Londra'daki en önemli müzeler

Londra birçok açıdan en’leri barındıran bir şehir. Buraya geldiğinizde fish and chips’in en güzelini yiyebilirsiniz, uçsuz bucaksız yeşil alanları olan en güzel parkları görebilirsiniz, tarihin en önemli olaylarına tanıklık edebilirsiniz, en kalabalık, en turistik ama yine de en güzel birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Peki ya müzeler? Londra, müze açısından da ilgi çekicidir, işte Londra’daki en önemli 5 müze ve sanat galerisi:

En Önemli Londra Müzeleri

British Museum

ünlü londra müzeleri British Museum

Londra’daki en önemli müzeler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri British Museum’dur. Dünyanın en eski müzesi olan bu yapı 1753 yılında kurulmuştur. Küçük bir koleksiyon ile kurulan müze, zaman içerisinde bağış ve satın alma işlemleri ile eşsiz koleksiyonlara ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Dünyanın her yerinden eserlerin sergilendiği müze, Robert Smirke tarafından tasarlanmıştır. Binanın merkezinde bulunan okuma salonu ise Norman Foster imzalıdır ve mimari açıdan oldukça ilgi çekicidir.

Müze, şu ana kısımlara ayrılmaktadır: Tarih öncesi Roma ve Britanya, Avrupa, Antik Yakındoğu, Mısır, Yunan ve Roma, Asya ve Afrika.

Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken eserlerden bazıları şunlardır: ilk hiyeroglif kayıt olarak kabul edilen Rosetta Stone (Bunun orijinali de kopyası da bu müzede sergilenmektedir.), Mısır mumyaları, Parthenon Heykelleri, 2000 yaşındaki bir kalıntı olan Lindow Adamı, Sutton Hoo Hazinesi, İsa’nın doğumundan kısa bir süre önce yapıldığı düşünülen Portland Vazosu ve daha birçok eser.

Müzede binlerce eser bulunmaktadır. Eğer vaktiniz kısıtlıysa girişte edineceğiniz broşürü takip ederek kendiniz çeşitli mini turlar yapabilir ve en azından en ünlü ve temel eserleri görebilirsiniz. British Museum devasa bir müze. Burayı gezdikten sonra ya da geziniz sırasında soluklanmak isterseniz müzenin giriş katında bulunan kafede güzel lezzetler eşliğinde bir mola verebilirsiniz. Kafe ve oturak kısımları müze ile iç içe olduğu için müzenin havasını bir de bu noktadan solumalısınız. Müze etrafında ayrıca birçok hediyelik eşya satış yeri bulunuyor. Merkezi ve popüler bir nokta olması nedeniyle etrafındaki dükkan sayısı oldukça fazla. Fakat satılan ürünler hemen hemen aynı. Bu yüzden bir şey satın almadan önce birkaç farklı yerden fiyat almanızda fayda var.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Great Russell Street, London WC1B 3DG
 • Ulaşım: Tottenham Court Road ya da Russell Square metro istasyonlarından birinde inerek buraya yürüyebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 17:30 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.britishmuseum.org/

National Gallery (Ulusal Galeri)

National Gallery londra

Londra’nın en ünlü meydanı olan Trafalgar’da bulunan National Gallery 19. yüzyılın başında kurulmuştur. Ulusal koleksiyonun temeli Raffaello ve Rubens’in 38 eserinin alınması ile atılmıştır. Sonrasında özellikle bağışlar ile sergilenen eser sayısı 2300’e kadar çıkmış.

Galeri, dört kanada ayrılmıştır. En eski eserler Sainsbury kanadındadır, Kuzey, Batı ve Doğu kanatlarında 1500–1900 arasındaki dönemler sergilenir. Alt katta ise daha az bilinen eserler var.

Ulusal Galeri’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken eserlerden bazıları şunlardır: Giovanni Bellini imzalı Dük Leonardo Loredan, erken Rönesans perspektifi ile yapılan İsa’nın Vaftizi, Rokeby Venüsü, tipik bir İngiliz gününün tasvir edildiği Saman Arabası, Empresyonist akımın örneklerinden olan  Tiyatroda, Leonardo Çizimi ve Sefirler.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Trafalgar Square, London WC2N 5DN, İngiltere
 • Ulaşım: Charing Cross veya Leicester Square metro istasyonlarından buraya gelebilirsiniz. Otobüsle gelecekseniz 3, 6, 9, 11, 13, 15, 23, 24, 87, 91, 139 veya 176 numaralı hatlardan birine binip Trafalgar Meydanı’nda inerek galeriyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00, Cuma günleri 10:00 – 21:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: https://www.nationalgallery.org.uk/

Victoria and Albert Museum (Victoria ve Albert Müzesi)

Victoria and Albert Museum londra

Victoria and Albert Museum, dünyanın en geniş sanat ve tasarım koleksiyonuna sahip müzelerinden biridir. Londra’daki en önemli müzelerden olan V&A Museum, 1852 yılında tasarım öğrencilerine ilham verme amaçlı kurulmu.

Müzede yaklaşık 150 farklı galeri var. Bu galerilerin en bilinenleri İngiliz Galerileri, Çin, Japonya ve Güney Asya, Mimari Galerisi, Dokumalar ve Moda, 20. yüzyıl, Cam ve Seramik, Metal Ürünlerdir. Özellikle Moda Galerisi, bu alanda harika eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin devasa ve zengin oluşunu göz önünde bulundurarak özellikle görmek istediğiniz yerleri belirleyerek önceden plan yapmanızda fayda vardır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Cromwell Road, London, SW7 2RL
 • Ulaşım: South Kensington metro istasyonundan müzeye gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze her gün 10:00 – 17:45, Cuma günleri 10:00 – 22:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: https://www.vam.ac.uk/

National History Museum (Doğal Tarih Müzesi)

National History Museum londra

Londra’nın bu ünlü müzesinde dünyadaki yaşam ve dünyanın canlı oluşu anlatılıyor. İnteraktif sunuş şekilleri ile geleneksel yöntemler bir araya getirilerek birçok farklı tema ve konu oldukça başarılı şekilde tasvir edilmekte.

Mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı bölgeler olarak dörde ayrılan müzede mavi kısımda insan biyolojisi, dinozorlar, böcekler ve ekoloji; kırmızı kısımda dünya; yeşil kısımda değerli metal ve eşyalar; turuncu bölgede ise bitki ve böcek türleri tanıtılmaktadır. Doğa Tarih Müzesi’nde dev dinozor iskeletlerini, mahzen – kasa kısmını, kuşları, dünyaya bakış bölümünü, korkunç böcekleri görmeden ayrılmayın.

Müze, içeriği nedeniyle özellikle okul gezileri veya çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Kitaplarda okuduğumuz farazi bilgilerin çoğu burada görseller ile hayata geçirilmiştir. Bu yüzden eğer özellikle çocuğunuzla seyahat ediyorsanız Doğal Tarih Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Cromwell Road, London SW7 5BD
 • Ulaşım: Gloucester Road veya South Kensington metro istasyonlarından müzeye gelebilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 numalı hatlar buradan geçmektedir.
 • Ziyaret Saatleri: Müze 10:00 – 17:50 arasında açıktır. Son giriş 17:30’dadır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.nhm.ac.uk/

Tate Modern

Tate Modern londra sanat galerisi

Thames Nehri’nin güney kıyısında bulunan Tate Modern, dünyanın önde gelen çağdaş koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Tate Modern, koleksiyonunu ve sergilerini sürekli güncellediği için burada görecekleriniz zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Yapı olarak da mimari açıdan öne çıkan Tate Modern’da ana olarak dört kısım bulunur: Kübizm, Fütürizm, Vortisizm ve Sürrealizm.

Londra, hemen her konuda geleneksellik ve köklü tarihin ağır bastığı dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Fakat burada sanat alanında modernizmi yakalamak istiyorsanız sizin için doğru adres Tate Modern’dir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Bankside, London SE1 9TG
 • Ulaşım: Southwark, Blackfriars, St Paul’s metro istasyonlarından buraya yürüyebilirsiniz. 45, 63, 100,344 veya 381 numaralı otobüslerden biriyle de buraya gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazar – Perşembe 10:00 – 18:00, Cuma – Cumartesi 10:00 – 22:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir. Sadece bazı özel sergiler için ücret talep edilmektedir. Bu da sergiye göre değişmektedir.
 • İnternet Sitesi: http://www.tate.org.uk/visit/tate-modern

Londra seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Londra gezi rehberiLondra gezilecek yerler ve Londra’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın