Londra Aziz Paul Katedrali tarihi

Londra‘daki en önemli, ayrıca en güzel kiliselerin başında gelen St. Paul Katedrali şehri ziyaret eden turistlerin de haliyle mutlaka uğradıkları bir durak.

Gerek Barok tarzının İngiliz yorumu olsun, gerekse zengin tarihi, burayı ziyaret edenleri etkileyen bir yönü mutlaka var. O yüzden İngiliz Protestanlığı’nın bu en güzel kiliselerinden St. Paul Katedrali yazısında hem biraz katedralin tarihinden bahsedip, hem de içerisinde görebileceklerinizi anlatmak istiyorum.

Ve Londra hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz de sitemizdeki Londra Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

St. Paul Katedrali Hakkında Bilgiler

Londra Aziz Paul Katedrali hakkında bilgiler

Yüzyıllar boyunca İngilitere‘nin en önemli etkinliklerine ev sahipliği yapan St. Paul Katedrali –ki bu etkinliklerden günümüzde en çok bilineni Prens Charles ile Prenses Diana‘nın düğünü- belki de bu yüzden şehirdeki en önemli katedral.

1400 yıllık uzun bir geçmişe sahip olan katedral sayısız yıkım, yangın ve sıfırdan yeniden inşa geçirmiş ve bugüne gelmiş. Sadece bu yüzden bile yılda ortalama 2 milyon ziyaretçi alması normal değil mi? Öyleyse kısaca katedralin tarihçesinden bahsedip sonra da detaylarını tanıyalım mı?

Sadece St. Paul Katedrali değil, Londra’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca St. Paul Katedrali Tarihi

Londra St Paul Katedrali iç görünüm

St. Paul Katedrali tarihçesi, aynı yerde M.S. 600’lü yıllarda Aziz Petrus‘a adanmış ahşap bir kilisenin yapımı ile başlıyor. Bir yangında kül olan kilisenin yerine yine benzer bir ahşap kilise yapılmış ancak o da 962 yılında Vikingler tarafından yıkılmış.

Gelelim buradaki üçüncü kiliseye. Ki bu da 1300 yılında yapımı tamamlanan taş duvarlı, ahşap çatılı bir kilise. Ancak o da 1666 yılındaki büyük yangında deforme olduğunda tüm Londra Kiliseleri’ni yapan ünlü Mimar Christopher Wren tarafından dördüncü ve bugün ziyaret ettiğimiz son kilise inşa edilmiş ve bunun yapımı da 1710 yılında tamamlanmış. Ki St. Paul Katedrali’nin Sir Christopher Wren’in en önemli eseri olduğu söyleniyor.

İngilitere’nin ilk Anglikan Kilisesi olan St. Paul Katedrali bugün sadece ziyaret etmeye değer tarihi bir eser değil, aynı zamanda korosunun verdiği konserlerle de ünlü bir yer.

St. Paul Katedrali Bölümleri

Batı Cephesi ve Kuleler (Great West Door)

St Paul Katedrali Batı Cephesi

2 dev kulenin süslediği Batı Cephesi katedralin ana cephesi aslında ancak buradaki giriş sadece çok önemli törenlerde kullanılıyor.

Burada yer alan ve 9 metreye çıkan merdivenler, katedralin silüetini oluşturan kuleler, çiftli sütunlardan oluşan ön cephe görüntüsü ve dini motiflerle süslü alınlık (girişin üzerindeki üçgen duvar) Batı Cephesi’nde görülmeye değer ayrıntılardan.

Fısıltı Galerisi (Whispering Gallery)

St. Paul Katedrali’nin kubbesine çıkarken ilk 257 basamağı tamamlayarak ulaşılan yer Fısıltı Galerisi. Buranın bu ismi almasının sebebi ise, sıradışı akustiği ile galerinin bir tarafından duvara doğru dönerek fısıldanan sözcüklerin diğer taraftaki insanlar tarafından duyulabilmesi.

Ancak ben sadece fısıltılara dikkat etmemenizi, buradan bir de katedralin içini kuş bakışı seyretmenizi öneririm.

Taş Galeri

St. Paul Katedrali’nin kubbesi 111 metre yüksekliği ile dünyadaki en yüksek kubbelerden biri. Burada yer alan taş galeri ise muhteşem bir manzara seyretmek ve kubbe tırmanışında dinlenmek için ideal.

Altın Galeri

Londra Aziz Paul Katedrali'nde gezilecek yerler

Kubbenin tepesindeki daha ufak olan Altın Galeri ise hem son derece görkemli hem de yine harika bir Londra manzarası sunuyor.

Koro Bölmesi ve Tijou Kapıları

Koro sıraları ve ahşap kapaklar gibi tüm ahşap kısımlarının Grinling Gibbons tarafından tasarlandığı Koro Bölmesi de St. Paul Katedrali’nin bir diğer dikkat çekici noktası. Ayrıca kuzey koro bölmesi koridorundaki metal kapılar da bir başka ayrıntı.

St. Paul Katedrali’ndeki görmeye değer bölümlerden bahsettim ancak bir de katedral genelinde mutlaka göz atmanız gereken ayrıntılardan da bahsedeyim.

Altın gibi parlayan mozaiklerle süslü tavanlar, Kraliçe II. Elizabeth’in 25. Yılı şerefine tasarlanan tören cüppesi, şamdanları ve mermer işçiliğiyle altar, nef ve yarım daire şeklinde güney sundurması (girişi) mutlaka dikkatinizi çekecektir.

St. Paul Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra Aziz Paul Katedrali nasıl gidilir

Londra’nın merkezinde yer alan St. Paul Katedrali’ne metro, otobüs, tren ve feribot ile ulaşım mümkün ki ben Londra’da her yere metro ile gitmenizi öneririm. Her bir ulaşım aracı için daha detaylı bilgiler ise:

Metro, Central Line hattını kullanarak St. Paul’s İstasyonu’nda, District veya Circle hatlarını kullanarak Mansion House İstasyonu’nda veya Blackfriars İstasyonu’nda, Northern, Waterloo ve City hatlarını kullanarak Bank İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Tren, City Thameslink, Blackfriars, Cannon Street ve Liverpool Street İstasyonları

Otobüs, 4, 8, 11, 15, 17, 23, 26, 56, 100, 172 ve 521 no’lu otobüsler ile St. Paul Katedrali civarındaki duraklarda inebilirsiniz.

St. Paul Katedrali civarında veya Londra’nın herhangi bir bölgesindeki konaklama alternatiflerini, bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? Yazımızı okumanızı öneririz.

St. Paul Katedrali Güncel Giriş Ücretleri

Aziz Paul Katedrali nerede ve nasıl gidilir

Normalde kilise ve katedraller turistik ziyaretlere açık olmasına rağmen, genellikle ücretsiz olur. Ancak St. Paul Katedrali bunlardan biri değil. Neyse ki katedral ödenilen ücreti sonuna kadar hak ediyor. Giriş ücretleri ise;

  • Yetişkinler için 18 Pound,
  • Öğrenci ve 60 yaş üstü için 16 Pound.
  • 6–17 yaş arası çocuklar için 8 Pound.

Eğer biletinizi St. Paul Katedrali resmi websitesinden alırsanız tüm kategorilerde 2 Pound indirim mevcut. Üstelik online bilet satın aldığınızda Fast Track imkanından yararlanabiliyor ve girişte kuyrukta beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

London Pass kartınız varsa St. Paul Katedrali girişi ücretsiz. Aynı şekilde bu kart ile de giriş kuyruğunda beklemiyorsunuz.

Giriş ücretlerine uygunlukları dahilinde rehber de dahil ve sesli rehber de ücretsiz (Ancak Türkçe değil).

St. Paul Katedrali Ziyaret Gün ve Saatleri

Londra Aziz Paul Katedrali ziyaret saatleri

St. Paul Katedrali Pazar hariç haftanın 6 günü turistik ziyaretlere açık. Pazar günleri ise sadece ibadet etmek amacıyla kiliseye girilebiliyor. Ziyaret saatleri ise 08:30–16:30 olup, en son giriş saat 16:00’da alınıyor.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın