Loreta Praha
Loreta

Loreta, Prag’da bulunan ünlü bir kilisedir. Prag gezilecek yerler listesinde yer alan önemli dini yapılardan olan Loreta, 1626 yılında inşa edilmiştir. Bir haç merkezi olarak kabul edilen kilisenin dış kısmıysa 18. yüzyıldan kalmadır. Barok kilisede bulunan 27 Hollanda çanı “Seni Bin Kez Selamlıyoruz” ilahisi çalınmaktadır.

Loreta’da görebileceğiniz en önemli ve değerli eser Hz. Meryem’in Nasıra’daki evinin bir modeli olan Santa Casa’dır. Şehirdeki en önemli kiliselerden olan Loreta’da ve civarında görebileceğiniz kısım ve eserler arasında Loretanske Namesti pagan meydanı, Praglı bir tüccar tarafından yaptırılan Çan Kulesi, arkadlardan geçerek ulaşılan revak, Hz. Meryem’i çarmıha gerilmiş şekilde tasvir eden Azize Wilgifortis Altarı, Santa Casa’dan genişletilerek yapılan Doğuş Kilisesi, Aziz Felicissimus ve Azize Marcia Altarı, iki barok çeşmenin yer aldığı avlu, “ölümden sonra mutluluk” inancı ile kandırılanlara ait gümüş ve altın eşyaların olduğu Hazinelik, 6.222 elmas taşla süslü olan Elmas Kutsama Asası bulunmaktadır.

Loreta Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Loretánské náměstí 7, Praha
  • Ulaşım: 22 veya 25 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 12:15 – 13:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır. (Kış döneminde 16:00’a kadar.)
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 110 Çek Kronu’dur.
Önceki makalePrag Ulusal Galeri
Sonraki makaleBarut Kapısı
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın