London Eye hakkında bilgiler

Londra‘ya dair artık sembolleşen fotoğraflarda görmeye alışık olduğumuz gözlem dönme dolabı London Eye kenti ziyaret eden hemen her turistin ziyaret etmesi gereken bir nokta.

Elbette bir dönme dolaba binmenin ilginç bir tarafı olmadığını düşünenler olabilir. Ancak 135 metre yüksekliğe çıkan bu dönme dolap, ki dünyanın da en yüksek ikincisiymiş, Londra’nın tarihi ve modern yapılarını, simge noktalarını kuş bakışı seyredebileceğiniz, yarım saat boyunca kentin güzelliklerinin ayaklarınızın altına serileceği bir fırsat. Yalnız uyarayım, elinizden kamerayı bırakamamak gibi bir riski var.

Londra hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Londra Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

London Eye Hakkında Bilgiler

London Eye manzara

2000 yılında Londra’nın milenyum kutlamaları dolayısıyla yapılan dönme dolap çok kısa bir zamanda şehrin simge yapılarından biri oldu.

London Eye’da her biri 25 kişi alabilen, 32 adet kapsül var ve dönme dolap turu aksatmamak için sürekli dönüyor. Dolayısıyla, iniş ve binişler de özel bir platform üzerinde dönme dolabın durmasına gerek kalmayacak şekilde yapılıyor. (Merak etmeyin, zaten çok yavaş döndüğü için herhangi bir kazaya sebebiyet verecek bir durum yok.)

London Eye cam kapsülleri ise ziyaretçilere 360 derecelik görüş açısı sunabilmek için tamamen cam kaplı. Ve bu dünyanın en ünlü gözlem dönme dolabının görüş mesafesinin de havanın açık olduğu günlerde 40 kilometreye kadar çıktığı söyleniyor.

Peki dönme dolap ile kuşbaşı seyredebileceğiniz yapılar neler dersek… Onu da yazının devamında anlatayım.

Sadece burası değil değil, Londra’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

London Eye Manzaraları

Londra dönme dolap resimleri

Bir turu 30 dakika süren dönme dolap büyüleyici bir şehir manzarasına sahip. Elbette yapıları tek tek isimlendirmeden, şehrin genel silüetini de seyredebilirsiniz. Ancak bazıları mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bunlar ise…

Londra dönme dolap foto

Elbette en yakın konumda olan Parlemento Binası ve Big Ben saat kulesi London Eye ile kuş bakışı seyredebileceğiniz yapıların başında yer alıyor.

St Paul Katedrali başta olmak üzere Mimar Christopher Wren’in tasarımını veya restorasyonunu yaptığı 30’dan fazla kilise ve katedral, Kraliyet Ailesi’nin ikamet ettiği Windsor Şatosu, Heathrow Havaalanı, şehrin en yüksek yapısı olan Canada Tower, İngiltere Kraliyeti’nin resmi konutu Buckingham Sarayı diyebilirim.

Kısacası, kameralarınızı hazırlayın ve 30 dakikalık muhteşem bir turun tadını çıkarın.

London Eye Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra dönme dolap nerede

Londra’nın merkezinde, Themes Nehri kıyısında ve Parlemento Binası’nın tam karşısında yer alan Londen Eye Dönme Dolabı’na toplu taşıma ile en kolay ulaşım yolu metro.

Buraya en yakın metro istasyonu Waterloo, ardından Embankment, Charing Cross, Westminster İstasyonları geliyor, ki bunlar da 5–10 dakikalık yürüme mesafesinde.

Otobüsle gitmek isteyenlerse 211, 77 ve 381 numaralı otobüsleri kullanabilirler.

Bunun dışında bu dönme dolabı şehirdeki hop on hop off turistik otobüslerinin de güzergahı üzerinde. Haliyle hop on hop off otobüs turu yapıyorsanız, tura biraz ara verip London Eye’a binebilir ve sonra da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Londra’daki konaklama alternatiflerini, turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

London Eye Güncel Giriş Ücretleri

London Eye ne kadar

London Eye biletleri hem hemen yanındaki County Hall gişelerinden ziyaret gününde satın alınabilir, hem de internetten. Ancak dönme dolap girişinde genellikle uzun kuyruklar oluyor. Hatta özellikle yaz aylarında sırada uzun süre bekleme riski çok yüksek.

O yüzden internet üzerinden bilet almak daha faydalı çünkü bu şekilde sırada beklemeden dönme dolaba binebiliyorsunuz. Üstelik internetten bilet aldığınızda fiyatlar da daha uygun.

Bu bilgiyi verdikten sonra bilet fiyatlarından da bahsedeyim:

  • Standart London Eye bileti internette 27 Pound, gişede 30 Pound.
  • Fast Track bilet (kuyrukta beklemeden giriş) internette 37 Pound, gişede 40 Pound.

Biletleri online satın almak için dönme dolap resmi web sitesini kullanabilirsiniz.

Ek olarak; London Pass kartı kullanarak dönme dolaba ücretsiz veya indirimli giriş olmadığını da belirteyim. Kısacası London Pass kartı burada bir işe yaramıyor.

London Eye Ziyaret Gün ve Saatleri

London Eye saatleri

London Eye bir gözlem dönme dolabı olduğundan ziyaret saatlerinin gün ışığı ile doğrudan ilgili olduğunu sanırım tahmin edersiniz. O yüzden yılın farklı mevsimlerinde ziyaret saatleri de farklı oluyor. Ancak en genel haliyle açılışın sabah 10:00’da, kapanışın ise mevsimine göre 18:00–20:30 arasında olduğunu söyleyebilirim.

Saatlerle ilgili daha net bilgi almak isterseniz, ay bazında hatta bazı özel günlerin farklı ziyaret saatlerini de şu linkte bulabilirsiniz: londoneye.com/visitor-information/opening-times/

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın