Popüler londra kilisesi

Londra’da 16. yüzyılda 100’den fazla kilise vardı. 1666 yılında meydana gelen ve şehrin silueti ile tarihini değiştiren Büyük Yangın’dan sonra bu kiliselerin çoğu ya tamamen yıkılmış ya da büyük zarar görmüş. Günümüzde ise Londra’da 50 kadar kilise ve katedral bulunmakta. Eğer Londra seyahatiniz boyunca şehirde yer alan en önemli kiliselerden birkaçına zaman ayırmak isterseniz yazı boyunca şehirde gezip görebileceğiniz en önemli kiliseleri bulabilirsiniz. İşte Londra’daki en önemli 5 kilise:

Ünlü Londra Kiliseleri

St. Paul Katedrali

St pauls Cathedral Londra

St. Paul Katedrali hiç şüphesiz Londra’nın en önemli ve en ünlü dini yapısı. MS 7. yüzyıldan itibaren katedralin bulunduğu arazi birçok kez dini yapıların inşasına tanıklık etmiş. İnsan ve diğer unsurların etkisi ile yıpranan ya da yok olan yapıların yerini hep yenisi almıştır. Son hali St. Paul Katedrali’dir. Sir Christopher Wren Büyük Yangın’dan sonra şehrin kiliselerini yenilemeye başlamıştır ve başyapıtı St. Paul Katedrali’dir.

1708 yılında tamamlanan katedral, yangın sonrası yenileme çalışmaları kapsamında yapılan ilk Protestan yapıdır. Kubbesi Roma’daki St. Pietro Bazilikası’na benzeyen St. Paul, Avrupa’nın en büyük sallanan çanını bünyesinde barındırmasıyla da bilinir. Katedral, beş rahip ve başrahip tarafından yönetilmektedir.

Londra için ünlü bir gezi noktası olan St. Paul Katedrali ayrıca kent loncalarının yıllık toplantısı, ulusal toplantı ve cenazelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapıda günümüze kadar düzenlenmiş en bilinen organizasyonlar 19. yüzyılda Wellington Dükü’nün cenazesi, Kraliçe Victoria’nın 60. yıl kutlamaları ve Lady Diana ve Prens Charles’ın düğün törenleridir.

Londra’daki en önemli kiliselerden olan St. Paul Katedrali’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken kısım ve eserlerden bazıları şunlardır: 9 metre yüksekliğinden bir kapısı bulunan batı cephesi ve kuleler, dünyadaki en büyük kubbelerden biri olan kubbesi, bir şey fısıldadığınızda karşıdan duyulacak bir mimari ile yapılmış olan fısıltı galerisi, koro yeri, OBE Şapeli, Tijou Kapıları, yüksek altar, tören kısmı, mozaikler, anne ve çocuk heykeli.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: St. Paul’s Churchyard, London, EC4M 8AD
 • Ulaşım: Metro ile St. Paul’s, Mansion House, Blackfriars veya Bank istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelirseniz 4, 8, 11, 15, 17, 23, 25, 26, 56, 76, 100, 172, 242 ya da 521 numaralı hatlardan biri ile katedrale gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Katedral, Pazartesi – Cumartesi 08:30 – 16:30 arasında ziyarete açıktır. Pazar günleri ise sadece ibadet için açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 18, indirimli bilet 16 Pound’dur.
 • İnternet Sitesi: https://www.stpauls.co.uk/

Westminster Abbey

Westminster Abbey londra

Westminter Abbey Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden olan bir manastırdır. Manastır köklü bir geçmişe sahiptir ve birkaç kez baştan inşa edilmiştir. 9. yüzyılda Aziz Dunstan tarafından kurulan Benedik Manastırı, Kral Edward döneminde yenilenmiştir. Günümüzdeki kilise 1065 yılında yapılmıştır. Sonrasında bazı kısımlar eklenerek Westminster Abbey günümüzdeki haline kavuşmuştur.

Westminster Abbey II. Elizabeth’in taç giymesi, Prenses Diana’nın cenaze töreni gibi önemli olayların organize edildiği yer olmasının yanı sıra ünlü şair, kral, devlet adamı gibi kişilerin mezarlarının da bulunduğu bir yerdir.

Londra’nın oldukça merkezi bir noktasında bulunan Westminster Abbey’e geldiğinizde şu bölüm ve eserleri görmeden çıkmayın: manastırın kurucusu olan Aziz Edward adına yapılan şapel, 32 metrelik İngiltere’nin en büyük nefi, Shakespeare, Charles Dickens gibi edebi isimlere adanmış olan Şairler Köşesi, düşey gotik tarzın ünlü örneklerinden olan Lady Chapel, I. Dünya Savaşı’nda ölen ve kimliği belirlenemeyen bir asker buraya gömülmüştür ve bu mezar savaşta yitirilenlere ithaf edilmiştir bu mezar olan Adsız Asker Anıtı, taç giyme koltuğu, I. Elizabeth’in mezarı, koro, toplantı odası ve revaklar.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 20 DeansYd, Westminster, London SW1P 3PA
 • Ulaşım: Metrodan Westminster veya St. James’s Park istasyonlarından birinde inerek buraya yürüyebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazar günleri kapalı olan yapı diğer günler 09:30 – 15:30 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 22 (İnternetten alırsanız 20), indirimli bilet 17 Pound’dur.
 • İnternet Sitesi: http://www.westminster-abbey.org/

St. Martin in the Field

Ünlü Londra kiliseleri

St. Martin in the Field Kilisesi mimarisinden öte kraliyetle olan yakın bağı ile bilinir. İçinde kraliyet locası olan tek kilisedir. Bu alanda 13. yüzyıldan beri bir kilise vardır. Fakat günümüzdeki yapı, 18. Yüzyılda James Gibbs tarafından tasarlanmıştır. Burada düzenlenen barok müzik konserleri katılmaya değerdir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
 • Ulaşım: Charing Cross, Embankment veya Leiceste Square metro istasyonlarından buraya gelebilirsiniz. Otobüsle gelecekseniz Trafalgar Square ya da Charing Cross Station bağlantılı hatlar buradan geçmektedir.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi, Salı, Cuma 08:30 – 13:00 / 14:00 – 18:00, Çarşamba 08:30 – 13:15 / 14:00 – 17:00, Perşembe 08:30 – 13:00 / 14:00 – 18:00, Cumartesi 09:30 – 18:00, Pazar 15:30 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.stmartin-in-the-fields.org/

Southwark Cathedral

Southwark Cathedral Londra

Southwark Katedrali, 1905 yılına kadar küçük bir kilise olarak inşa edilmiş. 1905 yılında katedral olarak ilan edilmiştir. Bir zamanların Orta Çağ manastırıdır. Bu yapıyı ünlü yapan özellikler Harvard Üniversitesi kurucusu John Harvard’ın burada vaftiz edilmesi, adının verildiği Harvard Şapeli’nin burda bulunması, vitraylarda tasvir edilen Shakespeare ve çeşitli tiyatro figürleridir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Southwark Cathedral London Bridge London SE1 9DA
 • Ulaşım: London Bridge metro istasyonundan bu katedrale gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cuma 08:00 – 18:00, Cumartesi – Pazar 08:30 – 18:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Katedral turu 3 Pound’dur. 16 yaş altı ziyaretçiler için tur ücretsizdir. Burayı eğer grup olarak ziyaret edecekseniz rezervasyon yaptırmanız gerekir.
 • İnternet Sitesi: http://cathedral.southwark.anglican.org/visit/

All Hallows by the Tower (Barking Kilisesi)

All Hallows by the Tower Sakson döneminden kalma bir kilise. MS 675 yılında yapılmıştır. Tower of London’a yakındır. Burada düzenlenen en ünlü olay ABD’nin 6. Başkanı John Quincy Adams’ın 1797 yılında burada evlenmesidir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Byward Street, London EC3R 5BJ İngiltere
 • Ulaşım: Tower Hill metro istasyonundan buraya yürüyebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Kilise, Pazartesi – Cuma 08:00 – 18:00, Cumartesi – Pazar 10:00 – 17:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.allhallowsbythetower.org.uk/

Londra seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Londra gezi rehberi, Londra gezilecek yerler ve Londra’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın