Londra ulaşım rehberi blog

Londra ulaşım konusunda sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın en gelişmiş kenti konumunda. Transport for London (TfL) tarafından yönetilen ulaşım ağının kapsamlı yapısı sayesinde kent çok uygun olmasına rağmen çok az insan yürümeyi tercih ediyor.

Londra Ulaşım Rehberi: Londra Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra'da ulaşım Londra nerede

Londra, Birleşik Krallık’ın güneydoğu kısmında yer alan ve yükseltinin az olduğu 8,382 kilometrekarelik alanı kaplıyor. Londra gezilecek yerler listesine alabileceğiniz mekânların tamamına yakınını barındıran “Büyük Londra” isimli kent merkezinin büyüklüğü ise 1.572 kilometrekare.

Gezginlerin kent merkezinde ilgi gösterdikleri bölgelerin başında British Museum‘a ev sahipliği yapan Bloomsbury geliyor. Kentin marjinal yönünün tanımak için Soho’ya, tarihi ve kültürel birikimine dair fikir sahibi olmak için Westminister‘a ağırlık verebilirsiniz.

East End ve Greenwich’te de Westminister’dakine benzer içerik bulabilirsiniz. Londra’nın kurulduğu The City, günümüzde modern yapısıyla dikkat çekiyor. South Kensington-Chelsea ise alışveriş meraklıları için ilgi çekici pek çok mekânı barındırıyor.

Ilıman hava şartları nedeniyle yıl boyu ziyaret edilebilecek bir tatil destinasyonu konumundaki Londra’ya gitmek için en ideal yöntem uçak seferleri.

Türk Hava Yolları, Atlasglobal, Pegasus ve British Airways bu konuda gezginlere cazip seçenekler sunuyor. THY ile British Airways kentin ana havalimanı konumundaki Heathrow’a seferler düzenliyor. Pegasus ve Atlasglobal ise varış noktası olarak Stansted’i kullanıyor.

Hava ulaşımına ek olarak Avrupa anakarasından kente gitmek için Londra ulaşım rehberi dâhilinde ayrı başlık altında detaylarını sizlerle paylaşacağım tren seferlerini, Birleşik Krallık içerisinden ise otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Londra Nerede? Londra’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızda kentin konumu, seyahat için en ideal dönemleri ve ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Londra'da ulaşım şehir merkezi havaalanı ulaşımı

Londra’da sivil hava taşımacılığı için kullanılan 5 havalimanı bulunuyor. Kentin farklı noktalarında yer alan bu tesislerden kent merkezine gitmek isteyenlere farklı seçenekler sunuluyor.

Heathrow, Gatwick veya Stansted havalimanlarından kent merkezine gitmek isterseniz, ekspres trenlere binebilirsiniz. Heathrow Express 05.00-00.00 saatleri arasında her 15 dakikada bir Paddington İstasyonu’na 21 Sterlin’den başlayan fiyatlarla yolcu taşıyor.

Bilet fiyatları 17,75 Sterlin’den başlayan Gatwick Express de aynı sefer sıklığı ile Victoria ve Güney Terminal istasyonlarına seferler yapıyor. Erken rezervasyon yaptırarak 7 Sterlin gibi cazip fiyatlarla bilet bulma fırsatı yakalayabileceğiniz Stansted Express ise kentin kalbindeki Liverpool Street ve Tottenham Hale ile havaalanı arasında bağlantı sağlıyor.

Şehir merkezine gitmek için Heathrow Havalimanı’nda metroyu, London City’de DLR’i tercih edebilirsiniz. Varış noktanız Gatwick, Stansted, Luton ise Easybus veya National Express otobüsleri ile ekonomik fiyatlarla kentin kalbine ulaşabilirsiniz.

Londra’daki havalimanlarına gelen gezginlere ekonomik ve hızlı toplu taşıma araçlarının dışında konforlu seçenekler de sunuluyor. Bu tarz bir seçenek size daha mantıklı gelirse Golden Tours veya Diamond Air firmalarının tekliflerini değerlendirebilir, yolcu bekleyen taksilerden birine binebilirsiniz. Tabi transfer ihtiyacınız için direkt otelinizle de anlaşabilirsiniz.

Transfer seçenekleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, “Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Londra Tren Ulaşımı

Londra ulaşım rehberi hızlı tren seferleri

Paris, Brüksel gibi Avrupa’nın diğer popüler tatil destinasyonlarından Birleşik Krallık’ın başkentine gelmenin en konforlu yollarından biri de hızlı tren seferleri.

Thalys ve Eurostars firmaları her iki şehirden Londra’ya gün içerisinde çok sayıda direkt sefer düzenliyor. Ayrıca bu firmaların Hollanda, Almanya ve İtalya’dan da kente aktarmalı seferleri bulunuyor.

Aktarma genelde Brüksel’de gerçekleştiriliyor. Ancak birkaç sefer için Paris’in de kullanıldığı oluyor. Paris’ten Londra’ya 50 Euro’dan başlayan fiyatlarla bilet bulunabiliyor. Brüksel’den yola çıkan trenlerdeyse fiyat 44 Euro’dan başlıyor.

Eğer İskoçya’dan Londra’ya trenle gitmeye karar verirseniz, yataklı trenleri tercih etmenizi tavsiye ederim. İrlanda’dan kente yolculuk içinse en iyi fiyatları SailRail’de bulabilirsiniz.

Londra Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Londra ulaşım rehberi şehir içi araçlar

Londra ulaşım konusunda neden dünyanın en gelişmiş yerleşimi olarak gösterildiğini, şehir içerisinde konuklarına sunduğu zengin çeşitlilikle kanıtlıyor. “Londra’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda önerdiğimiz oteller gibi kent merkezindeki tesislerde konaklarsanız, yürüyerek de kentin önemli kısımlarını ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ancak aşağıdaki seçenekleri kullanarak hem zamandan tasarruf sağlayabilir hem de farklı manzaralar yakalama imkânı bulabilirsiniz.

Metro

11 hattı ve 270 durağı ile metro, kentteki en gelişmiş toplu taşıma sistemi konumunda. Her biri ayrı isme ve renk koduna sahip bu hatlarda hafta içi 05.30-01.00 arası ulaşım hizmeti veriliyor.

Cuma ve Cumartesi ise 6 hat tüm gün boyunca kesintisiz yolcu taşıyor. Yalnız ücretin gidilecek bölgeye göre değiştiği metroyu işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde yoğunluktan dolayı zorunlu kalmadıkça kullanmamanızı tavsiye ederim.

Otobüs

Londra tolu ulaşım ağının bir diğer önemli parçasıysa otobüs. Araçlar kent merkezindeki 700 farklı hatta yolcu taşıyor. Bu hatlar arasından 9, 14, 15 ve 22 numaralar kentin simgesi konumundaki pek çok yapının önünden geçiyor.

Ayrıca metronun aksine otobüs hatlarının bir kısmı geceleri de hizmet veriyor. Gece hatlarının birçoğunun başlangıç noktası olarak Trafalgar Meydanı kullanılıyor.

Hafif Raylı Sistem

Metronun kapsamı dışındaki bir yerdeyseniz, ulaşım ihtiyacınızı karşılamak için hafif raylı sistemi kullanabilirsiniz. 2007 yılından beri 6 hatta faaliyet gösteren sistem, metro ulaşım haritasında turuncu renkle gösteriliyor.

DLR

Londra ulaşım ağının doğu ve güneydoğusunda faaliyet gösteren DLR, inşa edilen gökdelenler sayesinde günümüzde modern bir görünüm kazanan rıhtım bölgesinde konuklarına ilgi çekici kent manzaralarını fotoğraflama fırsatı tanıyor. 6 farklı noktada metro ağı ile kesişmesi Docklands Light Railway trenlerini daha da cazip kılıyor.

Tramvay

Güney Londra’nın kendine has havasını solumak için tramvayları tercih edebilirsiniz. 2000 yılında hizmete alınan araçlarla Wimbledon’dan Beckenham ve New Addington’a yolcu taşınıyor. New Addington yönüne giden araçlar 7, Beckenham’ a yolcu taşıyanlarsa 10 dakikada bir sefere başlıyor.

Banliyö Treni

Havalimanlarına ulaşım için de kullanabileceğiniz banliyö trenleri ile kent merkezinin hemen dışında kalan Wimbledon, Hampton Court, Kew Gardens, Windsor Castle ve Greenwich gibi popüler yerleşimlere gidebilirsiniz. Bu araçlarla seyahat edecekseniz, zamandan kazanmak için belirli bir noktaya kadar metroyu kullanabilirsiniz.

Nehir Otobüsü

Thames Nehri’nin kendine has atmosferini yakından tanımak ve çevresindeki simge yapıları farklı açılardan görmek için MBNA tarafından işletilen deniz otobüslerinin seferlerinden yararlanabilirsiniz. 4 farklı güzergâhta yolcu taşıyan tekneler, duraklardan 20 dakikada bir hareket ediyor.

Emirates Teleferiği

Greenwich-Kraliyet Limanı arasında sefer yapan Emirates Teleferiği, tıpkı nehir otobüsleri gibi kenti farklı açılardan tanımanıza olanak verecek bir diğer Londra ulaşım seçeneği.

Ortalama 10 dakika süren yolculuğu daha keyifli hale getirmek isterseniz, 50 Sterlin’lik kiralama ücretini ödeyerek 360° tur içeriğinden yararlanabilirsiniz.

Taksi

Toplu taşıma araçlarının sefer saatlerine göre kendinizi ayarlamak ve kalabalığa karışmak istemezseniz, taksi yoldan bir siyah taksi çevirebilir veya telefonla bulunduğunuz noktaya bir minicab çağırabilirsiniz.

Londra’daki siyah taksilerde fiyatlandırma güne, mesafeye ve süreye göre değişiklik gösteriyor. Minicab’lerde ise sabit fiyatlarla yolculuk yapılabiliyor.

Tatil süreniz boyunca kullanabileceğiniz seçenekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Londra Şehir İçi Ulaşım Rehberi & Hop On Hop Off Turlar” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Londra Hop On Hop Off Otobüs Turları

Londra'da ulaşım üstü açık turistik otobüsler

Önceden detaylı bir planlama yapmadılarsa ilk defa kente seyahat eden gezginlerin birçoğu, Londra ulaşım sisteminden yararlanma konusunda sorun yaşayabiliyor. Ayrıca tatil süresi 1-2 günse çoğu birey için ziyaret listesi yapmak zorlayıcı olabiliyor.

Eğer siz de bu gibi durumlar yaşamak istemezseniz, Golden Tours ve Big Bus tarafından organize edilen hop on hop off turlara katılabilirsiniz.

Firmalar 3 farklı güzergâhta düzenledikleri turlar sırasında konuklarına 12 farklı dilde sesli rehberlik hizmeti veriyor. Ayrıca ikisi de duraklamalı otobüs gezintisinin yanı sıra paket içeriklerinde gezginlere ücretsiz yürüyüş ve tekne turları sunuyor.  Havalimanı transfer hizmeti de veren Golden Tours firmasının otobüsleri 60, Big Bus’a ait olanlarsa 50 farklı noktada duraklıyor.

Big Bus tur paketlerini 35 Sterlin’den başlayan fiyatlarla gezginlerin tercihine sunuyor. Golden Tours ise başlangıç fiyatını 24,95 Sterlin olarak belirlemiş. Eğer London Pass sahibiyseniz, her iki firmanın 24 saatlik turlarından birine ücret ödemeden katılabilirsiniz.

Londra Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Oyster Visitor Card

Londra'da ulaşım bilet fiyatları

Londra ulaşım sisteminde demir yolu ve hafif raylı sistemler için ayrı, otobüs ve tramvaylar için ayrı fiyat tarifeleri uygulanıyor. Ayrıca fiyat yolculuk sırasında kat edilen bölgeye göre farklılık gösteriyor.

Bu kapsamda kent merkezi sınırları içerisinde kalan Zone 1-2’de metro ve hafif raylı sistem ile seyahat için gerekli tek kullanımlık biletler için 4,90 Sterlin’lik fiyat belirlenmiş.

Zone 1-6 arası ulaşım için aynı biletin fiyatı 5,70 Sterlin. Otobüs ve tramvaylarda ise 1,50 Sterlin ödeyerek yolculuk yapabilirsiniz.

Tabi Oyster Visitor Card satın alıp, yukarıda sıralamış olduğum fiyatları daha aşağıya çekerek seyahat bütçenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kart ile metro ve diğer raylı sistemlerin biletlerine %50 daha az ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Yani normalde 4,90 Sterlin olan Zone 1-2 yolculuk bedeli kart sayesinde 2,40 Sterlin’e düşüyor. Ayrıca kart sahiplerini kent genelindeki pek çok cazibe noktasında da ilgi çekici fırsatlar bekliyor.

Londra ulaşım rehberi bilet fiyatları

Oyster Visitor Card, kredi sistemi ile çalışıyor. Yani her kullanıldığında belirli miktarda kredi, karttaki bakiyeden düşüyor. Bakiye bittiğinde karta yeniden dolum yapılabiliyor. Ayrıca kredisi olmayan yolculara otobüslerde tek seferlik yolculuk hakkı tanınıyor. Londra’nın tüm toplu taşıma ağında geçerli kartın fiyatı, 20 Sterlin’den başlıyor.

Oyster Card ile ulaşım giderlerinizi azalttıktan sonra giriş ücretlerinden de tasarruf etmek isterseniz, London Pass satın alabilirsiniz. Londra’ya özel indirim kartı aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden hop on hop off turlara katılabilir; Londra Kulesi, Westminister Abbey, Kensington Sarayı ve Royal Albert Hall gibi kentin simge yapılarını ziyaret edebilirsiniz.

Her iki kartın özellikleri ve fiyatları hakkındaki detayları merak ediyorsanız,  “London Pass & Oyster Card Nedir? Fiyatları, Avantajları…” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğlenceli bir Londra gezisi için ihtiyacınız için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın