Londra'da ne yapılır, yapılacak şeyler listesi

Londra’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Londra’da ne yapılır? İngiltere‘nin başkenti olan Londra, her sene milyonlarca turisti ağırlıyor. Birleşik Krallık’ın en önemli şehrinde gezip görülecek, yapılacak onlarca şey var. Peki Londra’da ne yapmalı?

Londra’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Covent Garden, Westminster, Mayfair & Oxford Street, Waterloo, City of London ve Soho Londra’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Londra’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ The Montana Hotel, 4★ Radisson Blu Edwardian ve 5★ St Martins Lane şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da ne yapılır listesi, Londra'da yapılacak şeyler

Londra’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. London Eye’a binin.
 2. Shakespeare Globe’da bir oyun izleyin.
 3. Notting Hill Karnavalı’na katılın.
 4. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı izleyin.
 5. British Museum’u ziyaret edin.
 6. Fish and Chips yiyin.
 7. Tekne turlara katılın.
 8. Speaker’s Corner’da içinizi dökün.
 9. M&M World’de çikolatanın tadına varın.
 10. Oxford Street’te alışveriş yapın.
 11. Greenwich’e gidin.
 12. Camden Town’u görün.
 13. Trafalgar Meydanı’nda mola verin.
 14. Askerlerin nöbet değişim törenini izleyin.
 15. Borough Market’te alışveriş yapın.

1. London Eye’a binin.

Londra'da yapılacak şeyler london eye

Londra’da ne yapılır diye düşünenlere ilk önerim keyifli bir kent manzarası izlemek. Şehrin simgelerinden olan London Eye, şehri kuş bakışı görmenizi sağlayan büyük bir dönme dolap.

Thames Nehri kenarında, Big Ben ve Tower of London yakınında bulunan London Eye, oldukça popüler turistik bir nokta. 135 metre yükseklikte bulunan dönme dolap her yıl milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Thames Nehri’ni ve Londra’yı farklı bir açıdan görmek istiyorsanız London Eye’a mutlaka gitmelisiniz.

Bu deneyimi biraz daha zenginleştirmek isteyenler içinse güzel bir tur önerebilirim:

London Eye Turu: Kişi başı 27 £ ücreti olan bu paketi almanız halinde sadece London Eye ile Londra manzarası izlemekle kalmıyor, aynı zamanda sıradışı bir 4D deneyimi yanında cep telefonunuza indirmenize izin verilen uygulamayla sesli rehberlik hizmeti de alıyorsunuz.

Böylece yaklaşık 40 dakika süren London Eye yolculuğunuzda hem bu devasa dönme dolap hakkında hem de seyrettiğiniz manzarada yer alan yapılar hakkında bilgi ediniyorsunuz. Bu paketi satın almış olan 4300 kullanıcının 4,3 puan verdiğini de bilmenizde fayda var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda bir oyun izleyin.

Londra'da ne yapılır Shakespeare Globe

Londra’da Ne Yapılır yazısında bir öneri de tiyatro severlere gelsin. Globe Tiyatrosu, Amerikan aktör ve yönetmen Sam Wanamaker tarafından kurulmuş. Kuruluş amacı ise Shakespeare‘ın çalışma ve oyunlarını sergileme.

Tiyatroda sergilenen oyunlar zaman zaman değişiyor bu yüzden güncel oyunlar için tiyatronun web sayfasını takip etmeniz tavsiye ederim. Tiyatro, oyunların yanı sıra özel gezilere de açık.

 • Giriş ücreti: Oyuna göre farklılık gösteriyor.
 • Ziyaret saatleri: Bilet gişesi 10:00–18:00 arasında açık.
 • Web Sitesi: shakespearesglobe.com

3. Notting Hill Karnavalı’na katılın.

Londra'da ne yapılır Notting hill karnavalı

Notting Hill, insanları, evleri, dükkanları ve her yıl Ağustos ayında düzenlenen uluslararası festivali ile ünlü Londra’nın renkli bir semti.

Eğer seyahat tarihleriniz esnekse siz de festival tarihine göre seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce dansçının özgün ve rengarenk kıyafetleri ile geçit töreni yaptığı festival dünyaca ünlü. Bölgeye geldiğinizde aynın adı taşıyan Notting Hill filminin geçtiği kitapçı ve parkı da görebilirsiniz.

4. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı izleyin.

Londra'da ne yapılır Wimbledon Tenis turnuvası

Londra’da Ne Yapılır yazısının bu maddesi ise spor ve hatta tenis severler için. Wimbledon Tenis Turnuvası, 1877 yılından beri Londra’da düzenleniyor.

Eğer tenis oynamayı ve izlemeyi seviyorsanız Londra’ya geldiğinizde Wimbledon Tenis Turnuvası’nda dünyaca ünlü isimleri ve heyecan dolu müsabakalarını izleyebilirsiniz.

5. British Museum’u ziyaret edin.

Londra'da ne yapılır British Museum londra

Londra müzeler açısından zengin bir kent. Fakat British Museum‘ın bu müzelerin en ünlü ve en önemlilerinden olduğu düşünülür.

Bu müzede dünyanın hemen her yerinden önemli ve özgün eserlerini görebilirsiniz. Müze oldukça büyük ve kapsamlı. Bu yüzden ziyaretinizi iyi planlamak da fayda vardır.

6. Fish and Chips yiyin.

Londra'da yapılacak şeyler Fish and Chips

Fish and Chips yani kızarmış balık ve patates kızartması, kimi zaman da haşlanmış bezelye ile servis edilen ünlü bir İngiliz lezzeti.

Fileto çıkarılabilen bir balık, unlu bir sosa batırılarak kızartılır. En geleneksel hali gazeteye sarılı şekilde satılan ve ayakta tüketilen yemek, günümüzde şık restoranlardan küçük kafelere kadar birçok yerde bulabileceğiniz bir lezzete dönüşmüştür. Bu yüzden de Londra’da Ne Yapılır yazısında mutlaka yer alması gereken aktivitelerden biri.

Yurt dışına gittiğinizde geleneksel Türk mutfağını özleniyor ama yine de bir lezzet denemek istiyorsanız mutlaka Fishan and Chips yemelisiniz.

7. Thames Nehri üzerinde düzenlenen turlara katılın.

Londra'da ne yapılır Thames Nehri

Londra turistik bir şehir olduğu için ulaşım yolları çeşitli ve hızlıdır. Thames Nehri üzerinde “city cruise” (şehir bot gezisi) denilen turların sık sık seferleri var.

Bu turlar çeşitli noktalarda durarak rağbet gören yerleri ziyaret etmenizi de sağlar. Gezi sırasında hiç inmeyeceksiniz bile şehri bir de bu açıdan görmek için Thames Nehri üstünde düzenlenen turlara mutlaka katılmalısınız.

Bu turu önceden organize etmek, planlama ve diğer detaylarıyla uğraşmak istemezseniz uygun fiyatlı bir nehir turu önerebilirim.

Westminster’den Greenwich’e Tekne Turu: 13,25 £ ücreti olan bu tekne turunu almanız halinde Westminster’den Greenwich’e veya tersi istikamette 1 saatlik tekne turu yaparak Londra’nın en güzel yerlerini ve tarihi yapılarını nehirden seyredebilirsiniz.

Tura cep telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyonla dinleyebileceğiniz canlı rehberlik hizmetleri de dahil ve bu paketi almış olan 2000’e yakın kişinin 4,4 puan vererek memnuniyetini belirttiğini bilmenizde fayda var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

8. Hyde Park’a gidin ve Speaker’s Corner’da içinizi dökün.

Londra'da yapılacak şeyler Hyde Park

Londra devasa yeşil alanlara sahip bir şehir. Şehre kuş bakışı bakabilirseniz hemen her semtte bulunan parkları göreceksiniz. Bunlar içinde en ünlü olan ise Hyde Park.

Burada gezip eğlenebilir, spor yapabilir, dinlenebilir, sincapları besleyebilir (evet sincapları elinizden yiyecek yiyebilecek kadar insan canlısı) veya ünlü “Speaker’s Corner’da” içinizi dökebilirsiniz.

“Speaker’s Corner” parkta yer alan bir ufak bir alan. Burada herkes, her konu ile ilgili düşüncelerini özgür bir şekilde yüksek sesle dile getirebiliyor. Din, politika, siyaset, eğitim ya da kişisel herhangi bir konu gelip burada içinizi dökebilirsiniz. Haliyle Londra’da Ne Yapılır yazısının olmazsa olmazlarından bir aktivite.

9. M&M World’de çikolatanın tadına varın.

Londra'da ne yapılır M&M World

Eğer çikolata sizin için bir tutku ise Leicester Meydanı yakınında bulunan M&M World tam size göre bir yer! Bu çikolata dünyasına girdiğinizde havadaki çikolata kokusu ile büyülenip çeşmelerden akan çikolatanın tadını çıkarabilirsiniz.

10. Oxford Street’te alışveriş yapın.

Londra'da ne yapılır Oxford Street

Alışveriş için Londra’da birçok mağaza ya da cadde vardır. Fakat hem ünlü markaları bir arada bulmak hem de uygun fiyatlı bir şekilde alışveriş yapmak istiyorsanız Oxford Street‘e gitmeniz tavsiye ederim.

11. Greenwich’e gidin.

Londra'da yapılacak şeyler Greenwich

Londra’ya geldiğinizde şehir merkezi dışında bir yere gitme imkanınız varsa tercihinizi Greenwich‘ten yana kullanabilirsiniz. Burası evrensel saat sisteminin başlangıç noktası ve 0 meridyeninin olduğu yer.

Bölgede dev bir park içerisinde 0 meridyeni, kraliçeye özel yapılmış bir saray, tenis kortları, gül bahçeleri, gözlem evi ve bir kafe bulunuyor.

Greenwich semt olarak ise sakin, gezilesi bir yer. Buraya Thames Nehri’nde düzenlenen bot turları ile ya da merkezden tren ile gelebilirsiniz.

12. Camden Town’da şehrin farklı bir yüzünü görün.

Londra'da yapılacak şeyler Camden Town

Londra’da ne yapılır diye düşünürken biraz da alternatif seçeneklere ilgi duyan kişiler için ilgi çekici bir bölge Camden Town.

Amy Winehouse’un doğum yeri olması ile günümüzde daha popüler hale gelmiş bir yer. Kendine özgü bir atmosferi olan Camden Town’da uygun fiyatlı hediyelik eşya satan yerler, farklı kıyafet seçenekleri sunan mağazalar ve sokak pazarları bulabilirsiniz.

13. Trafalgar Meydanı’nda oturup Londra’nın ve insanların hayatını izleyip kısa bir mola verin.

Londra'da ne yapılır Trafalgar Meydanı

Trafalgar, Londra’nın en ünlü meydanı. Londra’da düzenlenen sokak organizasyonlarının çoğu burada düzenleniyor. Burada merdivenlere oturup sokağı ve insanları izlemek bile insana iyi gelir.

14. Buckingham Sarayı’nda “Changing of the Guards” yani askerlerin nöbet değişim törenini izleyin.

Londra'da yapılacak şeyler londra nöbet değişimi

Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ikametgahlarından bir tanesi. Bu saray önünde yapılan asker nöbet değişim töreni ise şehrin sembollerinden ve turistik bir aktivite haline gelmiş bir rutin. Eğer fırsatınız olursa bu ilginç töreni seyredebilirsiniz.

Buckingham Sarayı ve Askerlerin Nöbet Değişimi Turu: Bu turu almanız halinde sadece sarayın bahçesinde askerlerin nöbet değişimi seramonisini izlemekle kalmıyor, aynı zamanda sarayın içini ziyaret ederek State Rooms denilen turistik ziyaretlere açık kısımlarını görebiliyorsunuz.

Yalnız belirtmek isterim; Buckingham Sarayı belirli günlerde ziyarete açık. Turu satın alırken bu tarihler size sunuluyor zaten ama seyahatiniz sırasında saray ziyarete açık değilse zaten bu turu alamıyorsunuz. Kişi başı 57 £ ücreti olan tur 3 saate yakın sürüyor ve 400’e yakın kullanıcı bu hizmete 4,1 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

15. Borough Market’i gezin ve alışveriş yapın.

Londra'da ne yapılır Borough Market

Londra, dünyanın en ünlü markalarını da yerel ürünleri de bir arada bulabileceğiniz kozmopolit bir şehir.

Eğer geleneksel Londra’yı görmek istiyorsanız Borough  Market‘te alışveriş yapabilirsiniz. Ki Londra’da Ne Yapılır yazısını okuyan alışveriş meraklılarının bu pazara ilgi duyması kesin.

Özetle Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da yapılması gerekenler

Avrupa’nın sayılı metropollerinden Londra başınızı döndürecek zenginlikte turistik aktivitelere sahip. Ancak zamanı veya bütçesi az olanlar için Londra seyahatinin olmazsa olmazları ise;

Trafalgar Meydanı‘nda keyif yapmak, British Museum‘u gezmek, Camden Town‘da aylak aylak dolaşmak, Buckingham Sarayı‘na uğramak diyebilirim.

Londra’da ne yapılır yazısı boyunca Birleşik Krallık’ın en popüler şehrinde mutlaka yapmanız gereken şeyler hakkında bilgiler paylaştım. Londra seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top