Londra şehir içi ulaşım rehberi

Londra Şehir İçi Ulaşım Rehberi & Hop On Hop Off Turlar

Köklü geçmişinden kaynağını alan kültürü ile her yıl milyonlarca gezgini kendisine çeken, İngiltere‘nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra, ulaşım konusunda dünya çapında eşine az rastlanan bir gelişmişlik düzeyine sahip.

Kentin her noktasına ulaşım, raylı sistemler ve otobüsler ile oldukça kolay hale getirilmiş. Tabii tüm bu klasik çözümlerin yanına bir de alternatif seçenekler eklenerek kente gelen konukların bir yerden başka bir yere giderken daha keyifli vakit geçirmeleri sağlanmaya çalışılmış.

Londra Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Londra’nın şehir içi ulaşım ağı, TfL tarafından yönetiliyor. Rehber içerisinde elimden geldiğince hangi ağda kentin hangi noktalarına seferler düzenlendiğini anlatmaya çalıştım.

Daha detaylı bilgi için TfL tarafından kullanıma sunulan gezi planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Uygulama taksi bulma konusunda da oldukça yardımcı oluyor.

1. Metro

Londra'da ulaşım metro

Londra şehir içi ulaşım seçeneklerinin başında 20. yüzyılın tasarım harikalarından biri sayılan 270 duraklı metro ağı geliyor. 11 hattan oluşan bu kapsamlı ağda seferler, 05.30’da başlıyor ve 01.00’da sonlanıyor.

Cuma ve cumartesi günleriyse 6 hatta 24 saat kesintisiz sefer yapılıyor. Her hatta bir isim ve haritalarda kolayca birbirlerinden ayrılabilmeleri için bir renk kodu verilmiş.

Metro sistemi, ücret uygulaması kapsamında 9 bölgeye ayrılmış. İlk 6 bölge kent merkezi sınırları içerisinde kalırken, geriye kalan 3 tanesi banliyöleri kapsıyor. Metroda ulaşım için ödenmesi gereken ücret, ne kadar çok bölge geçilirse o kadar artıyor.

Metro ağında hizmet veren araçların çoğunda havalandırma sistemi bulunmuyor. Bu duruma bir de çalışan kesimin yarattığı yoğunluk eklenince hafta içi 07.00-09.00 ve 07.30-19.00 arasında metro yerine diğer şehir içi ulaşım araçlarından yararlanmak daha mantıklı oluyor.

Ayrıca gideceğiniz yer iki durak arasındaysa ve saat çok geç değilse metroda tren beklemek yerine yürümenizi tavsiye ederim.

2. Otobüs

Londra'da ulaşım otobüs

İngiltere’nin başkentinde ekonomik fiyatlarla ulaşım ihtiyacınızı gidermek isterseniz otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. 700’ün üzerinde hattın bulunduğu kentte 8.500 araçlık bir filo faaliyet gösteriyor. Bunlar arasından 9, 14, 15 ve 22 numaralı hatlar üzerinde ilginizi çekebilecek pek çok yapı ve manzara bulunuyor.

Standart seferler 06.00-00.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Günün geri kalanında ise ya 24 saat hizmette olan araçları veya hat numaralarının önünde “N” harfi olan gece otobüslerini kullanmanız gerekiyor.

Gün içerisinde sefer sıklığı normalde 5 dakikada birken gece seferlerinde bu süre minimum 30 dakikaya çıkıyor. Gece seferlerinden yararlanmak için en kolay yöntem, Trafalgar Meydanı’na gitmek.

3. Hafif Raylı Sistem

Londra şehir içi ulaşım Overground

Kentin kendine has dokusuna yakın olmak isteyenler için önerebileceğim ulaşım çözümlerinin ilki, Londra halkının “Overground” adını verdikleri hafif raylı sistem.

Metro kapsamı dışında kalan bölgelerdeki ulaşım ihtiyacına çözüm olması amacıyla 2007 yılında hizmete alınan hafif raylı sistem, birbiriyle bağlantılı 6 hattan oluşuyor. Bu hatlar, metro ağı haritasında turuncu renkle gösteriliyor.

Fiyatlandırması, çalışma saatleri ve bölge ayrımı metro ile aynı olan hafif raylı sistem istasyonlarda yanlış trene binmemek için yapılan anonsları dikkatlice dinlemek gerekiyor.

4. DLR

Londra'da ulaşım DLR

Eğer gezi rotanıza Londra’nın doğusu veya güneydoğusu dâhilse ulaşım için DLR’i (Docklands Light Railway) tercih edebilirsiniz. Üstelik yolculuk sırasında eskiden rıhtımların bulunduğu bölgede gökdelenlerin oluşturduğu nefes kesici kent manzarasını izleme ve fotoğraflama fırsatı bulabilirsiniz.

Bank, Tower Gateway, Canning Town, Heron Quays ve Stratford’da metro ağı ile kesişen DLR’ın trenleri ile yolculuk yapmak ilk başta kafa karıştırıcı olabiliyor.

Ancak anonsları dinleyerek ve elektronik panolarda yazan bilgileri takip ederek kolayca hangi taşıta binmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu ağda da ücretlendirme ve sefer saatlerinde metronun uygulamaları esas alınıyor.

5. Tramvay

Londra şehir içi ulaşım tramvay

Güney Londra’nın kendine has atmosferini solumaya karar verirseniz, Wimbledon’dan yola çıkıp Croydon üzerinden Beckenham’a giden tramvaya binebilirsiniz. 2000 yılından beri faaliyette olan araçlar, Pazartesi’den Cumartesi’ye her 10 dakikada bir Wimbledon, Elmers End ve Beckenham yönüne hareket ediyor.

New Addington’a giden araçların sefer sıklığıysa 7 dakikada bir. Yavaş ama her anı keyifli bir yolculuk için tercih edebileceğiniz tramvayın fiyat tarifesi otobüs ile aynı.

6. Banliyö Treni

Londra şehir içi ulaşım tren

Londra’ya seyahat eden gezginlerin birçoğu, banliyö trenlerini genelde Heathrow, Gatwick ve Stansted havalimanlarından kent merkezine yolculuk için kullanıyor. Ancak bu trenlerle Wimbledon, Hampton Court, Kew Gardens, Windsor Castle ve Greenwich gibi popüler turistik noktalara da ulaşılabiliyor.

Üstelik Zone 1 ile 6 arasında yolculuk yaparken “gittiğin kadar öde” özellikli ulaşım kartlarını kullanabilirsiniz. Yalnız seyahat ettiğiniz yer Zone 6’nın ötesindeyse ekstra bilet almanız gerekiyor.

Londra gezilecek yerler listenizdeki turistik bölgeye sadece banliyö treni aracılığıyla gitmek zaman kaybına neden olacaksa belirli bir noktaya kadar daha hızlı olan metro seferlerinden yararlanabilirsiniz.

7. Nehir Otobüsü

Londra'da ulaşım bot

Londra’nın simge yapılarını farklı açılardan görmek ve Thames Nehri üzerinde keyif dolu dakikalar geçirmek isterseniz, ulaşım aracı tercihinizi nehir otobüslerinden yana kullanabilirsiniz. Seferler, MBNA tarafından 4 farklı rotada düzenleniyor.

Teknelerin her 20 dakikada bir kalkış yaptığı iskelelerin en önemlileri Millbank, Westminster, London Eye, Bankside, London Bridge, Tower Millennium, North Greenwich ve Greenwich.

Tekne yolculuğu için yetişkinlerden kişi başı 3,90 Sterlin talep ediliyor. Çocuklar içinse fiyat 1,95 Sterlin olarak belirlenmiş. Eğer ulaşım kartlarından herhangi birine sahipseniz, fiyatlarda üçte bir oranında indirim yapılıyor.

8. Emirates Teleferiği

Londra şehir içi ulaşım teleferik

Londra şehir içi ulaşım ağında pek çok keyifli seçenek mevcut. Ancak bunlar içerisinde konuklarına en unutulmaz manzaraları Emirates Teleferiği sunuyor.

Greenwich ile Kraliyet Limanı arasında kurulu olan teleferik ile yolculuk ortalama 10 dakika sürüyor. 30 saniyede bir hareket eden her kabine 10 yetişkin rahatça sığabiliyor.

Haftanın 6 günü 07.00’de, Pazar ise 09.00’da ilk seferine başlayan teleferikle yolculuğun bedeli, yetişkinler için 3,50 Sterlin. Eğer özel kabin kiralarsanız, standart yolculuktan çok daha keyif verici olan 360° tur içeriğinden yararlanabilirsiniz. Bu turun kiralama ücreti 50 Sterlin olarak belirlenmiş.

9. Taksi

Londra şehir içi ulaşım taksi

Konforlu ve güvenli yolculuk için taksileri tercih ederseniz, iki seçenek arasında seçim yapmanız gerekiyor. Kentin simgesi haline gelmiş siyah taksileri yoldan çevirip binebilirsiniz. Minicab’ler ise sadece telefonla adrese çağrılabiliyor.

Siyah taksilerde fiyatlandırma gidilen mesafeye, harcanan süreye ve güne göre yapılırken, diğerlerinde sabit fiyat tarifesi uygulanıyor. İlk başta klasik siyah taksiler fiyat açısından daha cazip gelseler de özellikle havalimanlarından herhangi birine yolculuk için Minicab ücretleri daha az oluyor.

10. Hop On Hop Off Otobüs

Londra'da ulaşım hop On hop off

Londra şehir içi ulaşım seçenekleri arasından hangisini veya hangilerini seçeceğinize karar veremezseniz, hop on hop off turlara katılıp gezilecek yerleri zahmetsizce ziyaret edebilirsiniz. Golden Tours ve Big Bus, bu konuda gezginlere tatmin edici seçenekler sunuyor. Üstelik The London Pass sahibiyseniz, her iki firmanın da tek günlük turuna herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz.

Hem Big Bus hem de Golden Tours, turlarını üç farklı rotada düzenliyor. Golden Tours otobüsleri bu güzergâhlarda ilerlerken 60 farklı noktada duraklıyor. Big Bus’ın turlarında ise durak sayısı 50. Konuklarına ücretsiz yürüyüş ve tekne turu olanağı sunan iki firma da otobüslerinde sesli rehberlik hizmetini 12 farklı dilde veriliyor.

Big Bus Londra hop on hop off turlarının bilet fiyatları 35 Sterlin’den başlıyor. Golden Tours tarafından düzenlenen duraklamalı otobüs gezintilerine ise 24,95 Sterlin’den başlayan fiyatlarla katılmak mümkün.

Londra Şehir İçi Ulaşım Haritası

Şehir içi ulaşım rehberlerinin bu bölümünde çoğunlukla tek harita paylaşımı normalde yeterli oluyor. Ancak söz konusu Londra olunca her ağın haritasını ayrı ayrı paylaşmak gerekiyor. Neyse ki TfL bu konuda oldukça detaylı kaynaklar sunuyor.

Londra Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Oyster Visitor Card

Londra şehir içi ulaşım oyster card

Metro, hafif raylı sistem, DLR ve banliyö trenlerinde Zone 1-2 içerisinde geçerli tek kullanımlık bilet 4,70 Sterlin fiyatla satışa sunuluyor.

Zone 1-6 içerisinde geçerli olan seçeneğin fiyatıysa 5,70 Sterlin. Otobüs ve tramvayda ise 1,50 Sterlin ödeyerek tek yöne yolculuk yapabilirsiniz.

Tabi gezilecek yerler çok olunca ulaşım masrafı da bir hayli artıyor. Bu masrafları daha makul seviyelere çekmek için sizlere Oyster Visitor Card satın almanızı tavsiye ederim.

Londra toplu taşıma sisteminin tümünde geçerli olan kart sayesinde ayrıca Thames Nehri üzerinde sefer yapan teknelere ve Emirates Teleferiği’ne indirimli fiyatlarla binebilir, kart sahiplerine özel onlarca tekliften yararlanabilirsiniz.

Metroda %50 daha ucuza seyahat edebileceğiniz kartın bedeli, içerisindeki krediyle doğru orantılı olarak artıyor. Yani 15 kredilik seçenek 20 Sterlin’e satılırken, 30 kredilik seçenek 35 Sterlin fiyatla gezginlere sunuluyor.

Bu fiyatlara ayrıca 5 Sterlin aktivasyon ücreti dâhil ediliyor. Eğer kartın bakiyesi biterse istasyonlardaki gişelere veya anlaşmalı noktalara giderek yeniden dolum yaptırabilirsiniz.

Eğlenceli bir Londra gezisi için ihtiyacınız için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top