016) firmaların sefer detayları şu şekildeydi:

THY: İstanbul ile Londra arasında günlük karşılıklı 8-9 sefer var. Bu seferlerin 1 tanesi Sabiha Gökçen kalkışlı, diğerleri ise Atatürk Havaalanı kalkışlı. Uçakların yarısı şehrin büyük havaalanı olan Heathrow’a (LHR) diğer yarısı ise Gatwick’e (LGW) iniyor. Benim seyahatim öncesi yaptığım araştırmalarda en ucuz THY bileti gidiş dönüş 649 TL civarındaydı. Tabi kampanya zamanı ya da yolculuktan çok önce daha da ucuz olabilir.

Pegasus: Londra ile karşılıklı günlük 3 sefer var. Uçuşların bir kısmı Gatwick (LGW) Havaalanı’na bir kısmı ise Stansted Havaalanı’na gerçekleşiyor. Bilet fiyatları THY’ye göre daha uygun. Özellikle sadece sırt çantası ile seyahat edebilecekseniz bu tipte bilet alarak çok ekonomik olarak uçabilirsiniz.

Atlas Jet: İstanbul Atatürk Havaalanı ile Londra Luton Havaalanı arasında günlük 1 adet sefer yapılıyor.

British Airways: Günlük karşılıklı 3 sefer yapılıyor ve uçuşlar Atatürk Havaalanı ile Londra Heathrow (LHR) Havaalanı arasında gerçekleşiyor.

İstanbul ile Londra Havaalanları arasında uçuş seferleri bu şekilde, gelelim Londra Havaalanları hakkında genel bilgilere ve şehir merkezi ulaşım seçeneklerine…

Londra Havaalanı ulaşım
Soldaki görselde Londra Havaalanlarının şehir genelindeki yerleşimini sağdaki görselde ise havaalanlarının sahip olduğu ulaşım hatlarını inceleyebilirsiniz. Büyütmek için tıklayın.

Londra Havaalanı Heathrow (LHR) ve Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın 24 km batısında yer alan Heathrow şehrin ana havaalanı olarak geçiyor. Yıllık yaklaşık 70 milyon yolcunun kullandığı havaalanı dünyanın en işlek havaalanlarından biri olarak biliniyor. Heathrow Havaalanı’nda toplam 5 adet terminal bulunuyor. British Airways, Terminal 5’i kullanıyor. THY ve diğer Star Alliance üyesi havayolları ise Terminal 2’yi kullanıyor.  Terminaller arası ücretsiz otobüsler çalışıyor.  Heathrow Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımda birçok alternatif var. (Havaalanı hakkında detaylar için tıklayın: www.heathrow.com)

Heathrow Express: Londra Heathrow Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımın en hızlı ve bilindik yolu bu hızlı tren. Her gün 05.00-23.30 saatleri arasında seferler düzenleniyor. Her 15 dakikada bir kalkan hızlı trenler sizi merkezdeki Paddington İstasyonu’na ulaştırır. Yolculuk 15-20 dakika sürüyor. Dilerseniz burada metroya vb geçerek otelinizin olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları ise biraz pahalı. İnternette tek yön 22 Pound, gidiş geliş ise 36 Pound civarında. Gişe fiyatı biraz daha yüksek olabilir. Yine aynı şekilde tren seferleri hakkında detaylı ve güncel bilgileri internetten öğrenebilirsiniz; www.heathrowexpress.com. (Bu trenler merkeze ulaşımda hızlı ve popüler ama otelinize ulaşımda birkaç kez aktarma yapmanız gerekecekse bence diğer alternatiflere de göz atın. Tabi tren fiyatlarının çok fazla yüksek olması da önemli bir konu. Bizim gibi 4 kişilik bir grup olursanız toplam 80 Pound gibi rakamlara özel havaalanı aracı bile kiralayabilirsiniz :))

Heathrow Connect: Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer alternatif olan Heathrow Connect, yine aynı tren hattı üzerinde çalışan bir tren. Express’ten farkı birçok durakta duruyor olması. Yine Paddington’da sonlanan yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Sefer sayısı expresse göre biraz daha az.  Tren bilet fiyatı ise yaklaşık 10 Pound. Paddington’dan sonra yine metro aktarması yapmanız gerekebilir.  Bu arada trenlerde genellikle “Heathrow Express” yazıyor olsa da trenin express mi yoksa connect mi olduğunu duraklardaki bilgi panolarından ve anonslardan anlayabilirsiniz. www.heathrowconnect.com

Londra havaalanı transfer
Heathrow Express ve HeathrowConnect trenleri şehir merkezindeki Padddington İstasyonu’na gidiyor. Oteliniz bu istasyon çevresinde değilse yine buradan metroyu kullanarak otelinizin olduğu bölgeye gitmeniz gerekecek.

Metro: Londra Havaalanı Heathrow’dan şehir merkezine ulaşmanın en ekonomik ve kolay yolu metro. Terminal 1 ve 2’nin olduğu alandaki duraktan ya da Terminal 4’ün olduğu alandaki duraktan metroya binebilirsiniz. Metro ile şehir merkezine yolculuk 40-60 dakika arasında sürüyor. Eğer yolculuk öncesinde otelinize en yakın metro istasyonunu öğrenip aktarma yapmanız gereken durakları vb önceden öğrenirseniz hiç sıkıntı yaşamazsınız. Metroda tek bilet yaklaşık 6 Pound ama Londra seyahatinizde ulaşım konusunda çok işinize yarayacak olan Oyster Card adındaki ulaşım kartını alırsanız yolculuk boyunca daha ekonomik gezebilirsiniz. Metrolar genellikle 05.00-23.45 saatleri arasında çalışıyor. Güncel bilgileri internetten kontrol edebilirsiniz. (Biz THY ile Terminal 2’de indikten sonra en yakın metro istasyonuna geçtik. Havaalanındaki “Underground” oklarını takip edebilirsiniz. Metro istasyonuna ulaştığınızda otomatik bilet makinelerini göreceksiniz. Buradan Oyster Card satın alabilirsiniz. 5 Pound depozito ödeyeceksiniz. Biz 3-4 günlük kullanımı da dikkate alıp 25-30 Pound civarı kişi başı yükleme yaptık. Siz de en azından 20 Pound yükleme yapabilirsiniz. Yalnız bizim kullandığımız otomatik makinede para geçmiyordu bu yüzden kredi kartı ile yükleme yaptık. Yanınızda kredi kartı bulunursa sıkıntı çekmezsiniz. Bizim otelimiz hemen London Eye’in yanındaydı, Waterloo İstasyonu. Havaalanından otel aktarma dahil yaklaşık 1 saat sürdü.)

National Express Otobüsleri: Her yarım saatte bir düzenlenen otobüsler ile Victoria durağı yaklaşık 50 dakika sürüyor.  Bu duraktan metroya geçerek otelinizin olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz. Otobüslerin kalkış noktaları vb bilgileri internet sitesinden güncel olarak öğrenebilirsiniz. Detaylar; www.nationalexpress.com

Taksi: Havaalanından merkez taksi ile 40-70 Pound arası tutuyor. Taksi ücretine binen kişi sayısı yanında bavullar da ek ücret olarak eklenebilir. Yolculuk gideceğiniz yere göre 40 dakika ile 2 saat arası sürebilir. Trafikten dolayı toplu taşıma daha çok tercih ediliyor.

Özel Transfer: Eğer Londra Havaalanı’nda indiğiniz an sizi karşılayacak birileri olmasını isterseniz özel araç transferi isteyebilirsiniz. Fiyat olarak taksiye yakın ama taksi sürücüsü ile buluşma stresi yaşayabilirsiniz. Genellikle ödemeler önceden kredi kartı ile yapılıyor ve olası uzun süreli uçuş rötarlarda taksi sürücüsü ile buluşmak ya da buluşamamak can sıkıcı olabilir. www.Minicabit.com adresinden fikir edinebilirsiniz.

Otel Servisi: Bazı oteller dilerseniz ücreti karşılığında size havaalanı ulaşımı sağlayabilir. Bu konu hakkında en düzgün bilgiyi oteliniz ile iletişime geçerek edinebilirsiniz. Toplam kişi sayınızı ve bavul adedinizi vermeniz sonradan doğacak fiyat farklılıkların önüne geçecektir.

Londra Havaalanı Gatwick (LGW) ve Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın bir diğer büyük havaalanı olan Gatwick merkezin 50 km güneyinde yer alıyor.  THY ve Pegasus’un bazı seferleri buraya yapılıyor. Kuzey ve Güney adındaki 2 adet terminalin bulunduğu havaalanı Avrupa’nın en çok noktaya uçuş gerçekleştirilen yerlerden biri olarak da dikkat çekiyor. Havaalanında terminaller arasında ücretsiz seferler var. Yine bu havaalanından merkeze ulaşımda birçok alternatif var.

Gatwick Express: Her 15 dakikada bir yapılan seferler sizi merkezdeki Victoria durağına ulaştırır. Buradan metroyu kullanarak dileğiniz yere ulaşabilirsiniz. Seferler 05.00-24.00 saatleri arasında yapılıyor ve yaklaşık 30 dakika sürüyor. Tek yön biletler yaklaşık 20 Pound iken gidiş dönüş 33 Pound civarında. Sefer detaylarını www.gatwickexpress.com adresinde bulabilirsiniz.

EasyBus: Sürekli seferlerin düzenlendiği bu otobüsler ile yaklaşık 70 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Detaylar: www.easybus.co.uk sitesinde.

Taksi: Gatwick Havaalanı’dan merkeze taksi 60 Pound’dan başlıyor. Taksiye binmeden önce gitmek istediğiniz yeri söyleyerek tahmini bir fiyat alabilirsiniz.

Southern Railway: Saatte bir kalkan trenler sizi Victoria istasyonuna ulaştırır. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürer ve biletler 12 Pound civarında. Güncel bilgileri araştırabilirsiniz. www.southernrailway.com

First Capital Connect: Bu tren genellikle Londra’nın dış mahallelerine gidiyor.

Londra Luton Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın 50 km kuzeybatısında yer alan Luton Havaalanı’na genellikle Easy Jet vb firmalar tarafından charter uçuşlar düzenleniyor.  Atlas Jet de bu havaalanına sefer düzenliyor. (Mart 2016)

Londra Stansted Havaalanı (STN)  ve Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın 50 km kuzeydoğusunda yer alan Stansted Havaalanı ucuz havayolları tarafından tercih ediliyor. Pegasus’un bazı uçuşlarında burası kullanılıyor. Avrupa’nın ünlü charter firmalarından Ryanair’in de üssü kabul ediliyor.

Stansted Express: Her 15 dakikada bir kalkan trenler ile Liverpool Street’e ulaşabilirsiniz. Yolculuk genellikle 45-60 dk arasında sürüyor. Tek yön 24 Pound, gidiş geliş ise 34 Pound civarında. Bu nedenle İstanbul kalkışlı uçuşlarınızda ucuz bilet bulursanız hangi noktaya uçtuğuna dikkat edin. Yoksa kişi başı tek yön 100 TL’ye yakın tren bileti almanız gerekebilir. www.stanstedexpress.com

National Express: Her 15-30 dk de kalkan trenler ile Victoria istasyonu yaklaşık 90 dk sürer. Tek yön 10 Pound, gidiş geliş 16 Pound civarında.

EasyBus: Baker St. (aynı adı taşıyan metro durağı) bölgeye havaalanı otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Tek yön 8 Pound civarı. www.easybus.com/en/

London City (LCY) Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın finans merkezi olarak bilinen bölgesi The City’nin doğusunda yer alan London City, merkeze en yakın havaalanı.  Ülkemizden buraya direkt uçuş yok, eğer Avrupa içerisinden bu havaalanına sefer yapan firma bulursanız havaalanını kullanabilirsiniz.

By Docklands Light Railway (DLR): Bu tren ile Bank istasyonu 27 dakika sürüyor. tfl.gov.uk/modes/dlr/

Taksi: Yolculuk gideceğiniz yere bağlı olarak 20-30 dakika sürer ve fiyat 20-35 Pound civarındadır.

Londra havaalanı konusunda genel bilgiler bu şekilde, umarım hazırladığım bu Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi sizin Londra seyahatinizde de çok işinize yarar.

Londra ile ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Londra Gezi Rehberi, Londra Gezilecek Yerler, Londra’da nerede kalınır?, Londra Alışveriş Rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın