Londra konaklama tavsiyesi

Londra aslında pek çok açıdan diğer Avrupa başkentlerinden ve dünya metropollerinden farklı. Öncelikle kentte “şehir merkezi” diyebileceğim bir bölge yok. Londra Konaklama Rehberi yazısında ben merkez olarak City of London Bölgesi’nden bahsedeceğim ancak o da daha çok iş ve finans merkezi diyebilirim, bildiğimiz anlamda bir şehir merkezi sayılmaz. Kentteki turistik yapılar, müzeler, eğlence merkezleri geniş bir alana yayılmış durumda.

Şehir iç içe geçmiş halkalar halinde 9 bölgeden oluşuyor (en içteki halka 1. Bölge, sonrasında 2, 3, 4 şeklinde devam ediyor). Ancak coğrafi olarak en merkezde bulunan bölge ulaşım açısından da en avantajlı yer sayılmaz. Dolayısıyla Londra herhangi bir kurala uymayan bir şehir diyebilirim.

Büyük bir alana yayılmakla birlikte geniş metro ağı Londra’daki ulaşım konusunu oldukça basitleştiriyor. Dolayısıyla şehrin neresinde kalırsanız kalın turistik yerlere metro ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yüzden ulaşım açısından bakıldığında belki de en önemlisi Londra’ya nasıl gidip döneceğiniz olmalı. Zira şehirde 5 havaalanı, ülkedeki diğer kentlere giden trenlerin kalktığı irili ufaklı 10 tren istasyonu mevcut. Siz de Londra’ya gitttiğinizde otelinize zaman kaybetmeden varmak veya dönerken hızla havaalanına gitmek istiyorsanız otel seçiminizde bu kritere de dikkat etmelisiniz.

Ben Londra Konaklama Rehberi yazısında farklı bütçe seviyeleri için de otel seçeneklerinin yoğunlaştığı bölgeleri sınıflandırdım. Ancak aramaya inanırsanız her bölgede her bütçeye uygun seçenekler bulmak da mümkün. O halde zaman kaybetmeden Londra’da konaklamaya uygun bölgelerden bahsetmeye başlayalım.

Londra konaklama rehberi tablo

Sırt Çantalı Gezginler İçin Londra Konaklama Rehberi

Sırt çantalı gezginler için konaklama seçeneklerine bakarken en önemli kriter bütçe. Elbette lokasyon da önemli ancak toplu taşıma ile şehir merkezine veya turistik yerlere hızlı bir ulaşım sağlandığı sürece bu da bir sorun değil. Londra’da hostel veya uygun fiyatlı pansiyon alternatiflerinin yoğunlaştığı, sırt çantalı gezginlere önerebileceğim iki bölge ise Bloomsbury ve Bayswater diyebilirim. Bu bölgelerde yoğun sezonlarda bile gecelik yatak ücreti 25-30 Euro civarında değişiyor.

Bloomsbury (King’s Cross, St Pancras ve Euston)

Londra konaklama rehberi Bloomsbury

British Museum ve Londra Üniversitesi’ni içinde bulunduran Bloomsbury aslında gezip görülecek yerler açısından sınırlı seçeneklere sahip olsa da Londra Konaklama Rehberi yazısında ulaşımı sebebiyle tavsiye edebileceğim bir bölge. Elbette bir de fiyatları dolayısıyla. Hatta özellikle King’s Cross ve St Pancras Londra’da en uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz yerlerden biri. Bölge uygun fiyatlı otel, hostel seçenekleriyle dolu olmakla birlikte son yıllarda 5 yıldızlı, lüks konaklama seçeneklerinin de arttığını belirtmem lazım.

Özellikle King’s Cross Bölgesi’nden başta Heathrow Havaalanı olmak üzere kentteki tüm havalimanlarına ve Dover Limanı’na metro vasıtasıyla ulaşım kolay. Covent Garden ve Leicester Meydanı ise 20 dakikalık yürüme mesafesinde.

Hem Londra’nın farklı bölgelerine hızla ulaşmak hem de bölgenin dar sokaklarında kitapçılar, antikacılar ve cafeler arasında dolaşıp zaman öldürmek istiyorsanız, üstelik “bütçe” sizin için en önemli kriterse Bloomsbury, King’s Cross veya St Pancras’ı öneririm.

Bayswater

Londra konaklama rehberi Bayswater

Öncelikle Londra’ya iş seyahati yapıyorsanız Bayswater’ın doğru adres olmadığını belirterek başlayayım sözlerime. Hyde Park’ın kuzeyinde yer alan, Kensington Sarayı, Portobello Pazarı’nı da içeren bölge özellikle “dinlenme, huzur” arayışındaki gezginler için ideal. Bir de bütçesi sınırlı olanlar için.

Londra Konaklama Rehberi yazısındaki uygun fiyatlı olarak önerebileceğim ikinci bölge Bayswater zincir otellerden ziyade daha çok butik veya pansiyon tarzı işletmelere sahip. Paddington Tren İstasyonu’na komşu olması sebebiyle de hem Heathrow Havaalanı hem de şehirdeki diğer turistik yerlere tren ve metroyla hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gelelim bu bölgelerde önerebileceğim otel ve hostel alternatiflerine:

YHA London St Pancras

Londra konaklama bilgileri YHA London St Pancras

Daha çok hostel tipi konaklamaya odaklanan YHA Oteller zinciri üyesi YHA London, St Pancras Metro İstasyonu’nun hemen karşısında yer alıyor. Hem hostel tipi yatakhane hem de iki kişilik oda seçeneklerine sahip olan otelde sosyalleşme açısından da faydalı bir bar da yer alıyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Astor Queensway Hostel

Londra konaklama rehberi Astor Queensway Hostel

King’s Cross ve Westminister arasında yer alan Astor Queensway Hostel Kensington Sarayı ve Bahçeleri’ne 600 metre, Paddington Tren İstasyonu’na 800 metre mesafede yer alıyor. Otelde basit bir kahvaltı sunulan, sosyalleşme için de olanak yaratan bir cafe de mevcut. Bayswater Metro İstasyonu çok yakın sayılmaz ancak 10 dakikalık yürüme ile ulaşabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Londra Konaklama Rehberi

Çiftler, arkadaş grupları, çocuklu aileler gibi belirli bir bütçe ile konakladıkları otelden maksimum kalite ve servis beklentisi olan turistler en çok alternatife de sahip olanlar. Londra Konaklama Rehberi yazısında bahsettiğim bölgelerin hemen hepsinde aslında bu tarz konaklama seçenekleri mevcut.

Kensington

Londra konaklama rehberi Kensington

Londra’nın batısında yer alan Kensington şehirdeki en geniş bölgelerden de biri. Üstelik konaklama ve yeme içme maliyetine oranla en büyük faydayı sağlayabileceğiniz bölgelerin de başında geliyor.

Aslında şehrin yerlileri açısından en pahalı konaklamanın (emlak fiyatları) olduğu bölge turistik açıdan her bütçeye hitap ediyor.

Bölgede yer alan Earl’s Court uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinin yoğunlaştığı yer iken, Gloucester Road orta seviyede bütçeli otel ve butik otellerin yer aldığı kısım, Knightsbridge ise lüks ve daha pahalı otellerin bulunduğu kısım diyebilirim.

Heathrow Havaalanı da direkt metro seferleri (Picadilly Hattı) sebebiyle son derece kolay ulaşılabilecek bir yerde. (Ancak şehre Stansted Havaalanı üzerinden gelip gidiyorsanız Kensington’un sizin için en uzak ve en zor ulaşımı olan bölge olduğunu söylemeliyim). Bununla birlikte yine Picadilly Metro Hattı ile şehirdeki turistik yerlere en fazla 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Londra Konaklama Rehberi yazısında Victoria ile birlikte önerebileceğim ideal seçeneklerden birisi Kensington.

Paddington

Londra konaklama rehberi Paddington

Paddington Bölgesi aslında sadece İngiltere’nin Batısı’na seyahat edecek veya Heathrow Havaalanı’nı kullanacak gezginler için ideal. Bölgede gezilip görülmesi gereken herhangi bir atraksiyon yok.

Tek ve en önemli özelliği; Batı İngiltere ve Galler’e giden trenlerin Paddington Tren İstasyonu’ndan kalkması ve yine buradan 15 dakikada bir kalkan ekspres havaalanı trenleri sebebiyle Heathrow Havaalanı’na ulaşımın 15 dakika sürmesi diyebilirim. Bu açıdan ulaşım ve zamanlama sizin için önemliyse Paddington Bölgesi’ni konaklama için tercih edebilirsiniz. Öte yandan; şehirdeki turistik atraksiyonlara da metro ile en fazla 20 dakikada ulaşabileceğinizi de belirtmek isterim.

Burada yer alan otellerin çoğunluğu Victoria Stili binaların restore edilmesiyle oluşturulmuş. Zincir oteller veya 4,5 yıldızlı seçenekler sayıca yeterli. Dolayısıyla hem uygun fiyatlı hem de pahalı ancak fiyatına değen kalitete konaklama seçenekleri bulmak mümkün.

Victoria

Londra konaklama bilgi Victoria

Hem merkezi lokasyonu hem de her türden ve her bütçeye uygun konaklama seçenekleriyle Victoria Bölgesi Londra Konaklama Rehberi yazısında önerebileceğim en ideal yer. Bölge belki de en ucuz bölgelerden değil, ancak kesinlikle en pahalısı da değil.

Tüm İngiltere’ye giden trenler Victoria Tren İstasyonu’ndan hareket ediyor. Şehirdeki 4 havalimanına giden shuttle otobüsleri de buradan kalkıyor ki Gatwick Havaalanı’na direkt tren seferleri de Victoria Tren İstasyonu’ndan hareket ediyor. Hatta çoğu şehir turu da Victoria’dan başlıyor diyebilirim. Eğer bu bölgede konaklamayı tercih ederseniz Buckingham Palace ve Westminster Abbey gibi şehrin en önemli turistik yerleri de yürüme mesafesinde olacak.

Şehirde yer alan otelleri de fayda/maliyet açısından değerlendirdiğinizde en yüksek getiriyi sağlayacak bölge Victoria diyebilirim.

Westminister & Whitehall

Londra konaklama rehberi Westminister Whitehall

Nelson Sütunu, Big Ben Saat Kulesi, Parlemento Binası, Westminister Abbey, Tate Britain Galerisi ve Ulusal Galeri gibi Londra’nın en ünlü turistik yerlerine ev sahipliği yapan Westminister Bölgesi tüm bunların merkezinde olmak isteyen, kentte geçireceği zaman kısıtlı olduğu için ulaşımla vakit kaybetmek istemeyen gezginlere ideal bir bölge. Öte yandan konaklama, cafe, restoran ve alış veriş seçeneklerinin azlığı da bölgenin dezavantajı.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

3★ London Court Hotel

Londra konaklama bilgi Londra London Court Hotel

Earl’s Court Metro İstasyonu’nun yanında yer alan London Court Hotel Londra Konaklama Rehberi yazısında bahsettiğim oteller arasında ulaşım açısından belki de en avantajlısı. Otelde bir cafe veya restoran yok, dolayısıyla kahvaltı dahil değil ancak otel çevresinde çok sayıda restoran ve cafe mevcut.

Bu bölgede turistik bir atraksiyon yer almıyor ancak Hyde Park, Buckingham Sarayı, Picadilly Circus, Parlemento Binası, London Eye, Big Ben gibi tüm turistik yerler metro ile 10–15 dakika mesafede. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ The Chesterfield Mayfair

Londra konaklama bilgi The Chesterfield Mayfair

Green Park Metro İstasyonu’na 300 metre mesafede yer alan Chesterfield Mayfair booking.com’da 9,1 gibi zor elde edilen bir müşteri memnuniyet puanına sahip. Victoria tarzı bir yapıda yine aynı döneme ait dekorasyon stiliyle son derece etkileyici ve şık bir otel olan Chesterfield Mayfair’de bir restoran da yer alıyor.

Buckingham Sarayı ve Picadilly Circus 10 dakikalık yürüme mesafesinde olup, diğer turistik yerler de metro ile 5 dakikalık uzaklıkta. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Park Plaza Victoria London

Londra konaklama bilgi Park Plaza Victoria London

Victoria Tren İstasyonu ve Metro İstasyonu’na 2 dakika yürüme mesafesindeki otel restoran, bar, fitness salonu ve SPA da içeriyor. Westminister Katedrali, Buckingham Sarayı, Picadilly Circus yürüme mesafesinde olup diğer turistik yerlere de metro ile ulaşım 5-10 dakika alıyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Londra Konaklama Rehberi

Gerek iş seyahatinde olan gezginler, gerekse bütçesini geniş tutup servis ve kalite açısından en iyisini isteyenler için Londra’nın farklı bölgelerinde yüzlerce seçenek mevcut. Ancak bu alternatiflerin yoğunlaştığı bölgeler hangileri derseniz…

City Of London (Merkez)

Londra konaklama rehberi City Of London

St Paul Katedrali ve The Tower Of London sebebiyle tarihte Londra’nın merkezi olan City of London Bölgesi bugün de bir finans ve iş merkezi. 4 ve 5 yıldızlı, lüks otellerin yoğunlukta olduğu bölge aslında hafta içi çok daha hareketli. Öte yandan bu tarz oteller iş seyahati sebebiyle gelen müşterilerin olmamasından dolayı hafta sonlarında da doluluk sağlayabilmek için ciddi fiyat indirimlerine de gidiyorlar. Yine de –eğer Londra’da bir iş seyahatinde değilseniz- konaklama için City of London’ı tercih etmeli misiniz?

London Bridge ve Liverpool Street Metro İstasyonları’ndan Gatwick, Stansted ve Luton Havaalanları’na direkt tren seferleri mevcut. Bir kısmı haftasonları kapalı olsa da bölgede kaliteli ve şık restoran, cafe ve alış veriş seçenekleri de var. Heathrow Havaalanı’na ulaşım zor çünkü direkt tren veya metro seferi buradan mevcut değil ancak metro ile şehrin batısındaki turistik yerlere ulaşım da kolay ve hızlı diyebilirim.

West End (Covent Garden & Soho)

Londra konaklama bilgileri West End

4 veya 5 yıldızlı otellerin domine ettiği bölge West End Londra Konaklama Rehberi yazısındaki belki de en pahalı bölge diyebilirim. Tiyatro ve gece hayatı ile öne çıkan bölge hareketli caddeleri, yeme-içme ve alış veriş açısından zengin ve en seçkin seçeneklere sahip olması, turistik yerlere de yakınlığıyla öne çıkıyor.

Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ The Piccadilly London West End

Londra konaklama rehberi The Piccadilly London West End

Restoran, bar, fitness salonu gibi hizmetleri de bulunan otel hem tiyatrolar bölgesinin merkezinde yer alıyor hem de Londra’daki 5 yıldızlı, lüks oteller arasında en uygun fiyatlı seçeneklerden. Bunun üzerine booking.com’da 3000’e yakın konuğun 9 puan vermesi de müşteri memnuniyetinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi.

The Picadilly London West End restoran, bar, eğlence yerleri ve alış veriş seçeneklerinin son derece zengin olduğu bir bölgede, metroya kolay ulaşılabilir bir mesafede yer alıyor. Ayrıca şehirdeki en önemli turistik yerlere metro ile ulaşım da 5-15 dakika arasında. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ The Soho Hotel, Firmdale Hotels

Londra konaklama bilgileri The Soho Hotel

Londra’daki en iyi tiyatro, müzikal gösteriler, restoran ve barların merkezinde yer alan The Soho Hotellüks” bir konaklamada olması gereken her şeye de sahip. Fitness salonu, SPA, güzellik merkezi, restoran ve bar yanında son derece şık ve konforlu bir dekorasyona da sahip. Picadilly Circurs Otelden 300 metre mesafede ve Londra’daki diğer turistik yerlere de metro ile 10-15 dakikada ulaşılabiliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın