Londra nerede rehber, nasıl gidilir
Londra nerede?

Londra nerede? Londra’ya nasıl gidilir? İsmini dilimizde “akan nehir” anlamına gelen “Londonium” kelimesinden alan İngiltere’nin başkenti Londra, kültürel anlamda zenginliğinin kaynağını köklü tarihinden alıyor.

Geçmişte; Keltler’in, Romalılar’ın hatta bir dönem Vikingler’in egemen olduğu kentte gezebileceğiniz pek çok kültürel alan ve katılabileceğiniz sayısız etkinlik sizleri bekliyor. İlk kez başkente seyahat edecekseniz öncelikle “Londra nerede ve nasıl gidilir?” gibi soruların cevapları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Londra Nerede?

Londra nerede haritası

İlk yerleşimin Bronz Çağı’nda başladığı Londra, Birleşik Krallık’ın güneydoğu kısmında bulunuyor. Kentin “Büyük Londra” denilen merkezi 1,572 kilometrekarelik, yükseltinin çok az olduğu alanı kaplıyor. İngiltere’nin başkentinin metropol alanının toplam yüz ölçümü ise 8,382 kilometrekare.

Günümüzde Londra, 32 ilçeye bölünmüş durumda. Bu ilçeler; merkez, iç ve dış adı verilen üç bölge içerisinde yer alıyor. Merkez Londra’nın turizm açısından popüler ilçelerinin başında British Museum ve University of London gibi çok sayıda tarihi yapıya, parka ev sahipliği yapan Bloomsbury geliyor. Kentin Roma döneminde geliştiği yer olan The City’de modern gökdelenler ile Orta Çağ kiliselerini bir arada görebilirsiniz.

Soho kentin marjinal yanını ortaya koyarken Westminister Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda tarih ve kültürel mekana ev sahipliği yapıyor. Tarih kadar alışverişe de meraklıysanız South KensingtonChelsea’yi gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

East End, Greenwich gezginlerin İç Londra’da öncelikli olarak ilgi gösterdikleri yerleşimler. Kentin dış kesiminde ise Doğu ve Güney bölgeleri kültürel olanaklarıyla dikkat çekiyor.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Londra gezisi için en ideal, uygun zaman, aylar

Tüm Güney İngiltere’de olduğu gibi Londra’da da yıl boyunca okyanus ikliminin etkileri görülüyor. Genelde kapalı ve yağmurlu havasıyla ünlü Londra’da yılın her döneminde hava sıcaklıklarının ılıman geçmesi kentin Avrupa’da 4 mevsim ziyaret edilebilecek tatil destinasyonları arasında sayılmasına yol açıyor.  Yazın bile kentte olsanız dışarı çıkarken yanınızda bir hırka ve şemsiye bulundurmayı sakın unutmayın.

Avrupa’nın çoğu yerinde belirli mevsimlere sıkışan turizm sezonunun Londra’da yılın tamamına yayılması gezginlere tatil programı hazırlarken büyük esneklik sağlıyor. Çünkü alışveriş yapmak ya da tarihi ve kültürel alanları gezmek dışında hangi ayda kente giderseniz gidin ilginizi çekecek bir etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Mesela yeni yıla girerken Londra’da olursanız London Eye ve çevresindeki alanda gerçekleştirilen görkemli havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz.

Yılın ilk ayında ayrıca Çin Mahallesi’nde Uzak Doğu kültürüne özgü yeni yıl kutlamaları ve Londra Sanat Fuarı da büyük ilgi görüyor. Futbol tutkunuysanız şubat ayında oynanan Carling Cup Finali için kente gidebilirsiniz. St. Patrick Günü kapsamında gerçekleştirilen festival, Mart’ta kentte tatil yapanlara keyifli fırsatlar sunuyor.

Gezginlerin büyük kısmıysa kente gitmek için güneşli gün sayısının fazla olduğu yaz aylarını tercih ediyor. Pek çok kişinin bu seçimi yapmasında, haziran-temmuz arasındaki dönemi kapsayan Wimbledon Tenis Turnuvası ve Londra Şehir Festivali’nin payı büyük.

Ağustos’ta karnavallara, eylül ve ekim aylarında ise festivallere ev sahipliği yapan kentte kültürel etkinlikler Aralık ayındaki Londra Geçidi ile sonlanıyor ancak bu dönemde kent Noel’in büyüleyici atmosferiyle renkleniyor.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Londra nerede ve ne zaman gidilir konularına açıklık getirdikten sonra sıra, kente seyahat etmek için tercih edebileceğiniz ulaşım yöntemlerini anlatmaya geldi.

Londra’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Londra'ya uçakla nasıl gidilir, İstanbul Londra uçuş

Kente konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat etmek isterseniz, hava yolu ile ulaşım seçeneklerini incelemeye öncelik verebilirsiniz. Londra’da sivil havacılık faaliyetleri için kullanılan 5 farklı havalimanı bulunuyor.

Bu havalimanları içerisinde en yoğun trafiğe sahip olanı Heathrow. Onun hemen arkasından pek çok uluslararası hava yolu şirketinin sefer düzenlediği Gatwick geliyor. Stansted, ağırlıklı olarak EasyJet ve Ryanair tarafından kullanılıyor.

Luton, düşük fiyatlı şirketlerinin yılda 10 milyondan fazla yolcu taşıdıkları bir başka havalimanı. Kentteki en küçük havaalanı konumundaki London City ise aralarında Malaga, Ibiza ve Mayorka’nın da bulunduğu Güney Avrupa’daki tatil destinasyonlarına düzenlenen uçak seferleri için kullanılıyor.

Ülkemizden kente direkt seferler Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global tarafından düzenliyor. Ortalama 4 saat 10 dakika süren yolculuk için ayrıca British Airways’i de tercih edebilirsiniz.

Bu firmalardan Türk Hava Yolları ve British Airways varış noktası olarak kent merkezine ulaşımın daha kolay bir şekilde yapılabildiği Heathrow’u kullanıyor. Pegasus ve Atlas Global seferleri ise Stansted Havalimanı’nda sonlanıyor.

Londra’ya Tren ile Ulaşım

Londra'ya nasıl gidilir, hızlı tren seferleri

Avrupa’daki bir başka tatil destinasyonundan Londra’ya gitmeye karar verirseniz yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanabilirsiniz. Kentin farklı bölgelerinde toplam 12 ana tren istasyonu faaliyet gösteriyor.

Bu istasyonlardan; St. Pancras; Paris, Lille, Brüksel gibi destinasyonlardan gelen trenleri ağırlıyor.

Thalys ve Eurostars Fransa ile Belçika’dan kente direkt demir yolu seferleri düzenliyor. Hollanda, Almanya, İtalya gibi yerlerdense aynı firmaların Brüksel aktarmalı ulaşım seçenekleri bulunuyor.

Londra’ya yüksek hızlı tren yolculuğu Paris’ten 2 saat 15 dakika, Brüksel’den 1 saat 50 dakika sürüyor. Her iki firmada bilet fiyatları konusunda hava yolu şirketlerine benzer tarife uyguluyor. Yani bilet yolculuk tarihinden ne kadar önce alınırsa, o kadar uygun fiyatlı oluyor.

Londra’ya Otobüs ile Ulaşım

Uçak ve tren seferlerinin dışında Londra nerede rehberinde sizlere önerebileceğim son seyahat yöntemi ise otobüs ile ulaşım. Ülke içinden ve dışından yolcu taşıyan araçların büyük çoğunluğu Victoria Otobüs Terminali’ni varış noktası olarak kullanıyor. Bazı şirketlerse GreenLine’ı tercih ediyor. Her iki terminal de Westminister’daki Buckingham Palace Road üzerinde yer alıyor.

Eğer Birleşik Krallık içerisinden Londra’ya seyahat edecekseniz, National Express ve Megabus’ı tercih edebilirsiniz. Yolculuğa başlayacağınız nokta İngiltere dışındaysa Eurolines ve Flixbus başta olmak üzere OUIBUS, IC Bus, Sindbad, RegioJet seferlerini inceleyebilirsiniz.

Eğlenceli bir Londra gezisi için ihtiyacınız için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın