Londra Madame Tussauds Müzesi

Londra hem tarihi hem de modern atraksiyonların birbiriyle uyum içerisinde, yan yana turistleri kabul ettiği, geçmişle bugünü keyifli bir şekilde harmanlayan bir kent. Böyle bir harmanı da dünyanın başka bir metropolünde bulmak kolay değil. Londra Kalesi, Buckingham Sarayı gibi tarihi eserler, London Eye, Madame Tussauds Müzesi gibi modern turistik atraksiyonlarla birlikte dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor.

Bu yazıda da bahsetmek istediğim sosyal medyadan, ekranlardan, filmlerden veya herhangi bir mecradan tanıdığımız ünlülerin neredeyse canlıymış gibi görünen heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds Müzesi.

Londra Madame Tussauds Müzesi hakkında bilgiler

Londra’daki en sıradışı atraksiyonlardan birisi olan Madame Tussauds Müzesi farklı konseptlere ayrılmış bölümlerinde hemen her alanda tanınmış simaların gerçek boyutlarında, balmumu heykellerini görebileceğiniz, kendinizi birkaç saatliğine de olsa onlardan biri gibi hissedeceğiniz bir müze. Hatta aslında müzeden ziyade bir eğlence kompleksi.

Londra hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Londra Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Hakkında Bilgiler

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Londra beatles balmumu

Marylebone Caddesi’nde yer alan bu müze sanırım hemen herkesin ünlü sanal kahramanlarıyla tanıdığı  Merlin Entertaintment Group’a ait ve sadece Londra’da değil, Asya, Avrupa ve Amerika’da onlarca başka şubesi de var. Ama tabii ki en ünlüsü ve ilki Londra Madame Tussauds Müzesi.

1835 yılında açıldığından beri yaklaşık 500 milyon kişinin ziyaret ettiği müzede bugün 400 kadar balmumu heykel sergileniyor ve heykeller Hollywood ünlülerinden politikacılara, İngiliz Kraliyet Ailesi’nden ünlü sporculara kadar çeşitli kategorilerde yer alıyor.

Sadece bu müze değil, Londra’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Tarihçesi

Londra Madame Tussauds Müzesi sanatçılar

Müzeye adını veren Madame Tussauds buranın tarihçesini anlatmaya başlamak için ideal bir başlangıç noktası. Fransız bir heykeltraş olan Madame Tussauds Fransız İhtilali kurbanlarının balmumu heykellerini yapmaya başladığında sanırım ününün bu kadar yayılacağından habersizdi.

1802 yılında Madame Tussauds 30 eserden oluşan koleksiyonunu çok popüler olduğu Londra’ya getirerek de bugünkü serginin temelini attı.

Başlarda Baker Street’de sergilenen koleksiyon 1894 yılında bugünkü yerine taşındı ve her geçen yıl ününü, ziyaretçi sayısını ve hatta şubelerini arttırarak bugüne kadar geldi.

Madame Tussauds Müzesi Bölümleri

Londra Madame Tussauds Müzesi spiderman heykel

Müzedeki eserlerin çeşitli kategorilerde sergilendiğinden yazının başında bahsetmiştim. Bunlardan en ilginçleri ise…

Tom Hardy, Kim Kardashian, Benedict Cumberbatch, Brad Pitt, George Clooneti Kate Winslet, Angelina Jolie gibi eğlence dünyası ünlüleri ile birlikte kırmızı halıda poz verebileceğiniz, kendinizi bir anlığına bile olsa ünlü gibi hissedebileceğiniz Party Bölümü,

Eğer Bollywood filmlerini seviyorsanız bu dünyanın en ünlüleriyle karşılaşacağınız Bollywood Bölümü,

Londra Madame Tussauds Müzesi ingiltere kraliyet ailesi

İngiliz Kraliyet Ailesi üyeleri Prens William, Prens Henry, Kate Middleton, Prens Charles ve Kraliçe II. Elizabeth ile tanışacağınız Royal Bölümü,

Muhammed Ali, Ussain Bolt, Rafael Nadal gibi pistlerin, kortların ve sahaların yıldızlarına dokunabileceğiniz Sports Bölümü,

Londra Madame Tussauds Müzesi heykeller

Theresa May, Nelson Mandela, Barack Obama gibi dünya politikasına yön verenleri görebileceğiniz World Leaders Bölümü,

Ait oldukları topluluklara ve hatta dünyaya korku salmış ünlülerin yer aldığı, belki de müzedeki en ilginç, aynı zamanda en popüler bölümlerden olan Chambers of Horror Bölümü şeklinde sayabilirim. Ki Star Wars ve Marvel karakterleri gibi sanal karakterlerin yer aldığı bölümler, ayrıca çocuklar için 4D Marvel film gösterimi de Madame Tussauds Müzesi içerisindeki diğer etkinliklerden.

Madame Tussauds Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Londra nerede ve nasıl gidilir

Marylebone Rd, London NW1 5LR, United Kingdom adresinde yer alan müze için en kolay ulaşım yolu ünlü Londra metrosu.

Müzeye en yakın metro istasyonunun adı Baker Street ve sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Onun dışında Regent Park Metro İstasyonu‘nda da inebilirsiniz ki buradan müzeye yürüyüş de yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Londra’daki konaklama alternatiflerini, turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Madame Tussauds Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Londra giriş ücreti

Madame Tussauds Müzesi giriş biletlerini hem ziyaret gününde gişeden hem de internetten satın alabilirsiniz. Ancak size internetten almanızı öneririm çünkü bu şekilde hem fiyatı daha uygun hem de belirli bir saat seçerek uzun süre kuyrukta beklemekten de kurtulabilirsiniz.

Müze giriş ücretleri de çeşitli. Sadece müze bileti alabileceğiniz gibi, Merlin Entertaintment Group’un Londra’daki başka atraksiyonlarına da girebileceğiniz kombine biletler de alabilirsiniz.

Standart Madame Tussauds Müzesi Bileti; internetten alırsanız 29 Pound, gişede 35 Pound.

Madame Tussauds Müzesi + (The London Dungeon, Sea Life London, Shrek’s Adventure) seçeneklerinden iki tanesi; internetten alırsanız 54 Pound, gişede 60 Pound.

Sırada beklemeden, müzeye Fast Track geçiş isterseniz internet satış fiyatı 39, gişe satış fiyatı 50 Pound.

Biletlerinizi internetten, indirimli satın almak isterseniz müzenin resmi websitesi linkine tıklayabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Madame Tussauds Müzesi açılış saati sabah 09:00. Kapanış saatleri ise hafta içi 16:00, Cumartesi, Pazar günleri 17:00.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın